PW AG ENS Mestkalveren voor export altijd laten merken RADIO Hol-U-Bra-Ze-stierenkeuring 29 april 1966 Oude Boerderijen in Zeeland VEEHOUDERIJ KORTE WENKEN KALFSVLEESUITVOER WEER OP GANG KRIJGEN 15 Gezien de afzonderlijke huisvesting en verzorging van de mestkalveren in ons land, wordt in het kader van het wegens het uitroeien van de mond- en klauwzeer weer op gang brengen van onze vee- en vlees export getracht voor kalfsvlees een uitzonderingspositie in het internationale verkeer te verkrijgen. Ten einde te voldoen aan eventuele eisen van importlanden inzake de herkomst van de kalveren, zijn zij van een oormerk voorzien en geregistreerd. Voorts hebben besprekingen plaatsgehad met de Italiaanse Vete rinaire dienst, waarbij is gewezen op de garanties, welke dezerzijds kunnen worden gegeven nopens de uitvoer van kalfsvlees. De minister van landbouw en visserij hoopt dat deze besprekingen tot gunstige resultaten zullen leiden, zo deelt hij mede in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Elfferich. Het kalfsvlees vond voor het overgrote deel zijn bestemming in de export naar landen in Europa. Deze landen hebben vrijwel alle uit veterinaire overwegingen de grenzen gesloten. Een verlichting van de afzet- moeilijkheden kan daarom alleen worden gevonden in vergroting van de binnenlandse consumptie. Hoewel de consumptie van kalfsvlees in ons land geen belangrijke plaats inneemt, heeft de aanvullende afzet op de binnenlandse markt er ongetwijfeld toe bijgedragen, dat de benedenwaartse prijsontwikkeling kon worden afgezwakt. In tegenstelling bij de varkenssector was het de bewindsman niet mogelijk steun aan de prijsontwikke ling van mestkalveren te verlenen. De E.E.G.-rundvieesverordening, die van toepassing is, voorziet namelijk niet in de mogelijkheid van rechtstreekse marktinterventie bij mestkalveren. Deze mogelijkheid is destijds, mede in het belang van de produktie en de export van Nederlands kalfsvlees, bewust uitgesloten, teneinde te voorkomen dat onder bepaalde omstandigheden de handel binnen de Gemeenschap aan andere dan veterinair-sanitaire beperkingen zou worden onderworpen. Voor onze export werd dit hoogst ongewenst geacht. HOE EERDER, HOE BETER Om te kunnen voldoen aan de importeisen, die terzake nu en later door verschillende landen wor den gesteld, wijst de directeur van de Veeartsenij- kundige Dienst kalvermesters er nogmaals op, dat zij in hun eigen belang toch voortgaan met het laten merken en registreren van alle nieuwe opgezette kalveren, speciaal als zij voor export zullen worden bestemd. Het is een misverstand te veronderstellen, dat dit merken alleen maar in de afgelopen periode IJK Zeeuwse rundveehouders en -fokkers willen wij er nu rteck op wi#zen dat de HOL-U-BRA- ZE-stierenkeuthng voor hot a.s. voorjaar is vastge steld op vrijdag 29 april te ETTEN (N.-Br.). Voor de tweede maal zal Zeeland hieraan kunnen deelnemen. Het „proefjaar 1965" heeft bewezen dat onze provincie met bevredigend resultaat aan deze centrale keuring van zwartbonte stieren uit het Midden en Zuidwesten van ons land kan meedoen. Een aantrekkelijke stalling en keuring in en om de veemarkthallen te Etten is weer verzekerd. Stierenhouders en fokkers, U kunt voor deze keuring in beginsel Uw fokdieren van ca. 10 maan den en ouder inzenden. Het aantal inzendingen uit de 4 samenwerkende Uit bescheiden van de „Meestoove" te Renesse blijkt dat Leendert de Oude jarenlang de mee krapteelt beoefende. In 1804 is zijn opbrengst 11.800 pond zgn. „hardgoed" en 1800 pond mul en bijna elk jaar tot 1811 staat zijn aandeel in de lijst van meekrapproducenten. Hij werd in 1813 opgevolgd door zijn zoon Nico laas de Oude, geboren 26 oktober 1786, die in 1815 97 gemet 29 roeden landbouwgronden bezat. In 1822 was dat toegenomen tot 116 gemet of onge veer 48 ha, wa.-.raan later nog iets werd toege voegd. Nicolaas de Oude was eerst gehuwd met Jaco- mina Venseput, uit welk huwelijk één kind Leendert werd geboren op 5 februari 1812. Tus sen dat jaar en 1818 is zij overleden, want Nico laas trouwt in laatstgenoemd jaar met Cornelia Fokker. Hun kinderen, resp. Jannetje, Pieternella, Keel tje, Magdalena en Cornelis zi;n geboren in 1819, 1820, 1825, 1829 en 1831. POK Nicolaas de Oude boert heel wat jaren op „Ruimzicht". We ontmoeten'hem in de veld- boeken nog in 1830 en 1837, terwijl ook hij als meekrapteler in de boeken van de meestoof voor komt, n.l. van 1813 af en vele jaren daarna tot het iaar 1841. Dan moeten de zaken minder goed gelopen zijn, want in 1842 wordt zijn hofstede met ruim 52 ha gronden door de hypotheekhouder verkocht. Mogelijk treedt hij nog enige jaren als pachter of bedrijfsboer op, doch zijn naam wordt niet meer genoemd. Als nieuwe eigenaar treedt dan per 1 mei 1847 Pieter Fokker op, die met zijn vrouw, Cornelia Blom en 7 kinderen, komende uit Renesse zich in Noordwelle vestigt. Als zijn beroep wordt land arbeider aangegeven, korte tijd later wordt hij als landbouwer gekwalificeerd. Hoe het zij, bij het kadaster staat hij in 1847 als eigenaar bekend tot 1 maart 1854, de datum waarop hij naar Nieuwerkerk verhuist. Op dezelfde datum wordt Hendrik Kooman, ge huwd met Barendina van Beek, eigenaar van de nodig was. Daarom nogmaals, doorgaan met laten merken van de nieuw opgezette kalveren. Hiervoor kunt U terecht bij Uw districtsbureauhouder (ook nog P.B.H. geheten). Het laten merken heeft echter alleen zin, als de kalveren nog geen maand oud zijn en tenminste nog drie maanden op Uw bedrijf zullen blijven. Daarom, niet alleen doorgaan met laten merken en registreren, maar ook ten spoedigste na het opzetten! De kosten van merking en registratie bedragen één gulden per kalf. provincies (Zuid-Holland, Utrecht, Noord-Brabant en Zeeland) zal echter, naar evenredigheid, zodanig worden beperkt dat het aantal Zeeuwse stieren maximaal 16 mag zijn. Meldt U zich nu reeds aan! U wordt dan zo spoedig mogelijk een inschrijvingsformulier toege zonden. Mede afhankelijk van het aantal inschrij vingen zal er door een kleine Zeeuwse Commissie enige selektie moeten worden Uitgeoefend. De sluitingsdatum voor de catalogus is vastge steld op 22 maart a.s. Aanmeldingen zijn te richten aan het kantoor van de Rijksveeteeltconsulent, Landbouwcentrum, Westsingel 58 te Goes. hoeve. Zij blijven er tot maart 1867 als Willem de Vrieze het bedrijf overneemt. Zowel Fokker als Kooman en De Vrieze hou den zich de laatste tot in 1875 onder meer met de meekrepteelt bezig. Na 1876 is het daw met deze teelt gedaan en tenslotte in 1892 wordt de meestoof te Renesse gelikwideerd. Willem de Vrieze wordt gevolgd door zijn zoon Jan de Vrieze in 1877. Diens zoon, Govert de Vrieze, wordt er boer in 1917, terwijl in 1946 de reeks wordt vervolgd door Jan C. W. de Vrieze (zoon van Govert). Zo is thans in 1966 „Ruimzicht" na precies 100 jaar nog steeds in handen van deze familie en heeft het statige woonhuis zojuist de drie eeuwen van zijn bestaan overschreden. Bij het naspeuren der ge gevens werd weer van ver schillende zijden hulp onder vonden. In het bijzonder zijn we dank verschuldigd aan de archivaris van Zierikzee, de heer C. Postma, en aan het te Renesse zetelende personeel der gemeente Westenschou- wen. 17-2-1966 W. E. P. VAN IJSSELDIJK. DE STRIJD tegen het onkruid zal spoedSj mmqk beginnen en het Is de moeite waard nu hier al aam» dacht aan te schenken. Jfanille en muur ztfi» on* kruiden die alleen in kiemplantstadium te bestrijden zijn. Controleer nu reeds uw percelen wintertarwe op het voorkomen van onkruid en spuit zo spoedig mogelijk met D.N.O.C. DE CENTRIFUGAAL- OF PENDELSTROOIEM is een werktuig waarmee in korte tijd veel oppep» vlakte bewerkt kan worden met minder sporen og het land. Zorg er echter voor, dat deze kunstmest strooiers goed zijn afgesteld en niet te veel of tg weinig overlappen. Tracht te leren van de strooi banen die u vorig jaar maakte en zorg, dat dit nu niet meer voorkomt. „GROENBEMESTING onder dekvrucht", javo^L „maar welke groenbemester inzaaien!", vragen vedl boeren de bedrijf svoorlichter. Hopperups ondet wintertarwe is wel goedkoop, maar mislukt hee vaak. Rode klaver groeit gemakkelijk hoog op en U dan bezwaarlik bij het oogsten. Grootbladige witte klaver is sterker dan hopperups en het herstelling9- vermogen na het maaidorsen is ook beter. TocK geven ook klavers dikwijls teleurstellingen en leiden dan niet tot het gewenste resultaat. Daarom is het de moeite waard eens met Italiaans raaigraê als groenbemester te proberen. Gras is sterkerr levert geen gevaar op voor de wintertarwe en geeft bij een ruime stikstofbemesting na de oogst van du dekvrucht een flinke hoeveelheid organisch mate- riaal. HET STAAT WEL VAST, dat het extra natte jaar 1965 de uitspoeling heeft versterkt, wat du$ gevolgen meebrengt voor de bemesting in het reeds naderende voorjaar. Velen zullen zich afvragen hoe groot die uitspoeling ongeveer is geweest. Voor het element kalium is daarnaar een onder zoek ingesteld. Er werden cijfers gevonden van 10-20 kg KzO per ha, die nodig zijn als extra aan vulling voor zand- en dalgronden. Dit had echter alleen betrekking op uitspoelings- gegevens in de zomer. Ander onderzoek, de zeer. natte herfst heeft voor zandgrasland een waarde gevonden van 60 kg KzO per ha, als extra verlies in zomer en najaar tesamen. Nu zal dit voor elke grond niet even hoog liggen. Het humusgehalte speelt bijv. een rol. Humus bindt de voedende bestanddelen. Een ieder doet verstan dig dit naar eigen omstandigheden te bekijken. Wél geldt in het algemeen, dat de uitspoeling op bouw-» land sterker is dan op grasland. Bij de bemesting zal, om tekorten tijdens de groeiperiode te voor komen, hiermede rekening moeten worden ge houden. Er blijkt dus, dat de verliezen aan kali VT* groot waren. Ook voor stikstof is dit het geval. EeU extra gift van 10-30 kg N/ha wordt, al naar de om standigheden, verdient aanbeveling. Gegevens voof. kalk en magnesium ontbreken, maar ook van deze elementen zullen uitspoelingsverliezen groter dan normaal zijn geweest. VOOR EEN VROEGE GRASGROEl is een vroege atikstofbemesting nodig en dit betekent, dat begin maart een goede tijd is om al enkele percelen gras land met stikstof te bemesten. Zorg ervoor, dat de zode niet te veel beschadigt, dus pas strooien wanmer het land goed berijdbaar is. Dinsdag 1 maart a.s., Hilversum II 12.30-12.40 uur „Montagestallen in het kader van het O.- en S.- fonds" I, de heer ir. P. Anema, rijkslandbouwcott» sulent voor de Boerderijbouw. „Samenwerkingsvor men in de landbouw" T, de heer drs. W. F. H. Smeenk van het L. E. I. Rubriek „Leven op het land", donderdag maart van 12.10—12.27 uur, Hilversum I (V.P.R.OX „Vruchtbaar land, onvruchtbaar water", door mr. dr. J. Winsemius, gevolgd door agrarisch nieuws. Deze uitzending was oorspronkelijk vastgesteld op 17 februari a.s. Toen werd echter een gesprek over de melkprijs uitgezonden. Vrijdag 4 maart a.s., Hilversum II, 12,3012.40 uuf Een ontwikkelingsbedrijf voor de landbouw irt Noord-Llimburg, m.m.v. de heer ir. J. L. Hiel, rijks- landbouwconsulent voor Noord-Limburg. „Samenwer kingsvormen in de landbouw" II, de heer drs. W. F, H. Smeenk van het L. E. I. Arlv.) Voor Uw bedrijf levert BAV de meest economische wagens. Vraag vrijblijvend deskundige voorlichting onder letter X. ERVEN MACHINEFABRIEK P. BROUWER OUDENBOSCH (N.Br.) TEL. (01652) 29 SA (vervolg van pagina 12 en 18)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 15