- UIT DE PRAKTIJK VELE problemen houden onze boeren ook op THOLEN en ST. PHILIPS- LAND thans bezig. Hoe stellen wij ons bouwplan samen, nu de produk- ten erwten en vlas niet veel optimistische perspectieven bieden voor de toe komst? Uitbreiding van de wintertarweteelt is zo langzamerhand op vele bedrijven niet meer mogelijk, en zo is het doorgaans ook wel gesteld met de suikerbietenteelt. Wij gaan dan nog maar een beetje meer aardappelen poten, de prijs is nu immers goed! De handelaren in pootaardappelen op Tholen en St. Philipsland hebben aanzienlijk meer aardappelen verkocht dan andere jaren en als we de stijgende pootgoedprijzen zo bekijken, dan zal die aardappelareaaluitbreiding wel algemeen zijn. Ja ja dat zal heus wel goed komen volgende oogst! De teelt van gerst blijkt volgens de economi sche boekhoudgegevens niet bijzonder aantrekke lijk te zijn, welnu wat dan? Verhuren voor zilver- ttien? Een bijzonder slechte zaak, zegt de bedrijfs- voorlichter, een hele boel goede teelaarde ver dwijnt met de zakjes uien van het land, en de structuur van het perceel wordt grondig kapot gereden, zelfs al bij droog weer. En als het per ongeluk een natte zomer wordt, welnu dan is het nog een beetje erger! Financieel is de teelt van lucerne wellicht min der lucratief, maar als structuurverbeteraar vele Wialen beter! terwijl dit gewas bij levering aan de groen voederdrogerij, die de oogst van 1966 reeds neeft verkocht voor een betere prijs dan in 1965, In het geheel geen werk meebrengt. PEN volgende mogelijkheid is de teelt van gras- "zaad, een teelt die goed in ons bouwplan past, die vooral structuurverbeterend werkt en die bo vendien bij een deskundige graszaadboer goede fi nanciële resultaten kan afwerpen. En om het ge heel met een goede raad van de heer Robijns van de bedrijfs-economische afdeling van het boek- houdbureau te besluiten: ga vooral geen vee mes ten, want ook dat zet geen zoden aan de dijk. Een ander probleem waarmee wij als boeren geconfronteerd worden is de mate van mechani sering van onze bedrijven. Zouden we het alleen doen en een groot aantal dure machines zelf ko pen, dan behoeven we in ieder geval niet op de loonwerker te wachten of op buurman en als we dan alles zelf hebben gedaan met onze „eigen" machines dan behoeven we aan het eind van het jaar ook onze centen niet te tellen! en mis schien is onze schuur dan te klein! 't Is wellicht toch beter om over samenwerking te denken. En dan het probleem van de rij-afstand van aardappelen en bieten, normalisatie op 11 of 1212 cm. Langzamerhand gaan we toch in de richting van de 12Vs, inderdaad de beste normalisatie deel- afstand. Voorts het probleem van de afzet: de heer Ruys van Albert Heijn zette de passer bij Houtèn en binnen een straal van 15 km kwam hij 5 veilin gen tegen. Dat waren er 4 teveel volgens deze uitgeslapen zakenman. Welnu, wie de schoen past. IYE intrede van de dooi werd op WALCHEREN over het algemeen met vreugde begroet. Na veertien dagen vorst kwam nog onverwachts het einde. Voorzover thans kan worden nagegaan heb ben gewassen zoals wintertarwe en winterbloem- fcool geen ernstige schade geleden van de vorst, dank zij de aanwezigheid van een laagje sneeuw. Een probleem is wel de beschadiging van de win- ferbloemkool door de vele houtduiven. Vooral wanneer er sneeuw ligt blijkt dat een aantrekke lijk voedsel te zijn voor deze dieren. Met de samenstelling van ons bouwplan voor dit jaar gaat het nu ernst worden. Voor het be stellen van het zaaizaad is het de hoogste tijd wil men de gewenste kwaliteit en het juiste ras ont vangen. De zaaizaadhandel kan zich niet meer permitteren behoorlijke voorraden tot laat in het seizoen in opslag te houden. Dit speelt des te meer wanneer er voldoende exportmogelijkheden zijn. Door middel van radio- en persberichten kregen we de vorige week weer een opkikkertje. In deze berichten werd gesteld dat de suikerbieten van oogst 1965 een waarde van 7080 gulden per ton hadden. De meeste Walcherse telers zullen dan oog een aardige nabetaling krijgen, 't Zal mis schien nog wel even duren, maar wat in '1. vat zit verzuurt niet, alhoewel: de waardedaling van de gulden staat ook niet stil terwijl de rente hoog is. De Walcherse fok- en controlevereniging be haalde haar serste mijlpaal. „Ike 8" van 't Hof Zwagerman was het duizendste kalf dat op 20 januari j.l. ter registratie werd aangeboden. In het tweejarig bestaan van deze vereniging is dit Cên mooi resultaat. Zowel bedrijf als vereniging, hartelijk gefeliciteerd vanaf deze plaats. Wij me nen dat deze vereniging van steeds groter belang gaat worden voor de Walcherse veehouderij. Ver schillende bedrijven hebben weer meer belang stelling voor uitbreiding van de melkveestapel. De mogelijkheid van gesubsidieerde montage stal bouw draagt hier ook toe bij. Indien de stal- ruimte de beperkende faktor is, is er nu een aan trekkelijke mogelijkheid dit probleem op te los sen, wat de rentabiliteit van het bedrijf ten goede kan komen. Opmerkelijk is, dat de laatste weken op vele vergaderingen de varkenshouderij ter sprake is gekomen. Velen zien hierin een aantrekkelijke uitbreiding van de bedrijfsomvang, vooral voor de kleine bedrijven. De vooruitzichten voor de afzet van varkensvlees zijn gunstig, mits van goede kwaliteit, zo werd ons op de veehouderijdag te Middelburg voorgehouden. Op 7 en 10 februari zijn er nog belangrijke streekvergaderingen, resp. een voorlichtingsver gadering over het ontwerp streekplan Westelijk Midden-Zeeland en de jaarvergadering van de vereniging voor bedrijfsvoorlichting „Walcheren", beiden te Middelburg. IN ZUID-BEVELAND op de Studiedag van de Verenigingen voor Bedrijfsvoorlichting in Goes werden de boeren op de gemengde bedrij ven tussen de 10 en 25 ha gewezen op 2 punten die voor deze gemengde bedrijven van groot be lang zijn. Uitbreiding van de melkveestapel en het minder zoeken in jongvee en mestvee was het ene punt. Het tweede punt was dat het aanwezige bouwland nog intensiever gebruikt moet worden. Meer suikerbiete en verder voor zover mogelijk meer intensieve gewassen als aardappelen, uien, knolselderij, gladiolen. Een ieder is weer bezig het bouw- en zaaiplan voor het komende jaar rond te zetten. Bii het bouwland tracht men door goed zaaizaad en poot- goed en (veel) kunstmest te gebruiken de op brengst zo hoog mogelijk te maken. Om het netto resultaat van het grasland ook zo hoog mogelijk te maken is het gewenst de kunstmestgift op het grasland op te voeren, maar ook om de veebezet ting per ha zo groot mogelijk te maken. De ver dienste per stuks vee is meest niet zo hoog, een goed netto-resultaat op het grasland is dan ook alleen te behalen door een hoge veebezetting. De vroegst gezaaide wintertarwe staat er goed voor. Op de zwaardere gronden waar het afgelo pen najaar de opkomst wat te dun was, blijkt dat er nu toch voldoende planten zijn bijgekomen en de stand voldoende dicht is. Ondanks vorst en sneeuw komt het onkruid vooral in die vroeg ge zaaide percelen al in behoorlijke hoeveelheden voor. Wanneer niet direkt vorst verwacht wordt is dit onkruid, nu nog in een klein stadium, met een DNOC bespuiting zeer goed te bestrijden. Het gaat er wel om of de grond voldoende berijdbaar is voor de sproeikar. De bestellijsten voor het suikerbietenzaad zijn ook reeds weer aan alle bietentelers toegezonden. Ieder kan nu zijn keuze maken wat de rassen betreft. Wat de teelttechniek aangaat worden door de betrokken Verenigingen voor Bedrijfsvoorlich ting hiervoor op 10 februari te Kruiningen en op 21 februari te Goes voorlichtingsvergaderingen belegd. NOG steeds beperken de werkzaamheden op SCHOUWEN-DUIVELAND zich hoofdzake lijk tot verzorging en onderhoud van werktuigen en machines. Tijdige vervanging van versleten onderdelen kan grote schade aan arbeidsuren voorkomen. Een versleten onderdeel heeft meestal de neiging om defect te raken op een zeer onge schikt moment. Het vergaderseizoen draait op volle toeren en het is. nuttig, om ons licht daar op te steken, want de keuze van het bouwplan is al moeilijk genoeg. Hoe hier het .totaalbeeld der bouwplannen er dit jaar uit zal zien is nog een onzeker punt. Gezien de minder gunstige rentabiliteit van vlas en erw ten zal de belangstelling voor deze teelten minder zijn dan vorig jaar. Vooral de animo voor vlas gaat sterk achteruit. Hadden we in 1964 nog 700 ha, in 1965 liep dat terug tot 400 ha en 't lijkt er nu op, dat 't vlasareaal weer beduidend vermindert. Ook hier in Zierikzee is er gelegenheid geweest de schijven en de bandjes van precisiezaaimachi- nes te laten controleren. Er is veel gebruik van gemaakt. Het resultaat was vrij goed. Gezien het steeds afnemende aantal arbeidskrachten en daar bij de goede resultaten die mogelijk zijn, is 't niets verwonderlijks dat het aantal precisiezaai- machines en rijenduners steeds toeneemt. Van de eerste machines zijn er hier momenteel al 36 stuks, waarvan 25 °/o in particulier bezit, 25 in combinatie en de helft bij loonwerkers en werk- t u igen coöperaties Rijendunners zijn er ook een kleine 40, hoewel hierbij aangemerkt dient te worden, dat er nog niet 't volle profijt van getrokken wordt, ondanks 't feit dat het een machine is met enorme moge lijkheden bij goed gebruik. T.a.v. 't dunnen is vermeldenswaard dat de eerste „Minomat" dunmachine met electrisch oog is aangeschaft door de loonwerkers Gebr. Boot te Haamstede en Van der Wekken te Brouwershaven. We zijn be nieuwd. Het gebruik van precisiezaad bij suikerbieten brengt met zich mee dat aan de kwaliteit van het zaaibed grote eisen worden gesteld. Voorwaarde is: een ondiep zaaibed, vlakliggend, en verkregen door maximaal twee werkgangen. Ten aanzien van de gemengde bedrijven is 't nodig nog eens met klem te wijzen op de nood zaak een inzicht te verkrijgen in 't productiever mogen van de koeien. Er worden hier nog wel eens dure kostgangers aangetroffen. Melkcontrole is de basis voor het selecteren van vee dat onvol doende productief is. Onder voorzitterschap van de heer A. J. G. Doeleman kwam in de laatste week van januari de Bedrijfsstudiegroep een middag bijeen om te luisteren naar een inleiding door Ir. De Vos uit Wageningen: „Doelmatige selectie in de rundvee teelt". Na een geanimeerde discussie kon weer teruggezien worden op een geslaagde middag. HET is nog maar begin februari en we zitten nog in ons WEST ZEEUWS-VLAAMSE win terkwartier. Waarin we tijd hebben om te over denken hoe we straks, als het landwerk weer begint, ons werk en onze gehele bedrijfsvoering zullen indelen. Waarbij we te voren weten dat ons werk gedaan moet worden met de weinige ar beidskrachten die we tot onze beschikking heb ben. Wat in steeds meer gevallen inhoudt dat en kel maar de ondernemer zelf als arbeidskracht aanwezig is en dat alles wat gedaan moet worden pas kan gebeuren als de baas zelf er de gelegen heid voor heeft kunnen vinden. Hetgeen aan de ene kant natuurlijk voordelen heeft, zeker op de post uitgaven aan lonen en sociale verzekerin gen. maar wat aan de andere kant ook weer ver schillende nadelen heeft. Als voorbeeld hiervan willen we noemen het gauwer achterwege blijven van bepaalde misschien minder noodzakelijke, maar toch wel nuttige werkzaamheden. Terwijl een éénmansbedrijf ook gauw tot een situatie leidt waarin men zich als ondernemer heel moei lijk van zijn bedrijf kan losmaken voor markt- en vergaderingbezoek, studiebijeenkomsten en voor het vervullen van leidinggevende posities in sa- menwerkings- of organisalieverband. Alle even eens belangrijke en vaak noodzakelijke onder delen voor een goede bedrijfsvoering, zeker als men die ook voor de nabije toekomst wil behou den. Maar waarvoor steeds minder tijd overblijft en waardoor reeds nu verscheidene moeilijkheden dreigen te ontstaan. Ook zullen we moeten bezien hoe we ons be drijf draaiende kunnen houden als we eens door ziekte of ongeval voor korte of lange duur ons werk niet kunnen verrichten; waarvan we allen hopen dat het ons niet zal overkomen, maar waar aan we allemaal blootstaan en wat vooral bij wat lange duur grote moeilijkheden kan opleveren als niet tijdig de nodige voorzieningen zijn getroffen. En wat er met de toename van het aantal één- mansbedrijven niet op zal verminderen. Ieder bekijke hier voor zichzelf hoe hij zich eventueel door omstandigheden van arbeidson geschiktheid zal kunnen slaan, maar waarbij het wel de meeste aanbeveling verdient om er ter dege rekening mee te houden dat onze bedrijfs voering op dit punt zeer kwetsbaar is gqworden. Laat niemand aan dit punt zonder méér voor bijgaan Want daar kan heel veel van afhangen VERENIGING VOOR BEDRIJFSVOORLICHTING OOST ZUID-BEVELAND Algemene ledenvergadering op donderdag 10 febru ari 1966, 's middags 2 uur in Hotel „De Korenbeurs" te Kruiningen. Spreker is Ir. M. A. van der Beek over: „Voorjaarsmechanisatie in de suikerbietenteelt". De heer J. T. Andringa spreekt over „Najaarsme- chanisatie in de suikerbietenteelt". Bestuursverkie zing. De heer C. van Gorsel zal aftreden a's voorzit ter, in zijn plaats stelt het bestuur als kandidaat de heer E. P. Lenshoek.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 4