TUINBOUWKLANKEN WINTERBLOEMKOOL 0 VERGOEDING PLAATSEN BIJENVOLKEN MATIGE BLOEMKNOPZETTING BIJ PEREN AP SCHOUWEN-DUIVELAND zien we overal de rook van houtvuren opstijgen. Zodra het snoeien gebeurd is wordt het snoeihout opgeruimd en verbrand. De snoei- hout-schuif is wel een uitkomst, want dit werk, het ver zamelen van het snoeihout was een tijdrovend werk; dat weinig fruittelers graag deden. Maar nu is ook dit werk zodanig gemechaniseerd dat in een paar dagen heel wat snoeihout wordt opgeruimd. De laatste dagen zien we nog al wat ontwikkeling in de bomen, maar vooral ook in de zwarte en rode bessen. We zien ook, dat de bloemknop-bezetting bij de peren bij sommige rassen helemaal niet zo overdreven is. Bij de Precoce de Trévoux zijn er veel bomen die straks beslist te weinig bloemen zullen hebben voor een volle oogst. Dit ras laat het op de meeste bedrijven een beetje zitten, maar ook over andere rassen zijn er klachten, zoals Con ference, Doyenné du Cornice en ook Beurré Hardy. In vele gevallen is een overvloedige vruchtdracht van vorig jaar '65 niet de oorzaak. Wat het dan wel is weten we nog niet precies; dat is misschien ook niet zo gemakkelijk te zeggen. In ieder geval lijkt ook de perenoogst in 1966 niet overvloedig te worden. Nog steeds is de grond in vele gevallen aan de natte kant om te planter. Toch zullen we aan dit werk moeten beginnen, maar nu het eenmaal maart is weten we dat het plantseizoen slecht is geweest. Hoe zal dit de kankeraan tasting beïnvloeden deze natte winter? We hopen maar dat er spoedig een drogende „natuur" komt. De vaak voor komende noordenwind in het voorjaar zal dit moeten doen, al is deze vaak scherp en koud. ZAL WINTERBLOEMKOOL TEGENVALLEN? voor de dag halen om in de eerste plaats het IN WALCHEREN dwarrelen de eerste waar- schuwingen weer op onze bureau's neer. Door zachte februari- en begin maart-tempera turen worden de eerste sporen voor takschurft dusdanig gestimuleerd dat er weer al besmet tingsgevaar dreigt. Daar voorkomen nog altijd beter is dan genezen, zij men op zijn hoede. In twijfelgevallen staat ons ook dit seizoen weer de telefonische waarschuwing ten dienste. Telefoon 01100—5335. We hoorden een flinke fruitkweker verzuchten dat hij nog maar liever enkele weken koud weer had. Ook voor de groenteprijzen is een koud voorjaar altijd te prefereren. Maar als gewoon bur ger wil je toch wel graag de zon en warmte. Waarom toch altijd die controverse tussen mooi weer en prijzen? We hebben eens extra aandacht besteed aan de winterbloemkoolteelt en onze conclusie is dat er veel tegenvallende percelen zijn. Dit jaar is niet de koude daarvan de schuldige, want de en kele dagen met pittige vorst heeft de kool goed doorstaan. Hier werpt kennelijk het selectiewerk zijn vruchten af, n.l. meer vorstbestendige soor ten. Maar ons inziens heeft de winterbloemkool veel geleden van het overnatte winterseizoen. We zagen onder Rotterdam spruiten op een wagen van 't land voeren, die aan de buitenkant meer op een vrachtauto stro dan op groene spruiten leken. Zo ook onze winterbloemkool. We hopen er zwaar naast te zitten, maar we rekenen op een derde wegval! De kool heeft veel geleden van duivenvraat, vooral rond de bossen van N.W.-Walcheren en Koudekerke. We hebben percelen gezien die er barbaars uitzagen door dui venvraat. Wat is het jammer dat de afschotpremie vervallen is, want de duivenstand vermeerderd schrikbarend. Een patroon kost thans 40 cent en men kan moeilijk vergen dat iemand voor z'n plezier gaat schieten om ons minder duivenover- ïast te veroorzaken. Ook voor de veilingen zou het jammer zijn als het tegenviel. Zijn onze inlichtingen juist, dan zul len onze veilingen het veilingpercentage met moeite op het oude peil kunnen handhaven. Niet te verwonderen door de stijgende personeelskos ten waar deze ook mee te maken hebben. Maar gezien de toch al niet gunstige rentabiliteit van onze tuinbouwbedrijven, is het te hopen dat een verhoging niet nodig zal blijken te zijn. Als dit nummer bij de lezers komt, hebben we de huwelijksplechtigheden van onze Kroonprin ses weer gehad. Laten we hopen dat ze in vrij heid hun huwelijksreis en voor zover doende, ook in het dagelijks leven, in vrijheid een voorspoe dige toekomst tegemoet gaan. Al met al kost dit het bedrijfsleven weer een vrije dag. Bij de vele vrije dagen die we toch reeds moeten geven kan deze er nog wel bij; al vraag je je wel eens af waarom de blijdschap van de werkgevers persé moet komen door dure vrije dagen te geven. De werktijden zijn toch tegenwoordig zodanig dat men die redelijk accep tabel kan vinden. We leven aan de rand an het minimum-presta tievermogen, maar om met Drs. v. d. Kwast van de Jaarbeurs te spreken: Wie zal het hun zeg gen? De politicus niet uit angst voor stemmen verlies en de ondernemers nog niet uit angst voor verval. En toch zullen onze uitgaven in privé, in bedrijf, en vul maar in, niet meer mogen stijgen dan de meerproductie toelaat. GEEN BROOD IN KLEINFRL'IT? P ZUID-BEVELAND zie je heel wat mensen nu het voorjaarweer er aankomt, een spa tuintje eens even om te keren. Het bloementuin tje wordt fijn „netjes aan de kant" gelegd en de moestuin klaar voor de start met snijsla, spinazie en radijs. Vrijwel iedereen heeft dan weer een klein ideaaltje in het hart: n.l. als een der eer sten groenten uit eigen tuin te hebben en boven dien de groenteman te kunnen missen. Ongetwijfeld weet elke lezer dat dit nog wel eens tegenvalt, want aldra komen de mussen en de slakken, gevolgd door ander gespuis (waar onder men ook de loslopende honden kan reke nen), die de eigen produkten toch minder gewild maken bij de familie. In een zeker opzicht is het maar gelukkig dat de amateurs niet altijd zo'n succes hebben, want waar moesten we als tuinbouwers onze produk ten laten als iedereen kans zag om mooie bloem kool, prima kropsla, appeLs zonder wormpjes en peren die niet zwart zijn van de schurft le kwe ken? Misschien dat door al deze mislukkingen (en we moeten zeggen dat we die niet alléén moeten zoeken in volkstuintjes!) het goede produkt extra aantrekkelijk wordt voor een gebruiker. Maar laten we ons niet langer verdiepen in de problemen van buurman en kennis en terugkeren tot het vakjargon. De klein-fruitteeltmiddag te Kapelle was een wat sombere geschiedenis. Dat bleek al uit het ge ringe aantal bezoekers, hoofdzakelijk bestaande uit scholieren en ambtenaren en het werd nog bevestigd door de lezingen van de verschillende inleiders. De zwarte bes en de framboos gaan een moei lijke toekomst tegemoet, de braam zal het wel vol houden, mits er niet te veel uitgebreid wordt; al leen de aardbei en de rode bes zullen nog wel met succes kunnen worden geteeld in de komende jaren. Er kwamen verschillende knelpunten in de klein-fruitteelt naar voren, waarvan de belang rijkste is de arbeidsvoorziening. Nu ja, dat heb ben de, klein-fruittelers zelf al wel geweten en waarschijnlijk aan den lijve ondervonden. Er zijn dus voor de klein-fruitteelt weinig perspectieven genoemd en toch wilt het er bij schrijver dezer regelen niet in dat er geen bi'ood zit in de klein-fruitteelt. Als iemand met een paar ha grond werkelijk netjes klein-fruit teelt moet het mogelijk zijn daar een goed bestaan op te hebben en die voorbeelden zijn er ook. Maar dan moet er netjes en economisch gewerkt worden, d.w.z. aardbeien op o.a. plastic, rode bessen aan draad, frambozen en bramen keurig verzorgd. Verder een volledige en deskundige ziektebestrij ding uitvoeren, tevens gebruik maken van de mogelijkheden die chemische onkruidbestrijding biedt. Een teler die zo begint (en dan niet met plantmateriaal van de buurman) is m.i. zo maar niet toe aan het O. en S.-fonds. Bovendien zullen de prijzen de komende jaren beter worden. Het is altijd nog een op- en neer gaan geweest en er is geen reden om aan te nemen dat we nu voorgoed in de diepte zullen blijven. MEER TUINDERS VOOR BESTUURSFUNKTIES! AP THOLEN is het drukke vergaderseizoen weer zo zoetjes aan achter de rug. Niet dat de onderwerpen niet interessant zijn, maar het kan wel eens te veel worden van al dat goede! Op de laatstgehouden Kringvergadering van de Z. L. M. te Tholen sprak dr. ir. Mesu over de zoet waterproblemen in de naaste toekomst rondom ons heen. Zeer interessant en op duidelijke wijze werden de problemen uit de doeken gedaan. En orme kosten zullen er moeten worden gemaakt om dit alles naar behoren te kunnen realiseren. Opvallend was echter dat voor zo'n belangrijk onderwerp de belangstelling van tuinbouwzijde niet groot was. Jammer! Want onze zoetwater voorziening is zeker zó belangrijk als andere teelt- technische onderwerpen. Een ander punt is, dat er nogal eens wordt gemopperd van tuinderszijde over genomen be stuursbesluiten in een of andere organisatie. Bij nader onderzoek blijkt dit veelal te berusten op onwetendheid. Het zal dan ook duidelijk zijn dat men zich van tuinbouwzijde meer ter beschikking dient te stellen om eventuele bestuursfuncties te bekleden wil men van een en ander op de hoogte komen. En indien men geen bestuursfuncties be kleedt, in ieder geval te trachten ter vergadering te komen, waar besluiten worden genomen en mede het beleid te helpen bepalen in het belang van de tuinbouw in het algemeen. In onze streek is nu een kas geplaatst waarin half automatische luchting is aangebracht. Een dergelijke voorziening is bepaald niet goedkoop, maar arbeidsbesparing spreekt tegenwoordig ook een woordje mee. Me', het open en dicht draaien van de ramen is vaak een kwart uur gemoeid en dat soms meerdere malen per dag! De slaprijs is goed geweest en inmiddels weer aardig gedaald. Het witlof is nog redelijk in prijs van zo rond 0,90 per kg. Dit jaar zullen ook tomatenproefveldjes worden aangelegd. Tevens vernamen we dat diverse kwekers het ook eens met een teelt komkommers willen proberen. De door de teler verschuldigde vergoeding voor het jaar 1966 voor het plaatsen van bijenvolken voor de bestuiving van fruit- en groent ongewassen ïs per bijenvolk vastgesteld op: a.) 35 per periode van maximaal drie weken bij plaatsing onder staand glas; b.) f25 voor zover liet betreft kastvolk en 20 voor zover het betreft korf volk per periode van maximaal vier weken, en voor zover het be treft beide soorten volken 10 voor elke vol gende periode van maximaal vier weken, bij plaatsing in de open lucht hij meloenen en aardbeien onder plat glas of augurken onder staand glas; e.) 15 voor zover het betreft kastvolk en 12,50 voor zo\ er het betreft korf volk bij plaatsing in de open lucht bij het fruit. Tenzij anders wordt overeengekomen, komen de kosten van vervoer der bijenvolken ten laste van de teler. In een marktov er zicht van het Produktschap voor Groenten en Fruit wordt o.a. het volgende opge merkt; TV/ INTERBLOEMKOOL wordt voornamelijk in Zeeland geteeld. Enkele jaren geleden had men ook in Noord-Holland belangstelling voor deze teelt, doch dit seizoen is er weinig animo. Niettegenstaande dit produkt twee vorstperiodes heeft moeten trotseren heeft toch een flink gedeelte van de in augustus in Zeeland uitgezette planten de winter overleefd, hetgeen tevens wil zeggen dat een aantal planten is gesneuveld. In Zeeland zijn er naar schatting dit seizoen ongeveer 10 procent meer planten uitgezet dan vorig jaar. Bovendien blijkt dat een groter aantal telers dan vorig jaar zich op deze teelt zijn gaan toeleggen, hetgeen er toe heeft geleid dat de oppervlakte per teler kleiner is, waaraan het voordeel kan zijn ver- bonden dat meer zorg aan deze teelt kan worden besteed. De teelt van winterbloemkool kan ernstig door twee natuurverschijnselen worden belaagd, namelijk overvloedige regen, met als gevolg hoge waterstand, en tevens door de vorst. De nadelige gevolgen van wateroverlast zijn gedeeltelijk ondervangen door de teelt uit te oefenen ojb hoger gelegen grond. Hierdoor heeft ,de natste winter" sinds 100 jaar minder schade aan onze winter bloemkool in Zeeland veroorzaakt dan anders het geval zou zijn geweest, al is dan ook de uitval doo* „water" waarschijnlijk groter dan de uitval door vorst. De vroege vorst in november is niet geheel zonder nadelige gevolgen gebleven, doch aan de andere kant heeft hij de betrekkelijk jonge planten afgehard zodat ze beter bestand waren tegen de vorstperiode in januari. Wanneer zich geen ongunstige omstandigheden voordoen zal Zeeland dit jaar een grotere oogst hebben dan vorig jaaral zal deze dan ook van matige omvang zijn. 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 4