De maand februari op het Zeeuws 12 M. A. DE HOND R. L. V. D. - GOBS Bemestingsplan K. getal nieuw oud 11 380 340 11/12 330 260 13/15 280 200 16/20 230 140 21/26 170 80 27/34 110 40 34 60 0 BIJ gunstig weer en als de grond berijdbaar is kan deze maand al een begin gemaakt worden met de fosfaat- en kalibemesting. Aardappelen en uien vragen meer kali dan voorheen verwacht werd. Door het Instituut voor Bodemvruchtbaarheid is in de loop van 1964 het kaliadvies voor kon- sumptieaardappelen en uien op kleigronden herzien. Daar in de praktijk gebleken is dat velen de wijzigingen niet op hun bemestingsadvies hebben aangetekend volgt hier nogmaals het nieuwe naast het oude kaliadvies van vóór 1 juni 1964. Het verstandigste is dit advies over te nemen op het bemestingsadvies. Bemesting in kg zuivere kali (KjO) per ha Waardering kalitoestand zeer laag laag vrij laag goed vrij hoog hoog zeer hoog Graszaadteelt ONDER gunstige weersomstandigheden kunnen de graszaadpercelen op geschoond worden. Het is wel een tijdrovende bezigheid, maar be slist noodzakelijk en verantwoord. Er dient vooral gelet te worden op kweek en duist. In veldbeemdgras is tuintjesgras een van de lastigste onkruiden. Bij een ernstige bezetting met tuintjesgras kan men nog trachten deze terug te dringen door 300 400 kg kalkstikstof p^r ha te strooien. De weersom standigheden moeten wel gunstig zijn or.i effekt te krijgen. Een goede ver deling is uiterst belangrijk en kan met een prima werkende schotelstrooier goed toegepast worden. De toepassing is het meest ideaal op een berijpt perceel, dus na een nacht vorst als er een zonnige dag volgt, zodat het gewas eerst nat wordt en daarna opdroogt. Dergelijke gunstige dagen zijn zeer schaars, dus men dient de kalkstikstof wel in voorraad te hebben. Om schade te voorkomen dient het gewas goed ontwikkeld te zijn. Tegen muur kan gespoten worden met V/2 liter 2.4.5. TP of 47 liter MCPP per ha (afhankelijk van het merk) in 600 liter. Tegen kamille en kleine muur kan op z'n laatsi tot eind maart gespoten worden met 4 of 6 liter MCPA/TBA (afhankelijk van het merk). Deze middelen mogen niet gespoten worden tijden., vorst. Zodra het land het toelaat dient begin februari de N gestrooid te worden. Deze stikstof dient zeer zorgvuldig en zonder banen gestrooid te worden, aangezien dit plaatselijk legering kan veroorzaken met als resultaat minder opbrengst. NA een wat rustiger januarimaand beginnen de voor bereidende werkzaamheden voor het komend voor jaar alweer de aandacht te vragen. Door het vroeg inval len van de vorst en door de vele regen in de maand decem ber moeten nog verschillende percelen geploegd worden. Het is nu zaak om de grond niet te nat te bewerken. De kans dat de struktuur nog zal herstellen door een vorst periode is kleiner dan wanneer in het najaar geploegd is. Ongelijk liggende en verslempte gronden kunnen na een flinke nachtvorst voorbewerkt worden met een kultivator. Om dichtslemping te voorkomen kan na het ploegen wat gips over de ploegsneden gestrooid worden. Afdoende kunnen de«.e plekken bewerkt wor den door er in de zomer wat kalk of schuimaarde diep in te werken even tueel met ondergronder. Zonodig een schelpendrainage aanleggen of schel pentrechters boven de drain zodat he' water snel af kan vloeien. Verder direkt na het ploegen wat schuimaarde over de ploegsneden strooien. Dit voorkomt dichtslemping van de bovenlaag. Om een dergelijke bewerking uit te kunnen voeren dient u nu reeds schuimaarde te bestellen. Op vele percelen is gebleken dat door een dergelijke bewerking pias vorming voorkomen kan worden. Ook de eindbuizen van de drains dienen gekontroleerd te worden en zonodig schoongemaakt. Opstellen van een bedrijfsplan DIJ het opstellen van een bedrijfsplan zijn er nog te veel ondernemers die de markt na zaaien en niet rekenen met een normaal bouwplan en gemiddelde of werkelijk te verwachten prijzen. De aardappelen zijn duur, dus poot men wat meer aardappelen; suiker bieten is een goede teelt, dus zoveel mogelijk bieten in het bouwplan, zon der zich af te vragen of de grond besmet is met bietenaaltjes. Wat tarwe, wat gerst en op de rest wat konservenerwten, nog wat land verhuren voor 1200,a 1300,per ha en het jaar kan weer goed worden. Als u op zo'n manier het bouwplan opstelt dan kunt u er praktisch wel van ver zekerd zijn dat, zo er nog winst komt, deze wel ui'ermate gering zal zijn. Hoe dient een bedrijfsplan opgesteld te worden OM een goed verantwoord bouwplan op te stellen dient* eerst een ana lysebegroting gemaakt te worden. Hierbij dient men van de gewas sen met het hoogste saldi de hoogst toelaatbare oppervlakte op te nemen. De kostenfaktor is zeer belangrijk en deze loopt van bedrijf tot bedrijf zeer uiteen. De uitkomsten van de ekonomische boekhoudingen laten zien dat de kosten op verschillende bedrijven zeer hoog liggen, zo hoog dat het bijna onmogelijk is om nog winst te behalen. Ook de kosten van de inves teringen liggen op veel bedrijven zeer hoog 250,a 300,per ha). De vaste kosten bestaande uit: arbeidskosten (betaald en berekend), werk- tuigkosten (afschrijving, rente, onderhoud), werk voor derden, pacht en algemene kosten, kunnen variëren van 1000,tot ƒ2000,per ha. Deze vaste kosten worden door veranderingen in het bouwplan prak tisch niet gewijzigd. Wanneer iemand 1500,vaste kosten per ha heeft, kan er alleen maar winst behaald worden als de gewassen die verbouwd worden gemiddeld een hoger saldo hebben dan 1500,per ha. Het blijkt dat het gemiddelde saldo (dat is bruto-opbrengst min de toe gerekende kosten): van gerst 500,a 600,per ha lager is dan van wintertarwe en ƒ300,lager dan zomertarwe; van konservenerwten en kontrakterwten gemiddeld over verschillende jaren belangrijk lager is dan van landbouwerwten; van aardappelen, bieten en uien belangrijk hoger is. Graszaad een goede vruchtwisseling met granen geeft en het saldo ongeveer gelijk ligt met wintertarwe. Om de hoogste winst uit uw bedrijf te halen, zult u met bovenstaande wel rekening dienen te houden. De wortels van de grassen kunnen zelfs in de winter niet tegen opstaand water. Werktuigen TOVER het nog niet gebeurd is, kan deze maand nog benut worden om de werktuigen na te zien en zonodig versleten onderdelen te ver nieuwen. Bij het inzaaien en oogsten kan dan het ponthoud tot een mini* mum beperkt worden. Denk ook eens aan een genormaliseerde rijenaf- stand van 12Va cm. Verschillende boeren zijn reeds voor bieten en aard appelen overgegaan op een rijenafstand van 50 en 75 cm. Maar velen hou den nog vol aan de oude methode: bieten op 4' cm en aardappelen op 68 cm. Deze verschillende rijenafstanden zijn voor de loonwerker zeer moeilijk. Het is zelfs onmogelijk om regelmatig machines te verstellen voor zaaien, poten, sproeien en oogsten. De opbrengsten bij een bredere rijenafstand zijn niet lager dan bij een nauwere, mits maar gezorgd wordt voor een zelfde aantal planten per ha. De voordelen van een genormaliseerde bredere rijenafstand zijn: 1. Minder arbeid voor het stellen .van machines. 2. Minder arbeid voor verpleging en oogsten door minder rijen. Onderhoud drainage DE neerslag van de laatste maanden heeft op vele percelen piasvor ming veroorzaakt. Door de zware machines wordt de struktuur meer in elkaar gedrukt dan vroeger met paarden- en mankracht. Men hoort regel matig uit gesprekken dat de ondergrond losgemaakt moet worden met een moorstel omdat de ondergrond te dicht zit. Wanneer dit het geval is, dan dient inderdaad de ondergrond losgemaakt te worden maar dan onder zeer droge omstandigheden en niet dieper dan de verdichte laag. Het gevaar bestaat dat door te diep moren er op diepere lagen een bank ontstaat. Bij piasvorming dient men eerst de drains te kontroleren of die wel vol doende funktioneren. Dit kan men doen door de boorgatenmetode. Wan neer er boven de drains water in deze gaten blijft staan zijn de drains niet in orde. Veel drains kunnen geen water meer door laten omdat er te veel slib in zit. Deze volgeslibde drains dienen doorgespoten te worden, hierdoor kunt u veel ongerief voorkomen. De kosten hieraan besteed wor den ruimschoots vergoed door hogere opbrengsten. Piasvorming op ingesloten laagten kan men voorkomen door de fouten ®p te sporen. Meestal komt op dergelijke laagten, door het dichtslempen van de bovengrond, piasvorming voor. Hoewel het vee op stal altijd verzorging vraagt is het drijfmestsysteem een ernstige konkurrent van de open loopstal. Beiden geven verkorting van de noodzakelijke arbeidstijd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 12