l&ti, clicfu OIT PEN trefrtfm e" jl meemoe* yam ftRAMujr dySLIKHÖE\ WEEKOVERZICHT NOTERINGEN 19 Ons verstrekt door Nobeco Kortgene. Tarwe. In de afgelopen week had de tarwehandel weinig te betekenen. De fabrieken waren eigenlijk de enige kopers. Op de onveranderde biedprijzen bestond er bij de houders weinig animo om tot verkoop over te gaan. Voor export werd nog niets gedaan. Wel kreeg men de indruk dat er achter de schermen hard gewerkt werd om de zaken rond te krijgen. In West-Duitsland was de heffing op onze tarwe nog steeds te hoog Kennelijk konden de bevoegde instanties op grond van de marktsituatie niet komen tot vaststelling van de franco-grens- prijs op een niveau dat lagere heffingen in Duitsland tengevolge zou hebben. Het schijnt dat mogelijke trans acties met Oost-Duitsland belemmerd werden door de gevraagde betalingsregeling. Een eenvoudige bereke ning kon leren dat de tarwe hoe dan ook aan het einde van het seizoen geruimd zal zijn. Het totale marktbeeld was voor de verkopers dan ook aanleiding om zich rustig te houden. Brouwgerst. Vorige week leek brouwgerst een ver geten artikel. Er werden hier en daar restanten ge ruimd voor uiteenlopende prijzen naar gelang van levertijd en ligging. Het C. B. K. was onveranderd in de markt voor maart-afname. De prijzen zijn in Duits land nogal wat lager gelopen door aanbod van Franse gerst, en als men de berichten mag geloven lijkt de bodem nog niet bereikt. Hoewel de Duitse importeurs in verband met deze ontwikkeling weinig activiteiten aan de dag legden, schijnt nog veel gekocht te moeten worden. De hier nog overgebleven geringe voorraad brouwgerst zal zijn weg wel vinden. Voergranen. Voor voergerst was de markt vorige week geheel verlaten. Er liepen concurrerende offer tes in Franse en Engelse gerst, waardoor de noterin gen zowel hier als in Duitsland werden aangetast. Voor de binnenlandse houders kan het belangrijk zijn te vermelden dat geoffreerd werd voor afladingen tot en met april. De gevolgtrekking zou moeten zijn dat voorlopig geen verbetering in het verschiet ligt. Dit temeer omdat de heffingverlaging van vorige week op onze gerst geen interesse bij de Duitse kopers heeft losgemaakt. Voor haver kon men langzamerhand gaan spreken van een kopers-staking. In een dergelijke situatie heeft offreren nauwelijks enige zin, omdat de prijzen hierop alleen maar ongunstig Kunnen reageren. Het ligt niet voor de hand dat vóór half maart her nieuwde kooplust te bespeuren zal zijn. Het geheel overziende zou men tot de conclusie moeten komen, dat het voor haver, waaraan zich naar op goede gron den verwacht wordt beslist weer behoefte zal gaan voordoen, de aangewezen weg lijkt om het nodige geduld te kunnen opbrengen. Peulvruchten. In de verslagperiode hebben de groe ne erwten voortdurend een flauwe tot zeer flauwe stemming gehad. De omzetten waren beperkt. Aan het einde van de week kwam er enige reactie, waar door de prijzen niet verder inzakten. De buitenlandse vraag liet zeer veel te wensen over. De laatste export cijfers waren beslist teleurstellend. Over de maand januari j.l. werd uitgevoerd 1909 ton (Vorig jaar 3818 ton). In het tijdvak augustus 1965 t/m januari 1966 was de totale export 14172 ton (vorig jaar 23159 ton). Over de maand december j.l. werd uit België/Luxem burg 1840 ton erwten ingevoerd. Over de periode augustus t/m december 1965 was de totale import uit deze landen 9973 ton. Vergelijkt men dit met de uitvoercijfers dan is de huidige onplezierige toestand met de erwten goed te begrijpen. In schokkers bleef de handel ook uitermate rustig. Er gingen regelmatig kleine postjes naar Noorwegen, maar de vraag zou tevens moeten komen uit Engeland dat zich halsstarrig afzijdig hield. De export over januari jl. was 766 ton (vorig jaar 952 ton). In de periode augustus 1965 t/m jan. 1966 werd in totaal uitgevoerd 2052 ton (vorig jaar 4162 ton). Bruine bonen en kapucijners lagen zeer kalm in de markt en waren moeilijk te plaatsen. De binnenlandse consumptie was te klein om de prijzen te kunnen handhaven. De termijnmarkt sloot vrijdag 4 februari j.l. voor groene erwten goed prijshoudend en voor schokkers prijshoudend met de volgende ver- rekenprijzen: 3 groene erwten, febr. 57,25, maart 57,75, april 58,25; 3 schokkers, febr. 65, maart 65,25, april 65,75. Zaden. Karwijzaad moest geleidelijk aan weer iets lagere prijzen accepteren. De uitvoer was in december j.l. 247 ton. Blauw maanzaad bleef prijshou dend gestemd. Er was een klein aantal exportorders die echter op de noteringen nauwelijks invloed hadden. Uitgevoerd werd in december j.l. 243 ton, terwijl in diezelfde maand de invoer 126 ton beliep. Zaaigranen. De vraag naar Orca zomertarwe was ook gedurende deze week iets rustiger, dit in tegen stelling tot de rassen Peko en Opal die tengevolge van exportvraag van Duitse zijde bijzonder goed gevraagd blijven. De import van zaaigranen in Duitsland is af hankelijk van het feit dat een dereelijk ras wel of niet is geplaatst op de Duitse rassenlijst. Hetzelfde geldt voor diverse (voer)gerstrassen, waardoor aanzienlijke prijsverschillen ontstaan tussen de rassen onderling. In de voor onze streek van belang zijnde brouwgerst- rassen is de handel de laatste dagen bijzonder rustig. De vraag naar zaaierwten, waarvan het ras Rondo het hoogst genoteerd staat, leek de laatste dagen iets rus tiger waardoor de prijzen iets terugliepen. Het prijs niveau van zaaierwten. dat in vergelijking met de con sumptie-erwten bijzonder hoog mag worden genoemd, is wellicht de oorzaak dat meerderen zich laten af schrikken van de aankoop van zaaimateriaal, waar door de vraag uiteindelijk zeer beperkt blijft. Ook in zaaischokkers, die uiteraard voornamelijk voor export moeten worden genlaatst, is de vraag beperkt, waar door het moeilijk blijft tot zaken te komen. In zaai- lijnzaad deden zich geen wijzigingen van enige bete kenis voor. Ondanks de in vergelijking met. andere iaren, kleine produktie van zaailijnzaad in Nederland (kleiner areaal en kleine zaadonhrengst) bewegen de priizen zich steeds op een vrij laag prijsniveau. De kleinere uitzaai in Frankrijk, die van overheidswege wordt gereglementeerd, is hiervan wel de voornaam ste oorzaak. Hoewel de volgens verwachtingen even eens kleinere uitzaai in Nederland en België hierin ook een rol speelt. Voor wat betreft de rassenkeuze zullen de dezer dagen gepubliceerde proefveldgege- vens van belang kunnen zijn voor een verdere ver breiding van het ras Reina, aangezien dit ras in ver gelijking met de andere bestaande rassen gunstige resultaten te zien gaf. Ruwvoeders. Tijdens de maanden november en de cember bestond vrij algemeen de verwachting dat omstreeks deze tüd een redelijke vraag naar de diverse strosoorten zou kunnen ontstaan. Tot op heden valt deze vraag echter tegen, zodat ondanks een vrij klein aanbod de laatste weken toe, zodat ook in deze sectór soorten afkomstig van de graszaadpercelen neemt het aanbod de laatste weken toe, zodat ook in deze sector een zeer rustige stemming heerst. De consumptie aardappelmarkt. Voor directe leve ring brokkelden de aardappelprijzen deze week nog wat verder af. Zowel voor export als voor binnenland was er weinig kooplust. Vertrouwen op wat langere termijn blijft er in het algemeen nog wel. Zolang de voorraadgegevens, zoals vorige week verzameld, nog niet bekend zijn, blijft het moeilijk om een oordeel over het huidige exportverloop te geven. De Wat rusti ger stemming op de aardappelmarkt geldt dok voor andere exporterende landen zoals België en Frankrijk. Het is begrijpelijk dat bij een regelmatig verlagen van de vraagprijs, hetgeen momenteel hier en daar gebeurt, de terughoudendheid zowel bij de binnenlandse als bij de buitenlandse kopers vergroot wordt. Men maakt dan in het algemeen eerst de eigen voorraden op, al vorens weer tot aankoop over te gaan. Dit was deze week duidelijk te merken bij de binnenlandse gros siers. Deze kochten wel Eigenheimer, doch in het al gemeen geen Bintje. Voor het eerstgenoemde ras is er dit seizoen praktisch nooit op voorraad gekocht. Het gevolg hiervan was dat de Eigenheimer-prijzen dan ook op peil bleven. AARDAPPELTERMIJNMARKT Weekbericht 28 februari 1963. verstrekt door G- de Vries Zonen, N.V., Amsterdam; voor Zeeland, Goes tel. 011006451: Consumptie-aardappelen: Bintje 40 mm opw. april. De transacties op de aardappelter- mijnmarkt waren in de afgelopen dagen erg gering nl. een omzet van 169 contracten tegen 401 contracten in de vorige periode. De noteringen, welke werden in gezet met 26,40 gaven eerst nog een stijging te zien tot 27,om daarna terug te lopen tot ƒ26,10 als laagste motering. Bij de sluiting werden nog zaken ge daan op 26,40. De slotnotering was 26,50/26,40. De openstaande positie bedroeg 1016 contracten. Noteringen Rotterdamse Korenbeurs d.d. 7-2-'66: Tarwe: Franco fabrieken, nieuwe condities, le helft febr. ƒ38,30, 2e helft febr. ƒ38,40, le helft maart 38,50,. 2e helft maart 38,60. Kippengerst: 33,50, nominaal, basis boordvrij. Brouwgerst faq. kwaliteit: febr., 37,25, nominaal, maart 37,50, condities 98-17- 95-5-10*4, basis boordvrij. Brouwgerst C.B.K.: 38,60, Duitse condities, maart,* basis boordvrij. Haver 52/53 kg: tot 31,25, loco, basis franco Rotterdam. Groene erwten op monster: tot 45,—, uitgez. partijen iets hoger, vrijwel zakenloos, franco Rotterdam. Groene erwten 3 kwaliteit: febr., 57,maart/april, 57,50, franco Rotterdam. Groene erwten 6 kwali teit: febr., 53,maart/april, ƒ53,50, laten, franco Rotterdam. Groene erwten industrie: zakenloos. Ter- mijnmarkt-maandagochtendcall: 2 x april 57,75, stemming nauwelijks prijshoudend. Schokkers op mon ster: tot 48,uitgez. partijen iets hoger, vrijwel zakenloos, franco Rotterdam. Schokkers 3 kwaliteit: 65,alle termijnen, franco Rotterdam. Schokkers 5 kwaliteit: 61,alle termijnen, franco Rotter dam. Termijnmarkt-maandagochtendcall: geen zaken, 3 februari 'üti. IIET was wel een mooie 'zachte week, doch in 't weekend gaf de 25 mm neerslag ons toch wel wat zorg. Zo kort na de dooi was de regen niet erg welkom. En het is maar goed, dat wij mensen daar niet aan kunnen tornen, want dan ging het zeker fout. Het zachte weer werkt ook al op de aardappelprijs, die hierop in tegenge stelde richting reageerde en zakte. Het is nu nog een stille tijd voor de boer, het werk is meest binnen en we hebben mooi de tijd om eens naar een vergadering te gaan. Ook februari is nog echt vergadermaand, want in maart is de tijd hiervoor voorbij. We kunnen 's avonds rustig onze kranten en tijdschriften nalezen of ons bezighouden met radio of TV. Deze laatsten hebben wel een nadelige invloed op het vergaderbezoek de laatste tijd. We moeten er rekening mee gaan houden wanneer er 's woens dags een voetbalwedstrijd (een mooie kunnen we niet altijd zeggen, wel een belangrijke) plaats vindt, want dan wordt het bezoek miniem. Wat geven onzkranten een nieuws tegenwoor dig, samen met de radio en TV, het is haast te veel om te onthouden. Wat gebeuren er toch een ongelukken met vliegtuigen tegenwoordig en hoe veel met auto's Het aantal leswagens vermeer dert met de maand. Leerlingen die slagen kopen meestal éen auto, zodat deze per dag vermeerde ren op onze wegen. De mensen hebben alsmaar te weinig tijd en jakkeren steeds met grotere snelheid over de weg, om maar gauw daar te zijn waar ze wezen moe ten. We moeten wel attent zijn als we ons in het verkeer begeven en niet afgeleid worden door medepassagiers, die de bestuurders soms nog wat aan willen wijzen wat ze buiten zien. Dit is bijzonder gevaarlijk, pok al door de te grote snel heid waar mee gereden wordt. In Amerika is on derzocht bij welke snelheid de meeste ongeluk ken gebeuren en dit bleek te zijn indien de auto's boven de 100 km reden. De reactie bij de rijders moet dan wel zo intens scherp zijn, dat de meeste hierbij kleine foutjes maken, soms met grote droevige gevolgen. Laten we daarom ons rustig bewegen op de weg. Natuur lijk niet de boel ophouden, wat ook gevaarlijk is, maar ons aanpassen aan het verkeer en er niet telkens uitvliegen om een ander vóór te komen, één te laat geziene tegenligger en onze verzeke- rrff kriiet alweer bericht van een klant. Frankrijk is toch iets toeschietelijker geworden. Zou De Gaulle gaan inzien dat een meerderheid wat genoeg krijgt van zijn afremmen om de Europese Gemeenschap sterk te maken, wat hoog tijd wordt. We hopen het allen, de zeven weken rust zijn verloren tijd geworden. Mogen de ver tegenwoordigers der zes landen nu gezamenlijk proberen voor onze landbouwprodukten een voor ons aanvaardbare prijs samen te stellen. stemming prijshoudend. Kapucijners op monster: 80,laten, franco Rotterdam. Bruine bonen op monster: geschoond, tot 130,franco Rotterdam. Maanzaad exportkwaliteit: 200,febr./maart, fran co, Rotterdam. Karwijzaad exportkwaliteit: 142. laten, febr./maart, franco Rotterdam. Termijnmarkt cons, aardappelen: (Ochtendcall) Bintje 40 opw., april, 19 x 27,—, 6 x 26,70, 17 x ƒ26,50. Aardappelbeurs: Bintje 40 opw. binnenland sort, af binnenland tot 22,50. Bintje 35 opw. exp. sort. bést. Duitsland, ge sorteerd in 2 maten, afhankelijk van grofheid, ƒ21,— tot 22,—Ruwvoeders: Tarwestro 52,50 tot 57,50. Erwtenstro 80,tot 85,Zomergerstestro 65, tot 70,Af boerderij. UIENPRIJS BLIJFT LAAG Hoewel naar hoeveelheid de uien nog altijd het be langrijkste exportprodukt zijn van de Nederlandse tuinbouw, is de hoeveelheid die per week wórdt ge ëxporteerd thans toch aanmerkelijk minder dan om streeks half januari. In die tijd gingen er wekelijks tussen 5 en 5*4 miljoen kg Nederlandse uien de grenzen over maar in de laatste week van januari bedroeg het geëxporteerde kwantum 4236 ton. Vooral de uitvoer naar Frankrijk en in mindere mate naar Engeland is belangrijk teruggelopen. In West-Duitsland bleef een goede vraag naar Neder landse uien, zij het ook op een laag prijspeil, Volgens de gegevens van het uitvoercontrolébureau voor tuinbouwprodukten nam West-Duitsland in de laatste week van januari 2483 ton Nederlandse uien af, Engeland 829 ton, Frankrijk 340 ton, Afrika 297 ton, België en Luxemburg 115 ton, Zwitserland 130 ton, West-Indië 35 ton en enkele andere landen samen nog zeven ton. De prijs van dit produkt blijft laag. Grove uien, export-klaar, werden begin deze week verkocht voor 13 tot 14 cent per kg en de middelkwaliteit deed 11 tot 12 cent per kg. Voor Drielingen werd al naar ge lang van de kwaliteit 10 tot 14 cent per kg betaald. Deze prijzen liggen belangrijk lager dan de kostprijs, een verschijnsel dat dit jaar bij de uien meestal het geval is geweest.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 19