Ltiï Landbouwveiligheidswedstrijd Aanmelding leerlingen van lagere Land- en Tuinbouwscholen KUNSTMEST STROOIERS INGEZONDEN MEDEDELING INGEHULD SUIKERBIETENZAAD D. J. VAN DER HAVE N.V. DE landbouwveiligheidswedstrijd behoort tot het verleden. Bij het sluiten van de wedstrijd waren ruim 40.000 inzendingen ontvangen. Dit formulier is ln de landbouwbladen afgedrukt, uitgereikt op de RAI-tentoonstelling „Het Landbouwwerktuig" en ook op de landbouwscholen beschikbaar gesteld. Het aantal inzendingen is op ziel» een bijzonder mooi resultaat dat bewijst, dat er naast de grote belangstelling voor de hoofdprijs, de Ford Dexta 2000, ook nog wel belangstelling bij de inzenders aanwezig is voor het onderwerp „veiligheid in de landbouw". Fa. M. [.van ACKER s Zn. A.D. RIEMENS. Fa. G. 1.SLABBEKOORH Zn. 17 f Naar aanleiding van een artikel in „De Suiker biet" Nr. 7, uitgegeven voor het I. R. S. te Bergen op Zoom betreffende ingehuld suikerbietenzaad willen wij als suikerbietenzaadproducent, die dit z.g. pillenzaad in het verkeer brengt, onze mening hierover eveneens bekend maken. In dit I. R. S. artikel wordt er o.a. op gewezen, dat: 1. „De belangstelling in ons land berust op de ge- konstateerde of vermeende hogere éénkiemig- heid van het materiaal." Ons antwoord Aangezien zowel de kiemkracht als de één- kiemigheid op de labels van de geplombeerde partijen komen te staan, kan de hoge éénkie- migheid niet vermeend zijn, daar wijzelf, de N.A.K. en de in ons bezit zijnde uitslagen van het Rijksproefstation voor Zaadkontröle te Wageningen borg staan voor deze gegevens. 2. Het is de vraag of het arbeidstechnisch en voor het ogenblik, gezien de gevolgde werk- wijze, van belang is of de éénkiemigheid in plaats van 80 zoals bij normaal precisie- zaad, 90 bedraagt bij pillenzaad". Ons antwoord Ten eerste blijkt dat, als wij de éénkiemig - heidsuitslagen van de in Nederland in 1965 in het verkeer gebracht precisiezaad partijen be kijken, de C-zaad partijen soms ver beneden de genoemde éénkiemigheid van 80 liggen en variëren van 65 tot 78 Verder is duidelijk gebleken, dat bij een regel- maitge stand en een zo hoog mogelijk per centage alleenstaande planten de hoogste op brengst wordt verkregen met het minste rooi- verlies. Waarom een hogere éénkiemigheid, die het aantal alleenstaande planten duidelijk ver hoogt, nu niet meer van belang zou zijn, is voor ons een open vraag; temeer daar men toch steeds meer streeft naar methoden die weinig of geen handwerk vragen. Samenvattend moeten wij dus konkluderen, dat het ingehulde zaad wel degelijk voordelen biedt: a. door hogere éénkiemigheid; b. door betere verzaaibaarheid, daar het per centage enkelvullingen in de precisie-zaai- machine hoger ligt en dubbelvullingen ont breken. KONINKLIJK KWEEKBEDRIJF EN ZAADHANDEL KAPELLE-BIEZELINGE Wel belangstelling, doch geen overgrote kennis. Dit werd bewezen door het aantal goede inzendingen dat nauwelijks 10 bedroeg. Tot „lhering ende vermaeck" zullen wij voor alle inzenders de goede oplossing toe lichten. Hoe groter de wielbasis van een trekker is, des te geringer is de kans dat bij het maaien van taluds de trekker zijwaarts kantelt. Het zwaartepunt komt dan minder gauw buiten het steunpunt. Om veilig te werken moet de spoorbreedte dus zo breed mogelijk zijn. Verschillende inzenders meenden nog dat de afscherming van de tussenas gewenst is, doch deze in de wet opgenomen bepaling is al jarenlang verplicht. Om er beslist zeker van te zijn dat uw trekker niet zal gaan steigeren moet u een werktuig of een wagen lager dan de wielas aanspannen. Verschillende inzenders meenden, dat dit ter hoogte van de wielas ook nog mogelijk was, hetgeen niet het goede antwoord is. Alle aanhangwagens achter motorrijtuigen moeten van lengtedriehoeken zijn voorzien, zowel overdag als 's nachts. De reflectoren zitten aan de achterzijde van het motorrijtuig zelf, dus ook op de landbouwtrekker; het 16-km bord zit aan de voorzijde van de landbouwtrekker of het zelfrijdende landbouwwerktuig. Sommige personen meenden, dat alles maar aangebracht moest worden. Dit kan niet goed worden gerekend, omdat elke voorziening een eigen plaats heeft. Het vijfde punt, waarin werd gevraagd welk werktuig een wettelijk verplicht nummer van goedkeuring moet hebben is het grote struikelblok van vele tienduizenden geworden. De cirkelzaag die op het eerste gezicht veel gevaarlijker lijkt mag ongenummerd bij u op het erf staan, terwijl een nieuw aangekochte, verplaatsbare transporteur een goedkeuringsnummer meet voeren Het glas van de voorruit in de trekkercabine is voor velen ook nog een probleem geweest. Perspex, een kunst stof en op dikte van 2Va cm zelfs kogelvrij, heeft snel de neiging tot krassen en is daarom als voorruit van een cabine, waarop een ruitenwisser aanwezig moet zijn, ongeschikt en niet toegestaan. Het goede antwoord luidt dan ook veiligheidsglas. Bij het werken onder minder gunstige omstandigheden, bij voorbeeld ploegen in het najaar of bieten rooien onder natte omstandigheden, heeft men met het schoeisel altijd graag goed houvast op de pedalen van de trekker. Een geruwd en geperforeerd pedaal voorkomt het afglijden en biedt tevens de mogelijkheid dat modder en vuil van het schoeisel worden afgevoerd. 9 Bij dichte mist overdag is het zicht ten zeerste beperkt. Dan is het niet alleen een kwestie van zelf zien, maar ook gezien te worden door het andere verkeer. Daarom op de openbare weg bij mist groot licht. De minimum-leeftijd waarop men een trekker mag besturen is 16 jaar. Een vraag waar weinig mensen moeilijkheden mee hadden. Dat het meerijden op een trekker alleen maar veilig is op een ingerichte zitplaats met rugsteun, leverde vrijwel voor niemand een probleem op. De praktijk bewijst nog wel eens anders, mede gezien de ongevallenstatistiek. ¥A het beantwoorden van de vragen werd van de inzenders verlangd om naam, adres, woonplaats en beroep in te vullen. In een viertal gevallen werd dit waarschijnlijk geheel gedachteloos vergeten; een doeltreffende methode om zich definitief uit te schakelen voor het winnen van de hoofdprijs. Voorts was er nog een bedenkelijk groot aantal inzenders dat getracht heeft de PTT te verschalken door ver lopen postzegels op te plakken. Zij gingen waarschijnlijk uit van de mening dat een tekort aan porto door de werkgroep Landbouwveiligheid zal worden bijgepast. Degenen die hier echter vast op hebben gerekend, moeten wij langs deze weg teleurstellen. rjVENSLOTTE bent u allen benieuwd wie de landbouwtrekker, de Ford Dexta 2000 heeft gewonnen. De gelukkige is de heer O. van Noord, landbouwer te Dwingelo, terwijl de pendelstrooier, die door de N.V. Vicon te Nieuw Vennep beschikbaar was gesteld, tèn deel is gevallen aan de heer J. Kogelman, leerling van een landbouw school en wonende te Raalte. Zoals was bekend gemaakt is de prijsbepaling geschiedt door notaris L. W. A. Duijn- stee te Den Haag. Velen voelden zich nog geroepen om enige passende rijmwoorden of een uitgebreide toelichting op hun beantwoording van de vragen aan het wedstrijdformulier toe te voegen. Uiteraard heeft de werkgroep met belang stelling hiervan kennis genomen, doch is niet in staat om allen hiervoor persoonlijk te bedanken. Voor de door u betoonde belangstelling, het aandacht schenken aan de veiligheid in de landbouw en het invullen van uw wedstrijdformulier, willen wij u vriendelijk dank zeggen en tevens de hoop uitspreken, dat bij een mogelijke herhaling van een dergelijk evenement in de toekomst het percentage goede oplossingen zal zijn gestegen. Gelegenheid tot leerlingenaangifte voor de 4-jarige opleiding (aansluitend op de 6e klas lagere school). Toelating tot een hogere klas is in sommige gevallen moge- <lijk. VERSCHILLENDE OPLEIDINGEN AP de land- en tuinbouwscholen te Middelburg (Chr.), Goes, Scherpenisse en Zierikzee kan gekozen worden tussen de opleidingen a. landbouw, b. tuin bouw, c. land- en tuinbouw. In het lesprogramma is tevens opgenomen een kursus in het praktisch werken met landbouwwerktuigen aan de Landbouwpraktijkschool te Schoondijke. De tuinbouwschool te Kapelle is de school met de speciale oplei ding voor de adspirant tuinbouwer en fruitteler. MOGELIJKHEDEN |\EZE scholen geven een goede opleiding voor het ondernemersschap in larid- en/of tuinbouw, alsmede voor tal van funkties in het agrarisch bedrijfsleven. Het diploma geeft voorts de mogelijkheid tot toelating van Middelbare Land- en Tuinbouwscholen en Vakscholen. Aan de school te Kapelle is het leerlingenstelsel als vervolgkursus ingevoerd. Dit omvat behalve theoretisch onderwijs ook praktisch onderwijs op de bedrijven, ge splitst in groente- en fruitteelt. Is te vergelijken met de vakscholen en geeft recht op erkenningen. REISKOSTENVERGOEDING AN leerlingen, die tenminste 10 km van de school wonen kan in bepaalde gevallen vergoeding worden verleend. KURSUSSEN DIJ voldoende deelname kursussen in handvaardigheid, motorengebruik, land- of tuinbouwbedrijfsleer, maaidorsen, spuiten, veevoeding, tuinbouwtechniek; zomede z.g. schakelkursussen (richting groenteteelt, bloementeelt, bloembollen teelt, boomteelt) enz. INLICHTINGEN ALLE gewenste inlichtingen worden verder gaarne verstrekt door de direkteu- ren der onderstaande scholen. Middelburg: Chr. Lagere Land- en Tuinbouwschool „De Vliedberg" (Z. L. M. in samenwerking met de Zeeuwse C. B. T. B.). Direkteur: W. Fase, Koudekerkse- weg 115 (tel. 011804622). Spreekuur: donderdag van 15.3016.30 uur. Scherpenisse: Lagere Land- en Tuinbouwschool Z. L. M. Direkteur: A. C. van Heus- den, Laban Deurloostraat 31 (tel. 01666540). Spreekuur: dinsdag van 10.30 12.00 uur. Zierikzee: Lagere Land- en Tuinbouwschool „De Kluut". Z. L. M. Direkteur: D. Eveleens, Grachtweg 5 (teL 011102181). Spreekuur: na afspraak. Goes: Lagere Land- en Tuinbouwschool (Z. L. M. in samenwerking met N. C. B.). Direkteur: G. Grooters, Oudelande (tel. 01104282). Spreekuur: na afspraak. Inlichtingen ook te verkrijgen op het Landbouwhuis (afd. Onderwijs) tel. 01100—5013 te Goes. Kapelle: Lagere Tuinbouwschool. Z. L. M. (Ir. A. W. van der Plasscheschool). Direk teur: J. op 't Hof, Vijverstraat 1 (tel 01102603). Spreekuur: na afspraak. (Adv.) Een opvallende machine, deze LELY kunstmeststrooier. Opvallend: door solide constructie, door de gunstige strooibreed- te, de eenvoudige manier om schoon te maken, door de snel afneembare voor- raadbak. Opvallend doordat de grote, maar toch lage voorraadbak zo gemakke lijk gevuld kan worden. Vraag daarom naar een LELY kunstmeststrooier. Waterlandkerkje Hoek Kloetinge Tel. 01170-2163 Tel. 01154-298 Tel. 01100-6606

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 17