landbouwbedrijf Fruitmria Dure peren Voorkiemen van pootaardappelen Wintertarwe Veevoeding en veeverzorging 13 3. Voordeliger voor loonwerkers door één zelfde spoorbreedte, voor sproeien, zaaien, poten en oogsten. 4. Minder groene knollen bij aardappelen door betere opbouw van de ruggen. b. Minder kans op natrot en phytophthora-aantasting in de knol, doordat de aardappelen droger liggen. t>. Minder kans op kluiten door de druk van de trekkerband op de zij kant van de rug. [IET voorkiemen van pootaardappelen verdient in deze maand extra aandacht. Om volautomatisch te kunnen poten mogen de kiemen be slist niet te lang zijn. Door het oplopen van de temperatuur worden ook de bladluizen aktiever en kunnen zij de virusziekten op de spruiten over brengen. Het verdient aanbeveling de pootaardappelbewaarplaatsen uit te roken door een lindaan-, nicotine-, of diazinonbehandeling. (Denk aan de voor zorgmaatregelen). Vooraf dient de bewaarplaats geleidelijk opgewarmd te worden tot 15° C. Gedurende het verwarmen dient steeds verse lucht aangevoerd te worden ter voorkoming van zwarte harten door zuurstof gebrek. [\OORDAT het land bij het inzaaien erg grof lag, is de struktuur van de grond over het algemeen goed. Als het land het toelaat, zal in deze maand al veel stikstof op de tarwe gestrooid worden. Bij een sterke onkruidbezetting in de tarwe en het weer laat het enigszins toe, zal er mogelijk al gespoten kunnen worden met DNOC. Hoe kleiner het onkruid is, hoe lichter de koncentratie kan zijn en hoe beter het resultaat zal zijn. AP de gemengde bedrijven wordt een belangrijk deel van de beschik- bare tijd aan het vee besteed. Ook hier is rekenen en organiseren nood zakelijk. Hoeveel onnutte kilometers worden op vele bedrijven per winter gelopen? Gaat voor uzelf eens na hoeveel tijd bespaard kan worden door het voer zo dicht mogelijk bij het vee op te slaan en hoeveel tijd u kunt toesparep bij het voeren door het aanschaffen van een voederwagen? Het opstellen van een bouwplan zonder analysebegioting is niet verantwoord. Tracht zo weinig mogelijk gewassen in u wbouwplan op te nemen die een lager saldo geven dan de vaste kosten. Houdt bij de bemesting rekening met de verhoogde kaliadvisering voor aardappelen en uien. Kontroleer uw drainbuizen op verstoppingen en laat deze tijdig dborspuiten, ook de eindbuizen dienen gekontroleerd en zonodig schoongemaakt te worden. Haal de vreemde grassen zo goed mogelijk uit uw graszaadper celen. Hierdoor kunt u de korting op uw te leveren graszaad voor komen. Strooi de stikstof goed en tijdig op uw graszaadpercelen om de hoogste kg-opbrengsten te kunnen behalen. Door goed onderhoud van de werktuigen kunt u veel ongerief en kosten besparen. Spreek eens met uw kollega's over de voordelen van een bredere rijenafstand voor aardappelen en bieten, Denk aan het goed voorkiemen van uw pootaardappelen en aan het uitroken van de -bewaarplaatsen. Tracht zo weinig mogelijk gewassen in uw bouwplan op te nemen Door het opstellen van een weide- en voederwinningsplan en door «w koeien te laten kontroleren op produktie zijn de winstkansen van uw veestapel groter. Is de veevoeding aangepast aan de behoefte? De berekende rantsoenen kunnen nog eens nagewogen worden. Uit een groot aantal bedrijfsekonomische boekhoudingen (ook op goed geleide bedrijven) is gebleken dat de resultaten van de mestveehouderij belangrijk lager liggen dan van de akkerbouw. Alleen op de zeer^ goede melkveebedrijven kan het saldo van de melk veehouderij 400,k 500,hoger liggen dan van de akkerbouwgewassen. Dit resultaat kan alleen maar behaald worden op de goed geleide bedrijven met hoogwaardige en zeer produktieve dieren en door het opstellen van een goed weide- en voederwinningsplan. Om een goede produktieve veestapel te kunnen krijgen is naast goed vakmanschap fok- en melkkontrole noodzake*'k. Het lukt aeifs de beste fokker niet om een goede veestapel te fokken zonder dat hij de produktie van zijn dieren kent. Uit de kontrole-gegevens kan hij zien van welke die ren hij kan doorfokken en welke dieren hij zo vlug mogelijk moet verwij deren. De kosten zijn voor een slechte koe bijna even hoog als voor een goede koe maar de opbrengsten kunnen zeer veel uiteenlopen. Of het melk vee per koe per laktatieperiode 1200,1500,of 2000,aan melk- geld levert zal op de winst een grote invloed hebben! Sommigen menen dat door bezuiniging op de kosten van een fok- en kontrolevereniging de winst op het bedrijf verhoogd kan worden. In de praktijk blijkt dat juist het tegenovergestelde waar is. De kosten hieraan besteed worden ruimschoots vergoed doordat hierdoor een betere selektie mogelijk is. Om de veehouderysektor rendabel te kunnen maken, Mient de voeder winning aangepast te worden aan de veebezetting. Er dient dus een weide en een voederwinningsplan opgesteld te worden. Men rekent voor de voorjaarsbeweiding 20 are grasland voor beweiding per stuks grootvee, de rest van het grasland kan benut worden voor hooien en/of kuilen. Voor een goede voedervoorraad voor de winter is per voeder dag nodig: 68 kg goed hooi en 40 kg sappig voer per stuks grootvee. Dit is per stuks grootvee 1000 a 1400 kg hooi en 7000 kg sappig voer. T}E heer Spoor, hoofd van de afdeling fruit- teelt hij het L. E. I. en daardoor zeer goed op de hoogte met kosten en opbrengsten, heeft cp een fruitteeltdag in de Noordoostpolder gewe zen op de zeer hoge aanloopkosten voor de peren. Wachten is duur en de guldens die men in vesteert zijn extra kostbaar door de geldontwaar ding. Hij had berekend dat de appelteelt meer winstgevend was, zelfs als er rekening mee wordt gehouden dat een pereperceel anderhalf maal zo lang meegaat als een appelperceel. Hij maakte dus nogal voorbehoud voor de pe ren. De peer komt nog altijd laat in produktie en daardoor duurt het te lang voor men het geld dat men in de aanplant steekt, weer terug heeft verdiend. Ook de heer Uitterlinden wees op een fruitteelt dag van de Zuid-Hollandse eilanden op de geld verslindende aanloopjaren bij de peren. Tegen de argumenten van deze deskundigen is weinig in te brengen. De cijfers zullen in het al gemeen de doorslag moeten geven en deze laten inderdaad zien dat het zeer veel geld vraagt voor een jong pereperceel in produktie is gebracht. Vol gens berekeningen van het L. E. I. is het bijna 125.000 per ha. Toch kan nog het volgende worden aangevoerd: v. De betere rentabiliteit van de appels is in hoofdzaak gebaseerd op het ras Golden Deli cious. Zal de winst bij deze appel in de toe komst echter niet kleiner worden? b. In vele gevallen kan het tekort van een jonge perenaanplant worden gedekt met winst van de appels. Door de verschuiving van de belas tingdruk kunnen de kosten dan anders komen te liggen. c. Waarschijnlijk kan door nauwer planten en een andere snoeiwijze de vruchtbaarheid vervroegd worden bij de peren, zoals de heer Huissen heeft toegelicht op de fruitteeltdag te Goes. d. Door het gunstige klimaat mag men rekenen dat de pereteelt in Zeeland eerder rendabel is dan in de meeste andere fruitteeltgebieden van ons land. Gezien dit alles kan aanplant van peren in Zee land toch zeker nog verantwoord worden genoemd. Wel moet men zich realiseren dat extra hoge eisen aan de financiering worden gesteld. Minder Golden Delicious - meer Boskoop J~~\E vraag naar Golden Delicious bewoog zich de de laatste jaren in dalende lijn. Dat valt al thans af te leiden uit de gegevens van de N.A.K.- B. betreffende de gewaarmerkte plantboompjes. Golden-Delicious- van het boompjes totaal 1962/62 1.000.000 43.7% 1963/64 865.000 40.7 1964/65 600.000 34.5 Blijkbaar is men bang voor een te groot aanbod van Golden. De toekomst zal leren of deze angst al dan niet gegrond is. Voorlopig is het moeilijk een ras aan te geven dat betere kansen biedt. Het verlies van de Golden Delicious is groten deels ten goede gekomen aan de Goudreinette. Het vertrouwen in deze appel keert duidelijk terug, zoals ook de cijfers laten zien: 1962/63 1963/64 1964/65 35.000 100.000 120.000 1.5 4.7 7.0 In drie jaar tijd steeg de aanplant dus van an derhalf procent naar zeven procent van het to tale aantal appelboompjes dat werd geplant. Men kan hier zeggen: na het zoete volgt het zuur. Toch veel Golden AL daalt de aanplant van Golden Delicious, toch ■*-A zal de aanvoer voorlopig nog snel en sterk stijgen. De produktie van Golden is thans ca. 60 miljoen kg per jaar, dat is 20 van de totale appeloogst. Als men ziet dat de drie voorgaande jaren onge veer 2l/2 miljoen Golden-boompjes zijn geplant, dan is het duidelijk dat er nog veel in opbrengst moet komen. Rekenen we 1000 bomen per ha, dan zou er 2500 ha mee zijn beplant. Bij een produktie van 24 ton per ha zou de aanvoer al met 60 mil joen kg stijgen tot het dubbele van thans. Globaal berekend kan de hoeveelheid Golden Delicious in de komende 56 jaar zeker toenemen van 60 miljoen kg tot 120 d 150 miljoen kg. Voor velen een zorgelijk beeld. Een troost is echter dat in Frankrijk de produktie van Golden Delicious nog veel sneller en veel hoger steeg en dat daar toch nog steeds 80-90 van de 400 d 500 miljoen kg Golden die er groeit in eigen land wordt verorberd. Terwijl men er goede prijzen voor betaalt. Dat geeft weer moed. Verdwijnende kersenteelt T~y£ kers is een heerlijke vrucht, maar over 25 jaar zal de Nederlandse consument nog nau welijks weten hoe zo'n ding smaakt. Er worden bijna geen zoete kersen meer geplant en wat er aan kersebomen staat wordt in snel tempo gerooid. Alleen de (zure) Morel handhaaft zich. Meer dan 75 van alle kersen die nog worden gepmnt, komen voor rekening van dit ras. De vruchten worden evenwel gekocht voor verwerking. Uit deze ontwikkeling ziet men, dat ecu be paalde vruchtsoort geruisloos kan verdwijnen, zonder dat het publiek zich hierover druk maakt. Vroeger leek de kers een onmisbare vrucht. Als het aanbod schaars werd, zou de prijs zó stijgen dat de teelt weer rendabel was, zo was de ver wachting. Maar het liep anders. Er is zoveel keuze in fruitsoorten, vooral ook uit het buitenland, dat men voldoende vervanging ziet. Het verloop bij de kersenteelt is leerzaam. Het lijkt raadzaam er ook bij andere fruit- soorten zonodig rekening mee te houden A. van O.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 13