Nederlandse en Europese prijzen De nieuwe melk- en rundveeprijzen ..Officieel orgaan van de Muatschappij tot bevordering van land enTuinboun en Veeteelt in Zeeland Ons commentaar Deze week WAT deze week natuurlijk in de eerste plaats de aandacht trekt in onze agrarische kring Is de vaststelling van de melk- en vleesprijzen door de Minister van Landbouw mr. B. W. Biesheuvel. Deze aandacht is ook noodzakelijk want de melk is één van de belangrijkste Nederlandse agrarische produkten. Voor veel Nederlandse boeren wordt het belangrijkste gedeelte van de bedrijfsuitkomsten op gebracht uit de opbrengsten van de melk. De basis van de geldelijke opbrengsten van de melk wordt ge vormd door de prijsvaststelling van de overheid. De inleveringsprijzen voor zuivelprodukten en de verrekenprijs voor consumptiemelk moeten zorgen dat we in de buurt van de richtprijs komen. Maar ten aanzien van afzetkansen en afzetprijzen zijn er nieu we tegenvallers. De richtprijs is dus geen garantie prijs, die in ieder geval altijd wordt gehaald. De prijs waarnaar gestreefd zal worden dit seizoen de richtprijs dus is door de Minister vastgesteld op 33,5 cent. Dit is anderhalve cent lager dan het K. N. L. C. noodzakelijk achtte en een halve cent min der dan het Landbouwschap (zonder het K. N. L. C.) vroeg. Zowel de prijs van Landbouwschap als die van K. N. L. C. was gebaseerd op wat noodzakelijk was voor de vorming van een redelijk inkomen op gemid delde bedrijven. Deze vraagprijzen waren niet bedoeld om niet-levensvatbare bedrijven het leven nog wat te rekken en het waren dan ook geen onverantwoorde prijzen te noemen. Dat er geen overeenstemming tussen Minister en bedrijfsleven mogelijk bleek is een reden tot teleurstel ling. Het K. N. L. C. heeft in een persbericht elders in dit nummer hieraan uiting gegeven. Door de fruitteler de heer D. Sanderse in de Quarlespolder werd opmerkelijk vroege produktie van zijn jonge aanplant verkregen, vooral te danken door het planten van meer windschermen dan men in Zeeland gewoon is en aan het toepassen van tweejarig plantmateriaal. Pagina 8 en 9 geven hierover nadere bijzonderheden. De foto geeft een gedeelte van het bedrijf weer^dat een jaar geleden werd beplant. De populier die tussen de appels staat, zal later door de brede groei een „doorrijsingel" vormen. JZIJKEN we om ons heen in Europa dan moeten we de schrale troost van het er niet beter aan toe zijn natuurlijk bij de Fransen zoeken. Deze week zal ook daar de nieuwe melkprijs worden vastgesteld en deze zal volgens de verwachting in de buurt van de 32 cent komen te liggen. Dit zal inhouden dat Frankrijk wederom het laagste zit; met Nederland evenwel niet zover van zich vandaan Hoewel de Duitsers zich met de 34,3 cent (38 pf) niet de minste behoeven te voelen in de E. E. G., kre gen ook zij een tegenvaller te slikken. De Duitse veehouders was min of meer 39 pf toe gezegd maar de Duitse overheid ging voor de Brus selse eisen door de knieën en het blijft de 34,4 cent die het was. Bezien we dan verder de eisen van Brussel dan was de afspraak dat Nederland en Frankrijk niet hoger zouden gaan met hun melkprijzen dan ƒ34,25. En nu zojuist de voorstellen van de Europese Commissie be kend zijn geworden voor de eenmaking van o.m. de melkprijzen blijkt dat deze voorstellen een E. E. G. prijs van 34,4 inhouden. De Nederlandse Minister van Landbouw had dus nog wel enige ruimte gehad. (Zie verder pag. 3) Chemische onkruidbestrijding in uien pag. 5 Groenbemester zaaien. Ja of neen? pag. 7 40 jaar landelijke ruitersport pag. 11 Stikstofbemesting met vloeibare ammoniak pag. 15 Onkruidbestrijding in bieten pag. 17 De trekpaardenexpositie te Brussel pag. 23 |VE minister van landbouw en visserij, mr. B. W. Biesheuvel, heeft de nationale prijzen voor de veehouderij voor het tijdvak april 1966 april 1967 vastgesteld. De richtprijs voor de door de veehouders geleverde melk is bepaald op 33,50 per 100 kg melk met 3,7 vet; dat ls 1,50 meer dan voor 1965/1966, De verrekenprijs, die de boer ontvangt voor de consumptiemelk, de melkprodukten (vla's, pappen) en de gecondenseerde melk is vastgesteld op 36,10 per 100 kg melk met 3,7 vet; dat is een verhoging van de oude prijs met ƒ1, De melktoeslag, de veehouder toegekend voor de tot zuivelprodukten verwerkte melk zal ƒ3,55 per 100 kg bedragen, wat opnieuw 'n verlaging betekent, ditmaal van 0,90. De kosten van de overname-regeling voor Goudse en Edammerkaas, tot "dusver be taald uit gelden van het Landbouw Egalisatiefonds, zullen met ingang van 1 april *66 ten laste van de veehouders uit het zuivelfonds worden gefinancierd. jc De oriëntatieprijs voor slachtrunderen is vastgesteld op 222,per 100 kg levend ge wicht, wat 9,50 meer is dan voor 1965/1966. De interventieprijs, die geldt voor 't tijd stip, waarop nationale voorzieningen moeten worden getroffen ter ondersteuning van de prijsvorming van het slachtvee, zal 206,50 per 100 kg levend gewicht bedragen (Oude prijs 197,50)De oriëntatieprijs voor slachtkalveren is vastgesteld op 290.— per 100 kg levend gewicht en dat is een verhoging van ƒ5,— (geen interventieprijs). Minister Biesheuvel noemde ter persconferentie, die vrijdag 11 maart in Den Haag ter gelegenheid van de nieuwe melk- en rundveeprijzen werd gehouden deze beslissingen - gelet op het perspectief van deze bedrijfstak in E.E.G.-verband „redelijk en verant woord'' l (Zie verder pag. 3)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 1