Werktuigennieuws van de R. A. I. 9 TRANSPORTWERKTLIGEN ^|/rAGENS voorzien van een opraapinrichting de z.g. laadwagens waren in diverse typen aanwezig evenals vacuummestzuigers en mengmest- apparatuur. Hydraulische kipwagens van B. A. V. (hogere bouw, grotere steunvoet, draaipunt verder naar achteren), Spijkstaal, Miedema (o.a. een 6-tons type met tandemas en hydraulische steunvoet) en verschillende andere merken wgren hier present. Ook loswagens en transporteurs in vrijwel alle uit voeringen werden op de diverse stands getoond. Opmerkelijk was dat vele wagens reeds waren voor zien van de nieuwe landbouwbanden in de maat 13X16. Louis Nagel te Arnhem introduceerde hier de Weimar bunkertransporteur. Dit is een grote, laag geplaatste transportband. De lengte bedraagt ruim 7.50 m., de bovenbreedte 2.00 m., de band- bi-eedte ca. 1.00 m. De rubberband is aan beide zij den voorzien van rollenkettingendaarmee wordt de band getransporteerd. Deze band is bestemd voor opvangen en transport van aardappelen. De inhoud bedraagt 4 ton. Dit b.etekent dat de inhoud van een wagen in één keer zou kunnen worden gelost. Prijs f 3990. TALRIJKE ANDERE MACHINES (Vervolg van pag. 7.) JpORD toonde de nieuwe County Super 6 trekker, voorzien van vier grote aangedreven wielen. Het motorvermogen bedraagt 90 pk bij 2100 toeren per minuut. In vergelijking met andere wieltrekkers is de gewichtsverdeling tussen voor- en achteras geheel anders. Van het totaal gewicht, groot 3695 kg rust 2245 kg op de vooras en 1720 kg op de achteras. Er zijn 8 versnellingen vooruit. Dergelijke trekkers zullen ongetwijfeld tot grote prestaties in staat zijn. De trekker van de toekomst, de Ford Typhoon II toonde o.m. aan dat de techniek nog geen eindpunt heeft bereikt. breedte, zijn op het centrale frame een stel trans- portwielen gemonteerd. Aan de andere zijde van het raam is een trekoog aangebracht. De transport- wielen blijven steeds gemonteerd; tijdens zaai- of dunwerk wordt de as eenvoudig een halve slag naar boven gedraaid. Een centrale aandrijving van de Vicon Monodrill is nu ook verkrijgbaar. Daarbij zijn 4 afstanden in de rij mogelijk. Ook Centra-Drill kan met nortonkast (6 afstanden) worden geleverd. Bij Tank zijn de cellen in de zaaischijven gewij zigd en voorzien van een soort invoergootje. Rustica heeft nu ook een machine met centrale aandrijving en desgewenst meer dan 6 elementen. Houben N.V. te Heerlen levert Monodrill en Monozentra precisie- zaaimachines (de laatste met centrale aandrijving). Een transportwagen voor brede machines kan wor den bijgeleverd 610, Alle bekende precisiezaaimachines zijn in de af gelopen maanden wederom door het I.L.R. te Wa- geningen op lijmband beproefd. De meest gewenste afmetingen van de cellen zijn daarbij vastgesteld voor B-, C- en D-zaad. In vergelijking met de voorjaarsdemonstratie waren er op het gebied van de soorten en aantallen dunmachines geen geheel nieuwe exemplaren. En kele machines zijn op onderdelen verbeterd. De Vicon-Steketee is o.m. dichter op de trekker ge bouwd waardoor minder zijdelingse afwijkingen zullen ontstaan. De elektronisch bediende Monomat is gewijzigd, zodat een hogere rijsnelheid en dus een grotere kapiciteit bereikt kan worden. Als meest ge wenste rijsnelheid wordt nu 2.2 km per uur ge noemd. Op de voorjaarsdemonstratie 1965 was dat plm. 800 m. per uur. ^OOR de oogst van granen, aardappelen en bieten waren de nieuwste machines aanwezig. Moderne machines, waarbij gestreefd wordt naar een maxi male kapaciteit en prestatie. Bij de aardappelrooi- machines zagen we o.m. een geheel gewijzigde twee- rijige B.A.V.; de tweerijige Grimme; een nieuwe De nieuwe freesmachine van Lely. Deze werkt z.g. overtop, en werkt alle stoppels in één bewerking onder. RONDER te streven naar volledigheid worden ten slotte nog een aantal werktuigen genoemd die, samen met vele andere, bepaald interessant zijn. Geheel nieuw was een 100 pk trekker van Massey Ferguson. Deze M F 1100 heeft een 6-cylinder motor die genoemd vermogen levert bij 2200 toeren per minuut met Multi-Power zijn 12 versnellingen vooruit beschikbaar. De hydraulische installatie is kompleet, waarbij 2 hefcylinders achter de achter- brug zijn gebouwd. Pompcapaciteit 91 liter per mi nuut. Het gewicht bedraagt ongeveer 4000 kg. Vijzel me' stortbak. Vooral geschikt voor graan, meel enz. Voorzien van twee wielen en trekhaak voor transport. TEGENOVER de machtig grote trekkers toonde O. de Leeuw N.V. te Zwolle de B.M.C.-mini- trekker, met een motorvermogen van 15 pk, een ge wicht van 975 kg, 9 versnellingen vooruit en een onafhankelijke hydraulische hefinrichting. Voor deze B.M.C.-Mini zijn reeds een aantal speciaal aan gepaste werktuigen beschikbaar. Mc-Cormick toonde ook hier o.a. de 523 en 624 trek kers resp. in de 50 en de 60 pk klasse. Deutz toonde twee nieuwe typen in de 05 serie met o.a. de Multi- mat transmissie. Daardoor is schakelen onder be lasting en zonder ontkoppeling mogelijk. Elke ver snelling kan daarmee 30°/o worden verhoogd, zodat in totaal 12 versnellingen vooruit en 4 achteruit beschikbaar zijn. J^IJENFREZEN met meer dan drie elementen waren er van Badalini (Cebeco) en Garin (D. en M. te Weert en Heel). Diverse kunstmeststrooiers waaronder een nieuwe Lely-strooier met bakinhoud van 2 ton, een Kromag-strooier met twee verdeel- schijven en twee nieuwe typen van Amazone. De Diadem oplader was voorzien van een maaibalk en zijaanvoervijzel. Deze kombinatie (vorig jaar reeds op de D.L.G. te Hannover) is vooral bestemd Lely maaidorser met hydraulisch opk'apbaar maaibord van 4.20 m. De meeste bietenrooimachines waren, reeds te zien op de najaarsdemonstratie in de Wilhelmina- polder. Nieuw waren o.m. de zelfzoekende schaar bij Kleine (ook op Z.L.M.-tentoonstelling in Axel), de hydraulische besturing op Stoll (meerpr. 730, een grotere bak op Stoll C 25 (1400 kg) en een ge heel nieuwe, tweerijige Vicon-Steketee rooimachine. Voor de oogst van gras en hooi waren vele nieuwe en/of gewijzigde werktuigen aanwezig. Maai- werktuigen in diverse soorten zoals maaibalken, cirkelmaaiers, trommelmaaiers en cyclomaaier. Schudders waren er te kust en te keur, met een duidelijke toename van het aantal trommelschud- ders. Voor hooitransport en verwerking diverse blazers met de sterk in belangstelling toenemende hooiverdelers. Verder trok ook de Lely maaidorser met hydraulisch opklapbaar maaibord (4.20 m.) de aandacht. voor gewassen voor de conservenindustrie b.v. spi nazie. Met het vermelden van het vorenstaande zijn we allerminst volledig geweest. In het bestek van dit artikel is dat onmogelijk. Toch zullen de indrukken van de R.A.I. voor velen aanlei ding zijn tot een gesprek. Is het niet vanwege de „Schipper-Express" dan wel als gevolg van het vele dat men op deze voortreffelijke ten toonstelling kan zien. En dat alles met de be doeling om een verdere doelmatige mechani satie te realiseren. Krakei aardappelrooier met aangebouwde (Westdijk) loofklapper. Amac eenrijige wagenrooier; een op onderdelen verbeterde Romas; Krakei met en zonder loofklap per; Grimme met grotere verzamelbak van 1400 kg en de nieuwe Europa-seri& (9 typen). Aange kondigd werd de komst van een tweerijige Wisent rooier met verzamelbak van 1500 kg.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 9