Weekboek JL ^PRAM ujr dISUKHOEK^ WEEKOVERZICHT NOTERINGEN 19 O IT EEN crtFter'm VAM Ons verstrekt door NOBECO - Kortgene Tarwe. Na ons uitvoerige bericht van de vorige week valt er nu over de tarwemarkt weinig nieuws te ver tellen. Naar gemeld werd was het aanbod bij de indu strie klein, al kon men horen dat de nieuwe condities bij bepaalde fabrieken vrij soepel werden toegepast. De gehele tarwehandel verkeerde in een impasse. Het is wel duidelijk dat de franco-grensprijs gebaseerd is op de door de molens betaalde prijzen. Zouden de fabrieken het prijspeil verhogen dan ligt het in de lijn dat ook de franco-grensprijs hoger wordt en dientenge volge de heffing in Duitsland lager. Voor de industrie lijkt het dus moeilijk om de aankoopprijs te verbeteren omdat daarmede op hetzelfde moment de deur zou kunnen worden opengezet voor export. Het zal er dus om gaan of de invoerbehoefte op korte termijn zo dringend wordt dat het bezwaar van de heffing door het importerende land op de koop toe genomen wordt. Export naar derde landen, waarvoor al vele maanden geen restitutie tot de wereldmarktprijs gegeven wordt, lijkt onder de gegeven omstandigheden niet voor de hand liggen. Algemeen heerste in handelskringen de mening dat de verlaagde staffel de regelmatige voor ziening van de maalindustrie in de weg staat. Men kreeg zo de indruk dat de houders, de situatie overziende, rustig op de komende ontwikkelingen wachten. Veel risico schijnt er niet in te zitten. Brouwgerst. De brouwgersthandel was vorige week van zeer geringe omvang. Op de Duitse markt was voor onze gerst geen opening te vinden. Het C.B.K. schijnt zijn interesse voor de inlandse gerst te gaan verliezen, wat kon blijken uit de lagere biedprijzen. Eigenlijk is het niet verwonderlijk dat het C.B.K. niet erg warm loopt voor de kleine hoeveelheden die nu nog geoffreerd worden. Tenslotte kan deze grootkoper zich ook dekken met buitenlandse (Franse) gerst. Voergranen. In de afgelopen week was er op de bin nenlandse markt een stevige concurrentie van tweede hands partijen Franse en Engelse voergerst. Er zijn kennelijk in de periode dat de Franse gerst niet met een heffing belast was behoorlijke hoeveelheden voor- gefixeerd. De op deze maand binnenkomende partijen moeten ondergebracht worden en dit ging dikwijls gepaard met voor de kopers gunstige prijzen. Ook in Duitsland was de Franse voergerst concurrerend en het was ondoenlijk om onze gerst daar geplaatst te krijgen. In een dergelijke markt zou geforceerd aanbod een verdere afbrokkeling van de prijzen betekenen. De houders zullen zich dus wel gedwongen voelen om met een zekere gelatenheid het verdere verloop aan te zien. Haver had een zeer kalme stemming. De lagere prijzen hadden vorige week een heffingverhoging van ca. 0,50 per 100 kg in Duitsland tengevolge wat de afsluitingen niet eenvoudiger maakte. De houders hielden het aan bod echter goed in toom. Slechts kleine partijen werden aan de markt gebracht. Op goede gronden wordt ver ondersteld dat zich binnen afzienbare tijd weer nieuwe vraag zal gaan voordoen. Peulvruchten. Bij de groene erwten heeft zich in de afgelopen week geen enkel gunstig aspect voorgedaan. De eerste dagen verliepen met een bijzonder flauwe stemming waarna geleidelijk een licht herstel optrad. De grote moeilijkheid was dat de buitenlandse kopers zich nog steeds afzijdig hielden. Het feit dat door Tsjecho-Slowakije getracht werd erwten in West-Duits- land te plaatsen werkte, al liep het dan niet over grote hoeveelheden, niet bevorderend voor de kooplust. Japan heeft nog geen nieuwe invoervergunningen verstrekt. Ge meld werd dat door dit land gekocht werd in Birma. De kwaliteit van die erwten valt niet te vergelijken met de onze, maar de prijs is ook aanzienlijk lager. De splitterijen gaven geen steun aan de markt, waardoor de mindere soorten erwten eveneens nauwelijks te plaatsen waren. Alaska-erwten hielden nog altijd een notering van ca. 58,per 100 kg c.i.f. West-Europese havens. De prijzen voor onze schokkers gingen het niveau van de Engelse markt benaderen. Maar dit had tengevolge dat de noteringen in Engeland zelf lager gesteld werden. Het aantal zaken was dan ook minimaal. Bruine bonen hadden een trage handel. De kopers toon den niet veel animo, maar de houders waren niet be reid om veel concessies te doen, wel wetende dat de voorraden bonen intussen sterk geslonken zijn. Kapu cijners werden een vergeten artikel. Zelfs op de sterk verlaagde laatprijzen waren geen kopers te vinden. De terrijnmarkt sloot vrijdag 18 februari jl. prijshoudend met de volgende verrekenprijzen: 3% groene erwten: februari 54,75, maart ƒ54,75, april 55,25. 3 schokkers: februari 62,75, maart 63,— april 63,50. Zaden. Karwijzaad werd wederom lager aangehouden, maar door de ontbrekende exportvraag was van handel nauwelijks sprake. Bij blauw maanzaad ging op een onveranderd prijspeil regelmatig iets om. Zaaigranen. Gedurende de afgelopen week was de stemming op de zaaigraanmarkt over praktisch de ge hele linie rustig. Zaaigerst (brouwgerstrassen) was bij geringe vraag nauwelijks prijshoudend, terwijl van zomertarwe hetzelfde kan worden gezegd. Zaaipeul- vruchten gaven voor wat betreft de groene erwten ook een ongewijzigd beeld te zien; Pauli en Dik Trom werden vanwege beperkte voorraden niet ruim aange boden en lagen door een eveneens niet grote onver anderd in de markt. Het aanbod van Rondo zaaierwten is bijna nihil zodat eigenlijk niet meer van een nor male handel kan worden gesproken. Zaaischokkers blij ven bijzonder moeilijk te plaatsen. De voornaamste reden hiervan is het ontbreken van exportaanvraag van enige omvang. Zaailijnzaad lag bij kleine omzetten on veranderd in de markt. Ruwvoeders. De vraag naar de diverse stro- en hooi- soorten blijft klein zodat de prijzen zich nauwelijks kunnen handhaven. Een uitzondering wordt gevormd door de hooisoorten van goede kwaliteit, waarvan het aanbod uiteraard zeer klein is, zodat de prijzen hiervoor een neiging tot stijgen vertonen. De cons, aardappelmarkt. Heden zijn de voorraad- cijfers van aardappelen per eind januari j.l. bekend geworden. In overeenstemming met de algemene ge dachte zijn deze cijfers belangrijk lager dart vorig jaar omstreeks dezelfde tijd. jHoewel deze gegevens voor verschillende uitleg vatbaar zijn, mag in elk geval ge concludeerd worden dat er nog maar een beperkt kwan tum voor export beschikbaar is. Wij zullen de komende maanden dan ook eerder met een „kopers-" dan met een „verkopersmarkt" rekening moeten houden. Zolang er echter nog export nodig is zal ons prijspeil zich blijven richten tot het niveau waarop nog verkopen naar het buitenland mogelijk zijn. Hoe hoog dit niveau zal zijn is natuurlijk niet te voorspellen. Gezien onze voorraden zal de markt hier wel gevoelig blijven en bij vraag van enige betekenis scherp reageren. Momen teel is de kooplust uit de importerende landen op ons huidige prijspeil niet groot. De meeste belangstelling kwam deze week nog uit België. Tot veel zaken heeft dit echter nog niet geleid. De binnenlandse grossiers bleven rustig en kochten slechts mondjesmaat. AARD APPELTERM IJ NM ARKT Weekbericht 1622 febr. 1966, verstrekt door G. de Vries Zonen, N.V., Amsterdam; voor Zeeland Goes tel. 01100 6451: Consumptie-aardappelen: Bintje, 40 mm, opw., april. Het prijsverloop gaf in de afgelopen week nogal schommelingen te zien. Met een inzet van 27 liepen de noteringen op tot ƒ28,40 en zelfs 28,70, kennelijk mede onder in vloed van de door het Prodiuktschap van Aardappe len bekendgemaakte ramingcijfers van de voorra den. Daarna liepen de prijzen evenwel weer terug tot 27,70, om op de laatste beursdag nog verder te dalen tot 26,60. De slotnotering was 26,70— 26,50. De weekomzet beliep 463 contracten (vorige week 241). De openstaande positie gaf een totaal aan van 1127 contracten (v. w. 1129). NOTERINGEN ROTTERDAMSE KORENBEURS van heden d.d. 21 februari 1966. Tarwe: Nieuwe condities, franco fabrieken, 2e helft febr. 38,40, le helft maart 38,50, 2e helft maart 38,60. Kippengerst: 33,25, loco, nominaal, basis boord vrij. Brouwgerst C.B.K.: ƒ37,op maart, basis boord vrij. Brouwgerst Duitse condities: 38,maart/april, basis boordvrij. Haver 52/53 kg: tot 31,—, loco, april, 31,75, basis franco Rotterdam. Groene erwten op mon ster: tot ƒ44,uitgez. partijen iets hoger, franco Rot terdam. Groene erwten 3 ®/o kwaliteit: maart 54, franco Rotterdam. Groene erwten 6 °/o kwaliteit: maart 51,franco Rotterdam. Groene erwten industrie: geen zaken. Termijnmarkt-maandagochtendcall.: geen zaken, stemming flauw, franco Rotterdam. Schokkers op mon ster: tot 47,uitgez. partijen iets hoger, franco Rotterdam. Schokkers 3 kwaliteit: 62,50, laten, alle termijnen, franco Rotterdam. Schokkers 5 °/o kwaliteit: 58,—, laten, alle termijnen, franco Rotterdam. Ter- IVE sneeuw is weg en een temperatuur van 10° C zorgt ervoor dat de laatste sneeuwres- ten uit het gezicht verdwenen zijn. Het is zacht weer geworden en je kunt de kleur van tarwe en gras al weer zien veranderen en groener worden. Laten we nu maar niet meer denken aan degenen die ons in februari nog strenge vorst voorspelden. We hebben een drukke week en weekeinde achter de rug. Eerst hebben we met heel 't Neder landse volk de ondertrouw gezien op televisie van onze kroonprinses en Claus von Amsberg. We hopen, dat ze zonder vele bemoeienissen hun voor genomen huwelijk mogen vieren en dat een geluk kig huwelijksleven hun deel moge zijn. Zaterdag kregen we eerst de grote aktie „Eten voor India", die van tevoren door pers, radio en televisie was aangekondigd. Deze aktie, die ruim 18 miljoen opleverde, is een groot succes gewor den en heeft aangetoond dat we, al leven we in èen welvaartstaat, op kunnen brengen: liefde voor een ander, die we geheel niet kennen of ooit ge zien hebben. Laten we hopen dat onze giften, sa mengevoegd met die van andere landen, deze uit gehongerde mensen kunnen bewaren en helpen. Honger is een scherp zwaard en echt honger heb ben wij op 't platteland, zelfs in de oorlog, niet gekend. Toen kwamen er wel geheel andere din gen op ons af. In het hoge Noorden waren vertegenwoordigers van ons kleine landje in een strijd gewikkeld om de wereldtitel hardrijden op de schaats. Zeer zeker een nationale sport en daar hebben twee zonen van het platteland, de één de wereldtitel en de andere de tweede plaats bezet met nog drie andere op eervolle plaatsen bij de eerste zestien. Dat is wel de pluim van de week waard. Wat zal het een opluchting voor die jongens daar geweest zijn, toen de strijd gestreden was en de overwinning behaald. Een zwaar pak zal hun wel van de schouders ge vallen zijn na zo'n lange tijd van training en span ning. Mijn buurman had ook altijd voor de televisie gezeten met potlood en papier, tot ergernis van zijn vrouw. Door de spanning op de televisie trok hij zó hard aan zijn sigaar dat de as er telkens af viel op het mooie kleed. Hij at er meer van dan hij rookte. „Ik za blieë zien, at 't ofgelopen is oor, ie oor niks, ie zie niks, ie kiekt maer staêr in die televi sie," zei Plone. „Soms dan zou 't ie ze nog arder willen zien rieën, dan riep ie: allé jon, veruut, jon nog een endje." „Ja," zei Willem, „om are sport geef ik weinig of niks, maer schêtserieën, dat is bie mien 't mooi ste om op de televisie te zien." Nu is alles weer stil, we zijn weer een nieuwe week ingegaan, misschien niet zo druk als de vorige, maar dat weet je nooit van tevoren. mijnmarkt-maandagochtendcall.: geen zaken, stemming flauw, franco Rotterdam. Kapucijners op monster: 60,-—, laten, franco Rotterdam. Bruine bonen op mon ster: geschoond, tot 126,franco Rotterdam. Maan zaad exportkwaliteit: 200,maart/april, franco Rot terdam. Karwijzaad exportkwaliteit: 136,50, maart/ april, franco Rotterdam. Terinijnmarkt-cons. aard appelen: (Ochtendcall.): Bintje 40/opw., april, 1 x ƒ28,20, 6 x 28,—, 24 x ƒ27,80, 18 x ƒ27,70, 1 x ƒ27,80. 11 x 28—, laten 28,10, bieden 27,80. Aardappelbeurs: Bintje 40/opw. binnenl. sort, af binnenland 23,50 tot 24,50. Bintje 35/opw. sort. best. Duitsland, gesorteerd in 2 maten, afhankelijk van grofheid, 23,50 tot 24,50. Ruwvoeders: Tarwestro 52,50 57,50, Erwtenstro 80,85,Zomergerstestro 65,70, Af boerderij. FRUITPRIJZEN KONDEN ZICH GOED HANDHAVEN Op de Zeeuwse veilingen waren in de afgelopen periode weer regelmatig mooie partijen fruit te koop en hoewel de export nog steeds van weinig betekenis is, konden de prijzen zich toch goed hand haven en in sommige gevallen zelfs wat aantrekken. Met name was dat het geval bij de goudreinette die donderdag in Goes werd verkocht voor prijzen van 55-67 cent per kg voor de grote maat, rond 45 cent voor de middelmaat en rond 40 cent voor de kleine maat klasse I kwaliteit. Golden Delicious deed in het begin van de week voor de beste partijen grote maat iets boven 80 cent per kg maar in het eind van de week bleef de prijs een kleinigheid onder dit niveau. Klasse I 70-75 mm Golden Delicious werd ver kocht tegen prijzen van 65-73 cent per kg; I 65-70 mm 54 tot 63 cent en I 60-65 mm 39-55 cent per kg. Klasse II was voor wat betreft de grote maten ongeveer 10 cent per kg goedkoper en de kleine maten 5 cent per kg. Jonathan klasse I kwaliteit kwam voor de grote maten aan prijzen van 50-55 cent per kg, de middel maat 40 tot 45 cent en de kleine maat 25 tot 35 cent per kg. Klasse II kwaliteit bleef moeilijk te ver kopen en noteerde lage prijzen en dat geldt ook voor III grof en III fijn kwaliteit van dit ras die op het ogenblik aanmerkelijk goedkoper zijn dan het afge lopen najaar. Beter gaat het met de Winston. Vooral wanneer er een goede kleur op deze appels zit worden er stevige prijzen voor betaald. Vorige week deden de grote maten van dit ras tussen 80 en 95 cent per kg. De kleine maten brengen lage prijzen op. Klasse II 55-60 mm b.v. komt weinig boven 20 cent per kg. Nu de Cox's Orange Pippin een heel eind ge ruimd is, neemt het aanbod van Laxton Superbe toe. De grote en middelmaten van dit ras werden verkocht tegen prijzen die lagen rond 65 cent per kg. De middelmaat klasse I noteerde rond 60 cent en de kleine maat rond 40 cent per kg. Uit de gas- cellen komt overwegend een goede kwaliteit Laxton. Superbe. Bij de peren is de Conference uit de gascellen het belangrijkste ras. De grote en middelmaat werd eind vorige week verkocht tegen prijzen van rond en even boven 80 cent per kg; de kleinste maat klasse I deed rond en iets boven 60 cent. lid kwaliteit werd verkocht voor ongeveer 35 cent per kg en III grof voor 50-55 cent. III fijn kwaliteit deed tussen 25 en 30 cent. Deze peer is nog steeds goed gevraagd voor export, vooral naar België. Plaatselijk beginnen de voorraden hiervan reeds belangrijk minder te worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 19