De trekkervoorlader Het Lely centra-set systeem Hoegen Dijkhof nieuwtjes 13 Werktuig met veel mogelijkheden. Voor veie bedrijven doelmatig. Interessant vlugschrift gratis verkrijgbaar. Menselijke arbeid wordt in steeds toenemende mate door machines en werktuigen ver vangen. Naast grote speciale machines zijn er een aantal kleinere werktuigen die in de be langstelling staan. Van deze laatste krijgt vooral de trekkervoorlader steeds meer de aan dacht. Om aan de stijgende behoefte aan voorlichting en dokumentatie over dit werktuig te vol doen werd in 1963 een vlugschrift samengesteld. Dit geschiedde door de R.L.V.D. te Goes in samenwerking met de Verenigingen voor Bedrijfsvoorlichting op Zuid-Beveland en de Rijkslandbouwkonsulenten voor Landbouwwerktuigen en Arbeidsvraagstukken te Wage- ningen. Het vlugschrift was „een schot in de roos". De aanvragen stroomden bij honderdtallen binnen. In enkele maanden was het grootste deel van de gehele oplage, die 25.000 exem plaren bedroeg, verspreid. Deze grote belangstelling was bovendien veelzijdig. Landbou wers, voorlichters, loonbedrijven, importeurs, dealers en onderwijsinstellingen behoorden allen tot de belangstellenden. TIIANS NIEUW VLUGSCHRIFT VERKRIJGBAAR. De opnieuw stijgende vraag naar het inmiddels niet meer voorradige vlugschrift heeft geleid tot het maken van een tweede druk. Ook hiervan zijn intussen reeds enkele dui zenden besteld. Met uitzondering van de genoemde richtprijzen is het geheel vrijwel on gewijzigd. De talrijke aspecten verbonden aan de voorlader, de trekker en het. gebruik van deze kombinatie zijn in dit vlugschrift op overzichtelijke wijze samengevat. Genoemd zijn o.rri. de gebruiksmogelijkheden, de eisen waaraan voorlader en trekker moeten voldoen, de prij zen van voorlader en hulpstukken, het hefvermogen i.v.m. oliedruk en diameter cilinders, beperking wielslip en rijschema voor het laden van produkten. Voorts zijn negen duide lijke afbeeldingen opgenomen. Dit vlugschrift is gratis verkrijgbaar bij alle Rijkslandbouwkonsulentschappen met een ambtsgebied. Met het oog op de nader vast te stellen omvang van de oplage en de grote vraag, is spoedige bestelling zeer aan te bevelen. J. T. ANDRINGA, R.L.V.D. - Goes. WAT KOST EEN VOORLADER. Gezien praktisch alleen de richtprijzen in het vlugschrift 1966 zijn aange past, nemen wij deze onderstaand voor diegenen die nog een oud vlugschrift in hun bezit hebben, over. Richtprijzen (geen vaste prijzen!) voor de voorlader en de hulpstukken: Basisapparaat 1.100,tot 1.600, Driewegkraan (eventueel) 100, Grondbak 1 m:i 350, Grondbak 1 m* 425, Mestvork 325,— Trekkervoorlader met hydraulische laden van stapels stro. Een éénma grote kapacit'cit. Bietenvotlc 375. Retourneer voor bak of vork30, Vork voor kisten en laadborden 350, Groenvoervork 500 Verlengstukken voor basisapparaat 300,- Ruiter- of schélvendrager 700, Grondschuif 350 Pakkenklem voor stapels hooi- en stropakken 1.200, klem voor het nsniethode met tot f 550,— tot 900,— tot f 550,— Red Teneinde centrifugaal kunstmeststrooiers zeer nauwkeu rig en eenvoudig te kunnen afstellen, is door C. van der Lely N.V. voorlopig alleen voor de Lely kunstmeststrooier, type H met snelsluiting het Centra-set systeem ontwikkeld. Dit systeem omvat een inrichting met 2 trechters, waarin de kunstmest wordt opgevangen als men proefdraait. Deze trechters zijn precies geplaatst op de randen van de sector, waarin de kunstmest gestrooid wordt als de ma chine goed afgesteld is. De door deze trechters opgevangen kunstmest wordt ver zameld in buisjes, die onder deze trechters aangebracht zijn. Als de in deze buisjes opgevangen hoeveelheden gelgk zijn, is de machine afgesteld. In dit geval wordt dus centraal achter de machine gestrooid. Zijn bedoelde hoeveelheden ongelijk, dan moet de machine opnieuw afgesteld worden. Onnodige verspilling van kunstmest door een onjuiste af stelling kunnen door dit Centra-set systeem voorkomen wor den! Een apparaat, waarvan men zeer veel profijt zal hebbenl Lely-Centra-set-systeem; de huisjes aan linker en rechterzijde zijn duidelijk op de foto te zien diening van de kranen voor het spuiten geschiedt van uit de cabine. De overbekende Diadem ZL 140, was uitgerust met een maaiwerk en vijzel, waardoor deze machine in staat is spinazie onbeschadigd te oogsten. Op de tentoonstelling „Het Landbouwwerktuig" was H. J. Hoegen Dijkhof Handelmij. N. V. te Doetin- chem met o.m. een vestiging in Zeeland te 's Heer Arendskerke, vertegenwoordigd met verschillende nieuwe machines. Geheel nieuw voor Nederland waren de Carraro trekkers met een aftakas vermogen van 29 pk bij 540 omw./min. 3 typen zijn leverbaar: 1. Carraro 300 transport 2. Carraro 300 landbouw (zie afbeelding) 3. Carraro 300 fruitteelt (spoorbreedte 98 cm). In combinatie met de Carraro 300 landbouw was tevens een Carraro zaaimachine opgerteld (zie afbeel ding). Ook de Stoll bietenrooier type C 35 welke werd aangedreven door een electro-motor, zodat iedereen de werking van de machine goed kon bekijken, had veel interesse. Nieuw aan deze machine is, de hydrau lische besturing vanaf de tre^kerziiplaats, waardoor de bestuurder in staat is snel en gemakkelijk de ma chine aan te passen aan de te rooien bietenrij. Hier door is een tweede man absoluut onnodig. Dat ook de H. J. Hoegen Dijkhof Machinefabriek te Emmeloord ondanks de brand (nov. 1965) niet stil zit, bewezen de „non-drip" spuitdoppen welke waren ge monteerd op de H. D.-Veldspuit type 202 voor trek kers met driepunts-hefinrichting. Deze nieuwe spuit doppen voorkomen het gehate nadruppelen bij het uit schakelen van de machine aan het eind van de akker. Deze doppen kunnen uiteraard ook voor de H D. Veldspuit type 160 voor Unimog worden gebruikt, en mdien gewenst ook geleverd worden voor reeds in gebruikziinde H. D.-Veldspuiten. De H D.-Veldspuit tvpe 160 LA op Unimog levert •oor zijn breedte van 20 m altijd weer een imposant beeld Was voorheen deze veldspuit „half automa tisch" leverbaar, het type dat werd tentoongesteld is °eheel automatisch te bedienen. D.w.z. vanuit de be stuurderscabine kan de gehele spuitboom C20 ml in- en uitgeklapt worden. Ook de hoogte-instelling en be

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 13