EEN BIJZONDERE KONTAKTDAG De P.J.G.N.Wat en hoe!? Mededelingen ONZE SPREKER F. A. M. WILBERS DANSEN IN BIEZELINGE OF IN KOUDEKERKE Waar U ook heengaat, ga in ieder geval, maar kom eerst naar onze Al gemene Kontaktdag 22 A. J. G. ZATERDAG 5 februari 1966 zal weer een belangrijke dag zijn, onze jaarlijkse Algemene Kontakt- dag. De dag, waarop een groot aantal Zeeuwse plattelands jongeren naar het City-theater in Middelburg komt om elkaar te ontmoeten en te spreken, om gezamenlijk te luisteren naar wat de uit genodigde spreker ons te vertellen heeft en om kennis te nemen van hetgeen enkele autoriteiten ons op het hart drukken. En niet te vergeten om te kijken en luisteren naar het amusement dat een aan tal artisten ons komt brengen. Kontaktdag 1966 zal een heel bijzondere dag zijn, niet alleen bestemd voor de Zeeuwse jongeren, maar voor P. J. G.-ers uit het hele land, want het zal tevens de Algemene Vergadering van de P.J.G.- Nederland zijn. HET P. J. G. N.-bestuur heeft besloten zijn algemene vergadering niet meer in het eentrum van Nederland te houden maar beurtelings in de provincies. Wij vinden het plezierig dat wij de eer sten zijn die de P. J. G. N. mogen ontvangen. We wonen in Zeeland in een tijd van ontsluiting, we komen dichter bij de rest van Nederland. Het grote woord in deze tijd is „schaalvergroting", d.w.z. alles wordt opnieuw gegroepeerd in grotere eenheden, ook binnen de P. J. G. Van eiland- en provin ciegeest moeten we naar landelijke eenheid, om van E. E. G. en Europa nog maar niet te spreken. In dit licht gezien juichen wij het initiatief van de P. J. G. N. bijzonder toe. -*vt P. J. G. N.-bestuur en alle andere P. J. G.-ers die op 5 februari naar Middelburg komen roepen we alvast een hartelijk welkom toe. Wij hopen dat we gezamenlijk een gezellige en leerzame dag zullen hebben. p DEES AP 1 januari 1964 begon de Stichting Public Relations Land- en Tuinbouw haar werkzaam, heden. Tot directeur werd benoemd de heer F. A. M. Wilbers, die op de Algemene Kontaktdag een inleiding zal houden welke als titel draagt: „Vin gerwijzing voor een Gezicht". Het „gezicht" van land- en tuinbouw, eigenlijk een ander woord voor „public relations". In de behartiging van deze p.r. is de nu 41-jarige heer Wilbers een doorkneed man: voordat hij de Stichting ging leiden was hij 18 jaar bij de K. L. M. werkzaam als public rela tions officer. Wij zijn er daarom ook van over tuigd dat de heer Wilbers ons zaterdag zeer behar- tenswaardige dingen zal kunnen vertellen. UET doel van de Plattelands Jongeren Gemeenschap is: de ontwikkeling en vorming van de platte- landsjongeren te bevorderen. Zij werkt als algemene organisatie onafhankelijk van enige gods dienstige of staatkundige groepering. Bovenstaande twee zinnen geven een antwoord op de vraag: wat is en doet de P. J. G. N.? Een ant woord echter, dat tegelijkertijd alles en niets zegt. Nu onze Zeeuwse leden door middel van de Alge mene vergadering van de P. J. G. N. zo nauw met de landelijke organisatie in aanraking komen, wil len wij dit antwoord enigszins toelichten, juist om aan te tonen, dat alles wat door die landelijke or ganisatie gedaan wordt, direkt of indirekt in het belang is van de leden in de afdelingen, zowel in een afdeling van 250 (die zijn er!) als van 8 leden. ORGANISATIE De P. J. G. N. is de overkoepelende organisatie van negen algemene plattelandsjongerenorganisa ties in de provincies. Deze organisaties zijn: de „Jongerein" (Friesland), B. P. J. G. (Groningen), D. P. M.-B. O. D. (Drente), P. J. G.-Overijssel, Jong Gelre (Gelderland), P. J. G.-Utrecht, H. L. J. (Noord- en Zuid-Holland), P. J. G.-Noord-Brabant en P. J. G.-Zeeland. Bij de provinciale organisaties zijn in totaal 17.000 plattelandsjongeren tussen 16 en 35 jaar aangesloten. De leiding van de P. J. G. N. berust bij de Lan delijke Raad, waarin van iedere aangesloten or ganisatie twee afgevaardigden zitting hebben. De Landelijke Raad komt viermaal per jaar bijeen. De dagelijkse leiding is in handen van het Dage lijks Bestuur, bestaande uit vijf leden. De staf van de P. J. G. N. bestaat uit een sekretaris-penning- meester, een sekretaris-vormingsleider, een tech- nisch-administratieve en drie administratieve krachten. ACTIVITEITEN De activiteiten van de P. J. G. N. zijn zo veel omvattend, dat wij ze hier slechts kunnen aan stippen. Als eerste denken we natuurlijk aan het organiseren van een jaarlijkse Algemene Verga dering, die in de komende jaren steeds in een andere provincie zal worden gehouden. Op deze vergadering worden onder meer de prijzen uitge reikt van de algemene landelijke wedstrijden zo als handwerkwedstrijd, foto- of tekenwedstrijd, en andere wedstrijden waaraan jaarlijks alle leden kunnen deelnemen. Voorts noemen we het organiseren resp. mede- organiseren van landelijke en nationale wedstrij den in ploegen, veebeoordeling, en het houden van een landelijke wedstrijdendag, waaraan winnaars van provinciale wedstrijden kunnen deelnemen (bijv. trekkerbehendigheid). UITWISSELING Aan de binnenlandse en internationale uitwis seling besteedt de P. J. G. N. medezeggenschap in het Centraal Comité voor Uitwisseling van jonge boeren en tuinders, en de Stichting Uitwisseling voor het Platteland en in de organisatie van de Canadastage. Door bemiddeling van de P.J.G.N. hebben reeds vele groepen buitenlandse platte landsjongeren een bezoek gebracht aan een der provincies. VOORLICHTING EN PUBLICITEIT Het P. J. G. N. -maandblad „Buiten" wordt door vele leden gelezen, al is natuurlijk steeds iedere nieuwe abonné welkom. Daarnaast wordt het kaderblad „Kern en Keur" uitgegeven, waarin regelmatig een belangwekkend onderwerp door deskundigen wordt behandeld. Beide bladen wor den in brede kring met veel waardering ontvan gen. Ten behoeve van de voorlichting in de afdelin gen is een nieuwe „Wegwijzer voor het Afdelings- werk" verschenen die beslist in een behoefte heeft voorzien. De dokumentatie en voorlichting via de provin ciale sekretariaten geschiedt op een enkele malen per jaar te houden sekretarissen-bijeenkomst, waar de meest uiteenlopende zaken, het plattelands jongerenwerk betreffende, worden besproken. Ook worden regelmatig radiopraatjes gehouden door vertegenwoordigers van de P. J. G. N. CURSUSSEN De P. J. G. N. heeft een belangrijk aandeel in het organiseren van verscheidene cursussen, veelal in samenwerking met de Volkshogescholen. Met name noemen we hier de 4-weekse cursus „Plat telandsjongeren op nieuwe wegen", tuinbouwjon^ gerenweekends en internationale bijeenkomsten. In samenwerking met K. N. L. C. en N. B. P. V. werd vorig jaar het congres over „Het Onder nemerschap in de landbouw" georganiseerd. KONTAKTEN Er bestaan velerlei kontakten met aanverwante organisaties, zowel in binnen- als buitenland. In de Commissie 3 Centrale Landbouwjongeren Or ganisaties werkt de P. J. G. N. samen met de con fessionele plattelandsjongerenorganisaties, de C. P. J. en de R. K. J. B. T. B. Hierin worden o.m. de nationale technische wedstrijden georganiseerd. In internationaal verband spreekt de P. J. G. N. een woordje mee in het Comité d'Entente en het European Committee for Young Farmers and 4-H clubs. In 1965 werd de Rally, de jaarlijkse wed strijdenbijeenkomst van het European Committee door de P. J. G. N. in Barneveld georganiseerd. Jongeren uit 12 Europese landen hebben hieraan deelgenomen. TENSLOTTE Wij zijn ervan overtuigd, dat we in onze op somming van zaken beslist onvolledig zijn ge weest. Maar we zijn al tevreden als we onze leden enigszins een beeld hebben kunnen geven van de vele zaken, die door of namens de landelijke plattelandsjongerenorganisatie, de P. J. G. N., wor den behandeld ten behoeve van de provincies, de streken en afdelingen, maar vooral ten behoeve van het individuele lid. N. De Streek Zuid-Beveland organiseert na afloop van de Algemene Kontaktdag op 5 februari een groot bal in „De Caisson" te Biezelinge. Aan vang 20 uur. Medewerking wordt verleend door „The Moonlight Stars". Ook de Streek Walcheren houdt op 5 februari een dansavond, en wel in Hotel „Walcheren" te Koudekerke, om 20 uur. De muzikale begeleiding is in handen van het bekende trio „De Club zon der Naam". (Vervolg van pag. 2) TL'LNBOUWMIDDAG THOLEN—ST. PHILIPSLAND De werkgroep Tuinbouw van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Tholen St. Philipsland organi seert op woensdag 9 februari des middags 2 uur 30 in het Holland Huis te Scherpenisse een Tuinbouwmid- dag. Ir. L. Vellekoop, Rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland, houdt een inleiding over „Tuinbouw vandaag en morgen". VOORLICHTINGSVERGADERINGEN KUILVE1ÏKAVELING KOEWACHT Alle grondgebruikers in het ruilverkavelingsgebied Koewacht worden uitgenodigd tot het bijwonen van één der voorlichtingsvergaderingen te houden op vrijdag 4 februari in Café de Block te Heikant, woens dag 9 februari in Café de Schepper te Koewacht, donderdag 10 februari in Café Apers te Zuiddorpe. Aanvang steeds om 2 uur. Het ruilverkavelingsblok wordt gevormd door de gemeente Overslag, Zuiddorpe, Koewacht en Sint Jansteen (gedeeltelijk). Het wordt in grote lijnen aangegeven begrensd door de ruilverkaveling Ca- nisvliet, Langeweg, Derde Verkorting, Groot Eiland, ruilverkaveling Stoppeldijk, Hulst, dorpskom Sint Janst.een en de Belgische grens. De bebouwde kom men zijn buiten het blok gelaten. Er zullen mededelingen worden gedaan over de door de Voorbereidingscommissie gemaakte plannen, over de uitvoering hiervan en vele andere aspecten die met de ruilverkaveling verband houden. Er zal ruimschoots gelegenheid z\jn tot het stellen van vragen. Om de gedachten te bepalen, volgen hier nog enige onderwerpen die in deze vergadering aan de orde kunnen komen en voor vele grondgebruikers en eigenaren van groot belang kunnen zijn, zoals stemming, wegen en waterlopen, schatting van gronden, egalisaties, drainage, dammen, schadever goeding van uit cultuur genomen gronden, eigendom en pacht, bouw- en weiland, boomgaarden, dijk- en onderlanden, bedrijfsvergroting en bedrijfsverplaat- sing, verplaatsing naar Flevoland.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 22