PLATTELANDSJEUGD Algemene kontaktdag tevens Algemene Vergadering P.J.G.N. Twintig jaar P.J.G. te Koudekerke P. J. G. Jongerenaktiviteiten De jaarlijkse Algemene Kontaktdag van de P.J.G.Z.. die gehouden wordt op zaterdag 5 februari a.s. in liet City-theater te Middelburg, draagt deze keer een bijzonder karakter. Zij zal namelijk gecombineerd worden met de jaarlijkse Algemene Vergadering van onze landelijke organisatie, de PJ.G.-Nederland. In voorgaande jaren werd deze Algemene Vergadering gehouden in Utrecht. Het bestuur van de P.J.G.N. meende echter dat het voor de leden uit de verschillende provincies niet altijd even gemakkelijk was om «en dergelijke vergadering bij te wonen, en besloot toen, dan maar naar die leden toe te komen. De Alge mene Vergadering zal dan ook in het vervolg steeds in een andere provincie plaatsvinden, en de PJ.G.Z. genoot de eer als eerste deze gecombineerde bijeenkomst te organiseren. Een belangrijk voordeel van een dergelijke combinatie is natuurlijk, dat de Zeeuwse leden nu eens rechtstreeks met het werk van de P.J.G.N. kunnen kennismaken, maar veel voornamer vinden wij, dat nu de mogelijkheid bestaat om kontakten te leggen met plattelandsjongeren uit het gehele land. waarmee de naam „Kontaktdag" goed recht wordt gedaan. Een aantrekkelijk programma is samengesteld, dat als volgt luidt: 1. Openingsrede door de voorzitter van de P.J.G.N., de heer J. de Veer. 1. Welkomstwoord van de voorzitter der P.J.G.Z., de heer F. A. Dees. 8. Toespraken, o.m. van de Commissaris der Koningin in Zeeland en van de Burgemeester van Middelburg. 4. ..Vingerwijzing voor een Gezicht" (reputatiebehartiging en nog wat), inleiding door de heer F. A. M. Wilbers, directeur van de Stichting Public Relations Land- en Tuinbouw. 5. Pauze. S. „Een middagje Nederlands", optreden van de cabaretier Seth Gaaikema met begeleiding van Henk van Dijk. In de foyer zullen een aantal stands geplaatst worden met de resultaten van de wiuterwedstrijden van de PJ.G.N. s Avonds zal door de Streek Zuid-Beveland een groot bal worden georganiseerd in „De Caisson" te Biezelinge. De besturen van P.J.G.N. en P.J.G.Z. zullen op deze dag graag vele leden in Middelburg begroeten! Op 9 november 1965 was het 20 jaar geleden, dat er te Koudekerke een oprichtingsvergadering werd gehouden, waaruit een vereniging, L.J.G. genaamd, geboren werd. Van de aanwezigen besloten er zich 20 als lid op te geven, waarna twee anderen spoedig volgden. Dat het bovengenoemde feit niet zonder meer voorbij kon gaan, was voor iedereen, die op enige manier met de L.J.G. of P.J.G. te maken heeft gehad, of nog te maken heeft, volkomen duidelijk. Daarom werd er op donderdag 25 november j.l. een feestavond gehouden in „Hotel Walcheren". Voorzitter D. Vos heette alle aanwezigen welkom en wees op vele ups en downs van vele verenigingen in deze moderne tijd. Hij merkte op, dat wij in de toekomst minder zullen gaan werken en over meer vrije tijd zullen beschikken. Veel mensen brengen hun vrije tijd door bij de televisie, krant lezen, borreltje drinken enz. De P.J.G. zal moeten voldoen aan de eisen van ifleze moderne tijd, waarin de industrialisatie het gaat winnen van de recreatie, en waarin de opening van de Oosterscheldebrug tot meer uitwisseling zal kunnen leiden. Dat de P.J.G. met de tijd meegaat, bewijzen de cursussen, die geregeld gehouden wor den op de Volkshogescholen, o.a. met medewerking yan de P.J.G.-Nederland. De voorzitter hoopte verder, dat met morele en financiële steun van de leden en donateurs het 25- jarig bestaan bereikt zal kunnen worden. De secretaris, J. J. Wisse, gaf een overzicht van het 20-jarig L.J.G7P.J.G.-leven waarbij erop ge wezen werd, dat het niet geeft wié het gedaan heeft, doch wel, wèt er gedaan is. Bij de P.J.G. is er een stijgende lijn te constateren, terwijl bij vele andere jrerenigingen het tegendeel te constateren valt. De oude vereniging onder de naam L.J.G. was niet voor iedereen toegankelijk, terwijl er uitslui tend landbouwkundige problemen werden be sproken. De P.J.G. daarentegen staat open voor «11e jongeren van het platteland, zowel jongens als meisjes. De P.J.G. biedt voor elk wat wils, terwijl de leden zelf voorstellen kunnen doen, zodat een goed programma samengesteld kan worden wat aan allerlei eisen voldoet. Bovendien worden er sport wedstrijden en toneelavonden georganiseerd, waar- 'feij de samenwerking onder de leden tot zijn recht kan komen. De oprichtersvoorzitter, Abr. Janse, wees op de ïonkere dagen in 1945, waarin op allerlei gebied gebouwd moest worden. Ondanks het water en de evacuatie kwamen de leden zelfs lopend van Sou burg naar Koudekerke, waarbij een bootje voor overzetting noodzakelijk was. In 1946 werd er een propaganda-avond georganiseerd in de openbare school, zonder dat er veel inventaris aanwezig was. ,Wat men toen voor onmogelijk achtte, gebeurde op «deze avond. De gehele gemeenschap van Koude kerke was aanwezig. Prettige herinneringen hebben ook nog velen aan het L.J.G.-orkest uit Zeeuws- Vlaanderen, dat bij vele uitvoeringen de feest vreugde heeft vergroot. De oprichtersvoorzitter hoopte, dal. de tegenwoordige leden activiteit blijven houden en zar; de P.J.G.-ers als bouwstenen van de SLL.M. Hierna volgde een samenspraak van de heren Abr. Janse en L. Verhage, waarbij bleek, dat er vroeger ook reeds excursies gemaakt werden. Door de grote deelname werden de leden in groepen ver deeld, doch de stemming was altijd goed. Vroeger moest men lang zoeken om een bus te krijgen, zodat men zelfs bij De Muijnck in Borssele moest aan kloppen. Bij deze excursie was de stemming zo goed (vroeger werd er veel gezongen) dat er twee ruiten achter in de bus braken van 40,per stuk. Men vond het tegenwoordige winterprogramma beter, daar alles dan reeds vast staat, terwijl vroe ger het bestuur maar moest zeggen, wat er moest gebeuren als het vergadering was. De inleidingen, voordrachten e.d. werden per vergadering geregeld, terwijl er reeds vroeger toneeluitvoeringen, meest met de oude Z.P.M.-leden gegeven werden. De provinciale voorzitter zei, dat het een vol doening moest zijn voor het bestuur, bij het zien van zo'n Afdeling, welke hij de club van Jan Roelse noemde. Twintig jaar is een bijzonder lange tijd voor een P.J.G.-vereniging, terwijl hij een 25-jarige jongerenvereniging een „gezeten club'' wilde noe men. Veranderingen waren volgens hem niet tegen te houden, gezien het feit dat er vroeger zelfs een bibliothecaris was. Vooruitzien en op naar de kwart eeuw was het advies van de provinciaal voorzitter. Omdat de Afdeling Koudekerke zo actief is, wilde de heer A. de Visser namens de streek wel iets meer zeggen als bij een verjaardag. Hij had bijzondere verwachtingen voor de toekomst, terwijl de Af deling Aagtekerke steeds naar de Afdeling Koude kerke kijkt, zoals voetbalminnend Nederland dit doet naar Feijenoord. Het leven begint bij 40, en uw Afdeling is reeds half op weg. Ook de Z.L.M.-kringvoorzitter stak zijn mening niet onder stoelen of banken bij dit jubileum van 20 jaar. Hij waardeerde de moed en de vrijmoedig heid om in de zware naoorlogse jaren een jongeren vereniging op te richten. Ook in deze moderne tijd doet de landbouw in samenwerking met de V.V.V. er iets aan, om de stadsbevolking het boerenbedrijf te leren kennen, waardoor het begrip „boeren bedrijf is iets minderwaardigs" uit de weg geruimd kan worden. De koffie stond altijd klaar, doch men zag geen bezoekers, ondanks de grote moeite, die men ervoor gedaan had. Bij een oriëntatierit heeft men wel veel deelnemers nu vele mensen een eigen auto hebben, en heeft men er geen, dan kan men er altijd wel een huren. Verder hoopte de Z.L.M.- voorzitter dat de P.J.G. zal'bloeien tot in lengte van dagen. Hoewel er niet bijzonder veel contact bestaat tussen de P.J.G. en de Bond van Plattelandsvrouwen kwam de afgevaardigde van deze vereniging met veel genoegen de jubilerende afdeling haar geluk wensen aanbieden. Mevrouw Roose-Kokelaar wee» op de vele goede verenigingsjaren van de P.J.G. ets bracht, zoals gewoonlijk bij een verjaardag, bij dit kroonjaar ook iets mee. Dat de aangeboden wand versiering met 20 vruchten, in de vorm van 20 namaakguldens aan een boom,, bijzonder in de smaak viel, werd door het aanwezige publiek in de zaal niet onder stoelen of banken geschoven. Tevens mocht zij daarna nog 20 echte guldens in een boter hamzakje overhandigen. Ook de burgemeester van Koudekerke kwam de P.J.G. met het 20-jarig bestaan feliciteren en vond deze avond voor het dorp van grote betekenis. Hij wees in het bijzonder op de politieke avond, welke op 15 januari 1965 gehouden werd. Dat zoiets in de tijd van provo's, bromnozems enz. toch nog kan slagen, bewees deze avond, die alle verwachtingen overtrof en waaraan hij veel genoegen had be leefd. Naar zijn mening zou men zo een geslaagde avond niet veel meer kunnen meemaken. Gesteund door bovengenoemd succes zal de P.J.G. toch weer een dergelijke avond organiseren op 14 januari 1966, met als onderwerp: „Waar gaan we als dorp naar toe", m.t medewerkers uit alle lagen van de plaatselijke bevolking. Verder wekte burgemeester J. L. Dregmans de voorzitter op om de vereniging steeds hoger op te werken, waaraan de cursus op de Volkshogeschool veel kan bijdragen om deze taak eenvoudiger te maken. De voorzitter bedankte hierna de sprekers af zonderlijk en wees op het grote nut van de forum avonden, kerstavond en de uitwisseling met de af deling Aagtekerke. De oud-voorzitter, de heer D. Vos nam deze avond afscheid en wees erop, dat hij eigenlijk met tegenzin voorzitter geworden was, maar dat hij nu met nog meer tegenzin de vereni ging ging verlaten. Hierna kon hij het voorzitterschap overdragen aan de heer J. Roelse, onder uitreiking van een nieuwe voorzittershamer, geschonken door de heer M. Joosse. De nieuwe voorzitter moest erop wijzen, dat men alleen als voorzitter niet veel kan presteren, maar zoiets is wel mogelijk als het gehele bestuur achter een vereniging staat. Over het langduride voor zitterschap van de heer D. Vos werd veel waar dering uitgesproken, waarna deze een boekenbon aangeboden kreeg. Tevens nam de secretaris deze avond afscheid van de P.J.G., waarna als besluit van het officiële gedeelte een bekerkast, gemaakt door de heren 3. Roose, J. Vreeke en C. van Noppen aan het nieuwe bestuur aangeboden werd, waarin reeds verschillende prijzen staan, gewonnen op de jaar lijkse sportwedstrijd en de toneelwedstrijd. Hopende, dat de leden, en eventueel nieuwe leden, deze bekerkast een nog fleuriger aanzien zullen geven in de vorm van bekers en medailles, was er 20 jaar L.J.G./P.J.G. de revue in vogelvlucht ge passeerd met al het wel en wee. Na een korte pauze, waarin door de meisjes leden van de afdeling voor een hartig hapje werd zorggedragen, trad een cabaretgezelschap op uit Tilburg onder het motto: „Eens lekker lachen". Nadat het gezelschap de zaal prettig had geamu seerd tot 23.45 uur, en het door allen meegezongen lied: „Komaan, doe mee, wordt lid van de P.J.G.", herhaaldelijk door de zaal klonk, kon men na hei lange zitten de benen nog eens lekker soepel laten worden, door de medewerking van een orkestje. Ik hoop dat dit stukje veel jongeren tot na denken doet brengen om zich ook eens bij een goede vereniging aan te sluiten, in plaats van de hele avond nutteloos op een brommer rond te rijden, en de burgerbevolking nader tot de bevolking van het platteland zal brengen (in de oorlogsjaren had men elkaar toch ook nodig). Men kan in dit onderstaande lied lezen, hoe ook een boer plezier ia zijn arbeid kan hebben. De landbouw is de oudste tak Van arbeid op deez' aarde. Reeds d'eerste mens werkt' in dat vak. Dus houdt het wel in waarde. Wat is voornamer, dan hetgeen Een boer moet produceren? Hij zorgt voor de noodruftigheên Die niemand kan ontberen. Wanneer de boer niet ploegt en slegt en zaait het gouden koren, Dan kwam er immers niets van t'recht. Dan was het al verloren. A. CIJVAT KADERDAGEN P.J.G.Z. Voor de kaderdagen op „Olaertsduyn" van 31 januari2 februari zijn nog enkele plaatsen vrij. Geeft U dus snel op bij de prov. sekretaris, Land- bouwhuis, Goes, Tel. 01100-5010. P.J.G.Z. AFD. NOORD-BEVELANI) Wij nodigen alle P.J.G.Z.-leden uit op de wed- strijdmiddag op het ijs. Allen die kunnen schaatsen verwachten wij op Noord-Beveland om deel te kun nen nemen aan b.v. hardrijden, schoonrijkunst, be hendigheidswedstrijd enz. Deze middag heeft plaats op zaterdag 22 jan. 1966 om 13.30 uur op de ijsbaan „Bokkegat" bij Wissenkerke. Weersverandering (dooi) daargelaten. Eventuele vragen of inlichtingen bij J. C. Zuijdweg. Tel. (01108) 422. (Zie verder volgende pas.).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 30