Afdeling tuinbouw der Z. L. M. vergaderde Ledenwerving P. S.C. Wist V dat QP maandag 24 januari j.l. vond te Goes een vergadering plaats van de afdeling Tuinbouw der Z. L. M. onder voorzitterschap van de heer P. J. J. Dekker. Deze richtte in zijn openingswoord speciaal woorden van welkom tot de nieuwe secretaris, de heer A. van Oosten. Naar zijn mening had het Hoofdbestuur met deze benoeming een goede keuze gedaan. De heer Van Oosten heeft bij zijn vroegere werk ook in Zeeland een goede reputatie verworven en we hebben veel vertrouwen in hem bij de uitoefening van zijn nieuwe functie. Dit vooral ook, omdat hij er blijk van heeft gegeven zich niet alleen voor de fruitteelt te interesseren, doch ook voor de andere takken van tuinbouw die in Zeeland van betekenis zijn. Daarnaast heeft hij getoond begrip te hebben voor de aard van het werk bij het secretariaat en de gewenstheid van een goede verstand houding en samenwerking met andere instanties en organisaties. Er wacht op tuinbouwgebied zeer belang rijk werk en het stemt ons tot voldoening dat de Z. L. M. hiervoor een bekwame kracht heeft kunnen aan trekken aldus de heer Dekker. AFZET |\E Voorzitter deelde mede dat de afzet van groen- te en fruit bevredigend blijft verlopen. Wat het fruit betreft is er een goede binnenlandse vraag, waar door de prijs op een redelijk peil blijft. Op de buiten landse markt wordt echter zeer veel concurrentie ondervonden. Er zijn nog flinke hoeveelheden fruit in de koelhuizen en gascellen. Het lijkt gewenst ge leidelijk te ruimen, want het is riskant met alles te wachten tot het late voorjaar. Als ieder een deel van de voorraad in fébruari-maart verkoopt, wordt de kans het gunstigst voor een oplopende prijs in april-mei. Naar groente is een zeer sterke vraag, waardoor o.a. voor kool, witlof en sla goede prijzen worden be dongen. De uien vallen bij dit alles uit de toon; hier voor worden maar matige prijzen bedongen. HET VEILINGWEZEN De Voorzitter wees er op, dat de wette-ijke veil plicht is afgeschaft. Hiervoor komt nu echter de sta- tuaire veilplicht. Tussen de veilingen en de 3 belang rijkste handelsorganisaties is een „gentlemen's agree ment" gesloten, wat tot gevolg zal hebben dat er wei nig of niets in de bestaande situatie zal veranderen. Dit onderwerp was aanleiding tot een geanimeerde gedachtenwisseling. Alle leden van de Tuinbouwkommissie toon den zich voorstanders van afzet via de veilin gen. Deze zullen echter een dynamisch beleid moeten voeren. De besturen van de veilingen dienen zich daarom doorlopend bewust te zijn van hun belangrijke taak en steeds moeten streven naar verbetering van de service, ver laging van de kosten, enz. STRUKTUURBELEID Van de afdeling Tuinbouw van het Landbouwschap werd een nota ontvangen, betrekking hebbend op de struktuurproblemen in de tuinbouw. Door de snelle kostenstijging komen steeds meer bedrijven in de knel. De vraag wordt gesteld, in hoeverre maarregelen ter verbetering mogelijk zijn. In aansluiting op deze nota werd door de N. F. O. een voorstel gedaan om een premie te geven voor het HET is alweer lang geleden dat de Peulvruchten Studie Combinatie een ledenwerfactie heeft ge organiseerd. Ieder jaar kwamen er wel nieuwe leden bij en vielen er om allerlei redenen ook leden af. Het ledental bleef zo gedurende geruime tijd schommelen tussen de 900 en 1000. In het afgelopen jaar hebben echter meer leden als lid bedankt, dan zich als nieuw lid aanmeldden. Teneinde te trachten dit getal weer rond de 1000 leden te brengen wordt door het P. S. C. een ledenwerfactie gehouden waarvoor wij gaarne de aandacht van onze lezers vragen. De Peulvruchten Studie Combinatie te Wageningen is een vereniging van instellingen en personen die zich bezig houden met land- en tuinbouwpeul- vruchten; is een schakel tussen wetenschap, kwekers, telers, handel, industrie en konsument; organiseert excursies en bijeenkomsten in verschil lende peulvruchtengebieden; en houdt de telers op de hoogte van de stand van het peulvruchtenonderzoek door technische be richten, adviezen en geeft informaties over prak tijkproblemen. Van de artikelen van ir. R. P. Lam- mers in ons blad zullen onze lezers altijd met belangstelling kennis nemen; propageert de consumptie van peulvruchten op velerlei manieren. De contributie bedraagt voor individuele leden slechts 3,50 per jaar! Hiervoor ontvangt U dus regel matig de publikaties van de P. S. C. en daarbij de reeds vermelde „service". Opgaven voor lidmaatschap aan de secretaris-penningmeester P. S. C., Postbus 9, Wageningen! rooien van boomgaarden. Door de kommissie werd besloten dit voorstel te steunen. Tevens werd gepleit voor een doeltreffende aanpak van de struktuurpro blemen via verkavelingen. BEDRIJFSGROOTTE Een lid van de kommissie vroeg of de standsorga- risaties zich kunnen uitspreken over de gewenste be- drijfsgrootte. Na uitgebreide discussies kwam men tot de slotsom dat dit vrijwel onmogelijk is, omdat de ondernemer dikwijls de doorslag geeft. Een prima on dernemer op een klein bedrijf zal het meestal verder brengen dan de eigenaar van een groot bedrijf, die in de bedrijfsvoering te kort schiet. Wel kan worden gesteld dat er een tendentie Is naar bedrijfsvergroting. De Z. L. M. houdt hiermee dan ook rekening bij de voorlichting aan de leden, o.a. als de beroepskeuze voor de kinderen, het O. en S. fonds en ruilverkavelingen ter sprake komen OOSTELIJK FLEVOLAND Ir. Vellekoop deelde mede dat er uit Zealand 11 personen hebben gesolliciteerd naar een fruitbodrijf in O. Flevoland. Het betreft hier de tweede uitgifte voor fruitteelt in de nieuwe polder, met in totaal 18 bedrij ven. Bij oneigening of inlevering van een bedrijf voor sanering krijgt men voorrang. O. EN S. FONDS De kommissieleden waren van mening dat er van de S II regeling (10 maal de pachtwaarde als ex'ra ver goeding) in de tuinbouw weinig gebruik zal wordea gemaakt, omdat deze niet gunstig is voor bedrijven met een beperkte oppervlakte. De ontwikkelingskant van het fonds heeft lot nu toe weinig opgeleverd. Waarschijnlijk biedt de regeling echter meer mogelijkheden dan veelal wordt gedacht. SAMENWERKING MET Z. G. V. De Voorzitter gaf een overzicht van de besprekin gen dïe met de Z. G. V. en de standsorganisaties zijn gevoerd om te komen tot nauwe samenwerking, zoals met de N. F. O. Alles verliep gunstig. Binnenkort kan een akkoord worden verwacht met aangepaste wijzi ging van de statuten der Z. G. V. Er is nog overleg gaande over de positie van de kleinfruittelers en van de werkgroep Tuinbouw van de Ver. voor Bedrijfsvoorlichting te Tholen. ONDERWIJS De heer Traas deed mededelingen betreffende het onderwijs. De nieuwe Tuinbouwschool te Kapelle werd aanbesteed en met de bouw werd intussen al begonnen. Op 1 januari j.l. waren er 81 leeriingen. Ten be hoeve van de praktijklessen in groenteteelt is aange vraagd een warenhuis te mogen bouwen. De eerste groep van 12 leerlingen, opgeleid via het leerlingen stelsel, ontving het diploma. De voorlopige indruk is, dat het experiment geslaagd is. Voor korte avondkursussen was zeer veel belang stelling; er waren in totaal 109 deelnemers. l andelijk vertoont het aantal leerlingen bij landbouwscholen een daling, doch bij de tuinbouw blijft dit goed oo peil. TEELTREGELING De Voorzitter bracht de teeltregeling ter sprake. Allen waren van mening dat het geen zin meer heef»; deze te handhaven. Er zal een voorstel worden Lige- diend om de teelt van spruitkool, knolselderij en wit lof op korte termijn vrij te geven. RONDVRAAG Langs de spoorlijn mag een strook niet met fruitbomen worden beplant. De indruk bestaat, dat deze bepaling verouderd is. Bij het D. B. van de Z. L. M. zal dit punt aanhangig worden gemaakt. n1 R nu en dan vanaf hetDepartement van Financiën een wat mildere fiscale wind waait? Eén van de voorbeelden hiervan is hel wetsontwerp tot wijziging van de Successiewet van onge veer een jaar geleden. De meest belangrijke wijzigingen waren: 1. algehele vrijstelling van alle wedvwen- en wezenpensioenen. 2. verhoging van enkele vrijstellingen: a. kapit, alvrijstelling voor een weduwe van 20.000 tot f 60.000. b. vrijstelling periodieke uitkeringen van f 4.000 tot f 8.000 per jaar. Een aangenaam geluid voorzeker. De tegenwoordige regering komt nu weer met een ander wetsontwerp. In dit wetsontwerp komt weer een ander geluid naar voren. De situatie wordt nu als volgt: (wetsvoorstel) a. Vrijstelling van f250.000 voor de langstlevende echtgenoot (zowel weduwe als weduwnaar). Dit bedrag wordt nog vergroot als er minderjarige kinderen zijn n.l. met f2.250 voor ieder jaar dat het jongste kind jonger is dan 21 jaar. b. In plaats van een verhoging van de vrijstelling voor periodieke uitkeringen van f4.000 naar f 8.000 komt deze vrijstelling geheel te vervallen. Dit is niet zo geweldig belangrijk nu de weduwenpensioenen onbeperkt zijn vrijgesteld, mits het pensioenen zijn in de zin van de Loonbelasting. De waarde van deze pensioenen komt echter in mindering op de algemene vrijstelling van f 250.000. Is dus de contante waarde van een pensioenrecht f 100.000 dan resteert nog een vrijstelling van f 150.000. Als dus het totale vermogen van een echtpaar f 1.000.000 is en er één kind is en geen testamen taire regelingen, vinden we bij overlijden van de man: Boedelvermogen V2 van f 1.000.000 f 500.000. Dit is voor moeder en kind elk f 250.000. Moeder betaalt geen successierecht daar de vrijstelling f 250.000 bedraagt, zelfs als het kind meer derjarig is. A LS dit ontwerp ongewijzigd wet wordt zullen maar weinig weduwen en weduwnaars succes- sierecht moeten betalen. Hiermede menen wij geen ambtsgeheim te verklappen. Een vergelijk der vrijstelling onder de thans geldende wet en het wetsontwerp nemen we hieronder jver: UITKERINGEN VRIJSTELLING PERIODIEKE OUD NIEUW Weduwe f 4.000 p. j. vervalt Minderjarige volle wees f 2.000,p. j. f 4.000,p. j. Minderjarige halve wees f 1.000,p. j. f 2.000,p. j. KAPITAALVRIJSTELLING Weduwe f 20.000,— f 250.000 Weduwnaar f 10.000,— f 250.000,— Verhoging voor ieder jaar dat het jongste kind jonger dan 21 j. is f 750,2.250,— Minderjarig kind f 3.000,— f 9.000,— Verhoging voor ieder jaar jonger dan 21 jaar f 750,—* f 2.250,— Meerderjarige kinderen f 3.000,f 6.000, Meerderjarige invalide kinderen f 5.000,10.000, Als de Staten-G ener aal dit wetsontwerp zullen goedkeuren zal het met terugwerkende kracht tot 1 januari 1965 in werking treden. Wat over na deze datum opengevallen boedels teveel is betaald zal worden herzien en terugbetaald. ME1JERS.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 3