mm VAN DE WEEK Ontwikkefingsdag kleinfruitteelt Kwaiiteitsconcurrentie bij de groenteteelt HollandWaarheen Vraag naar fruit bleef goed Uien werden nog goedkoper T AP vrijdag 25 februari a.s. zal in Kapelle-Biezelinge een ontwikkelingsdag voor de kleinfruitteelt in Zee- land worden gehouden. In de gebouwen van de veiling in Kapelle zal om 9 uur 's morgens een expo sitie worden geopend van machines en andere benodigdheden voor het tuinbouwbedrijf. Voor het kleine be drijf geschikte machines zullen daar te bezichtigen zijn en ook kassenbouwers zullen met een stand aan wezig zijn. De middagvergadering, ook in de veilinggebouwen, begint om half twee. Dan is er eerst het openingswoord van de heer B. Leys, voorzitter van de organiserende commissie, en vervolgens spreekt de heer L. Niisse, chef van de proeftuin voor de kleinfruitteelt te Kapelle over „Nieuws van de proeftuin". Na hem wordt het woord gevoerd door ir. B. Poelofsen, deskundige voor de kleinfruitteelt, verbonden aan het proefstation te Wilhelminadorp. Zijn onderwerp is „Vervroeging en verlating van de aardbeienteelt als mo gelijkheid voor betere bedrijfsresultaten". Aan het eind van de dag zal de Zeeuwse rijkstuinbouwconsulent, ir. L. Vellekoop, een nabeschouwing houden. ,.AE concurrentie voor de kasgroenten zal in de toekomst nog duidelijker in heft teken van kwaüteitscon- ■^currentie staan. Met behulp van select'everedcling, verbetering van kasklimaat en betere teeltmetho den is de kwaliteit van de kasgroenten in het jongste verleden duidelijk verbeterd, maar nog vele verbeterin gen zijn nodig en mogelijk". Dit stelde vorige week ir. W. v. Soest uit Naaldwijk in een lezing over het onder zoek ten aanzien van de groenteteelt onder glas, die hij hield op een studiedag van de Ned. Tuinbouwreaa in Scheven ingen. Meer aandacht zal volgens ir. Van Soest besteed moeten worden aan de volgende, tot nu toe verwaarloosde punten: verbeteren van de inwendige kwaliteit bij de tomaat. Verbeteren van de bewaarbaarheid en ver handelbaarheid. Leveren van een hygiënisch geteeld en verpakt produkt. Door de enorme toename van de produktie van sla, komkommer en tomaat, is Nederland uitgegroeid tot de salad producer" van Europa. Het aanbod zal dynamisch moeten blijven. Een doelbewuste aanpak van. het onderzoek naar nieuwe gewassen is nodig, uiteraard gepaard gaande met marktonderzoek en georganiseerde introductie. Ook spreiding van de aanvoer acht ir. Van Soest nog meer noodzakelijk. Met name bij de tomaat zijn er nog vele mogelijkheden om met behuïp van betere rassen, kassen en teeltmethoden de aanvoerperiode *e ver groten. Verwacht mag worden dat versterking van de positie in die periode waarin de produktie en afzet- omstandigheden het meest gunstig zijn, wellicht meer naar voren zal Romen. We lazen in het Vakblad voor de groothandel in groenten en fruit: Met deze titel als begin wil ik uw aandacht vestigen op onze fruitexport. Gedurende de laatste maanden heb ik de voornaamste gross-markten regelmatig kunnen bezoe ken en vergelijkingen kunnen maken tussen de Nederlandse aanvoer en de aanvoer uit de andere lan den. Holland „Spitzenqualitatnatuurlijk. Met de borst vooruit ging ik de markten op, klein en me schamend, maakte ik me weer uit de voeten. Alarm slaan, och nee, waarom? Men zal het wel aan de handel merken. Ik vraag me alleen af of we onze goede naam op fruitgebied al niet verloren hebben of dat we het in de E. E. G. wel geloven en precies de kantjes van de normen aflopen. Is onze mentaliteit dan zodanig dat.hij altijd gebonden moet worden door reglementen en voor schriften; moeten we dan altijd in een bepaald straatje geduwd worden, inplaats van zelf onze ogen en gezond verstand te gebruiken? Zijn de E. E. G.-voorschriften er dan niet om bij vrije handel het werkelijk slechte van de markten te weren? een beperking naar boven geven ze beslist niet. I en II daar kan een groot verschil in schuilen alléén voor het oog van de koper al. Frankrijk en België komen steeds met betere partijen, terwijl Holland op zijn zwakst uitgedrukt over de gehele lijn aan het afzakken is. Van vele partijen Franse Delicious is iedere appel een juweeltje. De kopers zien dit en Weten het te waarderen, dat is gebleken. Ik zou er bij iedere veiling en exporteur op willen hameren: KOM MET KWALITEIT; schuim de room van de veilingen en als de prijzen op de veilingen dan te hoog zijn om er mee op de buiten landse markten tegen de anderen te kunnen concurrerenlaat het dan staan en haal de broek riem wat aan, om tenminste niet voorgoed uw eigen glazen in te slaan. Ga toch niet matig fruit kopen om de importeurs met de prijzen te behagen. Gegarandeerd, u komt ermee op de koffie. Men beoordeelt het naderhand als één geheel. Nederland - matig fruit. HOLLAND MOET BLIJVEN BETEKENEN: KWALITEIT! Alleen dan is ons aandeel in de markt verzekerd; tégen de KWANTITEITEN van de andere landen kunnen wij toch niet op. IN de afgelopen periode is de vraag naar appels en peren op de Zeeuwse veilingen goed op peil ge bleven en de prijzen van de belangrijkste ras>en kon den zelfs nog wat aantrekken in vergelijking met de voorgaande weken. Het aanbod werd groter Uit de schuren en bewaarplaatsen is nu vrijwel alles ge ruimd en thans is men bezig met het fruit uit het koelhuis dat over het algemeen van aanzienlijk betere kwaliteit is dan het thuis bewaarde fruit. Dat komt ook duidelijk tot uiting in de prijzen al moeten we er bij zeggen dat door de goede vraag op de binnen landse markt het fruit van mindere kwaliteit ook goed aan de prijs is, wanneer het tenminste groot van stuk is. Van kleine appeltjes moet de consument weinig weten en hiervoor worden lage prijzen betaal 1. Er is voor bepaalde rassen thans ook een begin ge maakt met de verkoop uit de gascellen. Een verstan dig besluit, daar valt niet aan te twijfelen. Niet ge noeg kan er op gewezen worden dat luist in deze tijd van het jaar, nu er veel fruit wordt gegeten, ook a! om griep en andere infektieziekten te voorkomen of te genezen, er voor te zorgen dat er voldoende te koop is. Bij het bekijken van de prijzen die worden besteed is het verleidelijk de hoogste prijzen in gedachten te houden. Niet vergeten mag echter worden dat dit dik wijls uitschieters zijn. Toch kon voor grote maat Gol den Delicious de vorige week tussen 75 en 85 cent per kg worden gemaakt; voor de middelmaat 70 tot 80 cent en voor de kleine maat 55 tot 60 cent. Cox's Orange Pippin deed voor de grote maten rond en iets boven een gulden per kg, met uitschieters in Goes tot 1,20. Goudreinette grote maat deed ook al gauw rond en iets boven 65 cent per kg. Middelmaat van dit ras 5060 cent en de kleine maat 45 tot 50 cent. Mooie partijen Jonathan grote maat tussen 50 en 60 oent voor de grote maat; middelmaat 45 tot 50 cent IIET is weer helemaal mis met de prijzen van ex- port geschikte uien. Direct toen half januari de vorstperiode was afgelopen gingen cle prijzen terug lopen en tegen het eind van de vorige week was dat zelfs in versterkte mate het geval. Er kwam v/at min der vraag voor export, de handel wachtte ook liever af en het aanbod van telerszijde nam behoorlijk toe omdat er velen zijn die niet zijn ingesteld op bewaren en thans moeten ruimen. Op de uienveilingen in Tholen en Middelhe.inis wa ren hierdoor vorige week grote aanvoeren en deze konden slechts tegen lage prijzen worden verkocht. Middel I uien liepen terug tot rond 13 cent per kg en de prijs van middel II lag vorige week rond 11V2 cent wat weer een dieptepunt voor dit seizoen was Bonken klasse I deden 1415 cent per kg en klasse II 12—13 cent. Alles bij elkaar een weinig opwekkend beeld en degenen die nog uien hebben vragen zich met be zorgdheid af wat er van terecht moet komen. Van de hoop op een gunstiger prijsontwikkeling die er kwam tijdens de vorstperiode half januari, is weinig meer overgebleven. De telersprijs ligt op het ogenblik niet hoger dan ongeveer 8 cent per kg. en de kleine maat rond 35 een per kg. Klasse II was erg verschillend in prijs. De kleur speelt hierbij een grote rol. De prijzen varieerden van 25 tot 45 cent per kg. Bij de peren bleef Doyenné du Comice duur op prij zen die lagen rond 1,30 per kg voor de grote maten en rond 1,20 voor de klasse I kleine maat. Confé rence deed eind vorige week in Goes 84 cent per leg voor de grote maat; 80 cent voor de middelmaat en 70 cent voor de kleine maat klasse I. Er was op de Zeeuwse veilingen een goede vraag naar appels en peren voor export, waarbij België de eerste plaats innam. WAT waren er weer veel dingen die ons bezig hielden deze week. We hoorden van onze Mi nister Den Uyl dat de Nederlandse economie gezond is (hoewel niet kerngezond, zoals de kranten schre ven), dat Engeland gereed is om toe te treden tot de E. E. G. en de 6% lening van de Bank voor Ned. Gemeenten een ongekend succes werd. Dank zii Ame rikaanse inzichten steeg de K. L. M.-koers tot naar onze begrippen buitengewone hoogte en in Seroos- kerke worden nog steeds gouden munten gevonden door onze collega Christiaanse. Moeten we nog ver der gaan? Laten we het maar niet doen. Dagelijks komt er een stroom van berichten over ons waar we het beste maar nuchter onder kunnen blijven. Zou het komen door het feit dat we ouder worden of is het door de tijdsomstandigheden dat we steeds scherper gaan beseffen dat we toch wel erg weinig weten? Wanneer we daarnaast weer lezen voor welke beslissingen en moeilijkheden mensen soms komen te staan die op hoog niveau moeten werken dan kunuen we daar van onder de indruk komen en Is hQt goed dat hieraan op ruimere schaal bekendheid wordt ge geven zoals oud-minister Stikker dezer dagen deed in zijn memoires. Een zaak van heel andere orde waar we dezer dagen kennis van namen is die van de Italiaanse hou ding tegenover de referentieprijzen voor sinaasappe len. Over deze zaak is veel gezegd en geschreven in de afgelopen maanden. In een uiteenzetting hierover van het Produktschap voor Groenten en Fruit lazen we dat naar verluidt men ook in Italiaanse kringen de laatste tijd minder gelukkig is met de zwaar be vochten zege op het gebied van de sinaasappelen welke inhield dat het Italiaanse produkt op de Euro pese markt een belangrijke voorrang zou krijgen bo ven b.v. het Spaanse produkt dat juist een be'angrijke plaats innam op de Europese markt. Vooral in industriële kringen in Italië schijnt men zich zorgen te maken over het ernstig verhes aan goodwill van Italië, niet alleen in de E. E. C.-landen maar vooral in derde landen. Het verzet tegen be schermende maatregelen ten behoeve van een betrek kelijk kleine groep van producenten (Italiaanse si naasappeltelers) is bij de overige E. E. G.-partners veel feller dan men fn Italië had verwacht. Veel ern stiger is nog het gevaar dat dreigt van derd»1 landen, in het bijzonder van Spanje maar ook van lan.'en rond het Middellandse Zee gebied die voor de Italiaanse economie van zeer grote betekenis zijn. Daar kom* nog bij dat de resultaten van de beschermende maat regelen voor de Italiaanse telers en exporteurs vrij wel nihil zijn. Tot dusver is het in de E. F.. G. nog niet gekomen tot het opleggen van heffingen op sinaasappelen uit derde landen ten bate van het Italiaanse produkt. In december leek het er wel enkele keren op dat het spoedig zou gaan gebeuren maar in januari zijn de prijzen van sinaasappelen weer aangetrokken, waarbij het systeem van exportcontingenten dat door Spanje wordt toegepast, een belangrijke rol speelt. De vraag is echter of dit systeem nog lange tijd hanteer baar zal zijn, vooral wanneer de aanvoer uit andere Landen rond de Middellandse Zee gaat toenemen. Ver wacht wordt dat Spanje zich niet door deze landen van de Europese markten zal laten verdringen De opdracht van de Raad van Ministers van de E. E. G. aan de Commissie in Brussel om een wijziging voor te stellen voor de sinaasappelregeling heeft tot dusverre geen tastbare verbeteringen opgeleverd. Zo als de zaken thans staan ziet het er volgens het Pro duktschap voor Groenten en Fruit naar uit dat de hoge referentieprijzen met alle gevolgen, zoals plot selinge heffingen en onnodige hoge prijzen voor de consumenten, dit seizoen gehandhaafd zullen blijven. We maken van dit alles melding om aan te geven welke problemen zich soms in E. E. G.-verband bin nen bepaalde bedrijfstakken voor doen. De regeling voor de Italiaanse sinaasappelbescherming is geboren als compromis over een graanregeling. Weer heel iets ander waar we deze week kennis van namen is de marsroute 1966 voor de Zeeuwse groenteteelt die werd aangegeven in het mededelin genblad voor de leden van de Zeeuwse Groentetelers vereniging. Enkele punten uit de marsroute 1966 zoals door de heer Wattel daarin aangegeven: „Onbegrijpelijk en duister is het nog waarom land bouwerszoons niet het beroep kiezen van tomaten- of komkommerfabrikant". „De teelt van glasaardbeien ligt onder het bereik van velen. Hierbij denken we aan fruittelers, klein landbouwers en hen die een klein gemengd bedrijf exploiteren". „Zal men zich in Zeeland willen opstellen om co« krachtige consumptieveiling op te bouwen, zowel vak kundig gerichte teelt als met een aangepast verkoop systeem?" „Marsroute 1966, leidt deze ook naar meer Zeeuws# witloftrekkerijen?" „Waarom breidt de aspergeteelt zich in Zeeland! niet uit?" Allemaal gedachten die waard zijn bekeken te woe den. Denk er eens over na als u groenteteler bent* Tot de volgende week.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 7