Heeft de teelt van blauwmaanzaad weer toekomst? Enkele praktische wenken blauwmaanzaadteelt Oogst Opbrengst Zaad en zaaien Rassenkeuze Bemesting Verzorging 15 Het is al weer enige jaren ge leden, dat er in de pers regelmatig berichten verschenen over de ver bouw van blauwmaanzaad in ons land. Sedertdien is de teelt sterk achteruitgegaan, voornamelijk omdat de exportprijzen ongekend laag wa ren. Het zaaien van een stukje blauwmaan was niet lonend meer en het gewas, dat toch al betrekkelijk veel zorgen vroeg, verdween uit ons bouwplan. In 1965 is er wat het prijsniveau betreft een duidelijke kentering ge komen. Het is thans zo hoog als in de beste vijftiger jaren. Er is boven dien een nieuw ras gekweekt, een ras met een beter opbrengend ver mogen (20 tot 30 meer dan de be staande rassen) en, wat misschien nog belangrijker is, een ras dat met minder risico van verliezen kan worden geteeld. OPDRACHT Een indruk over de hektareproduktie geeft h«É volgende overzicht: Plaats v. h. proefveld Opbrengst kg/ha Nobel Marianne (sel. 62.48j> N.O. Polder 1964 1320 1855 N.O. Polder, 1965 1510 1885 N.O. Polder, 19651) 990 1580 O. Flevoland, 1965'2) 2100 2030 Z.-Vlaanderen, 1965 1489 1932 Weset-Brabant, 1965 1850 2160 1) grote velden op praktijkschaal, normale prak- tijkzorgen, van stam gemaaidorst. 2) de vroege vorm Marianne heeft van een lat* stikstofgift minder geprofiteerd dan Nobel; datum van toepassing gelijk. PERSPECTIEF In de jaren, dat de teelt van blauwmaanzaad nog populair was bedroeg de gemiddelde landelijke hec- tareproduktie 900-1000 kilo. Zou de opbrengst van Marianne op praktijkschaal zich bewegen tussen 1300 en 1400 kilo per hectare en zou het huidige prijspeil van Hfl. 170,tot Hfl. 200,per 100 kg zich handhaven, dan zullen de financiële uitkomsten kunnen opbieden tegen die van gerst en zelfs tegen die van wintertarwe. Rekent men daartoe, dat mits schone percelen worden gekozen het gewas van stam kan worden gemaaidorst en dat blauw maanzaad een zeer welkome afwisseling zal zijn in het plaatselijk wel erg eenzijdig geworden bouw plan dan kan met enige voorzichtigheid worden ge steld, dat de teelt van blauwmaanzaad weer pers pectief heeft. Dr. ir. E. VAN ROON, Stichting voor Plantenveredeling. De moderne wijze van oogsten is van stam met de maaidorser, wat een arbeidsbesparing geeft, maar is alleen mogelijk mits het gewas onkruid- vrij en doodrijp is. Vooral het laatste is zeker zo belangrijk en ondanks het doodrijp,, dorsen zal men direkt na het oogsten moeten naschonen en eventueel laten drogen om de kans op broei en daarmede kwaliteitsverlies tegen te gaan. Door diverse oorzaken, o.a. legering, lopen de opbrengsten elk jaar veel uiteen. In 1960 lag de landelijke opbrengst op 1250 kg, in 1965 de Zeeuwsch-Vlaamse op 1400 kg per ha met uiter sten van 9001700 kg per ha. De opbrengsten van een in 1965 in Zeeuwsch- Vlaanderen gelegen proefveld lagen voor de bekende rassen eveneens op 1400 kg, terwijl de nieuwe rassen 15502000 kg per ha opbrach ten! R.L.V.D. Axel. K. F. MALCORPS. ir Schoon en vlak liggend land en verder een goede structuur zijn belangrijk. In gescheurd grasland zyn hoge opbrengsten mogelijk, maar de onkruidbestrijding wil hier wel eens pro blemen geven, vooral op de wat lichtere grond. Ontsmet het zaad met T.M.T.D. (6 gram per kg zaad) tegen bodemschimmels. Denk om de thrips tijdens en vlak na de opkomst! Een aan vankelijk mooie opkomst kan binnen een paar dagen tot kaal land zyn gereduceerd. Uit proeven is komen vast te staan dat Vz kg zaaizaad per ha voldoende is; nadunnen is dan niet meer nodig. Voorwaarde is dan natuur lijk een gunstig zaaibed. Nu is een dergelijke kleine hoeveelheid met de zaaimachine niet te verzaaien. Het is mogelijk het zaaizaad te vermengen met dood (bijvoor beeld oud) zaad of met witte klaver (6 7 kg per ha). Mengen met hopperups en rode kla ver is technisch wel mogelijk, maar in een vochtig jaar kunnen deze klavers grote moei lijkheden geven bij de oogst. Ook kan er wor den gemengd met graszaad en karwij, doch het zaadmengsel kan ontmengen. Met Vakg zaad te verzaaien zaait men in feite op eindafstand. Het dunnen is dan komen te vervallen. Zaai vroeg met een rijenafstand van 3340 cm. By wijdere rijenafstand heeft men wel minder rijen te bewerken, maar de opbrengst loopt terug. Een nauwe rijenafstand van zb 25 cm geeft kans op een te slap gewas, waardoor mo gelijkheid van legering. Licht aanaarden bij ruime afstand tussen de ryen kan daarentegen de legering beperken en het onkruid onder drukken. Nieuwe rassen, die in beproeving zijn, kunnen op beperkte schaal in de praktijk worden uitge zaaid naast de bekende rassen Emmabloem en Nobel. De nieuwe rassen (o.a. een selectie Diekhuis, Hollands Glorie en S.V.P. no. 6248) onderscheiden zich door: ir Vroegrijpheid (10 a 14 dagen vroeger dan de tot nu toe gangbare rassen). Het weer tijdens de bloei en de oogst is in dit geval zeker zo goed. ir Korter stro, waardoor minder legeringsrisico. Een hogere opbrengst. De stikstofgift dient ongeveer 100—135 kg N per ha te zijn. Liefst niet te ruim, daar een wat schraal opgroeiend gewas op peil kan worden gebracht met een overbemesting vlak voor de bloei. Uit diverse proeven is gebleken dat met een gedeelde N-gift een hogere opbrengst valt te bereiken dan met een gift ineens. Maar dan de tweede gift dus vlak voor de bloei. Wanneer niet op eindstand is gezaaid, dan kan de bietendunner een grote arbeidsbesparing geven. Streef naar 30 a 40 planten per m'2. Het dwars op de richting van de rijen schoffelen geeft teveel planten per bosje. vertakken met mooie grote bollen of aan vormen, die fijn zijn, kort stro hebben en zich rijk ver takken, vormen die dus niet overeenkomen met de bekende rassen Nobel en Emmabloem. Het laatste is gekozen. En zo is uit een breed opgezet kruisings programma, waarbij een groot aantal buitenlandse rassen en herkomsten was betrokken, in de loop der jaren een selectie naar voren gekomen, die aan de gestelde eisen leek te voldoen. Het is een selectie uit de nakomelingschap van een kruising tussen het Hollandse ras Emmabloem en een Pools land- ras, kreeg de naam MARIANNE en laat zich als volgt omschrijven: Heeft een snelle jeugdgroei. Bloeit en rijpt vroeg. Het stro is fijn maar stevig, knikt niet en is plm. 30 cm korter dan dat van Nobel.» In vergelijking met Nobel en Emmabloem is de geschiktheid om van stam te worden ge maaidorst goed. Rijk vertakkend. De peer vormige zaaddozen zijn klein, maar goed ge vuld. Zeer produktief. Heeft een behoorlijke resistentie tegen aantasting door valse meel dauw. De zaden zijn vrij grof en diepblauw van kleur. In de na-oorlogse jaren waren er zó veel klachten over de opbrengst en de kwaliteit van blauwmaanzaad, dat de Stichting voor Oliehoudende Zaden aan de daarvoor geschikte in stituten te Wageningen de opdracht gaf de oorzaak van deze klachten op te sporen en na onderzoek aan te geven hoe door verbetering van teelt- en oogstmethoden, van ziekte en onkruidbestrijding, van methoden van verwerking en opslag de pro- duktie van blauwmaanzaad op een hoger plan zou zijn te brengen. Ook het Instituut voor Plantenveredeling, een afdeling van de Landbouwhogeschool, kreeg het verzoek te zoeken naar nieuwe vormen, die wellicht beter waren dan de bestaande Rassenlijstrassen. Deze taak is korte tijd later overgenomen door de Stich ting voor Plantenveredeling (S.V.P.), eveneens te Wageningen. Van de meeste onderzoekprojekten, waarvan de kosten door het bedrijfsleven en het Rijk werden gedeeld, is reeds rapport uitgebracht in verslagen en publikaties; de veredeling van een gewas vergt echter meestal onderzoek van langere adem. Tien jaren heeft het geduurd voordat aan de kwekers van blauwmaanzaad materiaal met goede hoedanig heden kon worden aangeboden. EEN NIEUW RAS Wil men in de plantenveredeling sukses hebben, dan moet bij de opstelling van het werkprogramma al een duidelijk beeld gevormd zijn van de eigen schappen, welke men in het nieuwe materiaal wil verenigen. Voor blauwmaanzaad moest de vraag worden beantwoord of de voorkeur moest worden gegeven aan forse, bladrijke typen, die zich weinig

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 17