ftsft oit een veftc'm Weekboek YAM WEEKOVERZICHT NOTERINGEN 21 J "^jBRAM yr: oFSL/KHGÏX Ons verstrekt door NOBECO - Kortgene Tarwe. In de afgelopen week gingen zich de twee blokken die in de tarwehandel tegenover elkaar staan nog scherper aftekenen. Aan de ene kant was daar de industrie die tarwe nodig heeft en ook graag wil kopen, maar de prijzen onveranderd hield. Aan de andere kant was er de groep van houders die niet bereid waren op de fabrieksprijzen en condities te verkopen, met op de achtergrond de mogelijkheden voor export, waar voor de perspectieven zich nog steeds gunstig lieten aanzien, althans wat de behoefte in Duitsland betreft. Door de exporteurs werd gewacht op een vaststelling van een verhoogde franco-grensprijs waaraan de hef fing in Duitsland moet worden aangepast. Voor deze week heeft dit wederom niet plaats gevonden. Wanneer het Produktschap zich blijft stellen op het standpunt dat de laagste in het binnenland betaalde prijs bepalend is voor het niveau van de franco-grensprijs, dan zou het wel eens heel bezwaarlijk kunnen worden om tot export van tarwe te komen. Het eenvoudigst zou het zijn wanneer de fabrieken hun prijzen gingen verhogen, althans een normale staffel zouden toepassen, inplaats van de verkleinde zoals dat nu gebeurt. Het is wel heel vervelend om te zien dat internationaal de tarwemarkt vast is eri in Nederland daarvan niet geprofiteerd kan worden omdat wij nu eenmaal vastzitten aan de spelregels binnen de E. E. G. Op deze wijze gaat men vèrlangen naar 1 juli 1967 op welke datum, als alles goed gaat, de prijzen in de E. E. G. gelijkgeschakeld zullen zijn en de administra tieve bezwafen die zich nu voordoen in hoofdzaak zullen zijn weggevallen. Overigens zou export naar West-Duitsland, dus binnen de E. E. G., voor de schat - kist geen lasten meebrengen, omdat deze zonder resti tutie geschiedt. Eventuele import van vervangende zachte tarwe uit Frankrijk brengt daarentegen meest al juist een heffing op. Deze hele zaak heeft zoveel kanten en ligt zo ingewikkeld, dat het ingenomen standpunt verschillend is afhankelijk van de plaats waar men staat in de lijn die loopt van producent naar consument. En het Produktschap moet hier de juiste maatregelen treffen, een niet benijdenswaardige taak! Hoe dan ook, als er export zal kunnen komen, dan zal het wel een zaak van lange duur worden. Op de achtergrond blijft daarbij de dreiging dat de in dustrie, als niet voldoende tarwe gekocht kan wor den op de binnenlandse markt, zich weer naar Frank rijk zal wenden, hoewel de tarwe daar nu ook bepaaM niet 'goedkoop is. Brouwgerst. De brouwgerstmarkt lag vorige week geheel verlaten. Het C. B. K. was op onveranderde prijzen in feite de enige koper. De Duitse importeurs lieten onze gerst rustig liggen en men hoorde dan ook niet van nieuwe afsluitingen. Franse brouwgerst was door de lagere prijzen voor de Duitse markt aantrek kelijker. Voergranen. De handel in voergerst kwam in de af gelopen week vrijwel geheel stil te liggen. Van een markt was eigenlijk geen sprake. De incidentele zaken die op lagere prijs werden gedaan konden nauwelijks enig gevoel geven voor de werkelijke waarde van het produkt. In haver waren de transacties ook volmaakt onbetekenend. Wanneer men beslist wilde verkopen moest men de verlaagde biedprijzen accepteren. De vooruitzichten voor haver bleven in dit stadium echt wel beter dan die voor de voergerst. Peulvruchten. De lusteloze stemming op .de pcul- vruchtenmarkt duurde in de verslagperiode voort. In het najaar werd op de maanden februari en maart veel verkocht. Er werden dan ook behoorlijk wat eer der afgesloten contracten geleverd, waarbij men ech ter de indruk kreeg dat niet alles door de uiteindelijke ontvangers is verkocht voor export, en daarom in af wachting van mogelijk betere tijden wordt opgeslagen. De buitenlandse attentie was zonder meer slecht te noemen, terwijl zich jammer genoeg geen nieuwe perspectieven op korte termijn voordeden. Bij schok kers lieten de Engelse kopers nog steeds geen be langstelling blijken, niettegenstaande het feit dat de prijzen in enkele weken tijd op een aanzienlijk lager niveau zijn komen te liggen. In bruine bonen was het aanbod gering. De houders wilden niet op lagere prij zen afgeven. Wat er gebeurde lag daardoor op een onveranderd prijspeil. Mindere kwaliteiten waren daarbij niet te plaatsen. Kapucijners hadden het moei lijk door de geringe kooplust. De termijnmarkt sloot vrijdag 11 febr. jl. met de volgende verrekenprijzen: 3 groene erwten, februari 57,—, maart 56,75, april 57,25. 3 schokkers, maart 65,aprl 65,25. AARDAPPELTERMIJNMARKT Weekbericht 915 februari 1966, verstrekt door G. de Vries Zonen N.V., Amsterdam; voor Zeeland, Goes, tel. 01100—6451. Consumptie-aardappelen: Bintje 40 mm opw. april. Op de eerste beursdag van deze verslagperiode wer den zaken gedaan op 26,60 met steeds oplopende prijzen tot 27,20 om op de daarop volgende dag ver der op te lopen tot 27,60. Daarna zette zich een da ling in tot 26,90 welke notering vrijwel constant bleef tot de laatste beursdag. De slotnotering was ƒ27,/ƒ26,80. De weekomzet beliep 241 contracten (v.w. 169) terwijl de openstaande positie van 1016 zich uitbreidde tot 1129. BEURSBERICHT MARKT GOES (15 febr. 1966) Granen en peulvruchten: Tarwe, basis 17 van 27,50 tot 36,Kleine groene erwten van 25,— Zaden. Karwijzaad kreeg lagere noteringen door ge brek aan zaken. Ook bij blauwmaanzaad werd het weer trekken om de bestaande prijzen te kunnen handhaven. Zaaigranen. De stemming in de voorjaarszaaipro- dukten was gedurende de afgelopen week over de gehele linie vrij rustig. Het weer van de laatste weken dat nog niet direkt een belofte inhoudt voor een vroeg voorjaar heeft in vele gevallen tot gevolg dat men van telerszijde niet bijzonder gehaast is met het be stellen van de nog benodigde zaaiprodukten. Wellicht is dit enigszins van invloed op het prijsniveau van verschillende zaaiprodukten. De vraag naar zaaigerst van de verschillende rassen was deze week bijzonder klein waardoor de prijs van het dit jaar nog voornaam ste ras Cambrinus iets terug liep. Ook zomertarwe bleef voor wat betreft het voornaamste binnenlandse ras Orca rustig gestemd. In vergelijking met de prij zen van enige weken geleden kan zelfs van een,niet onbelangrijke prijsdaling worden gesproken (ca. 4, per 100 kg). Ondanks deze daling kan worden opge merkt dat de huidige prijs in vergelijking met die van de meeste andere jaren hoog kan worden genoemd. Aangezien het aanbod echter niet groot is lijkt het niet waarschijnlijk dat de prijs-verder zal teruglopen. De voor export gevraagde rassen als Peko en Opal, die tegelijkertijd van minder groot belang zijn voor de binnenlandse voorziening zijn voor zover beschikbaar praktisch volledig naar het buitenland verkocht, zo dat geen transacties meer worden gemeld. De handel in zaaipeulvruchten lag gelijk aan die van vorige week; beperkte omzetten tegen onveran derde prijzen, waarbij het aanbod van het ras Rondo bijzonder klein blijft. Zaailijnzaad ligt zeer rustig in de markt, waarvan de oorzaak hoofdzakelijk ligt jn de kleinere uitzaai in binnen- en buitenland. De vraag naar het ras Reina was de afgelopen week iets groter, hetgeen begrijpelijk is na de recente bekendmaking van de proefveldresultaten, die voor dit ras gunstig genoemd mogen worden. Vlas. In vlasserskringen wordt momenteel zwaar gediscussieerd omtrent de omvang van de uitzaai van vlas in Nederland, België en Frankrijk. Hoewel de meningen omtrent de inkrimping vrij sterk uiteen lopen, staat wel vast dat deze teruggang in areaal vrij groot zal zijn. Dat aan deze tendens zoveel aan dacht wordt besteed is begrijpelijk, aangezien dit van groot belang kan zijn bij de prijsontwikkeling van dit artikel. Het huidige lage prijsniveau van vlaslint biedt n.l. bij stijgende kosten in de produktie ook niet veel kansen op een aantrekkelijk rendement voor het a.s jaar. Algemeen wordt gehoopt dat deze ontwikkeling ook in de kringen van de spinners de volle aandacht krijgt en een prijsverhoging tot gevolg kan hebben. De cons, aardappelmarkt. De prijzen op de aard- appelmarkt zakten deze week niet verder in. Het aan bod bleef beperkt. Door de iets grotere vraag, speciaal voor Duitsland, werd dit aanbod vlotter opgenomen dan de voorgaande week. De biedingen uit Spanje bleven op een oninteressant niveau. Vcor Italië nam op het verlaagde prijspeil de belangstelling iets toe. De binnenlandse grossiers waren ook deze week weer nauwelijks aan de markt. tot 44,Schokkers van 25,tot 42,Capu- cijners van 45,tot 60,Bruine bonen van 60,tot 110,(mits zonder grond). Alles boeren- schoon af boerderij en per 100 kg. Beperkte handel al leen in betere kwaliteiten. Aardappelen: Bintje 35 mm opw. van 19,50 tot 21,25 per 100 kg. Er is weinig vraag. Levering aan de sorteerinrichting. Sorteerkosten voor rekening kóper. Voederaardappelen noteerden van ƒ4,50 tot 5,50 per 100 kg. Vlas. De notering per kg voor goede kwaliteit is 2330 cent. Voor gewone kwaliteit bedraagt de prijs 1622 cent. Voor slechte kwaliteit is de prijs 10—15 cent. Gerepeld vlas 15—38 cent. Hooi en stro (Telersprijzen). Lucernehooi van 125,- tot ƒ135,—; Weide hooi van ƒ125,— tot ƒ135.—; Gerstestro uit de schuur van 60,tot 70,Tar- westro van 47,50 tot 57,50; Schokkerstro van 14 febr. IVE mooi bloeiende crocussen, de trots van de tuin, zijn geheel onder de sneeuw terecht gekomen. Langzaam, maar zeker zijn ze ten onder gegaan, ze probeerden hun slanke kopjes er nog boven te houden, maar het lukte hun niet; de sneeuwvlokken lagen zo'n 10 cm dik en dit werd hun te veel. We hebben de winter weer terugge kregen, al dachten we dat we eraf waren; het weer was best, de temperatuur tot 10° C. wat voor de tijd van 't jaar toch wel wat hoog was. We boffen nog, gezien het slechte weer in het Noorden van ons land, waar men reeds een ge hele week met veel sneeuw kampt en het ver keer totaal in de war is gelopen. Op de T.V. za gen we de sneeuw tot aan het dak van de huizen gewaaid, ook het treinverkeer had er veel stag natie door. De vogels zijn weer teruggekomen, zelfs een troep houtduiven deden gisteren een aanval op de spruitkool, die dicht bij ons keuken raam staan; met scheurende snavels korten ze de bladeren in. De koolmezen en de mussen zitten weer vlak bij huis en het voederhuisje krijgt weer bezoek. De wilde ganzen, ook al wat teruggetrok ken kondigden gisteren met luid gegak, hun terug komst weer aan. De tarwevelden, die ze wat af gegraasd hadden waren al weer wat groener ge worden maar liggen nu te dik onder de sneeuw om de ganzen voedsel te verstrekken. Zij gaan dus maar de Schelde op en komen na een paar uur weer uitrusten op de landerijen. De boer kan buiten nu geen werk meer doen en moet het binnen zoeken. Hij heeft zijn zaaiplan en kunstmestplan al uitgeplozen op papier en al bijna geheel in z'n hoofd. Want daar is hij toch nogal eens mee bezig, wanneer hij zo over z'n besneeuwde akker kijkt. Hij heeft pas gelezen, dat wetenschapsmensen door onderzoekingen tot de conclusie zjjn gekomen, dat we wat meer stik stof zullen moeten zaaien, door het stikstofverlies geleden door de vele neerslag van 't vorige jaar. We waren de laatste jaren al wat naar boven ge gaan met de stikstofgiften. De granen, vooral de nieuwe tarwerassen konden dit best verdragen al was de gerst al op 't nippertje af soms om te blijven liggen; de suikerbieten kregen ook alsmaar meer stikstof en we hielden ons niet erg, eerlijk is eerlijk, aan de 800 kg kalksalpeter maximum van Bergen op Zoom. Ook onze aardappelen kregen steeds meer, wat zeker voor de kwaliteit van onze aardappels niet best was. Ook het groen doodspuiten van aard appels kan niet goed zijn voor de kwaliteit. We geloven, dat we, gezien het afnemende gebruik van aardappels, aan de kwaliteit wat gaan doen moeten om het gebruik zo niet te verbeteren dan toch op peil te houden. Voor 't vlas geldt ook zeker, dat we voorzichtig met de N-gift moeten zijn. Vorig jaar, we geven toe, dat ook het natte jaar een rol hierin heeft gespeeld maar het vlas met de minste N was het best en kon met de ma chine behoorlijk worden getrokken. Ja we geven toe het is moeilijk om het precies te doen en de weersomstandigheden als neerslag en droogte kun nen ons grote parten spelen, we zullen toch op moeten letten. 65,tot 77,50; Erwtenstro (kl. groen) van 75, tot 85,Alles per 1000 kg. Voor alle noteringen geldt op auto geleverd. Uien. Onafgestaart aan de sorteerinrichting ge leverd 78 cent per kg. Eieren. De eierprijs bedraagt 1,65 per kg. NOTERINGEN ROTTERDAMSF. KORENBEURS d.d. 14 februari 1966. Tarwe: 2e helft febr. 38,40, le helft maart 38 50, 2e helft maart 38,60, nieuwe condities, franco fabrie ken. Kippengerst: 33,50, nominaal, basis boordvrij. Brouwgerst C.B.K.: maart/april 38.75, Duitse condi ties, basis boordvrij. Haver 52/53 kg: tot 31,loco, basis franco Rotterdam; Groene erwten op monster: tot 44,uitgez. partijen iets hoger, franco Rotter dam; Groene erwten 3 kwaliteit: maart, 56.50, laten, franco Rotterdam; Groene erwten 6 kwaliteit: febr., f 52,50, maart, 53,laten, franco Rotterdam; Termijnmarkt-maandagochtendcall: geen zaken, stem ming nauwelijks prijshoudend; Schokkers op monster: tot 48,uitgez. partijen iets hoger, franco Rotter dam; Schokkers 3 kwaliteit: 65,—. laten, alle ter mijnen, franco Rotterdam; Schokkers 5 kwaliteit: 61,laten, alle termijnen, franco Rotterdam; Ter- mijnmarkt-maandagochtendcall: geen zaken, stem ming nauwelijks prijshoudend; Kapucijners op mon ster: zakenloos. Bruine bonen op monster: geschoond, tot 128,franco Rotterdam; Maanzaad exportkwa liteit: 200,nominaal, maart/april, franco Rotter dam; Karwijzaad exportkwaliteit: 139,maart/ april, franco Rotterdam; Termijnmaikt cons, aard appelen: (Ochtendcall): Bintje 40 opw., april, 10 x 26,50, 30 x 26,60, laten 27,bieden 26,60; Aardappelbeurs: Bintje 40/opw. binnenl. sort, af bin nenland tot 23,—; Bintje 35 opw. exp. sort. best. Duitsland, gesorteerd in 2 maten, afhankelijk van grofheid, 22,tot 23,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 23