DINGEN VAN DE WEEK Aardbeien onder glas tuinbouw VANDAAG EN MORGEN BIJEN HOE 7 OP 9 februari j.l. organiseerde de werkgroep Tuinbouw van de Ver, voor Bedrijfsvoorlichting Tholen en St. Philipsland een „Tuinbouw- middag", die zeer goed bezocht werd en een geanimeerd verloop had. Door ir. L. Vellekoop, rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland en West Noord- Brabant, werd een lezing gehouden over het onderwerp „Tuinbouw vandaag en morgenAan het slot van zijn betoog kwam hij tot onderstaande goed geformuleerde en heldere conclusies, die weliswaar vooral betrekking heb- ben op Tholen, doch ook voor de andere delen van Zeeland zeer waardevolle wenken bevatten. sies in de laatste jaren gehouden zijn. U moet hier zeker mee doorgaan. 4. Zowel in de open grond als onder glas moet men zorgen voor bedrijven met een behoor lijke produktie-omvang. De technische vooruit gang moet gerealiseerd kunnen worden. De ar beid wordt zó duur, dat men naast een gelijk matige benutting van de arbeid ook moet streven naar een zo hoog mogelijke arbeids- produktiviteit. De tuinbouw is juist door de gezinsbedrijven groot geworden. In dit opzicht veranderen de tijden. Geef alleen die jongens een plaats in het bedrijf die later een redelijke kans krijgen een eigen bedrijf te beginnen. 5. Nogmaals wil ik onderstrepen dat het zeer be langrijk is jonge flinke mensen goed tuinbouw- onderwijs te laten volgen, met in aansluiting daarop een praktische vorming in een modern tuinbouwgebied. 6. Om als tuinder mee te kunnen in de toekomst moet men zorgen voor voldoende kapitaal. Naast het arbeidsintensieve element zien we de laatste tijd in een snel tempo de tuinbouw bedrijven immers ook een sterk kapitaalinten sief karakter krijgen. Ik zou hiermee willen zeggen dat indien het bedrijf, in welk ontwik kelingsstadium dan ook, op zichzelf levensvat baar is, men niet te bang moet zijn geld te lenen; bovendien kunt u van diverse zijden een financieringsvoorlichting krijgen. De tijd dafc men klein kon beginnen om daarna uit te groeien tot het uiteindelijke bedrijf, lijkt voorbij. Het startniveau is hiervoor te hoog ge worden. 7. Door een onrustbarende stijging van de. kosten moet men wel degelijk een goed kostenbesef hebben. Bedrijfseconomische boekhoudingen zijn zeer waardevol. We hebben in de groente teelt een grote behoefte aan normen. Het is verheugend dat u reeds een begin hebt ge maakt om met elkaar de onderlinge uitkom sten te vergelijken. U beseft hiermee dat het gezegde dat het alleen om het onderste regeltje gaat. niet meer past in onze moderne tijd. Al naar gelang de resultaten van de bedrijfseco nomische boekhouding kan men meer gericht een nieuwe kant opgaan. Het is dan niet meer, zoals het nog maar al te vaak gebeurt, een sprong in het duister. 8. Naar mijn mening moet men meer dan tot nu toe het geval is geweest, leren inzien dat het doel van elk bedrijf moet zijn het verkrijgen van een redelijk inkomen. Kosten Afschrijvingen Overige kosten Inkomen 4.000 11.000 10.000 Opbrengsten Opbrengsten 25.000 25.000 25.000 Het probleem van de Zeeuwse groenteteelt is dat er wat produktie-omvang betreft te veel te kleine bedrijven zijn die te veel produkten telen. Bovendien wordt de arbeid nog te veel in pieken aangewend. Op Tholen heeft men door het op gang, brengen van de glastuin bouw een goede basis gelegd in die zin dat men zich specialiseert op enkele grote produk ten die het hele jaar door werk verschaffen. Iedere teler van aardbeien onder glas, zal naast allerlei ande re kuituurmaatregelen, cok zorg moeten dragen voor een goede bestuiving van zijn gewas. Dit kan alleen „VOOR 100% GOED'' door liet plaatsen van bijen IN het warenhuis. Enkele punten die daarbij van be lang kunnen zijn zowel voor gewas als voor de bijen, zijn de volgende. Vooral spullen. Indien op het gewas nog een bespuiting uitgevoerd moet wor den met een insekticide b.v., in verband met luisaantasting, moet dit 5G dagen èerder gebeuren voordat de bijen in het warenhuis worden geplaatst. Wanneer de bestrijding goed uitgevoerd wordt, behoeft deze niet herhaald te worden gedurende de drie a vier weken dat de bijen daar in staan. Er zijn middelen, die, gebruikt bij buitenteelten, onschadelijk zijn voor de btjen. Wanneer dit zelfde middel evenwel onder glas wordt toegepast kan dit uiterst giftig voor de bijen zijn, door de vrij hoge temperatuur in het warenhuis. Later. Tijdens de periode dat de bijen in het warenhuis staan, mag alleen 's avonds gespoten worden. Haal de bijen er van te voren uit. Tegen donker zijn ze allemaal binnen, sluit ze dan op, gebruik daarbij ook een reisraam. Zet ze buiten de kas gedurende de nacht. Zorg er door luchten voor dat het gewas des morgens droog is voordat de temperatuur weer oploopt. Zet de bijen pas terug als zeker is dat alles goed is. Spuit dus in geen geval ?S morgens, maar alleen 's avonds! Dit geldt voor alle middelen! Tijdstip van plaatsen. Wacht met het plaatsen van de bijen in het warenhuis tot er een aantal bloemen open staat. Doe dit bij voorkeur 's avonds tegen don ker en maak het vlieggat dus open wanneer 't donker is. De bijen komen dan gedurende de nacht tot rust, 's morgens vroeg beginnen ze al de bloemen te bezoeken. Bii donker weer gedurende de eerste dagen kunnen de bijen enigszins aan de nieuwe omgeving wennen. Is het daarentegen de eerste dagen fel zonnig weer, dan is er kans dat veel vliegbijen verspeeld worden, doordat ze zich dood vliegen tegen 't glas of door de luchtramen buiten de ka's raken. Waar. Plaats de bijen in een warenhuis 3 meter vanaf de noordgevel met het vlieggat in zuidelijke richting, voldoende ver van de grond, zodat de aan- vliegplank juist boven het gewas uitsteekt. Zorg dat de bijenkast opvalt, door de voorkant van de kast fel geel of blauw te schilderen. Dit bevordert het snel in- en uitvliegen. Spijker anders een stuk hardboard (30 x 40 cm) tegen de voor kant van de kast aan, met een der bovengenoemde kleuren beschilderd. Zou de bijenkast (en) tegen de noordgevel geplaatst worden, dan gaan er veel bijen verloren, doordat ze zich dood vliegen tegen 't glas. Niet verplaatsen. Bekend is, dat, wanneer de bijen eenmaal ergens zijn neer gezet, men ze niet meer kan verplaatsen. De bijen oriënteren zich opnieuw en door het daarna verplaatsen kunnen ze hun kast niet meer terugvinden. Dit geldt echter niet voor verplaatsing over een geringe afstand. Vindingrijke lieden proberen hiervan gebruik te maken. Wanneer bijvoorbeeld, in een warenhuis een warm (gestookt) en een koud gedeelte is en mer. maar beperkt in zijn bijen zit, kan het bijenvolk van het ge stookte gedeelte naar het koude gedeelte verplaatst worden, zodra daar bloemen komen en wisselt dat iedere dag om. Dit moet vanzelfsprekend 's avonds tegen donker gebeuren. Eén dag warm dus en één dag koud. Zet. ze echter steeds op de zelfde plaats. Wanneer de zijdelingse verplaatsing slechts enkele meters be draagt, langs de tussenwand, is dit zeker te proberen. Drinkwaters, Zorg voor goed zuiver drinkwater. Het eenvoudigst gaat dit door de voerbak er' weer op te plaatsen met water. Ook een ondiepe bak, met wat stukken oude raat als drijf materiaal, kan voor de kast geplaatst dienst doen. Hoeveel volken. Voldoende is, wanneer men 1 volk per 1000 m2 warenhuis plaatst. Dit onder normale omstandigheden met normale volken. Zelf houden of huren. Soms lukt het voor het huren een afspraak te maken, (met geld en veel goede woorden). De meeste bijenhouders voelen er echter wei nig voor, omdat er soms van een goed volk na 3 weken bijna niets overblijft. Zelf houden is daarom ten allen tijde beter, maar zorg er voor, dat u er dan ook voldoende van weet. Volg derhalve een kursus „Bijenteelt voor Beginners" en het zal u veel moeite besparen. Met bijen in uw warenhuis vroeger, mooier en grotere aardbeien! Goes A. J. VAN WILDEGEN. L. Alle gesprekken en geschrijf over bedrijfsvergro- ting enz. ten spijt zal het in de toekomst vooral van de man afhangen wat hij van zijn bedrijf maakt. De kernvraag die men aan de tuinder van de toekomst moet stellen, is: „Bent u in staat een modern en goed opgezet tuinbouwbedrijf te lei den?" 2. Voor het vestigen van glasbedrijven gaat de voorkeur uit naar een vrije georganiseerde ves tiging, d.w.z. dat de kassen niet op willekeu rige plaatsen worden rondgezaaid, maar dat men zoveel mogelijk de georganiseerde vesti ging op vrijwillige basis stimuleert. Op deze manier kan men Tholen gaan zien als één glas- gebied met diverse kernen. 3. Meespelen in georganiseerd verband acht ik van groot belang. Op deze wijze kan men wer ken aan een provinciaal beleid op het terrein van de groenteteelt. Er gebeuren zoveel dingen in de provincie die de belangen van de Zeeuw se groenteteler raken, dat het zonder meer noodzakelijk is dat de groentetelers hierbij zijn. Om beslagen ten ijs te komen is het tevens be langrijk zich in ruime mate ook buiten het eigen gebied te oriënteren. In dit verband vind ik het verheugend dat er reeds diverse excur pEN' flinke hoeveelheid fruit gaat er elke week via de Zeeuwse veilingen naar de consument in binnen- en buitenland. Vooral de appels nemen de laatste tijd een belangrijke plaats in maar toch zijn er ook nog altijd heel wat peren te koop. Wanneer we op de Zeeuwse veilingen komen in deze weken dan valt het op dat het percentage klasse I kwaliteit eigenlijk gering is. Zeker, er staan wel mooie partijen fruit, maar er is zo heel veel dat eigen lijk van minderwaardige kwaliteit Is en kennelijk te lang is bewaard. Nu is dat op zichzelf geen onbekend verschijnsel in deze tijd van het jaar, maar het is wel jammer dat het geconstateerd moet worden. We geloven dat de fruitbewaarder er niet genoeg op gewezen kan wor den dat het van zeer groot belang is, het produkt te verkopen, wanneer de kwaliteit goed is. Nu weten we wel dat in verhouding tot de goede kwaliteiten het mindere fruit van een ras als Golden Delicious nog betrekkelijk duur wordt betaald, maar dat mag toch geen aanleiding zijn om het met die kwaliteit maar niet te nauw te nemen. Over het vraagstuk van de kwaliteit van onze tuin- bouwpr&dukten hebben we in deze rubriek reeds dik wijls geschreven. Het is ook een onderwerp waarover men als teler nooit raakt uitgepraat. Er moet ons al les aan gelegen zijn een zo goed mogelijk produkt op de veilingen aan te voeren en daaraan ontbreekt het helaas dikwijls in deze tijd. Dit verschijnsel zien we niet alleen in Zeeland. Ook elders uit het land komen (soms ernstige) klachten over de kwaliteit. Het te lang bewaren, wat we thans constateren, is voor een belangrijk deel een gevolg van de prijsont wikkeling. De fruitprijzen zijn niet slecht te noemen maar gezien in het licht van wat dit najaar werd be taald en de kosten van het koelen die er bij gekomen zijn, zouden de telers de prijzen graag hoger zien. Daarom wordt gewacht tot het uiterste met het gevolg: een produkt waarvan de kwaliteit niet meer is wat het zou kunnen zijn, dat dan weer tegenvalt bij de handel en later bij de consument en dat heeft weer een minder worden van de vraag tot gevolg. Zo is de kringloop gesloten. Zouden we als Zeeuwse fruittelers met ons allen proberen er voor te zorgen dat er wat de kwaliteit betreft in onze provincie voor de rest van dit sei zoen geen klachten meer komen over de kwaliteit? Het kan als bij ieder de wil hiertoe aanwezig is. Overigens hebben we wel hoop dat de kwaliteit zal verbeteren wanneer het aanbod van appels uit de gas- cellen gaat toenemen. We lazen dat de veiling in Kapelle-Biezelinge een begin heeft gemaakt met het openen van de eerste gascel met Golden Delicious en dat hiermede in de komende weken regelmatig zal worden voort gegaan. Bij de laatste controles van het in de Zeeuwse gas- cellen opgeslagen fruit bleek dat de Golden Delicious er overal zeer goed uit zag. Dat zal ongetwijfeld tot uiting komen bij de aanvoer in de komende weken. Alleen mag dan niet opnieuw de fout van te lang be waren worden gemaakt. Wat de prijzen zullen doen, weten we niet. Allee» weten we dat kwaliteitsfruit overal in binnen- en bui tenland verkocht kan worden en het is van zeer grote betekenis onze afnemers (de consumenten) aan te bieden wat ze vragen. Er zijn vele bestedingsmoge lijkheden voor geld in deze tijd. We vertrouwen dat elke fruitbewaarder overtuigd zal zijn van de belangen die hierbij op het spel staan.. Waar door middel van poolvorming de verkoop van koelhuisfruit is geregeld ligt dit vraagstuk veel ge makkelijker maar wat dat betreft staan we in Zeeland nog maar aan het begin. Er wordt nog veel individueel gewerkt. Dat geldt voor de afzet van ons fruit, het geldt eveneens voor verschillende andere zaken bij onze bedrijfsvoering. We zullen hierop deze week niet al te diep in gaan want de trouwe lezer van deze rubriek kent ons standpunt. We zijn een overtuigd voorstander van samenwerking waar dit mogelijk is omdat we doo* samenwerking samen sterk kunnen zijn of worden, met een variant op een in onze kring bekende spreuk. We geloven nog altijd dat een veel grotere samen werking tussen de ondernemers in onze sektor niet alleen wenselijk maar in de toekomst ook noodzake lijk zal worden om ons te kunnen handhaven. Tot de volgende week.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 7