TUINBOUWKLANKEN PLATTELANDSJONGEREN WALCHEREN 9 DINGER VAN DE WEEK IN de twee weken die liggen tussen ons vorig artikel, is wegens slecht weer menig uurtje verloren gegaan voor snoeien op SCHOUWEN-DUIVELAND. Nu zo lang zamerhand het voorjaar in zicht komt, blijkt toch weer dat het „snoeiseizoen" omvliegt. De meningen over de duur van het snoeiseizoen blijken nogal uit elkaar te liggen. Terwijl de één zegt: het snoeien moet toch zeker half maart gebeurd zijn, zegt de ander: wanneer het met Pasen maar gebeurd is met de snoei, ben ik tevreden. Pasen is dit jaar op 1011 april, zodat er al gauw een maand verschil zit in de term „snoeiseizoen". Zelf zijn we, wanneer het kan, graag rond 1 maart klaar, want dan is er voldoende tijd voor de vele andere kleine cultuur-maat regelen, die ook zeer belangrijk zijn. Maar dat betekent dat er in november gestart dient te worden met de snoei, want laat beginnen en vroeg klaar zijn komt zelden voor. Op dinsdag 15 februari vergaderde de afdeling „Duive- land" van de N.T.O. 's middags volgens de agenda van „De Fruitteelt" en 's avonds de afdeling „Schouwen". Ook voor de afdeling „Schouwen" heeft de heer Mandersloot de ziekte- en onkruidbestrijding al besproken, dus weten we wat „Duiveland" te horen heeft gekregen. Voor de afdeling „Schouwen" sprak de heer G. Toore- naar over zijn indrukken van de Amerikaanse fruitteelt. We hebben begrepen dat de omstandigheden waaronder de teelt plaats heeft grote verschillen vertoont, zodat maar op bepaalde punten iets geleerd kan worden. Dit ligt dan wellicht voornamelijk in de sector transport en afzet, maar zeker niet in de snoei-onderstammenkeuze en beplantings wij ze. WAT het transport betreft zal ook op kortere termijn op ons eiland, verbonden met twee bruggen, een gésprek moeten komen tussen teler en veiling. We zagen op de werktuigenshow, op de fruitteeltdag te Goes een prachtig getekende verbinding ZierikzeeGoes die ook voor fruit- transport te gebruiken is, maar diezelfde tekening kon ook noordwaarts gericht worden: Zierikzee— Rotterdam. We weten echter dat in de laatste jaren op vele plaatsen verspreid op ons eiland fruitbedrijven zijn gesticht die in produktie be ginnen te komen en vaak kilometers van de depots zijn gelegen. Zo langzamerhand groeien we naar een ophaaldienst toe. Wellicht zou misschien een enkel bedrijf voor eigen vervoer kunnen zorgen; we bedoelen een rendabele opzet kunnen opstel len. Vast staat dat het transportprobleem een keer op de helling moet om bekeken te worden, want de weg wordt te lang en daarmede ook te kostbaar. ALS agrariër en tuinder in 't algemeen, dus ook in Walcheren, zou men wel over een zesde zintuig willen beschikken, dat een seintje gaf hoe het prijsverloop zal zijn. Tot deze ontboe zeming kwamen we toen we eilingnoteringen op onze veiling en ook landelijk eens bekeken. Was vorig jaar bijvoorbeeld kool en witlof soms on verkoopbaar, nu worden er exorbitant hoge prij zen betaald. Rode en andere koolsoorten voor prij zen van 5080 cent per kilo en boerekool, de verschoppeling der wintergroenten, is nu een best seller! Moeder kocht zuurkool en moest 45 cent voor een pondje betalen! Om met een variant op Kniertje te spreken: „De groente wordt duur be taald!" Ook de veiling profiteert, want in ons vorig overzicht was over de januari-omzet een 0 weg gelaten; ƒ6000,moest 60.000,zijn. Het betoog van Ir. Kramer op de jaarvergade ring der Z.G.V. was een praatje dat er op neer kwam dat men voorzichtig moet zijn met achter de markt aan te lopen. Hoewel we er geen economische teelten in zien vonden we het interessant te horen van het ge- experimenteer met suikermais, geliefd bij de Duit sers, en bleekselderij, geliefd in de Franse keu ken. Ook interessant was te horen dat men in Venlo proeven neemt met verwarming in de open lucht met warmwater-buizen onder de asperge bedden. Deze dure methode werd door hoge prij zen ruim beloond. Ook de uien kwamen nog ter sprake en weer hoorden we dat onze uien te zacht zijn. Nu zijn uien een hobby van ons en we komen er nog wel eens op terug. We zagen in Walcheren reeds veel perceeltjes met jonge spinazie boven de grond. Wonderlijk is de natuur! Terwijl wij bibberend door sneeuw en ijs onze weg zochten, ging onder het ijzige win- terdek het nieuwe leven in een rustig tempo door. De jaarlijkse herschepping in en door de natuur kan een mens soms ingelukkig stemmen. UAN ZUID-BEVELAND zijn geen schokkende dingen te vermelden, 's Morgens gaan we met onze koffiekruik naar de boomgaard en 's mid dags niet anders, om een grondig gesprek met de bomen te voeren. Het is echter juist als met mensen onderling, op de duur valt er niet veel meer te zeggen en weet je zonder meer wel wat je aan elkaar hebt en wat je van elkaar kunt verwachten. Zo tussendoor wordt er wel wat fruit gesor teerd en verkocht. De prijzen vallen niet mee; •vellicht is de goede kant aan deze gang van zaken dat we als telers meer rijp worden voor het „poolen" van ons aanbod. De bewaring op zich zelf valt toch ook niet altijd mee, Het is jammer dat we vaak moeten constateren dat er nog al wat onzekere factoren zijn, en helaas ook verschillen in resultaat. Het is momenteel ook de tijd om de stikstof te strooien, de fosfor en kali hebben we al enige jaren afgeschaft op vele Zeeuwse bedrijven. Met het oog op de weersgesteldheid is het beste om de N in meerdere keren toe te dienen. Bij een éénmalige toediening moet de plant zich ongeveer voelen als een hongerig mens die slechts eenmaal in de week zich ziek mag eten. Bij de vele regen deze winter is weer eens ge bleken dat er aan d> ontwatering zo hier en daar nog veel ontbreekt. Op de bedrijven kunnen we dat proberen te verbeteren; als het grotere ge bieden betreft zal dit in samenwerking en mede werking met anderen moeten gebeuren. Er wachten weer heel wat karweien voordat we in de boomgaard aan de kant zijn: snoeihout ruimen, onkruid bestrijden, spuiten, kanker uit snijden, draden aanbrengen, palen nazien enz. enz. En dan spreken we nog maar niet van de werk zaamheden op een gemengd bedrijf. kTA enkele dagen vorst waren we weer beland in donkere sombere natte dagen. Voor de THOOLSE sla dan ook te weinig zon. Er 'schijnt zo hier en daar dan ook nog al wat uitval voor te komen. In andere jaren kan bij vorst de zon overdag zo lekker schijnen; daarbij 's nachts de kachel aan en deze komt de plantengroei allemaal ten goede. Afgelopen week op excursie geweest naar Naald wijk en omgeving. Het is zeer interessant kennis te kunnen nemen van de bedrijven in een oud tuinbouwgebied als d^ze. Bedrijven van 9000 m2 glas en groter zijn hier vrij normaal. Daar komen wij nog lang niet aan toe! Met een bedrijf van 2 tot 3000 m2 glas, met dan nog de nodige grond naast onze kassen, die tenslotte ook nog een beurt moeten hebben, hebben we hier onze handen vol. Ja, bij die 9000 m2 per man vragen wij ons af hoe men het werk rond krijgt. Maar in de prak tijk zien we daar een oplossing in de topdrukte van het seizoen, zoals we in onze streek op de grotere landbouwbedrijven kennen, n.l. naast de vaste kern van één of twee werknemers het z.g.n. ploegenstelsel. Die bijten zo nu en dan de top er af. Mogelijk gebeurt dit tegen een wat hoger loon, maar daarna is een ieder weer vrij man. In de oudere tuinbouwstreken is dit allemaal zo gegroeid, maar voor onze streek lijkt dit toch allemaal wel wat moeilijker. De verwarming is bij deze excursie nog niet helemaal uit de verf gekomen. Bij welke opper vlakte gaat men nu verwarmen en op welke manier? Ook in de oudere tuinbouwstreken blijkt hier verschil van mening over te bestaan, het gaat tenslotte om het onderste regeltje. Het zal dan ook van de man in kwestie afhangen of men gaat verwarmen. Eerst deze zaak rustig overwegen en aftasten. Donderdag 3 maart, half drie, wordt te Tholen in hotel „Hof van Holland" de Kringvergadering gehouden met als spreker Dr. Ir. F. P. Mesu, oud- direkteur van de Cultuurtechnische dienst over het belangrijke onderwerp „De waterhuishouding in ons Deltagebied". Een leerzaam onderwerp! Wij raden allen aan deze middag beslist vrij te houden en deze vergadering te bezoeken. Wegens ziekte van de spreker te Nieuwe Tonge ging de vergadering van de K.A.V.B. niet door. Deze zal nu worden gehouden op 8 maart a.s. Voor busvervoer zal weer worden gezorgd. Het bezoek aan de Flora te Bovenkarspel is vanwege het grote aantal grieppatiënten in de strijd gebleven, dus deze excursie in een ander jaar onder gunstiger omstandigheden. JN de afgelopen week hebben we weer de bekende enveloppe gekregen met het opschrift „Dienst- Financiën" en daaronder de vermelding van de plaats waar de Inspecteur der Belastingen zetelt, die ons dit toezend. Daarin zaten de formulieren die vóór 1 april moeten worden ingeleverd, nadat we hebben ingevuld wat ons definitief of eventueel voorlopig inkomen was over 1965. Veel zal er gepuzzeld worden in de komende weken om alles rond te krijgen. Verstandig is de tuinder die een goed boekhoudbureau heeft, dat in zicht heeft in zyn bedryf en specialist is op het terrein van de belastingwetgeving. De tyd dat men zelf het formulier kon invullen of dat kon laten doen door een kennis die toevallig verstand van boekhouden had, is voorbij. De fiscale wetgeving is dermate gecompliceerd geworden, dat we ook hiervoor vakmensen nodig hebben die zich met dit alles voortdurend bezig houden. Gelukkig behoeven we als leden van de Z.L.M. niet ver te zoeken om deze deskundigen te vinden. Onze eigen organisatie heeft er voor gezorgd. We hebben uit de toelichting by het biljet be grepen dat er ten aanzien van de belastingwet geving heel wat veranderd is. Maar dat het een voudige en makkelijke kost is zouden we beslist niet willen beweren. Voor ons als tuinders vinden we in elk geval belangrijk de mogelijkheid om in aan merking te komen voor zgn. middeling van in komens. By sterk fluctuerende bedrijfswinsten kan dat van betekenis zyn en als tuinders hebben we daar (helaas) nog al eens mee te maken. We hebben begrepen dat door deze regeling na afloop van een her rekentijd vak van drie jaar de zgn. middeling kan worden aangevraagd en dat men zelf vrij is in het kiezen van de perioden. Op het ogenblik is dat nog niet aan de orde omdat het eerste herreken tijdvak zou kunnen zijn 1965-1967. Niettemin is het toch wel iets waar we te zyner tyd misschien ons voordeel mee kunnen doen. Wat er precies in zit, horen we wel van ons boekhoudbureau, de specia listen op dit terrein. Nu we het over specialisten hebben moeten we ook denken aan hetgeen we hierover vorige week hoorden in Goes op de jaarvergadering van de Zeeuwse groentetelersvereniging. Zowel ir. J. van Kampen, de direkteur van het Proefstation voor de groenteteelt in de Vollegrond te Alkmaar, als ir. L. Vellekoop, de Zeeuwse rykstuinbouwconsulent, hebben daar gewezen op de noodzaak tot speciali satie bij de vollegronds groenteteelten. Ir. Vellekoop stelde het bijzonder duidelijk: het kernprobleem van de Zeeuwse groenteteelt is dat er te veel bedryven zijn met een te geringe produktie omvang, terwijl bovendien op deze bedrijven nog te weinig specialisatie wordt toegepast. Daarentegen is landelijk de tuinbouw juist sterk gegroeid door specialisatie en intensivering. Op grote schaal zyn in de grote centra de van huis uit arbeidsintensieve tuinbouwbedrijven omgevormd tot kapitaalintensieve bedrijven. Het durven nemen van initiatieven en de kwaliteit van de ondernemer, spelen een grote rol. Steeds scherper komt in tuin- bouwkringen het begrip naar voren dat men ten aanzien van de bedrijfsopzet en de bedrijfsinrichting het goed moet doen of het helemaal niet! Ir. Vellekoop vond het moeilyk om te zeggen welke richting de Zeeuwse groenteteelt op zal gaan, maar zei cr van overtuigd te zijn dat de Zeeuwse groenteteelt in haar totaliteit in de toekomst meer moet specialiseren en intensiveren. Het wordt ge zien het financieel hoge startniveau, het steeds moeilyker om klein te beginnen om dan van liever lede uit te groeien tot een flink bedrijf. Ook de vollegronds groenteteeltbedrijvcn zullen zich volgens hem aan moeten passen en streven naar een behoorlijke produktiecapaciteit, met minder ge wassen per bedrijf in grotere oppervlakten. Ook ir. van Kampen borduurde op het stramien van de specialisatie en van een planmatige aanpak van de produktie voor de opengrondsteelten waarby vooral ook aandacht geschonken zal moeten worden aan de mogelijkheden tot mechanisatie. Deze gedachten over specialisatie zyn niet nieuw, maar het is goed dat het in Goes voor de daar aan wezige groentetelers nog eens nadrukkelijk werd gesteld en dat allen die niet in Goes waren er kennis van nemen want het staat zonder meer vast dat we die richting uit moeten, willen we ons kunnen handhaven in deze tijd waarin de veranderingen zich in een zo snel tempo voltrekken. Landelijk is er by de groenteteelt onder glas een sterke specialisatie en ook de fruittelers speciali seren zich. De tuinders in de overige sectoren in onze provincie zullen daarbij niet achter mogen blijven. Tot volgende week. De aangekondigde vergadering van de Plattelandsjongeren Walcheren waarin een inleiding over het Wate -schap Walcheren wordt gehouden, komt op 2 maart wegens biddag te vervallen. Deze vergadering wordt nu op een nader te bepalen datum gehouden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 9