TUINBOUWKLANKEN Hoe lang het fruit bewaren? HET is op het ogenblik in de meeste ZUID-BEVELAND- SE boomgaarden en op de bedrijven vrij rommelig. Overal ligt er snoeihout, soms liggen er stronken van het rooien, er wordt stalmest uitgereden, daarbij gevoegd de natte weersomstandigheden, dat maakt dat bet geheel dik wijls geen verzorgde indruk maakt. Toch blijkt altijd weer dat het in 't voorjaar wel weer voor elkaar komt bij ieder die netheid nastreeft. Het hout is dan verbrand, de frambozen en bramen keurig aange bonden, de lege kunstmestzakken en het onkruid opge ruimd, de grond bewerkt en bovendien zorgt het groen van de lente er voor dat vele minder fraaie schuurtjes en soms oude auto's op het land minder opvallen. Toch is het over het algemeen wel zó, dat het onder houd en de verzorging op het tuinbouwbedrijf er in ver gelijking met bijv. 15 jaar geleden niet op is vooruitge gaan. De boosdoeners zijn ook hier de hoge loonkosten en schaarste aan arbeid. Vroeger waren er tijden dat men bijvoorbeeld tussen Pasen en Pinksteren geen onkruidje in een boomgaard kon vinden en dat de arbeiders werden „zoet" gehouden met teren van schuren en schoonkrabben van boomstam- men. Nee, we leven nu in een andere tijd. Alles moet iets intensiever gebeuren en onbenutte uren of dagen zijn heel schaars. |\E afgelopen weken zijn er hier en daar snoei- demonstraties gehouden. Veel nieuws heeft dat niet opgeleverd en zeer waarschijnlijk zal de snoeimeihode ook niet vlug voor opzienbarende dingen zorgen. De Guiliiams methode is ook terug gebracht tot normale proporties. Als we inderdaad nieuwe gezichtspunten willen opdoen, dan kunnen we waarschijnlijk beter stil staan bij het onderwerp: „Waarvoor kunnen we de spuitmachine gebruiken?" De kans zit er duidelijk in dat we in de tuin bouw de industrie achterna gaan voor wat betreft de overschakeling van technische op chemische ontwikkelingen. De techniek is wat in kalmer vaarwater geko men, maar op .•iemisch gebied liggen er waar schijnlijk veel mogelijkheden. We zullen hier niet in details treden, maar één voorbeeld noemen: Men is op het ogenblik bezig te zoeken naar een machine die 'indschermen kan snoeien. Dat wor den dure machines en men moet elke keer weer terugkomen. Zou het nu niet mogelijk zijn om de zijkan ten van een scherm en later ook de toppen te hespuiten met een groeiremmend middel? Het scherm blijft dan in conditie en dure appa ratuur is overbodig. Zo zouden er veel meer zaken te noemen zijn. En we behoeven er niet aan te twijfelen dat er op verschillende punten wel nieuwe ont wikkelingen in aantocht zijn. AP ons mistig en nattig SCHOUWEN-DUIVE- LAND vorderen de werkzaamheden goed, en zelfs is een enkele teler hier en daar reeds klaar met de snoei. De temperatuur is zodanig dat we weinig kou lijden en ook wordt langzamerhand de dag weer langer. Alleen het planten loopt nog steeds tegen, want de grond is nog lang niet droog. Het is volgens ons toch beter om desnoods in maart te planten onder goede omstandigheden, dan nu te gaan prutsen. Velen van de telers op Schouwen-Duiveland (maar nog te weinig) hebben de vergadering op donderdag 27 januari te Zierikzee meegemaakt, in oorsprong georganiseerd door de Tuinbouwcom- missie van de Z. L. M. De lezing van de heer Meijers was over belastingkwesties betreffende herwaardering van plantopstanden. Eén van de dingen die we zeer duidelijk be grepen hebbendat de boekhoud-bureaux voor ons zeer nuttig werk kunnen verrichtenja onze belangen van belasting-technische aard volko men behartigen. We beseffen niet altijd dat ook dit onderdeel zo belangrijk is voor ons bedrijf, een goed opgezette boekhouding, een vakkun dige belangen-behartiging tegenover de fiscus. De tweede lezing, ook zeer belangrijk, werd eveneens met grote aandacht gevolgd. Hier was kennelijk iemand aan het woord, die ook kwali teiten bezit als (markt)verkoper, ondanks het feit dat hij als inkoper fungeert bij A. Heijn. Vooral de geestige kwinkslagen tussendoor deden zijn gehoor boeien, wat evenwel niet belangrijk is, maar dat neemt niet weg dat de spreker duidelijk heeft gezegd wat voor verlangens het grootwinkelbe drijf heeft voor een gerichte verkoop van fruit in deze winkels. Wanneer al het fruit door deze grootwinkelbedrijven werd verkocht was het be trekkelijk eenvoudig, maar dat is nog lang niet het geval. Door het feit dat andere afnemers, b.v. exporteurs, ook verlangens hebben die nu juist niet parallel lopen met elkaar, ontstaan er knel punten voor de fruittelers. We zijn het roerend met spreker eens dat de eet- en koopgewoonten snel wijzigen in deze tijd en dat bij het bepalen van het sortiment hiermede ernstig rekening moet worden gehouden wanneer we een bedrijf stich ten of moderniseren. Spreker zag twee fasen: de produktie doet de teler alleen, daar bemoeien we ons niet mee, maar de afzet verzorgen we gezamenlijk. Dat heeft dan voornamelijk betrekking op de standaardkwali teit, want de verkoop van Klasse II en III in de winkels loopt hard achteruit. Zeer jammer was dat, wegens tijdgebrek, geen discussie mogelijk was. Besluiten we dit verslagje met de opmerking van spreker: dat ons fruit m eigen land nog een goede afzet zal vinden, omdat import uit bijv. Italië of frankrijk nog altijd 10 cent per Kg aan vervoer kost. Ook dat houdt dit soort win kels in de gaten! WE hebben ii WALCHEREN zo eens hier en daar rondgeneusd en hebben geconstateerd dat bij praktisch alle bedrijven een pracht gewas sla staat. Een slogan der tegenwoordige tijd is „schaal vergroting'. Maar wat opvalt bij deze modewoor den, ook in onze eenvoudige land- en tuinbouw bedrijven, is dat ze niet aitijd te verwerkelijken zijn. Zo ziet men op vele !-edrijven een welbewust streven, om een te grote oppervlakte door ver warming, afscheiding met piastic enz. te spreiden. Immers een hoeveelheid van bijv. 40.000 a 5U.000 kroppen glassla in enkele veiiingaanvoeren is een zware opgave; om van het grote prijsrisico maar te zwijgen. Ook zagen we een voor Walcheren groot areaal radijszaad. Een ongebruikelijke com binatie zagen we op een bedriji, namelijk radijs met rijen Kroten eraoor. Na het bossen der radijs komen hier de tomaten en na het ruimen der krootjes heeft men looppaden. Ook zijn de eerste warmeluchtkachels in Walcheren geïnstalleerd. We hopen dat de gebruikers er veel plezier aan zullen hebben. Ideaal voor verwarming en CO-. Van de veiling horen we goede berichten. Zo is de omzet in januari 6000,méér ge weest dan vorig jaar! We denken zo dat het dure witlof wel een woordje meespreekt en ook de hogere fruitprijzen tellen mee. Zo de voor tekenen niet bedriegen zal het afschaffen der Tuinbouwafzetverordening een grote strop zijn! Onze kwekers zijn heus wel overtuigd van het nut van ons veilingsysteem. En de cate gorie die buiten de veiling om teelt komt wel op ons rtoepje! Hoe tegenstrijdig het ook klin ken moge, de grote loonstijgingen en onder houdskosten werken o.i. in dit geval in het voordeel van ons veilingsysteem. Immers, welke handelaar zal het in zijn hoofd halen om een heel rayon af te zoeken naar inci denteel te vinden produkten? Dit wordt hem im mers veel te duur? Op de veiling kan hij en bloc een wagen vol kopen. Dit is de grondslag dat zelfs onze veilingen willen of misschien in verder be stek zelfs moeter. fuseren. Ook de handel moet op de kleintjes letten en rekenen kan men daar als wijlen de legendarische Bartjes Ook de selderij is voor een o.i. aanvaardbare prijs geveild. Later onze Walcherse collega's die mogelijkheden hebben, toch ook meedoen. Waar blijven onze boeren met hun soms te kleine be drijven? Laat ze eens inlichtingen inwinnen bij de veiling of de voorlichtingsdienst. Een brief kaart kost maar 10 cent. Wil men er om denken dat de veilingkisten ge stempeld moeten worden vóór 18 februari, in ver band met de statiegeldverhoging van 2,tot 3,De handel zal hier niet erg blij mee zijn. En mogen we er ook nog aan herinneren dat de Z. G. V. haar jaarvergadering houdt op 16 fe bruari a.s. om 10 uur in de „Prins van Oranje" te Goes? 's Morgens na de huishoudelijke zaken een lezing over de stookteelten en na de middag 2 uur wordt een onderwerp behandeld over de perspectieven voor enkele open grondsteelten in Zeeland. Ieder die belangstelling heeft voor de laatste onderwerpen kan rustig komen. Ook als men geen lid is, is men hartelijk welkom. We weten, er wordt veel vergaderd en soms moet men wel eens kiezen wil men 't gezin of andere verplichtingen niet verwaarlozen. Maar deze vergadering willen we erg aanbevelen! Im mers, 't is overdag en ieder kan nu wel een dag missen. Ook de onder verpen glas en open grond zijn interessant en leerzaam. Tot ziens in Goes op 16 februari. NA de mooie zachte lentedagen in deze win termaanden, werden we weer eens verrast met vele mm neerslag tijdens het weekend. Ge lukkig was de ontwatering in de grond weer prak tisch normaal, zodat grote vfeien water veelal achterwege zijn gebleven. Nu men ook in ons THOOLSE land op zeer be scheiden schaal tulpen is gaan telen is het ook in deze tijd van het jaar wel wat beangstigend die piasvorming. Op de twee voorlichtingsavonden van de H.B.G. werd weer eens een lans gebroken voor de tul pen- en irissenteelt. Steeds wordt door belangstel lenden over r' e teelten gepraat en vragen ge steld, maar men schijnt er om er mee te beginnen, toch enigszins huiverig voor te zijn. En waarom? Is het de ondeskundigheid ondanks gevolgde cur sussen en voorlichting dat men zich hier wat van afzijdig houdt? Het is inderdaad goed zeer voor zichtig te zijn want het plantgoed is duur en naar het schijnt is het goede plantgoed schaars; dus voor onaeskundigen een riskante aankoop! Maar niets is onmogelijk! Zo zal het toch ook mogelijk zijn om eerst op Kontrak4: te telen en daarna een teeltvergunning te bemachtigen. Zij die de cur sus Bloembollenteelt hebben gevolgd of de leef tijd van de veertig jaar hebben bereikt komen hiervoor in aanmerking. En diegenen die reeds erkend zijn b.v. in de groenteteelt kunnen met een daarop volgende schakelcursus bloembollenteelt direkt van start. Laat het een moeilijke start zijn, maar naar men ons steeds van desKUndige zijde voorlicht zijn er toch verschillende bedrijven in ons gewest met grove tuinbouw en gladiolenteelt, waarop de tulpenteelt bijzonder goed zou passen. De droog installatie en de bijpassende mechanisatie is in vele gevallen reeds aanwezig; dus geen aparte investering wat dit betreft. Het land is t.o.v. de prijzen in de bloembollenstreek stukken goedkoper en bovendien zijn de hier geteelde tulpen voor de vroeg bloei zeer 'n trek. De afd. Stavenisse van de K. A.V. B. zal op don derdag 17 februari a.s. bij voldoende deelname een excursie organiseren naar de Westfriese Flora te Bovenkaroel. Het is bij winterdag een flinke reis, maar wat daar allemaal te zien is, is ook beslist de moeite waard. De mooie Friese koeien, mechanisatie, huishoudelijke artikelen en een prachtig stukje LENTE in de maand februari. Ook de glas tuinders gaan op 14 februari een dagje uit naar Naaldwijk en omgeving, misschien om tot een tweede grote stap te komen, n.l. het verwarmd staandglas. Langzaam maar ZEKER komen we ook op Tholen en St. Philipsland in een echte tuin- bouwsfeer. Er zijn huisvrouwen die elk najaar enkele kisten appels kopen en die wekelijks nazien om de vruch ten met rotte plekken er uit te halen. Die mogen de gezinsleden dan opeten of er wordt appel moes van gekookt. In april zijn de laatste appels rot en daarmee is het feest afgelopen. Dat is een manier om de hele winter door fruit te kunnen eten. Maar het zou voordeliger zijn om regelmatig fruit van slechte kwaliteit van de fruithandelaar te kopen. Het is natuurlijk zonde om gave appels te kopen en zo lang te wachten dat ze slecht zijn. Er zijn echter ook vrij veel telers die te lang wachten met verkopen van het opgeslagen fruit. Ze maken het niet zo bont als voornoemde huisvrouwen, maar het lijkt er toch een beetje op. De chefs van de koelhuizen zeggen vaak dat sommigen regelmatig komen kijken en beslist met de verkoop wachten zolang de appels nog goed zijn. Pas als de vruchten slap worden en er veel rot of gloeosporium in komt besluiten ze tot ruimen. Zou het niet beter zijn te verkopen als ze nog pri ma zijn? Het is begrijpelijk en verleidelijk om zo lang mogelijk te wachten met veilen. Maar als te lang wordt gewacht, schiet men het doel voorbij.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 4