Door L. VAN DIJK Zeist IS De kosten van dit alles werden ten slotte door alle polders van het waterschap Oud-Vossemeer (met inbegrip van alle binnenpolders) gedragen. Er vloeide een verhoging der pol- o er lasten uit voort van 12,— per H.A. Zo kwam Vogelsang van 10,— per H.A. in 1906 op 22,— en Slabbecoorne van f 14,— op plm. f 26,per H.A. Dat het stoomgemaal bij het droogleggen der polders een grote rol heeft gespeeld, spreekt vanzelf. Het minst heeft ten slotte geleden het hogere zuidelijke deel van de Oud-Vossemeerse polder, waar het water op som mige plaatsen na 3V2 uur, na een paar dagen weg was. In het lagere noordelijke deel daarentegen stond het water 21-25 dagen. In de Kerkepolder 21-30 dagen, in Leguit en Oud Kijkuit plm. 6 weken en in Slabbecoorne 7 weken. De eerder genoemde Susanna polder onder St. Annaland stond zelfs 72 dagen onder het zilte nat. HET „DOMINEES DIJKJE" EERST UIT EIGEN ZAK BETAALD JVEKER mag hier niet onvermeld blijven dat dank zij de forse aanpak van de toenmalige N.H. predikant Ds. de .Voogd over een lengte van 250 m een dvvarsdijk door deze Thoolse courant werden velen door hen van advies gediend. Daarenboven konden door persoonlijke waarnemingen en door talrijke gegevens door belanghebbenden op formu lieren verstrekt, schriftelijk verstrekte gegevens, allerlei belangrijke ervaringen worden vastgelegd. Daarmede werd niet enkel het belang van de streek gediend, doch ook btf de overstromingen in Noord-Holland in 1916, de inundaties in 1945 en de ramp in 1953 hebben deze nog hun diensten bewezen. HOOG ZOUTGEHALTE jjgEHALVE de Oud-Vossemeerse en het afgedamde deel van de Suzanna polders werden de overige polders in 1906 niet bezaaid. Enkele uitzonderingen van betweters daarge laten. Aan het wegschoffelen van het overvloedige onkruid (vooral melde, kamille, varkensgras en distels) werd heel veel zorg besteed. Welk een troosteloos beeld boden deze kale vlakten Tengevolge van de droge zomer ging het met de daling van het zoutgehalte niet voorspoedig. Menigmaal viel zelfs te concluderen, dat döor de capillaire opstijging van onderuit naar de drogere bouwlaag het zoutgehalte daar hoger lag dan bij het begin van de rnonstev,vm-' Afb. 3. Begin Molenstra... bomende van Thoolse dijk kwam persoonlijk van haar grote be en blijk geven. Dit hoge bezoek werd rs niet alleen bij kijken bleef, moge ïdaan allerlei goederen werden toege- zoveel werd gestort, dat aan allen die een behoorlijke vergoeding kon er hierbij niet aan te pas. hiervoor is het ten slotte een groot Idadig optreden van Jhr. van Vreden- S) staande bomen werden afgezaagd, weer zwiepen door de hevige storm dijkbreuken, wat nu bezworen af krachtig aangepakt werd met het daartoe benodigde grond werd goed- le schorren toebehorende aan de Am- behoorlijke prijs werd betaald. Gratis Thoolse vissers en verder per krui- De tijd van vrachtauto's, kranen en n.) In totaal waren een tijd lang 400 polder werd aangelegd, waardoor veel onheil is voorkomen. Met dit z.g. „domineesdijkje" werd op 15 maart begonnen en reeds op 22 maart was het zover gevorderd dat het afgesloten poldergedeelte niet meer onder water kwam. Oe kosten, die aanvankelijk door Ds. de Voogd uit eigen zak werden betaald, liepen op tot 6.555,Tenslotte be taalden ook anderen daaraan mee. Ondanks het conflict, dat tassen de Provinciale Waterstaat en Ds. de Voogd vanwege zijn voortvarendheid dreigde de polder was calamiteus is uiteindelijk alles door de overheid vergoed. Ds. de Voogd zelf viel de eer te beurt benoemd te worden tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Het afgedamde polderdeei viel zodoende spoedig droog. Het overige deel daarentegen was pas op 12 juni tegen het vloedwater beschermd en einde juni na het in orde maken der afwatering: droog. Aan bezaaien viel dus niet te denken. VOORLICHTING AAN de hand van elders opgedane ervaringen stel de inmiddels de toenmalige rijkslandbouwleraar I. G. J. Kakebeeke een brochure sa men, die op heldere wijze praktische aanwijzingen gaf om tot zo spoedig mogelijk herstel der overstroomde gron den te komen. Zo droog mo gelijk en zo weinig en ondiep mogelijk bewerken en ondiep zaaien waren daarbij z'n richtsnoeren. Ook het zout gehalte, de gevoeligheid der diverse gewassen en een goe de afwatering werden daar bij benadrukt. De brochure werd onder belangstellenden gratis verspreid, terwijl de heer Kakebeeke op verschil lende plaatsen de boeren sa menriep en hen mondeling voorlichtte. Daar hij niet zo als de latere consulenten over een staf van assistenten be schikte, was hij met de hulp van diverse landbouwonder- wijzers zeer gediend. Hon derden grondmonsters wer den veelal onder hun toezicht genomen en door Dr. Hissink, Directeur van het Rijksland- bouw Proefstation te Goes op zoutgehalte onderzocht. COMMISSIES WAT Tholen betreft, werden in overleg met de Z. L. M. een tweetal commissies benoemd. Een voor St. An naland, met als secretaris A. van Luyk A.zn., de later zo bekende mycoloog, Dr. van Luyk, en één voor Oud-Vosse meer e.o. voor welk gebied de landbouwonderwijzer L. K. van Dijk te Tholen als secretaris-rapporteur optrad. Door vele persoonlijke contacten en artikelen in de SLECHTE OOGST CJEEN wonder dus, dat in het noordelijk lagere deel van d* Oud-Vossemeerse polder de opbrengsten van diverse ge-» wassen zeer tegenvielen: vlas mislukte, erwten leverden on* geveer het zaaigoed op en waren dan nog van slechte kwali teit, haver kwam tot plm. 40 hl/ha, doch de korrels bleveifc vochtig en taai met neiging tot schimmelen, aardappelefc gaven veel kriel, hadden een slechte kwaliteit bovendien en gaven bij het koken een zeewaterachtige geur. VERBETERING f^ELUKKIG dat na juli, dank zij de regen, het zoutgehalte daalde. Deze daling zette zich in de winter dermate voort, dat degenen die overeenkomstig de voorlichting te werk gingen in 1907 behoorlijke oogsten behaalden met gerst* lucerne als ondervrucht geteeld, koolzaad, suikerbieten e.d* Ook het tijdelijk in weide leggen is het structuurherstel van Afb. 4. Rondvaart door het dorp. Midden Ned. Herv. Kerk. vele gronden zeer te goede gekomen. Jammer in verband hiermede, dat zoals later geen gips ter beschikking kon worden gesteld. Zeker is, dat de mensen, die maar raak ..gereden" hebben, met negatie van alle voorlichting, zich gedurende jaren een grote schade op de nek gehaald hebben. Met een woord van dank aan m'n vriend B. G. Friderichs, die mij volgaarne diverse inlichtingen verstrekte, bealutt ik dit relaas.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 13