Zeer onzekere marktsituatie W Vee vlees I** INGEZOXDEN Ingehuld bietenzaad 80 jaar Landbouwvereniging „Reygersberg" te Rilland WAARVOOR KAN DE SPUITMACÏÏINE WORDEN GEBRUIKT Studiedag Proefstation voor de Fruitteelt in de volle grond te Wilhelminadorp en N.F.O. KORTE WENKEN J^.ITZAAI van wintertarwe is te laat en heeft nu geen zin meer. Hét is dan béter te wach ten tot de omstandigheden gunstiger zijn om zo vroeg mogelijk een zomertarwe in te zaaien. De opbrengst van vroeggezaaide zomertarwe kan dan zeker evenaren metd\e - vun laatgezaaide winteivr tarwe RAMP VOOR KALVERMESTERIJ 1 AT al zo lang gevreesd werd is nu gebeurd. De prijzen van vette en kalveren zijn zó sterk gedaald, dat grote verliezen geleden worden. Rechtstreekse steunmaatregelen voor de kalversektor lijken thans onmoge- De getroffen regeling voor het invriezen van varkensvlees behoeft niet te werken, omdat de prijs weer sterk aangetrokken is, echter verlenging van deze beschikking in februari wordt noodzakelijk geacht. Dit waren de conclusies van de besprekingen in de vergadering van het P. V. V. op 26 januari j.l. DEBACLE DREIGT IYAAR ruim 90 van de vette kalverproduktie geëxporteerd wordt naar Italië, welk land op 1 januari de grens sloot, zien we thans een prijs daling tot beneden de oriëntatieprijs van 2,85 per kg levend gewicht. De mestperiode duurt gemiddeld 4 maanden, ter wijl de boer in noodsituaties de levering 2 fi 3 weken kan uitstellen. Dientengevolge zien we thans een aanvoer van ongeveer 600700 ton kalfsvlees oer week, die ge heel door de Nederlandse markt opgenomen zal moeten worden. De marktprijzen ztjn dan ook ge daald van 3,40 eind december tot f 2,70 eind janu ari en ligt daarmee ruim beneden de oriëntatieprijs. Dit heeft tot gevolg dat Nederland, als enige in Je E. E. G., bij de invoer van kalfsvlees uit derde lan den het gehele verschil tussen aanbiedingsprijs en oriëntatieprijs als heffing kan opleggen. Dit bedraagt thans ƒ48,69 per 100 kg levend ge wicht. Dit heeft geen enkele betekenis voor de binnen landse marktprijs. Een interventieprijs voor de vette kalvermarkt bestaat niet in de E. E. G.-verordening. De kalvermesterij is een speculatieve béd rijf stak, die thans verliezen van ƒ150,tot ƒ200,— per kalf moet incasseren. ONOVERZICHTELIJKE VARKENSMARKT De kalvermesterij is een speculatieve bedrijfstak, die stegen van 2,47 tot 2,77 per kg geslacht gewicht. Dientengevolge staat de invriesregeling, die smds 17 januari direkt verband houdt met de prijs en de hoogte van de premie, thans geheel buiten werking. Dit is het geval als de prijs hoger is dan 2,54. Wat zijn de oorzaken van deze merkwaardige prijsont wikkeling? Ten eerste is gedurende 3 weken in de maand januari het aantal varkens, dat door dt. mond en klauwzeer moet worden afgeslacht, gestegen van 18.000 tot 32.000 stuks per week. Daarnaast zijn in de entingsringen thans ongeveer anderhalf miljoen varkens gedurende 3 weken geblokkeerd. Hierdoor is het gemiddelde aanbod van 120.000 varkens per week thans gedaald tot een aanvoer van 80.000 stuks per week. Met de lage kalfsvleesprijzen en de aflevering van slachtvarkens uit de ringen verwacht men de komen de weken toch ook een vrij sterke prijsdaling in de varkenssektor. Dit is de reden, waarom het produktschapsbestuur besloot de Minister van Landbouw te verzoeken de invriesregeling ook voor de maand februari te hand haven. De huidige beschikking is op 31 januari af gelopen. DE RUNDVLEESMARKT De rundvleesprijzen bewegen zich sinds enkele weken net boven de oriëntatieprijs, waardoor bij invoer uit derde landen de halve heffing van 15 cent per kg levend gewicht geldt. Naast een invoer van ongeveer 1000 stuks uit Engeland is de afgelopen week ook nog 150 ton rundvlees uit Denemarken binnengekomen. Daar de laatste maanden geen Deense invoer meer plaats vond, is deze; invoèr een complete verrassing. Gelukkig bleef de Ierse ründvleesinvoer achterwege, daar dit land geteisterd werd door een havenstaking. Merkwaardig is ook, dat België de afgelopen week nog rond 100 ton exporteerde .naar Nederland, on danks een ho<*ére gemiddelde marktprijs van 2,28. Tussen Nederland en België bestaat geen heffing, zodat de lagere Nederlandse marktprijs van 2,13 toch nog aantrekkelijk is voor onze zuiderburen. Het is ons een raadsel hoe dit mogelijk is, als de marktpeiling iuist is. AI met al zal onze lage rund vleesprijs moeiliik kunnen aantrekken ingevolge de verwachte ontwikkelingen voor het kalfs- en var kensvlees. De gehele vleessituatie is thans zó onzeker, dat wii pessimistisch gestemd zijn over de prijsontwik keling in de komende weken. R. NAAR aanleiding van een in onze rubriek van 21 januari j.l. opgenomen korte wenk be treffende ingehuld suikerbietenzaad schrijft het Kon. Kweekbedrijf en Zaadhandel D. J. van der Have N. V. te Kapelle: Tot onze spijt moeten wij u mededelen, dat wij voor de wijze waarop in uw blad kritiek geleverd wordt op dit ingehulde zaad weinig waardering kunnen hebben. Immers de redenen van uw kri tiek geeft u niet aan. Wij delen u mede, dat wij met het ingehulde suikerbietenzaad bijzonder grote suksessen hebben gehad en dat de telers, die dit produkt hebben gebruikt, in het algemeen hierover, bijzonder te vreden zijn. Het voordeel van het ingehulde zaad is, dat het aantal dubbelvullingen tot een abso luut minimum beperkt blijft. De vulstof, die ge bruikt wordt, vormt geen enkele belemmering voor de kiemkracht en opkomst doch biedt het voordeel dat het een insecticide bevat, waardoor schade door insektenvraat in belangrijke mate ge ëlimineerd wordt. Er wordt gesteld dat het zaad duurder is. De prijs van pillenzaad bedraagt Hfl. 13,per kilo bij een kluwenaantal van ca. 58.000 per kilo. Preci- siezaad met een kluwenaantal van 70.000 per kilo kost Hfl. 18,55. Een eenvoudige berekening leert dus, dat het ingehulde zaad niet duurder doch eerder iets voordeliger is dan precisiezaad C. De kiemkracht van pillenzaad bedraagt ca 75%, terwijl de éénkiemigheid, een bijzonder belang rijke faktor, ligt tussen 85 en 90%. Gaarne zouden wij vernemen waarop deze kri tiek gebaseerd is, te meer daar zelfs het Insti tuut voor Rationele Suikerproduktie en de fa brieken geen enkele suggestie met betrekking tot het gebruik van pillenzaad hebben gedaan. APGERICHT op 20 januari 1886 vierde op 21 janu- v ari j.l. de Landbouwvereniging „Reygersberg" afd. Rilland der Z. L. M. het 80-jarig bestaan van deze verenigipg. De voorzitter, de heer W. C. van der Werff, kon op de feestavond, door een commissie ge organiseerd, een groot aantal leden en genodigden met hun dames welkom heten in de feestelijk inge richte zaal van het „Dorpshuis" te Rilland. Uit de herdenkingsrede die de heer W. C. van der Werff uitsprak bleek dat de vereniging zich in de loop van deze tachtig jaren volkomen aangepast heeft en nog steeds aanpast bij de veranderende problemen en be langen van de leden. Begonnen als boerensociëteit werd overgeschakeld tot voorlichtings- en bestrijdingsvereniging. Later voerde de aankoop van zaai- en pootgoed de hoofd toon en nog later de gezamenlijke kunstmesta ankopen. Deze taken werden successievelijk, in de loop der jaren door de C. Z. A. V. te Wemeldinge overgenomen en vroegen andere problemen de aandacht. Vandaag aan de dag zijn deze er nog zoals de vraagstukken van. het tracé van de nieuwe rijksweg, pijpleidingen van de gas- en waterleiding, $e van Pernis nasr Ter- neuzen, de ScheldeRijnverbinding, de voorgestelde persleiding Bergen op ZoomWaarde enz. Alle kwesties die van groot belang zijn voor de streek. Nadat door verschillende andere sprekers het woord gevoerd was werd vervolgens een herdenkings- spel opgevoerd, geschreven door de vice-voorzitter de heer C. van Gorsel en getiteld: „Oe 't was - Oe 'f is en Oe 't kommen zal", in 5 tafrelen nl. 1895, 1913, 1939, 1966 en 2000. Hieraan werkten mee mevr. Huijs- manGriep, de heer C. van Gorsel en de heer en mevrouw Munnik. Na dit herdenkingsspel overhandigde de vice-voor zitter de voorzitter de heer W. C. van der Werff en de sekretaris de heer J. A. Boot een aandenken voor het respectievelijk 35 en 30 jaar vervullen van hun functies, terwijl mevr. v. d. Werff en mevr. Boot bloemen werden aangeboden. Daarna kwamen de jongeren aan de beurt. De com missie had voor een prima dansorkest gezorgd en tevens toch de ouderen niet vergeten door het dan sen af te wisselen met enkele familie-spelen. Bestuur en commissie kunnen op een zeer geslaagde avond terugzien. OP donderdag 10 februari zal in de Bcatrixzaal van café-restaurant „Engels" (Groothandelsge bouw) te Rotterdam een winterstudiedag worden ge houden over het onderwerp „Waarvoor kan de spuit- machine worden gebruikt?" De spuitmachine kan niet alleen worden gebruikt voor de ziektebestrijding, maar ook voor de chemische dunning bij appel, bij de toepassing van gibberellazuur in ae fruitteelt en bij de chemische onkruidbestrijding in fruitgewassen. Begunstigers van het Proefstation kunnen aan deze studiedag deelnemen. In dat geval dient men zich vóór 7 februari aan te melden bij de N. F. O., Groen- hovenstraat 5, Den Haag. De kosten voor deelname bedragen met inbegrip van koffie, thee en koffie maaltijd 7,per persoon (ter plaatse te voldoen). Uw redakteur maakt de korte wenken vanzelfspre kend niet zelf. Wij krijgen deze van verschillende be voegde zijden toegezonden en maken daaruit een keuze. Ook met deze wenk was dit Het geval. Naar aanleiding van deze wenk, die wij ontvin gen van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst te Zevenbergen, het volgende commentaar van deze dienst: Mijnheer de redakteur, Naar aanleiding van het ingezonden stuk door de Fa. v. d. Have, zou ik de volgende opmerkin gen willen maken. Allereerst dank ik voor de reaktie. Een korte wenk moet kort zijn, maar heeft weieens als nadeel dat het gestelde te algemeen of te sterk uitvalt. De bedoelde wenk is hier wat algemeen uitgevallen. Uit zaaiproeven in voorgaande jaren bij het I.L.R. genomen, bleek dat de VERDELING van ingehuld bietenzaad weinig voordelen bóod ten opzichte van gewoon precisiezaad. Ook was het niet beter te ver zaaien. Het is zelfs niet onmo gelijk dat de C-maat van dit zaad met een andere schijf of band gezaaid moet worden dan de C- afmeting van niet ingehuld zaad. De toegevoegde vulstof behoeft geen belemme ring te zijn voor een goede veldopkomst, maar bevordert toch de vochtopname niet. In hoeverre de bijgevoegde fungicide en insecticide voldoet, is niet bekend. Uit proeven bleek, dat de veldop komst van ingehuld zaad doorgaans iets lager is dan van gewoon precisiezaad. Afgaande op gegevens van voorgaande jaren (zie ook ,JDe Suikerbiet" van dec. 1965) is de kiemkracht niet beter, maar eerder iets minder dan van het normale precisiezaad. Dit verklaart mogelijk ook de iets minder goede veldopkomst. De éénkiemigheid van ingehuld zaad ligt hoog, hetgeen ook uit zaaiproeven bleek. Tussen de ras sen bleken echter rasverschillen, waarbij een van Uw rassen een gunstige indruk maakte en een hoge éénkiemigheid bezat. De prijs per kg is anders dan U stelt, n.l. bij 58.000 korrels per kg 15,50 en bij gewoon P-zaad f met 70.000 korrels 20,70. (Zie bestelformulier van de suikerfabrieken)Het ene ras komt dan per ha. iets goedkoper uit, maar een ander ras met in gehuld bietenzaad weer aanzienlijk duurder dan gewoon precisiezaad. U schrijft, dat zelfs het I. R. S. en de fabrieken geen enkele suggestie met betrekking tot het ge bruik van pillenzaad hebben gedaan. In het be* stelformulier van V. C. S. staat dat ingehuld zaad wél wat de afmetingsgrenzen betreft overeen komt met de zaad.typen B.-C. of D., maar niet vol doet aan de 1 eisen die BINNEN deze afmetings grenzen aan de fractieverdeling worden gesteld. Rijkslandbouwvoor.lichtingsdienst voor westelijk Noord-Brabant te Zevenbergen. JDEZWAREN van suikerbietenzaad voor uit- zaai in een volgend jaar is altijd een twij felachtige zaak. Aan de wijze waarop bietenzaad moet worden bewaard worden n.l. zeer hoge eisen gesteld. Voor precisiezaad geldt dit nog in veel sterkere mate. Wees daarom bijzonder voorzichtig als U nog een restant je precisiezaad van 1965 over heeft. De kans op een flinke strop is bijzonder groot! yONTROLE van precisie-apparatuur is een belangrijke zaak. Er bestaat gelegenheid gratis controle te laten verrichten op de verdeél- apparatuur, zoals de cellen van de bandjes en schijven. Deze wordt verzorgd door het I. R. S. te Bergen op Zoom. Zó spoedig mogelijke opgaVh onder vermelding van type machine, aantal schij ven of bandjes dat men wil laten controleren is dan gewenst (telef. I.R.S. 01640 - 4970). Belang stellenden ontvangen bericht waar en wanneer e.e.a. kan geschieden. v li

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 11