Kijkje achter de deuren bij een graszaad-verwerkingsbedrijf 14 DEZER dagen hadden wij het genoegen eens wat nader ken nis te maken met de drogings- en schoningsafdeling, spe ciaal wat betreft de graszaden, van het Koninklijk Kweek bed rijf en Zaadhandel, D. J. VAN DER HAVE N.V. te Kapelle- Biezeiinge. Na alle verzorging die de graszaadteler aan zijn gewas geeft, begint een nieuwe fase van bewerking. Wij zouden dit haast kunnen noemen: „Een kijkje in de graszaadfabriek". Droging ZOMER 1965 zal voor vele landbouwers een herinnering blijven als een jaar met hoge vochtpercentages. Met alle zorg wordt het graszaad na aanvoer van de graszaadteler eerst gedroogd. Deze droging vindt plaats in de zak, zoals aangevoerd is door de telers, waarbij de zakken niet open ge maakt worden en onder het N.A.K.-voorplombe in de droger komen. Dit is voor vermenging een groot pluspunt. De droging vindt plaats met een betrekkelijk lage temperatuur, n.l. maxi maal 30° C. Partijen met een hoog vochtgehalte worden met een lagere tem peratuur voorgedroogd. De hoeveelheid lucht die door de zakken wordt ge perst bedraagt circa 10 m3 per minuut per zak, waardoor toch een snelle droging wordt verkregen. Scheming NADAT de droging van de graszaden heeft plaatsgevonden tot beneden 13 worden de zakken, hetzij direkt in schoning genomen of opgesla gen in de ruime, droge opslagplaats om in de loop van de herfst of het winter seizoen gereed gemaakt te worden. De schoning van graszaden is een tech nisch ingewikkelde bewerking. Vooral de Poa-soorten, zoals Veldbeemdgras Prato en Merion Blue, komen vermengd met strodeeltjes van de telers. Het produkt is zeer kleverig en de eerste bewerking is dan ook om dit zaad aan de „loop" te krijgen, waarvoor een z.g. zelfvoederaar wordt gebruikt. Nadat deze zelfvoederaar de strodeeltjes en het stof heeft verwijderd, wordt het zaad eerst van „den baard" ontdaan met een borstelwrijfmachine, waarmee tegelijk alle stofdeeltjes afgezogen worden. Na het wrijven wordt het zaad via een aspirateur of een klipperschoningsinstallatie nagereinigd. Deze machine verwijdert het lichte zaad, kaf en strodeeltjes. Daarna komt het produkt in twee trieurs, de z.g. rondkorreltrieurwaar de gronddeeltjes en onkruidzaden verwijderd worden, daarna de z.g. langkorreltrieur die stok jes en strodeeltjes verwijdert. Als laatste behandeling valt het zaad op een z.g. langzeef. Dit apparaat maakt ec.i enigszins hobbelende beweging en is uitgerust met een zeer fijn nylongaas, dat op ingenieuze wijze wordt schoon- gehouden door rubber ballen die regelmatig tegen de onderzijde van het gaas springen en door de hobbelende beweging de zeef schoonhouden. Zuiverheid gewaarborgd NA al deze achtereenvolgende bewerkingen is de schoning meestal in één keer goed. Een aantal afwijkende partijen vormen echter een uitzon dering op de regel. Nadat de schoning heeft plaatsgevonden volgt op het eigen laboratorium een onderzoek op zuiverheid, bijmenging van kuituur zaden, schadelijke onzuiverheid en kiemkracht. Bij deze onderzoeken moet rekening gehouden worden met de zaadeisen van diverse landen. Zo stelt bijna ieder land bij import van zaden speciale eisen ten aanzien van de zui verheid, onkruidbezetting en kiem, welke per land steeds verschillen. Wij kennen o.a. Engelse, Federal, Zweedse, Australische zaadwet enz. Opvallend is dat de mensen op het leboratorium de beschikking hebben over een uitge breide kollektie onkruiden. De zuiverheidsbepaling voor de graszaden is een moeilijk karwei, waartoe een speciale opleiding nodig is voor de analystes. De laatste jaren wordt in het laboratorium bij Van der Have ook een zorg vuldige kontrole op de tetraploidie gehouden. Hiertoe zijn een aantal analys tes opgeleid voor het tellen van de chromosomen in de plantencellen m.b.v. speciaal hiervoor uitgeruste microscopen. Hoge eisen aan vakmanschap rJDENS dit bezoek is wel komen vast te staan dat aan het telen en de voorbewerking van graszaad heel veel vastzit en dat de techniek van drogen en bewerken van al deze partijen, waaraan zeer hoge eisen gesteld worden, een grote mate van vakmanschap vereist. Wij hebben in dit grote zaaizaadbedrijf zes grote installaties in bedrijf gezien die kontinue bezig zijn met de graszaden, d.w.z, het begint des maan dagsmorgens om 5 uur tot en met zaterdag 5 uur, in een drieploegensysteem. Deze uitermate kostbare installaties worden in het herfst- en winterseizoen tot het uiterste benut, om tijdig de partijen gereed te maken voor binnen land en voor exportverlading. Nadat het interne onderzoek op zuiverheid en kiemkracht heeft plaatsge vonden worden er verzamelpartijen van 10 ton of meer gereed gemaakt in originele verpakking voor diverse landen in West-Europa en daar buiten. Onze provincie mag zich gelukkig prijzen een dergelijk vooraanstaand be drijf te huisvesten. Daar het verbruik van weidegrassen en ook gazongras sen in de westerse wereld steeds groter wordt, waarvoor de Zeeuwse land bouwers het produkt leveren dat een welkome aanvulling kan zijn in het bouwplan, niet alleen uit financieel oogpunt doch ook uif het oogpunt van vruchtwisseling/struktuurverbetering, daar op veel landbouwbedrijven het bouwplan een smalle basis heeft en de verbouw van suikerbieten en granen, speciaal tarwe, een zeer grote plaats innemen. Schoningslnstallatie een kostbare investatie. Zorgvuldige controle op eigen laboratorium. Droging in de zak zoals aangevoerd door de teler. Opslag gereed voor binnenlandse afzet of export.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 16