- UIT DE PRAKTIJK RECTIFICATIE TUINBOUWKLANKEN WALCHEREN URIJDAG 11 februari werd voor THOLENST. PHILIPSLAND in het Landbouwcentrum te Scherpenisst een aardappelmiddag georganiseerd door de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting die zo dicht mogelijk bij de practijk was aangepast. Reeds enige jaren worden dergelijke voorlichtings middagen met veel succes georganiseerd en ook dit jaar had men wederom in de roos geschoten, gezien de heel grote belangstelling voor dit evenement. Vrijwel alle bij de aardappelteelt benodigde werktuigen werden voorge reden en uitvoerig besproken door de werktuigspecialist van de R.L.V.D. de heer J. T. Andringa. Meerdere nieuwe werktuigen werden getoond, o.a. de nieuwe aangedreven eggen, nieuwe 2-rijïge rooiers en nieuwe stortbak ken voor kipwagens zowel voor achter als zijdelingse lossing. Dr. Ir. D. E. v. d. Zaag leidde de middag in met een algemene beschou wing van de aardappelteelt. Sterk drong spreker aan op een rijafstand van 75 cm. Een betere aardappelrug kan worden gevormd, met bredere tractor banden kunnen de aardappels worden aangeaard, minder groene knollen en een aanzienlijk snellere werkmethode zijn daarvan het gëvolg. Zelfs in deze aardappelen is geen opbrengstderving geconstateerd. IIET is van uelang dat alle Thoolse en Flipland- se boeren zo spoedig mogelijk overgaan op deze rijafstand. Waarom allen tegelijk zult U vra gen. Welnu verschillende boeren zijn aangewezen op de loonwerker, vooral wat het spuiten betreft. Het is voor de loonwerker bijzonder lastig en tijd rovend als zijn klanten er meerdere rijafstanden op na houden. Dat geldt uiteraard niet alleen op het terrein van de aardappelen, dat is evenzeer het geval bij de andere landbouwgewassen, daar over werd in deze rubriek reeds eerder geschre ven. Ook de heer Andringa drong meermalen aan op het aanhouden van een rijafstand van 75 cm. Welnu genoeg hierover. Een andere belangrijke uitspraak vonden wij de stelling dat men zo weinig mogelijk in het aardappelgewas moet rijden, daarom trachten in zo gering mogelijk aantal bewerkingen te komen tot een flinke aardappelrug en onkruid zo nodig, chemisch bestrijden. Om grove aardappelen te telen moet men zorgen voor niet al te veel sten gels per m2, 15 a 20 stengels is de beste hoeveel heid. De heer Van Nieuwenhuijzen sprak over de aardappelbewaring. Men kan dit tijdelijk op een goedkope manier in de schuur doen tussen balen stro. Toch zal deze methode doorgaans slecht voldoen en daarom achtte spreker het beter, om deze bewaarmethode slechts voor kleine hoeveel heden te hanteren. Grote partijen en partijen die men langer wil bewaren dienen opgeslagen te worde:-, in goed geïsoleerde bewaarruimten, voor zien van een geschikte ventilator, die gecomman deerd wordt door een instelbare regelthermostaat en een vorstthermostaat. Dat wisten we wel, maar toch was het o.i. goed hier op deze aardappelmid dag nog eens op te wijzen. IN WALCHEREN hadden we al een beetje hoop dat we met het zachte weer zo het voorjaar zouden ingaan. Het afgelopen weekend met 12 cm sneeuw heeft ons toch wel tot andere gedachten gebracht. We hebben nog hartje winter, vooral de noordelijke provincies hebben dat ondervonden. De tijd gaat echter door en we ruiken de maand maart al een beetje. In deze maand worden toch al veel werkzaamheden verricht voor het komen de seizoen, terwijl weer een drukke vergader periode met de nodige sigarenrook, wordt afge sloten. Enkele weken geleden ontvingen we een cir culaire van onze melkfabriek. Hierin werd mee gedeeld dat de toeslag voor wintermeik volgende winter 2,per 100 kg geleverde melk zal be dragen. Deze winter is dit ƒ1,/100 kg. Wij zijn van mening dat er voor onze gemengde bedrijven nog wel perspektief in zit om ook op deze wijze het inkomen te verhogen. Onze vaders en grootvaders verkondigden reeds dat de zgn. „najaarskoeien" tot het beste financiële resultaat kwamen. De krachtvoerkosten zijn wel hoger maar ze zijn ook twee keer nieuwmelks. Het moei lijkste is, de kalfdatum in het najaar te houden. Hiermee komen we wel eens voor verrassingen te staan doch het streven dient toch op het najaar gericht te zijn èn taai volhouden. Voor een onlangs georganiseerde excursie naar een tweetal bedrijven met drijfmeststallen bleek veel belangstelling te bestaan. We hebben zo de indruk dat verschillende kollega's rijp gaan wor den voor toepassing van dit systeem. Vooral op de uitbreidende melkveehouderijbedrijven is de be langstelling groot, daar het aantal te verzorgen stuks vee per arbeidskracht steeds groter wordt. Een probleem is nog de afvoer van de mest naar het land. Dit gaat het meest efficiënt met een hoge druk vacuumtank. Individuele aanschaf is echter een dure zaak en niet ekonomisch ver antwoord. Samenwerking is ook hier de aange wezen weg, hetzij tussen een aantal veehouders die gezamenlijk een dergelijke tank aanschaffen of aanschaf door een loonwerker. Wij menen dat de tijd nu aangebroken is, om dit nader te bekij ken. Door een loonwerker is nu ook een uierirooi- machine aangeschaft. De cyclus van „geen uien- rooimachine geen uien op 33 cm zaaien of omge keerd" is nu doorbroken. Iedere teler die zijn uien machinaal wil en mag rooien kan er dus bij het zaaien wat de rijenafstand betreft reeds rekening mee houden. Wij verwachten veel goeds van deze nieuwe arbeidsmethode voor ons gebied. UIER en daar is er in ZUID-BEVELAND in de laatste weken nogal wat geploegd. Op meer dere plaatsen wel onder niet te gunstige omstan digheden. Op een enkel perceel graszaad is reeds de stikstof gestrooid. Wanneer het weer en de grond beter zijn (nu wij dit schrijven sneeuwt het flink) kunnen er al weer verschillende werkzaam heden worden uitgevoerd, als bijv. kunstmest strooien op graszaad, wintertarwe en karwij en het uitvoeren van een chemische onkruidbestrij- ding in wintertarwe en karwij. Wij als landbouwers wérken niet in het land wanneer de grond onvoldoende droog is. Onbegrijpelijk is het dan ook, dat onder deze omstandigheden het plaatsen van de palen voor de nieuwe hoogspanningskabel schijnbaar door moet gaan. Hoe denkt men over de sporen van de rupstrekkers waarin men ouderwets gezegd ongeveer een paard kan begraven? Hoe de struktuur van het voorjaar hier zal zijn is moei lijk te schatten en hoe groot de schade? De Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Oost Zuid-Beveland nam op 10 februari afscheid van de aftredende voorzitter de heer C. van Gorsel, die gedurende 11 jaar leiding aan deze vereniging heeft gegeven. Op een vergadering van de Spuitgroep te Goes werd ingegaan op meerdere problemen die zich voordoen bij het spuiten van bestrijdingsmiddelen. Gemaakte fouten worden dikwijls gezocht bij de middelen. Het is echter reeds meerdere malen ge bleken dat ook door de spuitmachines fouten wor den veroorzaakt. Oorzaken hiervan kunnen zijn slijtage aan de sproeidoppen, drukverliezen tussen manometer en de spuitdoppen, niet juiste ver deling van de spuitdoppen op de spuitboom, de verdeling op deze snuitboom is afhankelijk van de kegelbreedte van de spuitdoppen. In ieder ge val is het nu nog volop de tijd om hier nog eens extra aandacht aan te besteden. Het ieder jaar aanschaffen van nieuwe spuitplaatjes kan vele onjuistheden en fouten voorkomen en de renta biliteit van de bestrijdingen bevorderen. De opoervlakte wintertarwe, die afgelopen na jaar is uitgezaaid, lijkt nog iets groter dan het vorige najaar. Ook blijkt de belangstelling voor zomertarwe nog vrij groot te zi.in. De laatste jaren is de graanteelt nog steeds toegenomen. De be langrijkheid van deze graanteelt inziende wordt dan ook op de te houden Graandag op 25 februari een flinke opkomst verwacht. UET pak sneeuw dat dit weekend over de NOORDBEVELANDSE akkers kwam, drukte onze voorjaarsallures weer even naar de achter grond. We gingen weer al plannen maken voor buitenwerk. Half februari strooien we graag de stikstof op het grasland, maar dit zal nu nog wel even moeten wachten. Voorzover men nog enkel voudige meststoffen gebruikt (dit zijn wel uit zonderingen geworden) is het mogelijk reeds vroeg fosfaat en kali te strooien. En een enkele vroege denkt ook al aan kalksalpeter op de win tertarwe. We zullen hopen dat de deze winter ge houden instruktiemiddagen over het gebruik van de centrifugaal- en pendelstrooiers er toe zal bij dragen dat het op stroken zaaien minder voor komt. Evenals met het andere zaaiwerk moeten we een heel jaar verder met wat we er in het voorjaar in één keer op brengen. De tarwe, die vorig najaar over het algemeen maar weinig is gegroeid, kreeg door de hogere temperatuur juist weer een wat frisser aanzien. Nu geeft de sneeuwlaag wel beschutting tegen een eventuele vorstperiode, maar voor natte voe ten tijdens dooi zijn we minstens zo bang. De vele vergaderaktiviteiten duren deze maand nog voort. Meestal is er voor- de aanwezigen veel te leren waar men later zijn winst mee kan doen. Toch zullen de diverse besturen ook op dit ter rein de mogelijkheden van combinatie en samen werking zoveel als het kan moeten aangrijpen om het bezoek op peil te houden. Naast het normale vergaderschema zijn er deze winter ook nog en kele kursussen gegeven waarvoor een goede be langstelling bestond. Eén georganiseerd door de Z. L. M. over enkele problemen rond bedrijf en gezin zoals verzekeringen, beloning meewerkende kinderen e.d. Verder nam „Nobeco" het initiatief tot een lezingencyclus over het spuiten in de land bouw. Gezien de steeds grotere bedragen die voor de diverse bespuitingen worden uitgegeven is dit zeker toe te juichen. Chemische onkruidbestrijding is in enkele jaren van een reservemaatregel waar op men in geval van nood terugviel, uitgegroeid tot een onmisbaar onderdeel van de bedrijfsvoe ring. Bovendien moeten wijze var. zaaien, grond bewerking e.d. afgestemd zijn op de uit te voe ren bespuitingen. Vandaar dat de boer, of hij dit werk nu door derden laat verrichten of het zelf doet, met kennis van zaken over het spuiten zal moeten kunnen meepraten. AP SCHOUWEN-DUIV-LAND neemt het ge- y bruik van mengmeststoffen toe, wat begrijpe lijk is, daar deze bij het transport en ook bij de uitstrooi arbeidsbesparing geven en deze factor speelt in de hedendaagse landbouw een rol van betekenis. Er kunnen echter beweegredenen zijn waardoor toch de voorkeur wordt gegeven aan de enkelvoudige meststoffen. Deze laatste blijken veelal goedkoper uit te komen per ha dan de mengmeststoffen. Dit prijsverschil kan aanzien lijk zijn, hetgeen afhangt van het te verbouwen gewas. Mengstoffen onttrekken kalk aan de grond. Een meststof als slakkenmeel kan daarentegen door zijn kalkgehalte flink helpen om de pH van de grond op peil te houden en ook kalksalpeter kan daartoe bijdragen. Met enkelvoudige meststoffen is ook de voor ziening van verschillende plantenvoedende stof fen beter gewaarborgd. Zo heeft het natrium uit Chili en uit de laag-procentige kalizouten voor bieten een belangrijke betekenis. Enkelvoudige meststoffen brengen ook meer sporen-elementen in de grond. Het overstappen op mengmeststoffen is moge lijk, waar de grond t.a.v. kalk, magnesium en sporen-elementen in een uitstekende vruchtbaar heidstoestand verkeert. Is dit niet het geval, dan kan het beter zijn om zich aan de enkelvoudige meststoffen te houden. WE schrijven nu half februari en het weer is ook in OOST ZEEUWS-VLAANDEREN weer van winters karakter. Veel kollega's zullen zich bezig houden met het bouwplan, wat in grote lijnen natuurlijk wel bekend zal zijn, maar waar soms op korte termijn nog wat aan moet worden gewijzigd. Ook het arbeidsaanbod zal hierin een grote rol spelen. Bij dit bouwplan zal natuurlijk ook de bemes ting de nodige zorg moeten hebben. Juiste hoe veelheden fosfaat en kali kunnen het best be naderd worden vanuit het bemestingsadvies. Im mers het grondonderzoek levert ons een nauw keurig verslag en advies, waarop we de bemes ting in zijn geheel aanpassen. Waar mogelijk is wordt het graszaad van stikstof voorzien, doch de grondtoestand werkt niet mee. Wanneer we zo op de verschillende landbouw- vergaderingen eens luisteren, dan horen we in dis cussies over aanpassing bouwplan, mechanisatie, loonwerk en samenwerking, wat alles bij elkaar veel hoofdbrekens kost om een arbeidskracht te vervangen. Zij, die de arbeidsmoeilijkheden niet hebben, kampen misschien met het probleem van de lonen. Onze prijsen zijn echter niet in ver houding met de steeds hoger wordende vaste kos ten, terwijl er voor het komende oogstjaar geen verbetering te verwachten schijnt te zijn. Omtrent de bestrijdingsmiddelen heerst er een vreemde situatie. Enerzijds schaarste van een vrijgegeven produkt, anderzijds talrijke middelen waarmee de praktijk de wetenschap op de voei heeft gevolgd, maar die nu in de grote-langdurende-eigerniswekkende-molen zit ten van het goedkeuringsbeleid. Verwarren de geruchten over wel goedgekeurd en niet- goedgekeurd, toegestane en verboden middelen doen de ronde. Loonspuiter en boer zouden ge baat zijn met een bekendmaking van wel of niet goedgekeurd. De omzet in januari 1966 van de veiling Walche ren is niet, zoals in onze rubriek Tuinbouwklanken van de vorige week werd medegedeeld, 6.000, hoger dan het vorig jaar maar f 61.000. Een zet fout in de daarop volgende regels maakte even eens een vreemde indruk. Het afschaffen van de Tuinbouwafzetverordening zal GEEN grote strop betekenen RED.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 4