REISIMPRESSIES UIT CANADA EN U. S. A. KUNSTMESTV^a-^ STROOIERS Fo. M.Lvan ACKER Zn. A. D. RIEMENS. Fa. G. I. SLABBEKOORN sin. Rapporten, publicatie's en jaarverslagen Vraag naar fruit werd wat minder KORTE WENKEN Waterlandkerkje Tel. 01170-2163 Hoek Tel. 01154-298 Kloetinge Tel. 01100-6606 it Actuele Landbouwproblemen 1965 No. 17 van de Commissie Groningen voor Rationele Be drijfsvoering (C.G.R.B.) waarin actuele onder werpen behandeld worden zowel algemeen als speciaal voor de akkerbouw- en weidebedrij- ven. Ondermeer worden behandeld Het Trans port op het akkerbouwbedryf, landbouwspui- ten, suikerbietenteelt, de opraapwagen, meng- mestsysteem en „Enkele beschouwingen om trent de toekomstige opzet van het akkerbouw bedrijf'. Uiteraard uitgaande van de Groningse bedrijfsvoering. Verkrijgbaar na overmaking van 2,50 op het gironummer 860252, t.n.v. de penningmeester van de C.G.R.B., Jacobijner- straat 19 te Groningen. it Wetenschap voor de praktijk Stichting C.L.O. Controle. Korte samenvattingen van de voor drachten gehouden op de C.L.O.-studiedagen 9 en 10 februari 1966. it Brochure Voorlichtingsobjecten Streek verbete ring Walcheren. Een overzicht gevende (met vele mooie foto's) van de voorlichting van ob jecten die in het Streekverbeteringsgebied Wal cheren tot stand zijn gekomen. Doel van deze objecten is, dat betrokkenen die overwegen in hun bedrijf grote investeringen te doen, eerst op deze wijze van de nieuwe ontwikkelingen kennis nemen, voordat belangrijke veelal ingrij pende beslissingen genomen worden. De keuze en verscheidenheid is groot. Voorbeelden van stallen voor fok- en mestvarkens, van pluim- veehokken, melklokaal, drijfmestsysteem, kas sen en huishoudelijke objecten, zoals douche-, slaapkamer-, werkkeuken- en siertuininrich- ting. it Varkensfokkerij en -houderij door ir. E. F. Geessink en ir. Y. Kroes. In de serie Leidraad (No. C 13) 3e druk, prijs 4,50 Uitgevers Mij Tjeenk Willink - Zwolle. it Veldkonings prijscourant 1966. Een volledig overzicht van het volledige verkoopprogram ma van Veldkonings Handelmaatschappij, Roer- mond-Terwolde met een vertegenwoordiger, J. P. Hardenberg te Hansweert. it Franken Van Weel prijscourant 1966 die de prijzen geeft van de door Franken en Van Weel opgenomen landbouwwerktuigen, diepvriezers en strijkmachines. OVER het algemeen heerste er op de Zeeuwse fruitveilingen in de afgelopen periode een wat zwakkere tendens dan in de voorgaande weken. De beste kwaliteiten van de verschillende appelras sen konden tegen bevredigende prijzen worden ver kocht maar de mindere kwaliteiten werden in veel gevallen wat goedkoper. Voor de bewaarders ligt er een duidelijke aanwij zing in de gang van zaken gedurende de laatste we ken. De beste kwaliteiten brengen ook de hoogste prijzen op. Zie hiervoor ook de rubriek Dingen van de week. Op de binnenlandse markt werd de invloed onder vonden van de abnormale weersomstandigheden waardoor in grote delen van het land een normale handel onmogelijk werd. Verder werd de vraag voor België wat minder en dat is direkt van invloed op de prijsontwikkelingen aan onze veilingen want hier speelt de uitvoer naar België altijd een grote rol. Vooral Jonathan en Goudreinette van middelmatige kwaliteit waren goedkoop. De beste partijen kwamen nog wel aan 60 cent per kg maar veel Goudreinette ging weg tegen prijzen van 10 tot 50 cent per kg en veel Jonathan voor 30 tot 40 cent. Klasse II Goudreinette toonde weinig prijsverschil met klasse I kwaliteit maar klasse II Jonathan was gemiddeld 10 cent per kg goedkoper dan de klasse I kwaliteit. Golden Delicious van goede kwaliteit lag overwegend tussen 70 en 80 cent per kg voor de grote en middelmaten en 50 tot 60 cent voor de kleine maten. Cox's Orange Pippin grote maat rond een gulden per kg. Middelmaat rond 75 cent. De prijs van peren veranderde weinig. Grote maat klasse I Conference noteerde rond 80 cent.; middelmaat rond 75 cent en de kleine maat rond 60 cent. De wekelijkse export van handappels is op het ogenblik niet groot. Volgens de cijfers van het Uitvoer Controle Bureau voor Tuin- bouwprodukten bedroeg de totale appelexport in de week van 31 januari tot 5 februari 1345 ton. Hiervan ging 787 ton naar West-Duitsland; 271 ton naar België en Luxemburg, 283 ton naar Frankrijk en 4 ton naar Engeland. Verder werden nog 80 ton industrie appelen uitgevoerd, te weten 57 ton naar Duitsland en 23 ton naar België. De uitvoer van handperen bedroeg in deze week 243 ton waarvan 142 ton naar West-Duitsland, 58 torn naar België; 40 ton naar Engeland, 1 ton naar Frank rijk en 2 ton naar Noorwegjen. JIJ-ZAAD van suikerbieten gezaaid met een gewone zaaimachine geeft een goede ar beidsbesparing, minder kosten, maar ook een min» dere verdeling van het zaad. Tevoren de machine afdraaien en de zaaipijpen bijstellen voor een ge» lijke zaadverdeling, verbetert het resultaat. Na» tuurlijk kunt U precisie-zaad ook met een gewone machine zaaien. w\E optimale stikstofbemesting bepalen op wintergraan is veelal een moeilijke zaak, Bovendien blijkt door de vele regens vrijwel geen opneembare stikstof meer in de grond aanwezig te zijn. Voer de stikstofbemesting echter niet zo hoog op, dat legering van het graan onvermijde» lijk is. Beter kunt U dan later nog een overbe» mesting geven. /TOK al geeft de koe geen melk, zij moet toch eten. Droogstaande koeien moet U een rantsoen geven, dat voldoende is voor de produk» tie van 10 liter melk. Dit houdt in, dat in bijna alle gevallen aan deze dieren minimaal 1 kg krachtvoer per dag moet worden gegeven. Dit is nodig als onderhoudsvoer en de groei van het kalf. 1?EN stalventilator moet geschikt zijn voor het doel waarvoor U deze wilt gebruiken. De beste waarborg krijgt U wanneer de ventila tor door het I. L. R. te Wageningen is beproefd en dus uit het beproevingsrapport kan worden op gemaakt of het werktuig aan de gestelde eisen voldoet. Vraag bij aankoop steeds naar een derge lijk rapport. TpEN accu uctt een maaidorser of een lang •*-' stilstaands trekker dient U elke maand een keer bij te laden. Hiervoor is een gelijkrichter no dig, die op een groot gemechaniseerd bedrijf niet mag ontbreken. Sluit steeds de plus van de gelijk richter aan op de plus van de accu. ABS het minder goed gaat in de varkensmes» terij, komt het op de laatste cent aan. Maar ook als het wel goed gaat, is de kwaliteit belang rijk en is een opbrengstver schil van 15,per varken geen kleinigheid. Koop een goed type big waarmee U bij goed voeren gemakkelijk klasse I kunt halen. Een matige big geeft ook bij goed voeren een lagere klasse. In een appelboomgaard te Sebastopol. Er was reeds een keer geplukt Het hotel hier heeft een afgeschermd en verwarmd zwembad, zodat je er zelfs 's winters lekker kan zwemmen. In deze omgeving worden er veel peren geteeld en in pakstations gesorteerd en verpakt, en vaak reeds in voorverkoop verkocht De paksters die een bijzonder hoog tempo ontwikkelen met wik kelen en verpakken, doen ze in half houten en half kartonnen kistjes met plastic aan de binnenkant Goede aantrekkelijke verpakking en behoorlijk goed onderhouden bedrijven met nogal oude bomen, die 30.00035.000 kg per ha opbrengen. Ook de Red en Golden Delicious geven veel en mooie vruchten, 45.000 kg per ha. De spur-typen hier leken me nog geen grote aanwinst, VOOR de volgende dag staat er weer een bustocht van ruim 200 km op het program; langs de Columbia-rivier, waar ieder op z'n vergunning drie of vier zalmen mag vissen; naar Yakima, dat in de vallei van die naam ligt. Het werd een reis vol contrasten, eerst een bergachtig en dor gebied (geen regen in vijf a zes maanden) zonder enig leven, zodat je je afvraagt waarom dit geschapen is; dan plotseling door een heel nauwe spleet in de naar elkaar toespitsende bergketens en dan een Hollands aandoend landschap met groene weiden vol rood- en blaarkop-vee, met mais en aardappelen en suikerbieten. Alles irrigatie, de Yakima-Valley 1 Gezegend „plekje" grond na alles wat we in 't laatst gezien hebben. Bij de lunch die ons door het Ministerie van Landbouw van de staat Washington werd aangeboden, zaten we tegenover een Hollands echtpaar uit de Yakima-Valley, die uitgenodigd waren om als tolk te dienen tussen de voorlichtingsdienst en de bezoekende Hollandse fruittelers. Aangezien 2/3 van de Hollanders Engels sprak en verstond was deze hulp niet nodig. En ze lieten de goeie man gewoon aan z'n lot over, wat hem wel wat hoog zat, na een speciaal daarvoor gemaakte reis van 95 km! Hetgeen hij dan ook niet onder stoelen of banken stak en eenmaal aan het praten ontpopte hjj zich niet alleen als een goed prater, maar ook als een zeer vakbekwame fruit teler. Daarover een volgende keer. W. ROELSE. De enige kunstmeststrooier, die elke kunst mest goed verwerkt. Ook al is de kunstmest nat of bevat zij bonken, ook op hobbelig terrein en hel lingen. De gedwongen dosering houdt de toevoer naar de lange strooiarmen constant en maakt de afstelling ongevoelig voor schokken en stoten. EEN lange dag wo-dt het, want als we in Portland aankomen, hebben we nog een bustocht van een paar uur voor de boeg tot Hood River, een nieuw en luxe notei, voorzien van alles wat je voor een verblijf maar wensen kunt, bijv. een privé-televisie op elke kamer, welk toestel meer bedoeld is als een verkoopbare reclame, maar het beeld en het peil van het programma kan het naar onze mening niet halen bij een Nederlandse t.v. Hoewel het reeds laat is, ongeveer 10 uur in de avond, is men met man en macht volop bezig met het aanleggen van een nieuwe weg, waar grote en zware machines, bulldozers, draglines en vrachtauto's bij te pas komen in deze bergachtige streek. Er wordt, ondanks heersende werkloosheid van pl.m. 5 miljoen mensen, in de Verenigde Staten continu met dit materiaal gewerkt. Ook ander vracht verkeer en het plukken van fruit gaat op zondag door. EEN tocht door het zeer dicht beboste bergland, naar een van de sneeuw toppen, staat 's middags op het programma-. Langs kilometerslange nieuwe slingerende bergwegen gaat de tocht tot waar de boomgroei ophoudt 2200 meter). De verdere tocht naar de top van de 3400 meter hoge berg, welke hoogte „Hood" heet, kunt ge met een kabelbaan maken. Doch in onze zomerse kleren wagen wij ons daar niet aan. Op deze mooie nazomerse middag heerst daar een temperatuur van 8 graden onder nul. Wat is de natuur daar wonderlijk gevarieerd! Hier vlakbij bevro ren sneeuw, een eind verder stijgt de stoom van een geiser uit dit uit lava gevormde gebied omhoog en enkele honderden meters lager plukken de Mexicanen de appels op de volbegroeide hellingen, van zwaar beladen bomen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 19