WERKTUIGENNIEUWS VAN DE R.A.I J. T. ANDRINGA 7 R. L. V. D. GOES J}U1ZENDEN belangstellenden hebben vorige week de R.A.I. 1966 te Amsterdam be zocht. Een tweejaarlijks evenement, dat eigenlek niet gemist kan en mag worden. De tentoonstelling was groot en bovendien veelzijdig. Een uitstekende gelegenheid om zich van diverse ontwikkelingen op de hoogte te stellen. Dit is nodig om een verantwoorde keuze te kunnen maken. Dit jaar had men het transport op de bedrijven centraal gesteld. Vele andere machines en werktuigen maakten het geheel kompleet. Opvallend was wel dat verschillende standhouders de prijzen op hun werktuigen hadden vermeld. Twee jaar geleden kwam dat slechts sporadisch voor. Omdat een informatie over de prijzen toch wel erg belangrijk is, verdient genoemde vermelding zeker aanbeveling en navolging. Overigens werden prijsinformaties veelal spontaan verstrekt. Het is vrijwel niet moge lijk om hier een volledig beeld van de R.A.I. te geven. Verschillende machines en werk tuigen. die vooral voor ons gebied van betekenis zijn, vragen echter wel onze aandacht. SPUITMACHINES JN de praktijk bestaat een toenemende belang stelling voor spuitmachines. Voor grote opper vlakten (loonbedrijven, kombinaties) zijn speciale grote machines ontwikkeld. Zelf rijdende typen staan daarbij in de belangstelling. Naast de op- bouwspuiten op Unimog (Hoegen Dijkhof), Ford (Weststrate) en Same (Cebeco) zagen we een nieuwe soortgelijke spuit van Urgent opgebouwd op een Fiat trekker. Ook hierbij waren alle bedienings handels in de cabine gebracht. De machine is uit gerust met een 130 liter pomp, een tank van 1000 liter en hydraulische bediening van de sproeiboom. De machine van Weststrate, Krabbendijke was nu voorzien van een polyester tank. Spuitmachines voor opbouw achterop trekkers (driepunts bevestiging) zijn sinds jaar en dag op de markt. Opvallend is echter de ontwikkeling van een goedkoper type machine. Vrijwel iedere bekende fabrikant van spuitmachines brengt thans een drie puntsmachine op de markt in de prijsklasse van ca. 2000,Uiteraard hebben deze geen onbeperkte mogelijkheden. De standaarduitvoering is meestal met 12 m. spuitboom. Sommige merken noteren een prijs, die nog enkele honderden guldens lager ligt dan de zojuist genoemde. het gebied van ploegen is een ontwikkeling gaande naar ploegen met meer dan twee scha ren. Bij de bekende merken waren vrijwel steeds ook driescharige wentelploegen te zien. Verder drie- en meerscharige rondgaande ploegen. Trekkers met groot vermogen werken deze ontwikkeling in de hand. De algemene voorkeur van de praktijk voor wentelploegen is bekend en begrijpelijk. Naarmate echter het aantal scharen toeneemt wordt het prijs verschil groter. Van enkele bekende merken ploegen bedraagt het verschil tussen een driescharige wentel en een driescharige rondgaande ploeg ca. 1500, ten gunste van de laatste. Ploegtechnisch gezien zal de wentelploeg ongetwijfeld favoriet blijven. Vicon toonde een nieuwe spitmachine met een werkbreedte van 1.40 meter. Een uitbreiding van de bestaande serie. Deze nieuwe machine is geschikt voor de meeste landbouwtrekkers; een extra vertra- gingskast is meestal niet nodig. De laagste versnel ling zal dan ca. 2 km per uur moeten bedragen. De prijs ligt aanzienlijk lager dan die van de ma chine met 2.10 m. werkbreedte en is vastgesteld op 3750,—. GRONDBEWERKING PRECISIEZAAIMACHINES EN BIETENDUNMA- CHINES QP de stands van Massee en Vicon zagen we o.m. de reeds min of meer bekende schudeggen. Een toenemend gebruik van deze werktuigen is vooral te verwachten voor de aardappelkultuur. Beide genoemde, aangedreven eggen zijn aanzien lijk verbeterd De verwachtingen zijn dan ook hoog gespannen. Voor de Vicon schudeg wordt een prijs genoteerd van 2975;voor de Stimegg 3400, Beide hebben een werkbreedte van 3 meter. De tandbalken van de Stimegg zijn nu verstelbaar, waardoor ze meer of minder slepend kunnen worden ingesteld. Naast een verzwaring van assen en lagers zijn ook de tanden verzwaard. Het aantal tanden is echter verminderd. De tandbalken van de Vicon schudeg zijn gedeeld en hebben per stuk een ver schillende slaglengte. Per balk is de lengte van de nu zeskantige tanden instelbaar. Beide machines maken een solide indruk. Vicon Rotaspa spitmachine, werkbreedte 1.40 m. Geschikt voor combinatie met praktisch alle middelzware trekkers. HET aantal merken en typen precisiezaaima- chines is sinds vorig jaar vrijwel gelijk ge bleven. Op de grote demonstratie in de Wilhelmina- polder waren deze ook reeds vertegenwoordigd. Op verschillende stands waren nu machines met 12 zaaielementen te zien. Soms waren deze aan een speciaal breed raam gemonteerd, soms ook waren twee komplete 6 rijige machines aan elkaar gekop peld. Brede machines leveren vaak moeilijkheden op bij transport over de weg. Vermeldenswaard is in dit verband de handige konstruktie die Vicon hiervoor heeft toegepast. Zowel bij hun 12 rijige zaaimachine als bij de dunmachine van dezelfde (Zie verder pag. 9) Nieuwe Vicon centraalaangedreven precisiezaaimachine met Monodrill elementen, werkbreedte 6 au-ter ia transportstand. Aan het centrale frame zijn de twee transportwielen gemonteerd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 7