Luzerne in het bouwplan De bedrijfsekonomische aspecten AAN het behoud van een goed produktievcrmogen van de grond moet steeds de nodige zorg besteed wórden. Een van de mogelijkheden die ons hierbij ten dienste staan is de teelt van luzerne. De grondverbeterende werking van luzerne berust in hoofd zaak op het effekt van doorworteling van de grond onder de bouwvoor. Daarnaast brengt luzerne stikstof in de grond. Niet in alle gevallen zal luzerne de oplossing van de moeilijkheden met struktuur en doorlatendheid van de grond geven. Veelal zal de toevoer van organische stof met groenbemestingrgewas sen niet gemist kunnen worden. Naast de grondverbeterende werking zal aandacht besteed dienen te worden aan de financiële opbrengst-mogelijkheden van dit gewas. De geld-opbrengst wordt bepaald door kg-opbrengst x kg- prijs. De kg-opbrengst wordt sterk beïnvloed door de grond soort en het weer en wisselt dientengevolge van jaar tot jaar, de prijs wordt de laatste jaren min of meer bepaald door de import van droog produkt (pallets) uit andere landen. ÏJit een aantal waarnemingen blijkt, dat het saldo (ink?, stik stof nalevering en opbrengst-verhogende werking) vrijwel gelijk ligt als het gemiddelde saldo van gerst. Uitgaande van een gemiddelde opbrengst van 12 ton zal de kg-priis circa 9,5 een* moeten bedragen. Met dit artikel en het vorige artikel afgelopen week, is ge tracht de belangrijkheid van luzerne, voorwat betreft de gun stige invloed op de struktuur van de grond, alsmede de finan ciële aspekten aan te geven. Hierbij plaatsen wij het tweede gedeelte van het door de heren M. Murre en J. M. van der Weele verzorgde artikel over de luzerneteelt en wel het bedrijfs-econo- misch gedeelte van de teetl. In tegenstelling tot de mededeling van de vorige week willen wij er alsnog gaarne op wijzen dat de heer M. Murre dit bedrijfs-eco- nomische gedeelte van het artikel samenstelde. RED. DIJ het opstellen van een bedrijfsplan (bouwplan) met daarin op- genomen een bepaalde oppervlakte luzerne voor de groenvoeuer- drogerijen, kan de boer zich de volgende vraag stellen: past het in de bedrijfsorganisatie hoe groot is het eventueel te investeren kapitaal wat is de geldelijke opbrengst, resp. het saldo per ha. De eerste vraag is niet zonder meer te beantwoorden. Dit houdt namelijk nauw verband met de beschikbare arbeid, de mechanisatie- graad en de mechanisatiemogelijkheden. Het te investeren kapitaal is te begroten. Eveneens zijn de geldelijke opbrengst en het. s^ldo per ha te becijferen. Totale opbrengst minus toegekende kosten geeft het saldo. Uiteraard betreft dit slechts een begroting die echter gebaseerd kan zijn op bedrijfsekonomische gegevens van voorafgaande jaren. De teler wil nu weten wat het saldo van luzerne is of welke prijs per kg gedroogd produkt gemaakt moet worden in vergelijking tot andere gewassen. Voor een juiste beoordeling is het nodig bouwplan nen met en zonder luzerne onderling te vergelijken, daar we nog niet de beschikking hebben over voldoende gegevens wat betreft de nawerking van luzerne op de verschillende grondsoorten, resp. gewas sen, zal volstaan worden met het berekenen van het saldo van zomer- gerst, terwijl vervolgens zal worden berekend wat luzerne per kg droog produkt moet opbrengen om eenzelfde saldo per ha te geven. Saldo berekening zomergerst per ha HIERBIJ wordt uitgegaan van de gemiddelde kg-opbrengst per ha va- een aantal akkerbouwbedrijven 30) op de Zeeuwse Eilanden over de jaren 1960 t/m 1964. De kg-prijs wordt gesteld op 32 cent. Totaal saldo per ha Opbrengst 4550 kg a 0,32 Stro-opbrengst Totaal Toegerekende kosten Zaaizaad Bemesting Sproeiloon Maaidorsen -f- stropersen Opslag, drogen en schonen Sproeimiddelen Rente, verzekering, etc. Totaal 60,— 82,- 30,- 200,— 91,— 50, 36,— IN tabel 2 wordt weergegeven de bruto-opbrengst minus zaaizaad en be- mestingskosten plus de berekende nawerking en het totale saldo in gul dens per ha en als vergelijking wordt het saldo van zomergerst over de jaren 1957 t/m 1964 in deze tabel opgenomen. Voor nadere toelichting wat betreft N-nalevering en opbrengst-niveau ver hogende werking wordt verwezen naar het eerste deel van dit artikel. d of Ka (uc ?/7 Q V y 1.456, 120, 1.576.— 549,— Saldo 1.027,— fyy<v4: Wanneer een maaidorser -f pers op het bedrijf aanwezig is, dan wordt het saldo met 200,per ha verhoogd en wordt dan 1.227,De kosten "aan afschrijving, rente, enz. van bedoelde machines zijn zgn. vaste kosten en worden bij de saldo-berekening buiten beschouwing gelaten. Het saldo van bovengenoemde akkerbouwbedrijven (L.E.I.-bedrijven) was over de jaren 1960 t/m 1964/'65 gemiddeld 1.136,per ha. Hierbij zijn dus bedrijven die met eigeh machines oogsten en persen en bedrijven die met de loonwerker werken. Opbrengst luzerne (gedroogd produkt per ha) PVENALS bij alle landbouwgewassen loopt ook de opbrengst van luzerne 1* van jaar tot jaar vrij sterk uiteen. Uit waarnemingen van een tweetal drogerijen (Scherpenisse en Dollard-bedrijf gemeente Groningen) blijkt dit over de jaren 1952 t/m 1964 te variëren tussen 9,3 ton en 14 ton/ha. Het gewogen gemiddelde over deze periode was 10,8 ton/ha. Voor de drogerij te Scherpenisse was dit over dezelfde periode 9,314:6 ton per ha met een gemiddelde van 11,4 ton. In 1964 was de opbrengst aan gedroogd produkt per ha voor een drietal Zeeuwse drogers als volgt: Scherpenisse Zierikzee Kortgene 13,1 ton 12,5 ton 13,3 ton V/ n6i "6? oyjlJa KK Welke prijs per kg droog produkt moet de teler ontvangen om eenzelfde saldo te verkrijgen als voor zomergerst berekend? ITITERAARD hangt dit af van welk saldo men voor gerst uitgaat. De meest juiste vergelijking is o.i. als voor deze berekening wordt uitgegaan van het gemiddelde saldo van de L.E.I.-akkerbouwbedrijven 1.136,/ha) over de jaren 1960 t/m 1964. De belangstellende lezer kan dan nagaan in hoeverre dit overeenkomt met zijn eigen bedrijf. Verder wordt aangenomen dat de kosten van zaaizaad en kunstmest, enz. (toegerekende kosten) gelijk zijn aan de opbrengstverhogende werking -f- stikstofnalevering van een éénjarig luzernegewas (de berekende nawerking is gemiddeld ƒ260,/ha; de kosten aan zaaizaad -f- bemesting, enz. kunnen gesteld worden op circa 200,/ha). De uitbetalingsprijs door de drogerij is bij deze aanname dus gelijk aan het saldo (bruto-opbrengst stikstöfnalevering en opbrengstverhogende werking toegerekende kosten). (iZe verder pag. 15.) Opbrengsten en prijzen zijn ontleend aan de mede deling no. 112 van het P.A.W. te Wageningen door ir. H. A. te Velde (P. A. W.) en ir. J. A. Grootenhuis (I. B.). 32

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 12