cDoor de <~V)rouw Een ruk aan de gas(bel) Gezinsuitgaven in de E. E. G. VAN HET PLATTELAND ONDER REDACTIE VAN MEVROUW L N. HUIJSMAN - GRIEP RECEPTEN Vanuit ons eigen straatje bekeken 27 FT voor enkele jaren hadden wij er als Nederlanders geen notie van, dat een deel van ons volk op omvangrijke gasbellen woonde. Zoals u weet is men die onderaardse gasvoorraad gaan exploiteren en er schijnt zo'n enorme voorraad te zijn, dat het gas ook geëxporteerd zal worden, wat een buitenkansje voor onze betalingsbalans betekent. Helaas ziet het er naar uit, dat de mijn streek het kind van de rekening wordt, doch aan alle zaken zitten nu eenmaal zon- en schaduw kanten. In sommige delen van ons land is men al op aardgas overgeschakeld en het lijkt er op dat door de snelle ontwikkeling op het gebied van het aardgas in toenemende mate ook in ééngezinswoningen centrale verwarmingsinstallaties zullen worden aangelegd. Blijkbaar worden hier en daar nogal pittige prijzen berekend voor het plaatsen van ketels voor ge noemde centrale verwarming, zodat een lid van de Tweede Kamer bij de regering aan de bel ge trokken heeft. Er is namelijk gebleken, dat sommige installateurs, aangesloten bij de Algemene Vereniging voor de Centrale Verwarmingsindustrie geen gespecificeerde offertes wensen te verstrekken, zodat de klant genoegen moet nemen met vermelding van het eindbedrag. Dit eindbedrag ligt vaak rond de duizend gulden. Tevens uitte de vragensteller zijn bezorgdheid omtrent een mogelijk tekort aan vak bekwame installateurs. Gezien de hoogte der installatiekosten is het stellig vrn belang, dat er in een tekort wordt voorzien. IVE minister van Economische Zaken heeft zijn (gas)licht opgestoken en de aan hem gestel de vragen beantwoord. Bij onderzoek is gebleken, dat in ingewikkelde gevallen een bedrag van rond duizend gulden niet in onredelijke verhouding behoeft te staan tot de totale kosten, die met de plaatsing van een gas- ketel gemoeid kunnen zijn. In een dergelijk be drag zijn naast de eigenlijke arbeidskosten mede begrepen de bijkomende materiaalkosten, die tot een belangrijk bedrag kunnen oplopen, een winst opslag op de prijzen van ketel en bijgeleverde materialen, alsmede een risicofactor in verband met moeilijkheden, die zich bij het plaatsen van een ketel in een bestaande c.v.-installatie kunnen voordoen. In eenvoudige gevallen van plaatsing kan uiter aard tegen een lagere prijs dan duizend gulden worden geoffreerd. OP grond van klachten zijn de minister ge vallen bekend, waarin installateurs, aange sloten bij de Algemene Vereniging voor de Cen trale Verwarmingsindustrie, niet bereid zijn ge weest gespecificeerde offertes te verstrekken. Deze weigering berust echter niet op enig in verenigings verband gegeven advies of voorschrift. Voorts vindt de bewindsman het alleszins redelijk, dat de klant een gespecificeerde offerte krijgt. Intussen is een werkgroep ingesteld, waar in zowel het bedrijfsleven als de consumenten zijn vertegenwoordigd en binnenkort hoopt deze groep met een definitief rapport voor de dag te komen. Om een tekort aan vakbekwame installateurs te voorkomen in reeds in het begin van 1965 door de Stichting Opleiding Gawalo een applicatiecur sus in het leven geroepen ten behoeve van gas fitters, die tevens het centrale verwarmingsbe- drijf in beperkte omvang willen gaan uitoefe nen. In de loop van de maand maart zal deze cursus worden afgesloten met een examen. Aan hen, die voor dat examen slagen zal een onthef fing als bedoeld in artikel 15 van de Vestigings wet Bedrijven 1954 worden verleend. Hieraan is de beperking verbonden, dat de ontheffing slechts geldt voor het aanleggen van centrale verwar mingsinstallaties met een maximum capaciteit van 30.000 Kcal/h en waarbij uitsluitend gas als warm tebron wordt gebruikt. Naar wordt verwacht zul len ruim 400 gasfitters aan dit examen deelne men. De nieuwe cursus, die 15 februari j.L is be gonnen, was wederom geheel volgeboekt. LET DUS OP DE PRIJS EN VAKBEKWAAMHEID Daar in onze provincie de levering van aard gas binnen afzienbare tijd een aanvang zal ne men, zullen er waarschijnlijk wel onder onze lezeressen zijn, die een centrale verwarmings installatie willen laten aanleggen. Wij meen den er dus goed aan te doen uit een verslag van de Handelingen der Tweede Kamer boven staande voor u over te nemen, daar u nu nog de tijd hebt naar een deskundig installateur om te zien. Vergeet u dan tevens niet een ge specificeerde offerte te vragen, desgewenst bij meer dan één installateur. U kunt er uw voor* deel mee doen. Uitgaven en verbruik Het uitgavenniveau is het laagst hij de hoeren ongeveer 113.00 franken per jaar). Dit is dus ruim, f 8.000. Vervolgens komen de arbeiders met 126.000 franken per jaar (ruim f9.000). De ambte naren en beambten liggen daar een stuk boven, namelijk met 185.000 franken ongeveer f13.000). Aan levensmiddelen geeft men absoluut en rela tief het meeste uit, maar uit de cijfers blijkt dat arbeiders een groter deel van hun inkomen aan voeding uitgeven dan de kantoormensen; aan kle ding geven boeren relatief meer uit dan anderen ambtenaren en beambten besteden een groter deel van hun inkomen aan vervoerskosten dan boeren en arbeiders. Overigens vindt men in België de bekende wet dat de voedingsuitgaven relatief la ger worden naarmate het totale verbruik (of het inkomen) stijgt. De samenstelling van het levensmiddelenpak ket is lang niet gelijk. Boeren eten veel meer varkensvlees, spek, eieren, boter, aardappelen en suiker. Zij drinken meer melk dan anderen maar eten minder kalfsvlees, kaas, sinaasappelen, ba nanen en chocolade. Ze drinken ook minder wijn. Tussen het consumptiepatroon van arbeiders en van ambtenaren en employés is weinig verschil. E1 R is heel wat werk verzet om een over- zicht te krijgen over de welstand van arbei ders, boeren, ambtenaren en beambten in de zes E. E. G.-landen. In 40.000 gezinnen is 'n onderzoek ingesteld. Met Luxemburg was men het eerst klaar en kortgeleden is er een boekwerk van 450 pa gina's over België verschenen. Bezit Uit de nu verschenen publikaties blijkt, dat het eigen woningbezit in België voorkomt bij 74 van de boeren, 50 van de ambtenaren en em ployés en 52 van de arbeiders. De huizen zijn over het algemeen aan de ruime kant: meer dan de helft van de boeren en employés en 40 van de arbeiders beschikt over zes kamers. Maar het comfort is bescheiden: nauwelijks één op de tien boerengezinnen heeft een douche of bad. Twee van elke drie Belgische gezinnen heb ben een wasmachine, maar koelkasten komen min der voor: bij 57 van de ambtenaren, 25 van de arbeiders en 32 van de boeren. Televisie vond men in 1963'64 bij de helft van de arbei ders en employés en bij een kwart van de boeren De meeste Belgische gezinnen zijn gemotoriseerd, wat bij 58 van de kantoormensen en bij 26 van de arbeiders betekent, dat er een auto is. De omvang van het gezin blijkt op het bezit niet zoveel invloed te hebben; wel op de lopende uitgaven. Begrijpelijkerwijs vindt men in grote gezinnen vaker een wasmachine dan in kleine. Wat intussen opvalt is dat de omvang van ar beidersgezinnen omgekeerd evenredig is aan de grootte van de woonplaats: in kleine plaatsen telt het gemiddelde arbeidersgezin 4 personen, in grote plaatsen 3,2. In kleine plaatsen komen boven dien het eigen woningbezit en het bezit van auto en wasmachine veel meer voor dan in grote ste den, waar men daarentegen meer televisie, koel kast en telefoon vindt. Vreemd TJET bevreemdt ons enigszins, dat wat huis- houdelijke apparatuur betreft wel over wasmachines en koelkasten is gesproken, maar de naaimachines niet worden genoemd. Door toeval lige omstandigheden waren wij in staat in ver schillende Belgische arbeidersgezinnen een kijkje te nemen en vaak vonden wij hier prachtige vol automatische naaimachines toen deze in ons land slechts nog sporadisch aanwezig waren in welge stelde middenstandsgezinnen; uitgezonderd dan in die arbeidersgezinnen, waar één of meer meisjes met naaien hun brood verdienden. Bananen-roompudding 112 kg bananen, 2 citroenen, 1 eiwit, 50 gram suiker, een 8ste liter slagroom, 4 blaadjes gelatine, geconfijte vruchtjes. Vet de puddingvorm in met slaolie en zet deze omgekeerd weg. Week de gelatine in ruim koud water. Verwarm de bananen in de schil 5 d 10 minuten in ruim water. Klop de slagroom met de suiker stijf. Pers de citroenen uit. Schil de bananen en maak ze met een vork fijn. Giet het citroensap er overheen. Klop het eiwit stijf met een lepel water en enkele korreltjes suiker. Knijp de gelatine uit en los ze op in een weinig heet water, laat dit iets afkoelen. Leg op de slagroom de bananenpuree en het eiwit, voeg de gelatine toe en schep alles luchtig dooreen. Doe alles over in de puddingvorm, als de massa niet meer uitzakt. Keer na een paar uur de pudding en garneer deze met geslagen room en ge confijte vruchtjes. Risotto 200 gram rijst, 200 gram geraspte belegen kaas, 2 uien, 60 gram boter, zout, peper en wat tuin kruiden naar smaak. Fruit de gesnipperde uien in de boter goudgeel en voeg de rijst hier ook aan toe. Bak deze even mee en doe er 4 dl water met een bouillonblokje bij. Kook de rijst hierin mooi droog en gaar. Roer tenslotte de geraspte kaas door de risotto. (Belegen kaas wordt vooral als de lucht droog is nogal eens spoedig hard, zodat zij niet meer zo geschikt is als broodbelegging. Deze kaasresten kunnen best een paar weken in plastic bewaard blijven en geraspt worden voor één der boven staande recepten. Let er wel op, dat u geen stuk jes korst meeraspt. Deze geven een bittere smaak aan het geheel.) WAARSCHIJNLIJK zijn wij vrouwen van na- ture wat mededeelzamer dan de mannen en zonder dat wij er erg in hebben praten wij uit gebreid over allerlei kleinigheden, die de mannen weinig of niet interesseren. Och, het leven van de doorsnee huisvrouw is een aaneenschakeling van kleinigheden, waarmee haar dagen worden ge vuld en die zeker van betekenis zijn voor de goe de gang van zaken in huishouding en gezin. Een pas getrouwde vrouw verwacht van haar echtgenoot dezelfde mededeelzaamheid omtrent zijn werk en belevenissen en wanneer zij dan merkt, dat hij als het om zijn werk of zaken gaat vaak veel meer vertelt tegen zijn vrienden dan tegen haar, voelt zij zich gegriefd en misschien wel tekort gedaan. Laatst las ik een aardig artikel, dat als opschrift droeg: „Mijn man vertelt mij nooit watDe schrijfster vertelde hierin heel geamuseerd, dat alle mannen eigenlijk op dat punt hetzelfde zijn en de meeste getrouwde vrouwen van tijd tot tijd de klacht uiten: „Mijn man vertelt mij nooit wat". Doen zij dit in gezelschap van lotgenoten, dan blijkt plotseling, dat die anderen ook met dezelf de klacht komen en meteen is er een grote lots- verbondendheid. Als zij dan tussen de bedrijven door luisteren naar wat de mannen onderling uitwisselen, ko men zij er achter, dat de echtgenoten prettig los komen als zij op visite zijn en met seksegenoten van gedachten kunnen wisselen. Zoals hierboven gezegd, voelt de vrouw zich hierover in het begin weieens gegriefd, maar alles went. Als wij heel eerlijk tegenover onszelf zijn, moeten wij toch wel bekennen, dat wij onze moe gewerkte mannen weieens al te vaak lastig val len met onbenulligheden, die wij opblazen tot ge wichtige zaken. In dat straatje zijn velen onzer verzeild geraakt en vanuit dat straatje bezien wij o.a. onze echt vriend. Wij vergeten echter, dat de man anders is ingesteld dan de vrouw en meer dan zij oog heeft voor de grote lijnen, doch daar minder over spreekt dan wij over de kleine dingen, die ons leven vullen. Het valt met de meeste mannen heus wel mee. Zij vertellen echt weieens wat als we belangstellend luisteren. Zou het misschien ook zó zijn, dat de man ons vanuit zijn straatje ziende zegt: „Ze luistert toch niet, dus hou ik mijn mond maar!" Naar 't ons voorkomt zijn er in België veel meer meisjes en vrouwen, die hun eigen kleding ma ken dan in Nederland, zodat zo'n dure machine tenslotte zichzelf betaalt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 27