zaaimachines... WERELDBEROEMD GROENTETEELTDAG TE GOES EEN VOLLEDIG PROGRAMMA BESTAANDE UIT: IN ENGELAND AARDAPPELOVERSCIIOT OP 800.000 TON GFRAAMD LANDBOUWPRIJSINDEXCIJFERS DECEMBER 1965 TUINBOUW Prijsverloop bij Golden Delicious Aardappelvoorraad veel kleiner dan vorig jaar SCHAALVERGROTING is gewenst, want er is voor het behalen van een redelijk inkomen een grotere oppervlakte nodig dan vroeger. Er is evenwel ook nog toekomst voor goed geleide kleine en middel grote bedrijven. Bovendien betekent groot niet automatisch winstgevend, zoals wel eens wordt gedacht. De ondernemer is vaak belangrijker dan de bedrijfsgrootte". Aldus de heer Joziasse, voorzitter van de Z.G.V. in zijn openingsrede op de „Groenteteeltdag" die op 16 februari j.l. te Goes werd gehouden. Hij ging verder o.a. in op de resultaten in het afgelopen jaar. De stooktomaten brachten lage prijzen op, doch overigens waren de uitkomsten beter dan het voorgaande jaar, vooral ook wat betreft de volle- grondsgroenteteelt. De Z.G.V. zal gereorganiseerd worden, waarbij een nauwe samenwerking met de standsorganisaties in de bedoeling ligt. Dat is verheugend, omdat hierdoor een veel breder terrein kan worden bestreken. Dit is te meer nodig nu er bij verkavelingen, recreatie, enz. regelmatig zaken aan de orde komen waar ook de tuinbouw bij betrokken is. Men denke b.v. aan het gevaar dat de bouw van kassen belemmerd zou worden. De uitbreiding van de tuinbouw gaat door, vooral op Tholen en in de omgeving van Kapelle. doch het moest sneller gaan. Op Walcheren is een toenemende belangstelling voor stoken. STOKEN? HOE? ||VER dat stoken sprak in de morgenvergadering de heer Zomer van het Rijkstuinbouwconsu- lentschap voor Bedrijf suitrusting en Arbeids- methoden te Wageningen. In zijn vlotte voordracht gaf hij zeer duidelijke adviezen. Heteluchtkachels zijn alleen geschikt voor bij verwarming en dan bij lage gewassen (sla, aard beien). Verder is er weinig goeds van te zeggen, o.a. wegens de ongunstige warmteverdeling. Bij volledig stoken is men daarom aangewezen op centrale verwarming. Als brandstof komen in hoofdzaak HBO II (huisbrandolie) en 3500 seconden olie in aanmerking. De laatste is verreweg het goed koopst, doch vraagt hoger investering. Bij verwar ming van kleine oppervlakten zal daarom HBO II de voorkeur verdienen. Houdt echter rekening met eventuele uitbreiding, waarbij zware olie voordeliger wordt. Tracht der halve de investeringen laag te houden, wat vaak mogelijk is door overname van een gebruikte ketel. Aardgas, waarover zoveel geschreven en gespro ken is, zal bij de Jnhdige prijs weinig worden ge bruikt voor kasverwarming. Het is te duur. De Britse „Potato Marketing Board" verwacht in verband met de zeer goede ha opbrengsten van dit oogstjaar een aardappeloverschot van ca. 800.000 ton. De consumptie-aardappelprijzen op de Britse markt zijn dan ook tot dusver over het algemeen aanzienlijk lager dan verleden jaar. Dit niettegenstaande de „Board" al zeer vroeg met steunmaatregelen begonne i is. Daardoor is men er in geslaagd de marktprijzen op een enigszins stabiel prijspeil te houden. Ook de aardappelen waarvoor geen afzet op de markt te vin den was konden tegen een aannemelijke prijs, waarin de garantieregeling van de overheid voorziet, worden verrekend. Tot nu toe werd aan de „Board" op basis van deze garantieregeling reeds 657.000 ton aard appelen aangeboden (basis 1949/50 - 1952 53 100) Volgens mededeling van het C. B. S. bedroeg het algemeen prijsindexcijfer voor landbouwprodukten in december 139. Dit betekent dat t.o.v. novem ber 1965 geen wijziging optrad. Vergeleken met december 1964 (121) was het indexcijfer 18 pun ten hoger. Hoofdzakelijk als gevolg van de hogere prijzen voor consumptie-aardappelen liep het groepsindexcijfer voor akkerbouwprodukten met 2 punten tot 141 op. Ten opzichte van de overeen komstige maand in 1964 (125) bedroeg de stijging 16 punten. Het groepsindexcijfer voor veehouderijprodukten bleef gelijk aan dat van de vorige maand (139). De stijging van de prijzen van rund- en varkensvlees werd gecompenseerd door een daling van de prij zen van de overige produkten in deze sector. Het groepsindexcijfer van kostenfactoren bleef ook ge lijk aan dat van november (1965). Ten opzichte van december 1964 (186) betekent dit een stijging met 10 punten. NIET ACHTER DE MARKT ZAAIEN! NA. de middag volgde een lezing door ir. J. van Kampen, directeur van het Proefstation voor de Groenteteelt in de volle grond te Alkmaar over het onderwerp: „Welke perspectieven biedt de open- grondsteelt in Z.W.-Nederland?" De heer Van Kampen was enigszins beducht voor te grote uitbreiding na het goede jaar 1965. Door het ongunstige weer was de produktie in binnen- en buitenland vrij klein en dat heeft de prijs om hoog gestuwd. Men moet echter thans bij voorkeur niet te veel uitbreiden. Men mag beslist niet ver wachten dat het dit jaar weer zo goed zal zijn, doch rekenen op aanmerkelijk lager prijzen. Bij de vollegrondsgroenteteelt is een zeer snelle uitbreiding mogelijk en dat is oorzaak dat diverse gewassen het jachtterrein worden van speculanten die achter de markt aanlopen. In 1965 werd er 7.000 ha minder groente in de open grond verbouwd dan in 1964, dat een jaar was met matig tot slechte prijzen. Alleen uien werden méér geteeld (die waren goed in prijs in 1964) en het zal niet helemaal toevallig zijn dat dit produkt juist extra slecht uit de bus komt wat het rendement betreft. Daarentegen werd het areaal doperwtea met niet minder dan 2200 ha ingekrompen. Nieuwe mogelijkheden doen zich voor door ver vroeging van diverse gewassen, o.a. van knolselderij., kroten en prei (door onrijp oogsten), van andijvie* bleekselderij, bonen en suikermaïs (door vroeger zaaien), van asperges (door bodem verwarming) en van witlof (door juiste rassenkeuze). Vooral voor Zeeland kan vervroegen aantrekke lijk zijn, omdat men hier door de zuidelijke ligging toch al een voorsprong heeft. Verder drong de heer Van Kampen aan op spe cialisatie. Hiermee wordt de beste bescherming be reikt, ook tegen teeltschommelingen. Er zijn goede mogelijkheden voor mechanisatie; in 't algemeen dient de tweewielige trekker eerder te worden vervangen door de vierwielige trekker. BATIG SLOT JJE Rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland en W.N. Brabant, ir. L. Vellekoop, verzorgde de samen vatting op de hem eigen manier. Het wordt zo lang zamerhand zijn specialiteit, door de heldere wijze waarop hij de hoofdzaken weergeeft, terwijl er bovendien enkele punten aan worden toegevoegd die niet aan de orde waren, maar onmisbaar zijn om het geheel af te ronden. Eens te meer werd de „samenvatting" daardoor het hoogtepunt. De verwende consument vraagt steeds meer naar luxe produkten en daardoor kan de vollegronds- groente moeilijk mee. Dat wil echter niet zeggen dat het hiermee hopeloos is gesteld. Men zal echter meer plantmatig moeten telen en moeten mechani seren. Een oppervlakte van ca 5 ha zal daarbij gewenst zijn. Stoken vraagt hoge investeringen, maar toch kan het bedrijf hierdoor een betere basis krijgen. In het algemeen is het Zeeuwse tuinbouwbedrijf te klein. Van de glasbedrijven in onze provincie is 78 °/o kleiner dan 2000 m-, terwijl in de glascentra van Zuid-Holland slechts 33 °/o van de bedrijven minder dan 2000 m2 glas heeft. In de Zeeuwsche groenteteelt moet men meer specialiseren en intensiveren. Steeds duidelijker wordt de grote betekenis van een goed ondernemer schap. Men moet het goed doen of helemaal niet. O' een kort geleden te Terneuzen gehouden „Fruitteeltdag", georganiseerd door de drie N.F.O.-afdelingen in Zeeuws-Vlaanderen, werd door de heer Gijsbers van het Centraal Bureau voor de Tuinbouw veilingen een lezing gehouden over het appel- en peresortiment en de verwachtingen ten aanzien van de afzet. Natuurlijk kwam ook de snelle stijging van de hoeveelheid Golden Delicious ter sprake. De heer Gijsbers gaf aan hoe de veilingprijs zich in de voorgaande twee jaar ontwikkelde voor de maat 70-75 mm, klasse l: 1963r 64 1964/'65 cent/kg cent/kg november 58 42 december 53 37 januari 62 50 februari 67 56 maart 81 70 april 91 85 Opmerkelijk is, dat beide jaren in maart een flinke sprong met de prijs werd gemaakt. Zal het dit jaar wéér zo gaan? De heer Gijsbers was erg voorzichtig met het doen van voorspellingen. Hij wees er op, dat juist door het geschetste prijsverloop de animo om lang te bewaren groter geworden is, zowel in Nederland als in de omringende landen. Verder bracht hij naar Horen, dat de prijs vorig najaar vrij hoog werd ingezet, waardoor er minder ruimte is voor prijsstijging als in de vorige jaren. Het lijkt dan ook verstandig ge leidelijk te ruimen en niet met de hele voorraad te wachten tot april-mei. De aardappelvoorraad bedroeg in de laatste week van januari in totaal 759.000 ton tegen 1.108.000 ton op 20 januari 1965. Zo bleek uit het onderzoek dat voedselcommissarissen in opdracht van het produkt- schap voor aardappelen hebben ingesteld bij de handelaren en bij circa 20 procent van de telers. De totale bruto-voorraad klei-aardappelen bedroeg 560.000 ton (808.000 ton) en die van zandaardappelen 199.000 ton (300.00 ton). Dit jaar zijn de voorraden voor aflevering gesplitst in consumptie- en poot- aardappelen. Van verschillende faktoren, zoals maatsortering en cle prijsverhouding tussen de con sumptie- en pootaardappelen zal het afhangen of van de voorraad pootaardappelen nog een deel voor consumptie dan wel voor veevoeder zal worden afgezet. IN TONNEN Bestemd voor aflevering: kleiaardappelen zandaardappelen totaal als consumptie-aardappelen 311.000 34.000 345.000 als pootaardappelen 106.000 21.000 127.000 voor eigen gezinsgebruik e.d. 11.000 21.000 32.000 voor uitpoot op eigen bedrijf 92.000 88.000 180.000 uitschot en slechte partijen 40.000 35.000 75.000 Totale bruto-Voorraad 560.000 199.000 759.000 door het beproefde nokkenradsysteem, nauwkeurig zaaien en lange levensduur. Reeds meer dan 300.000 afgeleverd door de grootste zaaimachinefabriek in Europa, met meer dan 80 jaar ervaring Beproefd door I.L.R, moderne aanbouwzaaimachines voor 3 punts heffing van 2.00 m, 2.50 m, 2.75 m en 3.00 tri moderne aanhangzaaimachines, geheel nieuw model van 2.00 m, 2.50 m en 2.75 m zware aanhangzaaimachine voor grote- en loonbedrijven van 2.50 m tot 4.00 m zaaimachines met voorwagen voor paardekracht van 1.50 m, 1.75 m en 2.00 m W Postbus 68 - Telefoon (05200)-10888 iksrvm Inlichtingen en uitvoerig prospektus gratis op aanvraag bij de importrice:

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 5