Coöperatieve mechanisatie BESTEL NU Stengelaaltjes in uienzaad GOUDZOEKERS EN MECHANISATIE Zaadbesmetting Kosten ontsmetting Kosten onderzoek OOGST MÉÉR MET TOPRAS ZOMERTARWE 7 J|ET vrijwel ontbreken van arbeidsaanbod heèft noodzakelijkerwijs geleid tot vérgaande mechani satie en rationalisatie van het agrarisch bedrijf. Aanvankelijk werd het arbeidsverloop opge vangen door verdergaande mechanisatie van het bedrijf. Hiermee waren echter investeringen ge moeid, die op den duur niet altijd rendabel te maken bleken. Totale mechanisatie van de bedrijven in de oorspronkelijke opzet blijkt niet altijd een haalbare kaart. Als uitvloeisel hiervan zien we momenteel de bedrijven „ontmengen". Er treedt meer speciali satie op. Een ekonomische mechanisatie noopt tot een ekonomisch smallere basis. Wil of kan men zijn ekonomische basis niet versmallen, dan is er nog een uitweg in de werktuigenkombinaties, ma- chineringen, of een andere samenwerkingsvorm van welke naam dan ook. De diversiteit binnen het eigen bedrijf blijft behouden. Terwijl toch een ekonomische basis be reikt wordt waarop een volledig rondgezette mechanisatie verantwoord is. Hiermee overschrijdt de mechanisatie de grenzen van het eigen bedrijf evenals de beleidsvoering en planning. Vanaf dit moment zal in onderling overleg de bedrijfsvoering opgezet moeten worden. Velen hebben tot hun tevredenheid deze stap „gewaagd." Nu de rendabiliteit van de mechanisatie door het kiezen van deze opzet veel dichterbij is ge komen, ziet men ook kans machines met grotere kapaciteiten te benutten. Waardoor de arbeids prestatie per man nog stijgt. Dit, ondanks het feit dat een grotere, dus zwaardere machine, min der werkbare uren kent. De machines met grote kapaciteit hebben de toekomst. Het leveringspro gramma van de werktuigenhandel. verschuift duidelijk in die richting. J)E vinder van de gouden munten te Seroos- kerke, de heer Christiaanse, heeft een deel van het hem hiervoor toekomende bedrag benut voor het aankopen van een zelfrijdende maai dorser. De keuze van de heer Christiaanse viel op een door CEBECO geïmporteerd merk, n.l. de Arbos 1000 Major, een machine van Italiaans fa brikaat, zodat hij door zijn goudvondst in elk geval een oogstprobleem minder heeft. waarbij het rooien van los produkt tot in de bewaarcel zonder tussen-opslag is rondgezet. Een ander samenwerkingsvlak is tot stand ge komen op het gebied van hydraulisch-kipbare landbouwwagens met de firma Van den Ende te Borssele. Iets anders, maar toch ook in dit vlak, liggem de belangen die Cebeco-Goes zich verworven heeft in Timmerman en Verbeek N.V. Cebeco-Goes behaalt bij al deze aktiviteiten op dit moment reeds een omzet van vijf miljoen gulden per jaar CAMENWERKING ook bij de coöperatieve aan- en verkoopverenigingen in het zuidwesten, die reeds in 1955 hun belangen in de landbouw mechanisatie onder hqn leden samengebracht en in handen gegeven hebben van Cebeco. Aan vankelijk werd gedecentraliseerd gewerkt, tot in 1961 de verschillende vestigingen werden on dergebracht in een centraal, specialistisch be drijf te Goes. In deze opzet werd een omvang bereikt, waar bij de voordelen die het grootbedrijf kent, be ginnen te tellen. Zo kan het met betrekking tot Cebeco Goes, al of niet in het totale Cebeco-ver- band, gesproken worden van een „inkoop-posi tie". Voor zover het bedrijf in kontakt treedt met de afnemers, is de organisatie gedecentraliseerd van opzet gehouden. Service, voorlichting en verkoop zijn bij het bedrijf van de afnemer ge bracht. Deze „filialen" vormen zelfstandige eenheden, waartoe een vérgaande delegatie van bevoegd heden dient. Het gevolg is, dat het personeel ver antwoordelijkheid voelt voor de „eigen" aktivi teiten, hart voor de zaak heeft en initiatieven ontplooit. SPECIALISATIE OOK IN MACHINES IYAARBIJ komt, dat ieder landbouwgebied zo zijn eigen problemen kent en specifieke eisen stelt aan de werking, werkmethode en bouw van de machines. Vindingrijke boeren en landbouwsmeden hebben elkaar altijd kunnen vinden om daarvoor „specialiteiten" te konstru- eren. In de tegenwoordige tijd speelt deze vin dingrijkheid nog een zeer belangrijke rol. Echter, ook in dit bedrijf ontkomt men niet aan de schaalvergroting, waartoe alleen een behoorlijk afzetapparaat de gelegenheid openlaat. In dit vlak hebben Cebeco Goes en machine fabriek J. de Jonge C.V. te 's-Heerenhoek elkaar getroffen. Op de voorgrond tredende practici als A. Ramondt en B. Zinkweg interesseren zich voor het projekt, met als resultaat machines als de AMAC aardappelrooiers type ZW (Zinkweg), die beantwoorden aan de vraag van de praktijk. De aardappelrooi-kombinaties van Noord-Beve land hebben in driehoeksverband met Cebeco- Goes en De Jonge een rooiunit opgebouwd, AMAC-C 2, uitgevoerd met transporteur voor het rechtstreeks beladen van wagens. Deze machine is uitgerust met een hydraulische inrichting voor het verstellen van de wagentransporteur, te bedienen vanaf de trekker. CENTRALISATIE EN FILIALEN Speciaal in de kring van de uientelers heeft de naam stengelaaltjes een geduchte klank. Dit agressieve aaltje is namelijk bij machte om de gevreesde „kroef" of „bolbroek" in de uien te veroorzaken, waardoor niet alleen min of meer grote schade ten aanzien van de opbrengst op treedt, maar bij plantuien zich bovendien nog exportmoeilijkheden kunnen voordoen. Dit is dan ook de reden waarom de meeste uientelers geen risico meer nemen en het overgrote deel van de percelen waarop uien gezaaid of gepoot zullen worden vooraf laten onderzoeken op eventuele aanwezigheid van stengelaaltjes. In een aantal gevallen doet zich de vraag voor hoe het mogelijk is dat percelen besmet kunnen worden met stengelaaltjes. Wanneer besmet plant- materiaal (plantuien) wordt gebruikt, is het dui delijk dat besmetting kan worden ingevoerd. Het blijkt echter dat ook besmet zaad een rol kan spe len. Het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Ge- wasonderzoek te Oosterbeek onderzocht in 1965 146 monsters uienzaad; daarvan waren 21 par tijen of 14,4 besmet. Er bestaan dus reële kan sen dat percelen die aanvankelijk vrij waren, be smet kunnen worden door zaad. Uit ander onder zoek blijkt dat de besmetting van het zaad zeer onregelmatig is. Dit blijkt ook wel uit de aan tasting op het veld. Bij het zaadonderzoek wordt uitgegaan van 100 gram uienzaad, dat zijn onge veer dertigduizend zaden. Bij de P. D. te Wageningen bestaat de mogelijk heid om uienzaad te laten behandelen tegen sten gelaaltjes. De behandeling met methylbromide duurt 24 uur en vergt speciale apparatuur. Het vochtgehalte van het zaad moet voldoende laag zijn anders treedt kiembeschadiging op. In som mige gevallen moet dus eerst nog gedroogd wor den. De kosten voor de behandeling bedragen voor de eerste 100 kg 10,voor elke 25 kg meer -ƒ2,50. De kosten van onderzoek van uienzaad op sten gelaaltjes bedragen 12,50 per monster (100 gram zaad). De onderzoekduur bedraagt één dag. Bij het verzamelen van het monster dient men er op toe te zien dat de zaden zoveel mogelijk de gehele partij vertegenwoordigen. Nadere inlichtingen worden desgewenst gaarne verstrekt door het Be drijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonder- zoek te Oosterbeek (tel. 083074041). (Adv.) GABY

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 7