fÊfm OIT EEN trtfttim syt weekboek vam f ofSÜKHÖËK Ij/rA Jr fi ft?J7 WEEKOVERZICHT NOTERBNGEN (Ons verstrekt door Nobeco - Kortgene.} Tarwe. Tot teleurstelling van de exporteurs werd deheffing op tarwe in Duitsland aan het eind van de vorige week niet verlaagd. Dit zou wel één van de voorwaarden geweest zijn om tot zaken met West-Duits- land te kunnen komen. Niettemin bleef de ondertoon van de markt gunstig omdat er wel vertrouwen bleek te bestaan in de toekomstige afzetmogelijkheden. Er schijnt weer een zaak gedaan te zijn in bloem tussen West-Duitsland en een Oostblokland, en dit zal de behoefte aan zachte tarwe slechts kunnen stimuleren. De fabrieken kregen op hun onveranderde noteringen weinig of niets aangeboden. Dit was niet te verwonde ren omdat de meeste houders hun hoop gevestigd hebben op het tot stand komen van exportzaken, waarvoor de kwaliteitseisen in het algemeen niet zo zwaar ziin als bij levering aan de industrie. Dat er in verband met de broodprijs van het Produktschap niet veel medewerking te verwachten valt lijkt echter eveneens voot de hand liggend. Het zou wel eens een kwestie van lange adem kunnen worden en dan zal blijken of de ver kopers het risico van de aflopende staffel, die de meelfabrieken hanteren, willen nemen. In ieder geval lijkt enig geduld voorlopig nog wel de moeite waard. Brouwgerst. In de afgelopen week kon de brouw gersthandel niet echt op gang;komen. Er ging zeer weinig om doordat de offertes in Franse gerst steeds jager afkwamen. Door Duitse kopers werd oo de be staande lage heffingen de lopende behoefte gefixeerd met het voornemen om nu maar op het verder inzak ken van de prijzen te wachten. Het directe, gevolg was dat de noteringen .voor onze brouwgerst niet kon den worden gehandhaafd. Toch leek het totale markt- beeld er niet op te wijzen dat een ernstige teruggang van de prijzen te verwachten is. De beschikbare voor raden zijn daarvoor te gering en de belangstelling voor Nederlandse brouwgerst zal wel blijven bestaan in verbandpiet het in doorsnee gunstige eiwitgehalte. Voergranen. De handel in voergerst was vorige week uitermate stil. Door de ingevallen dooi waren er geen geforceerde aankopen meer voor onmiddellijke le vering per auto of op ijsvrije havens. Bij de wegge vallen vraag waren er wel verkopers die gingen trach ten hun partijen nog te plaatsen, wat een verlaging van de biedprijzen meebracht. Op de Franse markt gingen de prijzen voor voergerst snel onderuit. In de verwachting van de hierdoor wel komende hogere heffingen in Duitsland werd het nodige voorgefixeerd. Men kon echter merken dat aan de lagere noteringen hier niet al te zwaar getild wordt. Dit niettegenstaan de het feit dat Franse en Engelse gerst in Nederland goedkoop werd aangeboden. Wanneer tijdelijk weinig zou worden gekocht dan moeten toch vroeger of later de voorraden weer worden aangevuld. Opgemerkt mag worden dat niet alleen hier maar ook in Duits land het mond- en klauwzeer zijn invloed op de con sumptie gaat laten voelen. Haver had enigszins te |jden van enkele prijsdrukkende factoren. De verwach te hogere ^heffing in Duitsland bevorderde de koop lust niet. Verder ging vooral in de noordelijke provin cies ruimtegebrek een rol spelen nu de uit de schu ren gedorste tarwe opgenomen moet worden. Niette min bleven de verwachtingen voor de komende maan den wel optimistisch. Peulvruchten. De markt voor groene erwten had ook in de afgelopen week een teleurstellend verloop. De zeer grote gereserveerdheid bij de bu'tenlanjse kopers, die de ontwikkeling van onze markt nauw keurig volgden, veroorzaakte nog verder dalende prij zen. Aan het einde van de week kwam er pas wat weerstand, maar toen waren de prijzen, vergeleken met het hoogste punt tijdens de vorstperiode, met ongeveer 4,a 5,per 100 kg gezakt. De aan dieningen voor februari-levering die begonnen los te komen bleken ook lang niet altijd welkom te zijn. Dit kwam wel tot uiting in de lichte premies die voor ljatere maanden genoteerd werden. De schokkermarkt aeelde in de misère. Wanneer de Engelse kopers mo gelijk interesse hadden, dan hielden zij dit bij de dalende prijzen goed verborgen. In de laatste dagen van de week kreeg de markt weer enige steun. Bruine bonen hadden een kalme handel met toch wel lagere prijzen. De houders van de werkelijke goede partijen waren echter niet bereid om veel concessies te doen Kapucijners deden het moeizaam, hoewel het niet eenvoudig was om de beste kwaliteiten op lagere nrijzen te kopen. De termijnmarkt sloot vrijdag 28 AARDAPPLLTERMIJNMARKT Weekbericht 26 jan.1 febr. 1966, verstrekt door G. de Vries Zonen N.V., Amsterdam; voor Zeeland, Göèe, tel. 01100—6451. Consumptie-aardappelen. Bintje. 40.mm opw., april. Na de sluiting van dè vorige verslagperiode op 27,40 werd aanvankelijk nog hogere noteringen bereikt tot 28,40; maar trad daarna een daling in tot 2.7,80 en de daaropvolgende beursdag zelfs tot 26,80 om daarna verder te zakken tot 26,als laagste no tering op 1 febr. Tijdens de middagcall werden even wel nog transacties gedaan tot 26,50. De slotnote- ring was 26,60// 26,30. De weekomzet beliep 401 contracten (v.w. 498). De openstaande positie is groot 969. BEURSBERICHT MARKT GOES (1 febr. 1966) Granen en peulvruchten: Tarwe, basis 17 van 27,50 tot 36,Kleine groene erwten van 25, tot 46,—; Schokkers van 25,tot 45,Voor januari jl. goed prijshoudend met de volgende ver- rekenprijzen: 3 groeneerwten: februari 57,25; maart 60,april 60,50. 3 schokkers:februari 65,75; maart 66,50; april 66,75. Zaden: Karwijzaad kreeg na een lichte inzinking vorige week weer een betere stemming, waarbij het aantal zaken echter onbetekenend bleef. Er was wel regelmatig een beperkte exportvraag. Blauwmaanzaad hield ongewijzigde noteringen bij 'n vrijwel volkomen ontbreken van zaken. De cons, aardappelmarkt. De stemming op de aard- appelmarkt werd deze week wat rustiger. Na het invallen van de dooi nam het aanbod toe. De vraag voor export was echter zeer beperkt, terwijl ook de binnenlandse kopers een afwachtende houding aan namen. De prijzen konden zich niet geheel handhaven. Zoals al eerder gememoreerd is momenteel op ons huidige prijspeil zowel naar Duitsland als naar Spanje niet of maar zeer beperkt te verkopen. Men mag aan nemen dat mét name in Duitsland door de hoge prij zen dé daar voor handen zijnde minder gewilde soor ten een kans krijgen, terwijl in Spanje het aanbod van Engelse aardappelen onze prijzen in de weg staat. Duitsland heeft nu ook <3e import toegestaan van aardappelen uit niet E. E. -landen. Of dit voorlopig van praktische betekenis Zal zijn valt te betwijfelen. Voor het verdere verloop van onze aardappelmarkt kunnen de thans verzamëlde inventarisatiepegevens wel eens van belang zijn. Zaaigranen. Zaaigerst werd tegen onveranderde prijzen verhandeld, waarbij de omzetten van beperkte omvang blijven. Voor onze streek gaat het daarbij voornamelijk om Cambrinus-gerst le nabouw éaflge- zien van de twee nieuwe rassen Delisa en Zephyr nog zeer weinig nabouw beschikbaar komt. Zephyr 1 e na bouw is zelfs geheel uitverkocht. De vraag naar zomertarwe was gedurende de afgelopen week wat kleiner, hetgeen een enigszins rustiger stemming- tot gevolg had, waarbij de prijzen iets terug lieDen. Het kleine aanbod in zaaierwten, speciaal voor wat be treft het ras Rondo was oorzaak van het feit dat dit produkt tegen iets hogere prijzen werd verhandeld. De vraag is weliswaar ook van beperkte aard, aan gezien het hoge prijsniveau vele kopers afschrikt. De andere erwtenrassen werden tegen vrijwel onver anderde prijzen afgedaan. Zaaischokkers ondervinden momenteel weinig vraag. Zoals bekend dient deze vraag voornamelijk van exportzijde te komen en met name vanuit Enge land. Hoewel de binnenlandse afzet geen reden tot ontevredenheid geeft, blijft de afzet naar het buiten land tot op heden beneden de verwachtingen, zodat de afzet in zijn geheel een enigszins stroef karakter heeft, waarbij de prijzen zich nauwelijks kunnen hand haven. Het aanbod blijft echter vrij klein. In znailijn- zaad deden zich geen wijzigingen van enige betekenis voor. Vlas. Hoewel nauwelijks sprake is van een ver betering van de vlaslintprijzen, kan worden vermeld dat de reeds eerder genoemde verhoogde belangstel ling voor vlaslint blijft voortduren. Een prijsverhoging op iets langere termijn lijkt niet denkbeeldig. kleine groene erwten en schokkers van betere kwali teit wordt iets meer betaald. Capucijners van 45, tot 70,Bruine bonen van 60,tot ƒ120. (mits zonder grond). Alles boerensehoon af boerderij en per 100 kg. Aardappelen: Bintje 35 mm opw. 19,5021,50 per 100 kg. Er is weinig vraag. Levering aan de sor- teerinrichting. Sorteerkosten voor rekening koper. Voederaardappelen noteerden 4,50 tot 5,50 per 100 kg. Vlas: De notering per kg voor goede kwaliteit is 2330 cent. Voor gewone kwaliteit bedraagt de prijs 1622 cent. Voor slechte kwaliteit is de prijs 1015 cent. Gerepeld vlas 1538 cent. Het vlas bij de telers is praktisch verkocht. Hooi en stro (Telersprijzen: Luceriiehooi van 125,- tot 135,Weidehooi van 125,tot 135,Ger stestro uit de schuur van 60,tot 70,Tarwe- stro van 47,50 tot 57,50; Schokkerstro vsn 70, tot 82,50; Erwtenstro (kl. groen) van 75,tot UET is zacht weer geworden en de tempera- 11 tuur was gisteren zelfs 10° C. Een dikke jas verschil met 14 «dagen terug toen we 10° C. had den. Het lijkt al een beetje voorjaar. De zwarte merel zat al vroeg vanmorgen op de hoogste tak van een appelboom te fluiten, hij deed precies of het al mei was. Stil zat hij en floot hij of hij alleen op de wereld was. De mussen, die toen er sneeuw lag, steeds tussen de huizen zaten en hun diner geserveerd kregen even bui ten de deur, laten nu alles liggen en zijn de hort opgegaan. Ook de wilde duiven, die vorige week nog aanvallen deden op onze spruitvoorraad, zijn weer weg en hebben elders voedselvoorraden ge vonden. Alleen de mezen blijven nog bij huis en vinden de pinda's aan de voedertafeltjes nog zó lekker, dat ze in de buurt blijven scharrelen. De vorst is nu pas uit de grond en het sneeuw water, dat lange tijd nodig heeft om weg te zak ken,' zien We langzaam verdwijnen. In de brede sloten ligt nog wat verhard ijs dat slecht weg- dooit. De weerberichten zeggen dat we voorlopig weer vooruit kunnen, doch we hebben al meer malen meegemaakt dat half februari de strenge vorst pas begon en qe^st half maart uit de grond was. Vorige week mooie vergadering bezocht van de gezamenlijke bedrijfsstudiegroepen van Zuid- Beveland. We hebben de big boss der particuliere handel en der coöperaties, strak geleid door dr. Smeenk, hun gestelde vragen horen beantwoorden,^ di,e gingen over allerlei zaken,export, import, aankoop grote winkelbedrijven, verpakking, mam-' moetbedrijven enz. enz. We hebben er van kunnen leren en ook de moeilijkheden en de vele problemen gehoord, die er ook bij bovengenoemde zaken om de hoek ko men kijken. We willen ook nog wijzen op het grote nut dezer bedrijfsgroepen, die hand in h$pd met de landbouwvoorlichting veel onderzoekingen ver richten, samen bespreken en later té boèk stellen, om anderen ook hiervan op de hoogte te stellen. Buurman Willem zei: „Ja, das waêr, ik leze oltiet mie plezier, datgene wat ze besproken en onderzocht èn en waêr is waêr, ik der ok wel is vee voordeel van éhad. Dat mot ik eerlijk zèn. We gaen soms wel^ is te gauw. wat kopen, wat we dienken nodig te èn, maêr wanneer je dat da is leest in zo'n bressure van ulder, dan komt dat wel is eêl anders uut en dan staê je er ineens an ders tegenover. Ja je besluut dat vast stöng, neem je dan wel teryg." Gelükkig lazen we vanmorgen dat Frankrijk weef mee gaat spelen in de E. E. G. Gelukkig is -dat, we hopen dat straks de E. E. G. voor ons boe ren redelijke prijzen kan vaststellen, die ons een redelijk bestaan kunnen garanderen omdat het straks klaar zal zijn van allerlei subsidies daar en in Duitsland, want dan blijven we nog de vóór voeten van ons slachtvee hier opeten en in Frank- krijk de achtervoeten hiervan en dat zou af te keuren zijn! 85,Alles per 1000 kg. Voor alle noteringen geldt op auto geleverd. Uien: Onafgestaart aan de sorteerinrichting ge leverd 78 cent per kg. Eieren: De eierprijs bedraagt 1,55 per kg. NOTERINGEN ROTTERDAMSE KORENBEURS d.d. 31 januari 1966 Tarwe: franco fabrieken, nieuwe condities, le helft febr. 38,30, 2e helft febr. 38,40, le helft maart 38,50, 2e helft mrt 38,60; Kippengerst: tot 33,75, basis boordvrij; Brouwgerst faq. kwaliteit: febr. af lading, 37,25, Cambr. condities 98-17-95-5-10%. ba sis boordvrij. Brouwgerst C.B.K.: geen biedingen. Brouwgerst Duitse condities: 38,50, nominaal maart, basis boordvrij; Haver 52/53 kg: tot 31,75, loco, april 32,75, basis franco Rotterdam; Groene erwten op monster: tot 47,.uitgezochte partijen iets hoger, franco Rotterdam; Groene erwten 3 kwaliteit: febr.* 58,mrt/april, 59,laten, franco Rotterdam; Groene erwten 6 kwaliteit: febr., 54,mrt/april, 54,75, laten, franco Rotterdam; Groene erwten in dustrie: geen interesse; Termijnmarkt-maandagoch- tendcall: geen zaken, stemming flauw; Schokkers op monster: tot 49,uitgez. partijen iets hoger, franco Rotterdam; Schokkers 3 kwaliteit: 65,laten, febr./mrt/april, franco Rotterdam; Schokkers 5 X kwaliteit: 62,50, laten, febr/mrt/april, franco Rotter dam; Termijnmarkt-maandagochtendcall: 3x ƒ65,50, maart, franco Rotterdam, stemming flauw; Kapucij ners op monster: tot 80,franco Rotterdam; Brui ne bonen op monster: geschoond, tot 130,franco Rotterdam; Maanzaad exportkwaliteit: febr/mrt, 200,nominaal, franco Rotterdam; Karwijzaad ex portkwaliteit: 144,-, bieden, febr/mrt; Termijnmarkt cons, aardappelen (Ochtendcall): Bintje 40/opw., april, 15 x ƒ26,40 tot ƒ26,30. Aardappelbeurs: Bintje 40/ opw. binnenl. sort, af binnenland 23,Bintje 35/ opw. exp. sort. best. Duitsland, gesorteerd in 2 maten, afhankelijk van grofheid, 22,50 tot 23,50 Ruw- voeders: Tarwestro 55,tot 57,50; Gerstestro ca. 70,—; Erwtenstro ƒ85,— tot 90,—. Af boerderij 19v

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 19