de <"Drouu? Honing - iets bijzonders Een mooi gazon - met garantie om een gazon onkruidvrij te krijgen en te houden is goed en intensief onderhoud de beste me VAN HET PLATTELAND ONDER REDACTIE VAN ME/ROUW L N. HUIJSMAN - GRIEF Voorzichtig sproeien kan bij bloeiende azalea geen kwaad 25 JJONING is een van de weinige volkomen volwaardige natuurlijke voedingsstoffen die ons in deze eeuw overgebleven is. De Grieken noemden honing „nectar" en geloofden dat het heilig was. De Hebreeën zochten naar een land „overvloeiend van melk en honing". De Hindoes geloofden dat het eten van honing sterk, gelukkig en verstandig maakte! Voor het verzamelen van één pond honing moeten bijen zo'n 60.000 bloemen bezoeken! Het heeft een heerlijke geur en de suikers die het bevat zijn bijzonder licht verteerbaar. Vandaar ook dat een eenvoudig, vlug klaar gemaakt hapje bruin brood met boter en dik met honing besmeerd midden op een erg drukke ochtend gegeten, zo snel de vermoeidheid opheft. Sommigen prefereren de raathoning, anderen de „slingerhoning". Ook in honing zijn verschillende smaken, zoals bloemen-, heide-, linde-, en klaverhoning, die ieder voor zich de typische eigen smaak en kleur hebben. Honing moet op een koelé, droge plaats bewaard worden, dus niet in de koelkast. Bij versuikering kan ze gemakkelijker weer vloeibaar gemaakt worden, door de pot in een pan goed warm water te zetten; echter niet te heet, daar anders de geur en smaak verloren gaat. ©OK in de keuken voor het bereiden van bijzondere gerechten, kan honing goed van pas komen. Het vereist echter de nodige zorg om er goede resultaten mee te krijgen. Probeer bijvoorbeeld niet om een zekere hoeveelheid suiker met dezelfde hoeveelheid honing te vervangen. Honing is ongeveer twee maal zo zoet als suiker! Neem als regel voor de aangegeven hoeveelheid suiker drievierde van het gewicht aan honing. Verminder ook de opgegeven hoeveelheid vocht met één eetlepel voor elke vier toegediende eet lepels honing. Voeg bij bakken een vleugje bakpoeder extra om de zuren in de honing te neutraliseren. Honing in cakes, koekjes en brood geeft een luchtiger gebak en een lichtbruine kleur met een zeer fijne smaak. Honing trekt vocht aan en houdt dit vast, zodat cake met honing bereid minder snel uitdroogt dan met suiker klaargemaakt gebak. Als zoetmiddel kan honing ook gebruikt worden voor het maken van jams enz. Dan moet echter langer gekookt worden. Toetjes met honing klaargemaakt moeten flink geklopt worden en goed afgedekt, dit laatste om te veel vochtaantrekking te voorkomen. Tot slot een bijzonder feestelijk recept met honing bereid. GEROOSTERD LAMSVLEES MET ABRIKOZEN EN HONING 1 kg mager lamsvlees V« ons boter 2 middelmatig grote uien, fijngesneden 1 teentje knoflook Va pond gedroogde abrikozen zout en peper 2 afgestreken eetlepels kerrie 3 eetlepels kruidenazijn 10 eetlepels witte wijn Snijdt het vlees in blokjes. Smelt de boter, doe de uien erbij, het fijn gestampte leent je en bak het lichtbruin. Doe de abrikozen, die gaar gekookt zijn en met het sap gezeefd, bij, zout, peper, kerrie, azijn en honing en laat het 10 minuten sudderen. Voeg de wijn er bij, en giet het mengsel over het vlees in een schaal. Laat het een nacht staan, haal het vlees er uit en steek het aan lange pennen. Grill het 15 minuten met een temperatuur iets boven midden- hitte, voortdurend keren tot het vlees bruint. Dien het op met de saus en gekookte rijst. De Stichting Federatie van Sociale Werkplaatsen in Zeeland zegt tot de huisvrouwen HUISVROUWEN LET OP UW ZAAK Alle colporteurs, die bij u aanbellen en produk- ten trachten te verkopen, die gemaakt zouden zijn op de sociale werkplaatsen in Zeeland, nemen u bij de neus In Zeeland zijn momenteel 8 sociale werkplaatsen gevestigd met een totale bezetting van ongeveer 750 gehandicapte mannen en vrouwen. ALLEN werken aan fabrieksmatige arbeid ten behoeve van de industrie en handel en NIET ten behoeve van de zogenaamde huis-aan-huis-verkooporganisaties. Deskundige leiding, vertrouwen uit industrie kringen, moderne machines, medische en arbeids- technische begeleiding en daarbij de arbeidsvreugde van onze gehandicapte werknemers, hebben het mogelijk gemaakt om hen deze VOLWAARDIGE plaats in het nationaal arbeidsproces te doen geven. Elk beroep op sentiment is hierdoor overbodig geworden en dient alleen om de winsten van mala fide verkooporganisaties groter te maken. Dit bericht was ondertekend door de direkteur van de Stichting Federatie van Sociale Werk plaatsen in Zeeland. Met groot genoegen geven wij dit bericht een plaats op onze vrouwenpagina. De sociale voor zieningen in Nederland zijn thans zodanig, dat col portage, waarbij een beroep wordt gedaan op ons medelijden uit den boze is. Waarschijnlijk hebt u ter gelegenheid van een verjaardag of jubileum één of meer azalea's gekregen. Een goede bloemist levert er meteen een cultuur beschrijving bij, die we ijverig lezen om te trachten de dure plant over te houden. In zo'n cultuurbeschrijving staat meestal vermeld, dat zo men de plant heeft overgehouden er dagelijks moet worden gesproeid tot de knoppen kleur beginnen te krijgen. Een bloeiende Azalea mag niet gesproeid worden. Nu is er verschil in sproeien, maar wie een plantensproeier bezit, die het vocht tot miniatuurdruppeltjes verstuift, kan de plant gerust blijven sproeien, vooral als hij in de kamer staat. Hoe schoon wij ook op ons huis zijn, stof kunnen we niet weren, anders zouden wij nooit stof behoeven af te nemen. Dit stof zet zich ook op de blaadjes van uw planten en belemmert de ademhaling, zodat vooral bij de Azalea bladval het gevolg is. Wie in deze tijd van het jaar een Azalea koopt, heeft grote kans een sterker exemplaar te krijgen dan wanneer men zich omstreeks Kerstmis heeft laten verleiden tot het kopen van zo'n plant. Deze vroegbloeiers zijn sterk tot bloeien geforceerd en vaak ziet men dan ook, dat de nog aanwezige knoppen niet uit komen. De planten komen n.l. uit de warme, zeer vochtige atmosfeer van de kassen en krijgen het zwaar te verduren als zij in onze veel drogere kamers worden gezet. Toch moet men de moed niet opgeven. Deze winter hebben de 5 Azalea's, die ik alle in de maanden november en december kreeg, prachtig gebloeid. Momenteel staan er nog drie in bloei. De oudste, die nu voor de zevende maal prachtig vol in bloei kwam, schonk en schenkt ons nog steeds bloemen van september af. De andere, die resp. 5, 4, 3 en 2 jaar oud zijn bloeien al drie maanden achtereen. Daar onze ramen op het noord-oosten staan, breng ik de planten 's zomers niet naar buiten, d.w.z. ik plant ze niet in de tuin. Wel zet ik ze geregeld buiten om te sproeien en als het zacht regent, laat ik ze daar volop van genieten. Vroeger dacht ik, dat de planten slechts bij het gebruik van koemest goed ontwikkelden. Nu ben ik. er achter, dat het ook best met kunstmest gaat. Veel water en goed voedsel doen wonderen. Vergeet u op een warme zomer dag uw Azalea één dag dan is de kans groot, dat de plant reeds verknoeid is. De Azalea is een schaduwplant, dus als u ze 's zomers in de tuin wilt zetten om over te houden, zoek dan een schaduwrijk plekje uit. Na midden mei kunt u hem buiten brengen en in september weer binnenhalen, doch oppassen voor grote temperatuurswisseling. Een venijnige, goed vochthoudende grond is noodzakelijk. Van oorsprong stamt de Azalea uit de Aziatische berggebieden. Hij stond langs stuivende beekjes en riviertjes en bloeide in overdadige pracht. De kleuren varieerden van roze tot purper-rood. U begrijpt, dat deze beekjes niet ophielden met water stuiven als de Azalea's in bloei stonden en zo kunnen we met de nodige voorzichtigheid deze toch altijd vrij kostbare plant een lange levensduur schenken, mits wij hem niet vergeten. JgJEir mooi groen gazon, als een „biljartlaken", de wens van vele tuinbezitters en bezitsters blijkt in de praktijk nogal eens de nodige problemen met zich mee te brengen. Eén der geheimen om een mooi gazon te krijgen en te behouden de ervaringen in Engeland en de U.S.A. (klassieke gazonlanden bij uitstek) tonen dit duidelijk aan is een regel matig bemesten van het gazon met speciale daar voor geschikte meststoffen. Aan de reeds op de meststoffenmarkt aanwezige gazonmeststoffen is nu een geheel nieuw produkt toegevoegd, n.l. de Scotts-gazonmest. De firma Wolf, ondermeer bekend door zijn tuingereedschappen en grasmaaimachines, brengt deze gazonmest in de handel. In samenwerking met internationale insti tuten en experts, na jaren van onderzoek, levert Wolf de Scotts-gazonmest met een schriftelijke ge bruiksaanwijzing onder garantie van het te bereiken resultaat, n.l. een mooi gazon op elke grond, onaf hankelijk van klimaat. De nieuwe Scotts-gazonmest is een hoogwaardige en in de U.S.A. gepatenteerde meststof van zo danige samenstelling dat alle benodigde voedings stoffen voor een mooi gazon ter beschikking komen tijdens de gehele groeiperiode van de grasmat. Door middel van een speciale regelaar worden deze voe dingsstoffen in de loop der maanden aanhoudend en gelijkmatig afgegeven. thode. Toch wil ook dan het onkruid nog wel de overhand krijgen. Scotts-gazonmest met onkruid verdelger is dan de oplossing. Bij toepassing daar van krijgt het gazon in één arbeidsgang de voedings stoffen die het voor een gezonde, krachtige groei nodig heeft, terwijl tegelijkertijd onkruiden als paardebloemen, weegbree, boterbloemen, klaver enz. worden vernietigd. Uitstrooien dient na dauw of regen te geschieden op niet te hoog schoon gras. Het onkruidverdelgingsmiddel werkt door toegevoegde groeistoffen. Ook aan het op de juiste wijze uitstrooien is ge dacht. Zowel bij het inzaaien van graszaad als bij het uitstrooien van kunstmest met de hand is een goede, gelijkmatige verdeling een probleem. Voor dit doel heeft Wolf 2 strooiwagens gemaakt, dit via een door de wielen aangedreven strooias gelijkmatig en zuinig graszaad en gazonmest uitstrooien. Al naar behoefte zijn de strooiopeningen verstelbaar. Tenslotte geeft Wolf inlichtingen over alle pro blemen, die met de aanleg en het onderhoud, zowel als met de verbetering van gazons te maken hebben. Of het nu om de voorbereiding van het zaaibed gaat of om het voorbemesten bij een nieuwe aanleg ofwel om een exacte maaimachine of het besproeien. Elke leek kan een duidelijke aanwijzing krijgen hoe hij een prachtig gazon kan hebben, dat hem vele jaren vreugde zal schenken. Belangstellenden kun nen zich voor nadere bijzonderheden wenden tot Wolf, Juliana van Stolberglaan 2, Ede. BI.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 27