derijen in Zeeland UOLGENS de gevonden gegevens heeft Leen- dert Cornsz. de Oude zeer lang op de hof stede gewoond; nog in 1811 komt hij voor op een belastingkohier en reeds in 1778 is hij begonnen als zelfstandig landman, dus in totaal zo ongeveer 35 jaren. Het bedrijf was.onder zijn leiding nog iets in omvang toegenomen en was al in 1801 109 gemet groot, waarvan 18 gemet in het 17e bevang (Groot Poelant). Dt- zijgevel met ramen inplaats van inrijdeuren voor het koetshuis (linker helft). (xie verder pagfn* 15) Ondergedeelte van de voorgevel met freat gemetselde hogen, muurankers en kelder raampje. Zeker is dus dat Dingeman J. Buurman vanaf 1761 de hofstede bewoont en beheert. Hij moet een landman van betekenis in zijn omgeving zijn. geweest. We zullen straks zien dat hij zijn grond bezit nog wist uit te breiden en tevens bekleedt hij verschillende functies in de gemeenschap. Zo treffen we hem in 1763 aan als lid van de wees kamer en in 1773 als schepen van de heerlijkheid Welland. Nog in dat jaar en in 1774 komt zijn naam voor in de kohieren van diverse belastingen. Hij be taalt dan familiegeld, n.l. -.10.- en „zoiitgeld" (een recht op het zout geheven). In 1775 is Dingeman Buurman op 2 september overleden. Zijn weduwe, Willemijntje Krijnjsse Wisse, zet hèt bedrijf voort. Ook haar naam vin den we in de genoemde belastingkohieren en wel in de jaren 1775 tot en met 1778. Dat haar bedrijf van geen geringe omvang was blijkt wel uit het feit, dat er in 1777 7 paarden bij de hoeve behoorden en toen haar man overleed bezat zij aan gronden 101 gemet en 114 roeden. o UET ziet er naar uit, dat het huwelijk tussen. Dingeman Buurman en zijn vrouw kinder-» loos is gebleven. Wij vonden althans geen enkele aanwijzing dat dit niet zo was en als zij zelf in 1777 een testament laat opmaken, bepaalt zij daar in dat al haar bezittingen, t.w. de hofstede (zowel huis als schuren) en alle landerijen bij haar over lijden zullen toekomen aan haar beide neveni Leendert Cornsz. de Oude en Krijn Cornsz. de Oude. Zij moeten daartoe 1400 Ponden Vlaams inbren gen. Verder legateert zij aan een nicht al haar kleren en sieraden, waaronder gouden ha'arnaal- den en een tas met zilveren beugel. Aan enkele tantes en andere familieleden zul len bedragen van 100 Pond Vlaams voor ieder worden bestemd. Hét jaar waarin de Wed. Dingeman Buurman overleed moet wel 177-. geweest zijn. Vanaf dat jaar treffen we haar naam nergens meer aan, doch wel ontmoeten we regelmatig Leendert Cornsz. de Oude, een van de beide neven dus. t)e andere wordt niet meer genoemd en zal waarschijnlijk zijn deel uitbetaald gekregen hebben. I EENDERT de Oude wordt dan steeds in vele documenten genoemd, o.a. als betaler vaia belastingen (in 1778 en vele volgende jaren). Ook komt hij steeds voor op het kohier voor de boom gaarden in 1805 en een aantal jaren daarna. Hg bezat overigens weinig boomgaard, n.l. slechte 0.130 gem., gelegen bij de hofstede en meer dan 20 jaar oud. Verder was zijn inkomen in 1795 van dien aard dat hij stemgerechtigd was, waarvoor ook een voorwaarde was, dat men politiek betrouwbaar was, dus niet uitgesproke» Prinsgezind. Dan stond hij in 1797 niet op de lijst van de 1840-jarigen, die wapens mochten dragen. Hij was dus waarschijnlijk toen al ouder dan 40 jaar. Tenslotte konden we vaststellen dat Leendert Cornsz. de Oude in 1789 tarwe van 6 gemet in leverde en in 1796 van 8.150 gemet. Bij een telling in 1794 had hij 50 zakken ongedorste gerst in voorraad. De voorschriften der Bataafsche Repu bliek bewogen zich zoals men ziet en niet zon der reden ook vooral op het terrein der agra rische produktie. VAKKUNDIGE RESTAURATIE 7IJN wens is, ruim 40 jaar later, in vervulling gegaan. „Monumentenzorg" heeft er zich kort na de watersnood, die ernstige schade aanrichtte, over ontfermd. Thans staat deze 17e eeuwse boe renwoning weer in oude luister hersteld, als staal van oerdegelijke burgerbouwkunst uit die tijd, temidden van het Schouwse landschap. Het metselwerk der gevels in weer intact en we kunnen de details (trapgevel, raambogen, water lijst, e.d.) van kundig vakmanschap bewonderen. Ook de ramen die aan de zijgevel waren uitgebro ken, zijn weer aangebracht. Een passende voor deur met bovenlicht en een fraai gemetselde boog siert de voorgevel. Vroeger werd voor de ramen wel glas-in-lood gebezigd, dat nu plaats gemaakt heeft voor houten roeden. Zoals gezegd is a^n het interieur der woning practisch niets meer van de oude stijl en indeling overgebleven, doch wegens en koetsen zijn er toch uit verdwenen. DRIE EEUWEN EIGENAARS (BEWONERS) DOVEN de voordeur in de gemetselde boog be- vindt zich een rechthoekige hardsteen, waar in het jaartal 1364 is gebeiteld en daarboven twee maal de hoofdletter L. Hiermede zal aangegeven zijn het bouwjaar en de initialen van de stichter. Wie was deze? Ondanks de aanwezige letters een moeilijk te beantwoorden vraag, temeer omdat nu in 1966 niet meer beschikt kan worden over doop-, trouw- en begraafregisters van Noordwelle. Deze 2ijn in 1940 te Middelburg verloren gegaan. Architect Hoogenboom kon er in 1912 nog ge bruik van maken. Hij geeft als mogelijke eigenaars aan: Leendert Leendertsz. de Jonge of Lambreght Lambreghtsz. die omstreeks 1660 te Noordwelle ®f Renesse woonden. Geheel zeker was hij er niet van en hij vermeldt slechts dat deze namen in het doopboek voorkomen. Ondanks het gemis der bovengenoemde bevol kingsgegevens konden we toch wat meer positiefs over de vroegere eigenaars vaststellen. Uit het oudst aanwezige veldboek van het Wes ter Vierendeel van Schouwen uit 1599, dus ver vóór de bouw van dit huis, blijkt dat een zekere Braber hof en boomgaard, ter grootte van 3 gemet 50 roeden bewoonde, of althans bezat. |j|OEWEL het volgende nog aanwezige veldboek dat van 1676 i; en en dus geen aansluitende gegevens oplevert, vonden we in oude belasting kohieren, dat in 1660 eigenaar is Leendert Crijnse en in 1664 (het bouwjaar dus) Leendert Leen dertsz. Crijnse. In 1669 komt deze nog voor met de toevoeging de Jonge, en eveneens in 1671. De bei de hoofdletters L zijn dus hierdoor wel verklaar baar. Daarna, in de jaren 1672 tot en met 1675 is het Corns. Trompert, die voor de bedoelde eigendom men in de belastingkohieren is genoemd en hier stemt dit overeen met het veldboek van 1676, waarin het 17e bevang genoemd wordt: „Het Be vang daer Crijn de Jonge in plag te wonen en nu Corn. Trompert". Hierbij zij opgemerkt dat in dit bevang slechts één hoeve stond. Als volgende eigenaar treedt dan op in 1677 de Heer van Couwenburgh en wel tot 1682. In dat jaar overlijdt deze en zijn erfgenamen staan dan gedurende enkele jaren als eigenaars te boek, tot de Heer van Keetenburgh de hoeve in bezit krijgt, welke situatie tot minstens 1694 voortduurt, waar na aansluitende gegevens ontbreken. Deze twee laatstgenoemde eigenaren zijn beiden in die periode burgemeester.der stad Zierikzee geweest (zie Cro- nijk v. Zeeland, pag. 507 en 508). AVER de periode lopend tot 1752 ontbreken dan y de veldboeken en pas in dit jaar wordt Jan Dingemanse Buurman als eigenaar genoemd. In andere stukken komt zijn naam reeds voor in 1741 en het kan mogelijk zijn, dat hij de hofstede toen al bezat. In 1752 was de hoeve groot 66 gemet en 124 roe den, waarvan in het Groot Poelant 12 gemet 243 roeden, terwijl de rest was gelegen in het Groot Bevang, Haard Bevang, Adr. Meertensbevang en Jan Corns. Leendertsz. bevang. Hoelang Jan Dingemanse Buurman na 1752 nog heeft geleefd konden we niet nauwkeurig vast stellen, doch zeker is dat hij in 1756 een testament liet opstellen en we van hem daarna niets meer vernemen. yOOR het eerst in 1760 en wel op 20 augustus is sprake van zijn zoon Dingeman Jansse Buurman, die op dat moment ziek te bed ligt. Er wordt, mogelijk in vérband daarmede, voor Schout en schepenen van Welland een akte van Assumtie en Surrogatie (toevoeging en vervanging) opge maakt, hetgeen kennelijk betrekking heeft op de testamentaire regelingen ten aanzien van het over lijden van zijn vader, hetgeen in of kort vóór 1760 te dateren zal zijn. Het jaar daarop 1761 treedt Dingeman op als executeur van het testament van zijn vader, waarbij van de bezittingen een deel toekomt aan zijn zuster Adriaantje Buurman, gehuwd met Mar- tinus Montfoort. ÏA

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 13