C.L.O.-Studiedagen op woensdag 9 en donderdag 10 februari as Notulen Algemene Vergadering der Z. L. M. (Vervolg van pag. 21) spreken. Hij heeft daar een persoonlijk woord aan toegevoegd. Woorden van grote waardering, woorden die ik bijzonder op prijs stel, omdat ik weet dat de man, die hier aan het woord is geweest ook een van de mensen is, die in mijn levensperiode van A. tot Z. en met hart en ziei verweven is geweest. Met al de problematiek waar wij dagelijks vanuit leven, dus de zakelijke en de economische problematiek. Daar geeft hij ook al zijn werkkracht aan en ik dacht dat hij er nog veel meer nachtrust aan spen deerde dan wij ons kunnen voorstellen. Ik heb hem al heel vroeg leren kennen, voor de Z.L.M.-periode, toen hij mij als evacué heeft opgevangen. Dat was onze eerste kennismaking. Er zullen er hier ook nog wel in de zaal zitten die zich herinneren van toen die inspectie voor de oogsttaxaties in die moeilijke jaren. Ik heb hem daarna leren kennen als voorzitter van het Hoofdbedrijfschap en tenslotte als direc teur-generaal en ik kan U de verzekering geven, de helft van zijn tijd gaat naar die moeilijke E.E.G.- besprekingen en alles wat daarop betrekking heeft. Misschien nog wel veel meer. Houdt U deze mensen in ere, want dit zijn voor ons de mensen, die voor ons de weg moeten effenen en voor ons de weg moeten maken met mensen ook uit onze eigen kringen. Hij heeft gesproken over de samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven. Dan presenteren wij dus van onze kant uit dat bedrijfsleven een man als Mr. Schlingemann. Een man die ook in de Z.L.M. groot geworden is. Daar moeten wij het van hebben en dat kunnen wij. Hij heeft gezegd de Z.L.M. kan daar trots op zijn. Wij kunnen trots zijn op deze samenwerking en op deze mensen. Als het van wezenlijk belang is mijnheer Franke, wat er ge beurd is, weest U er dan van overtuigd dat U met Uw woorden toch hele gevoelige snaren hebt ge raakt. Mijnheer Knottnerus, de heer Franke heb ik vroeg ontmoet. De heer Knottnerus heb ik nog vroeger ontmoet in Wageningen. Ik was toen maar een groentje. Inderdaad zo begin je in Wageningen en hij was al oudere jaars bijna, maar daarna hebben wij elkaar weer getroffen bij het onderwijs in Dordt. Wij hadden blijkbaar dezelfde belangstelling. Wij zijn in dezelfde levenssfeer terecht gekomen en wan neer hij hier zegt dankbaarheid mag overheersen, dan heeft hij ook dat bijzonder goed onderscheiden. Dat is bij ons wat overheerst vandaag. Dankbaar heid en daarom ook dankbaarheid voor zijn geluk wensen met deze dag en voor zijn woorden aan de nieuwe voorzitter. Die nieuwe voorzitter stamt uit een andere generatie. Daar ben ik mij zeer wel van bewust. Ik stam nog uit de generatie, die nog voor de oorlog volwassen is geworden en die ook voor de oorlog gestudeerd heeft. Hij stamt uit de generatie, dié dat na de oorlog gedaan heeft. Daar is een wezenlijk verschil, maar daar zijn ook zulke grote overeenkomsten dat wij daar van mogen uitgaan. De besluitvaardigheid, die zal hij niet missen en de eenheid die zal hij nastreven. Een eenheid, die ook het landbouwcomité zo bijzonder goed kan gebruiken en hard nodig heeft. En wij verzekeren U dat met het moeilijker worden van de problematiek onze inbreng ook via de leiding van het nieuwe bestuur en met de intentie van het bestuur, zoals het altijd geweest is in de nationale vormgeving van de land bouwpolitiek en ook over de grenzen heen zal blij ven wat het moet zijn. Mevrouw Kugel is begonnen met persoonlijke woorden. De Z.L.M. is een morele en daadwerke lijke steun geweest voor de Plattelandsvrouwen- organisatie. Ook in financieel opzicht mocht de Bond steun van de Z.L.M. ontvangen en het zou mis schien wel prettig zijn als de Bond het goede voor beeld van de Z.L.M. om de contributie enige mate te verhogen zou volgen. Prinsen en Geuzen hebben vroeger eendrachtig samengewerkt, maar in het vervolg zal dat in om gekeerde volgorde zijn, dus hij in de voorlinie en ik op de achtergrond. Wij zullen elkaar blijven respecteren en helpen én ook wanneer het gaat om de plaats van de vrouw in West-Europa en wanneer het nodig is om strijd lustig te zijn dan weten we ook dat wij op U kun nen bouwen. Een vrouw hoeft geen kenau te zijn om strijdlustig te zijn. U hebt het laten vergezeld gaan ook weer van daadwerkelijke steun. In dit geval van een sigarenaansteker, waarop de 80-jarige oorlog als ik het goed gezien heb ook zinnebeeldig is uitgebeeld. Een bijzonder fraai geschenk en onze zeer hartelijke dank. De Burgemeester van Goes. Ik heb al in mijn inleiding gezegd dat Goes een goede huisheer is ge weest. Ik heb niet de indruk dat de huur hier in Goes te hoog is. Misschien zijn er andere mensen hier in Goes, die daar anders over zouden oorde len, maar een parkeerverordering is toch blijkbaar zo langzamerhand wel aan de orde. Ik hoop, dat wanneer het nodig is dat B. en W. zich er natuurlijk over zullen beraden, voordat zij een brief krijgen van het provinciaal bestuur over dit onderdeel. Mijnheer Huber, U heeft gezegd, ik weet niet of het niet een beetje schraal wordt met de juristen in de bezetting van de staf van de Z.L.M. Dat zul len wij natuurlijk moeten bekijken, want er komen ook wel weer vacatures, maar ik zal dan toch in de eerste plaats willen zeggen dat wij een voor treffelijk jurist niet hebben afgestoten, want wij hebben de heer Schlingemann in zijn richting als economisch adviseur zeer ook aan ons weten te binden. Hij heeft mij ook gecomplimenteerd dat ik mijn culturele belangstelling niet heb laten varen en heeft dat vergezeld laten gaan van een voortreffe lijk Benelux geschenk. Een kleine cultuuratlas van België. Dat is dan helemaal in de geest en dat is ook een spijker op de kop geweest. Onze hartelijke dank hiervoor. De heer Van den Bos heeft vervolgens het woord gevoerd namens de zusterorganisaties en van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap en hij heeft ook in het bijzonder de samenwerking ge waardeerd. Terecht hebt U gewezen op de voortgang die wij met het onderwijs in Walcheren hebben kunnen maken en U hebt gezegd, dat van mijn kant er wel eens een beetje ongeduld was. Maar ik heb begrepen dat ik Uw woorden zo moet interpreteren: „Zij die geloven haasten niet". In het bijzonder ook dank voor het geschenk waar U Uw woorden van vergezeld hebt laten gaan. Het geschenk ook namens de andere collega's. De heer Van Waes heeft zojuist een telegram moeten sturen dat hem een ongeval is overkomen en dat hij daarom ook niet aanwezig kan zijn. Dat spijt mij bijzonder en ik hoop dat hij spoedig hersteld zal zijn. Wanneer U dus zegt dat ik er niet op in mag hakken met dat mes, dat U mij overhandigd hebt en ook mijn opvolger niet, zou ik zeggen, een mes dat moet je nooit gebruiken om een tafellaken door te snijden. Je kunt eens spreken op een gegeven moment over balanceren op het scherp van de snede, maar dan ben je waarschijnlijk in één van de zalen van het parlement. Dames en heren, de heer Luitjens heeft en dat heeft ons bijzonder goed gedaan gesproken over de speciale vriendschap die er tussen ons gegroeid is en vanzelfsprekend het vertrouwen. Hij heeft dat ook gedaan namens het L.C.C. en de Noord-Bra bantse Mij. van Landbouw en hij heeft gezegd: „U kunt rekenen op onze trouw en verbondenheid". Onbewust zijn velen van ons geneigd tegen U aan te leunen. En omdat mijn benen niet meer zo sterk zijn als vroeger en niet meer zoveel weelde kunnen dragen, daarom is dat aanleunen wel eens wat v.ot 7w*»ar worden. Daarom is dat ook de reden van de beslissing van vandaag. Wij zijn goede bu ren en wanneer U dat zegt als voorzitter van de Noord Brabantse Maatschappij en de samenwer kingsvormen memoreert dan kan ik U alleen maar zeggen U kun ervan op aan dat U op ons als Z.L.M. kunt blijven rekenen. Daar twijfel ik niet aan. Als ik wat dat betreft geen goede erfenis had achter gelaten, dan zou nog alles mislukt zijn. En ook U bent weer met zeer fraaie geschenken tot ons gekomen, en de Commissaris zei terecht: „Ik geloof dat U een vrachtauto moet laten aan rukken". Die autoradio is natuurlijk niet bedoeld voor die vrachtauto, maar die is inderdaad op veler manier te gebruiken. Ik hoop inderdaad dat wij in de volgende jaren veel goed en mooi boerenweer zullen hebben en dat ik dan die luiestoel eens op mijn gemak zal kunnen gebruiken onder het genot van wat U er verder bij hebt gedaan. Heel hartelijk dank voor datgene wat U gezegd en gebracht hebt. Mijnheer Prins, U bent als laatste naar voren gekomen en U hebt ook al weer getoond, met het oog op het late uur, in de beperking zich een mees ter te betonen. Ik hoop voor U dat later, zoals bij mij, op Uw woorden zal mogen worden terugge komen op die mooie en eervolle taak die U te wach ten staat. U hebt mij gefeliciteerd met het ere voorzitterschap en U hebt gesproken over de bin ding die gaat blijven. Het zal geen krachtig be moeien meer zijn, want dan zou ik mijn nieuwe taak niet goed opvatten. Maar wanneer U van de geest, het oordeel en de visie spreekt en U meent dat zij nog aanwezig zullen zijn dan zal ik ze gaarne tot Uwer beschikking stellen. U hebt gezegd, wij zijn èen voorbeeld ge weest. Als wij dat geweest zijn hebben wij daar niet naar gestreefd, dan is dat voor ons een gegeven geweest, dat ik zou karakteriseren met het woord Genade. Het is voor ons een onvergetelijke middag geworden. Ik heb het buitengewoon op prijs gesteld dat U allemaal bent gekomen en zo met ons hebt meegeleefd op een toch al moeilijk moment van af scheid nemen. Gelukkig gaan wij Zeeland niet ver laten, want Mijnheer de Commissaris, leden van het College, de levenskracht van het lichaam evenzeer als van de geest, van een land evenzeer als van een mens blijkt niet uit het ontbreken van wonden, doch uit het vermogen om de wonden, die geslagen werden te genezen en te overwinnen. En zo is het deze twintig jaren in Zeeland gegaan. Daarom is het zo'n mooie provincie, daarom is het een provin cie, waarin het ontzaglijk veel waard is om in te werken. Daarom is ook het regionalisme zelfs in deze tijd, waarin het internationalisme steeds verder voort gaat en ook voort moet gaan, een positief iets waar. wij ook positief tegenover dienen te staan. En wat is ons nu nog meer opgevallen vandaag en vanmiddag, dat is het speciale nummer van het Landbouwblad, waar zo velen van U ook aan mee gewerkt hebben; waarvan ik kans gezien heb om het woordelijk te spellen en waar ook zo ontzaglijk veel vriendschap uit naar voren komt. En ik zou U willen vragen of U die vriendschap wilt blijven geven, die niet wilt laten verflauwen, want vriendschap al die jaren door is voor mij geweest een tweede geweten. Daar heb ik mij aan kunnen optrekken bij het vervullen van die taak, daar heb ik mee geleefd, daar heb ik door kunnen werken. Daarom wil ik in 't bijzonder danken voor al deze dingen, ook voor deze mooie versiering in de zaal. Ook voor die aandacht, die wij in die twintig jaar gehad hebben met name van onze regionale pers, van onze landbouwpers en aan een deel van de grote pers. Wij hebben grote waardering voor de manier, waarop U met Uw pennen en ook met Uw intenties ons hebben begeleid. En dan mag ik ook namens al de mijnen spreken die meegekomen zijn. Aan alle medewerkers, er zijn er hier op het toneel, er zijn er in de zaal in de meest gevarieerde vorm. Hetzij dat U mij bijgestaan hebt op een moeilijk moment ergens in het verenigingsleven, hetzij dat U het gewone dagelijks werk mee helpt doen. Ook de gewone dingen, die geen aandacht trek ken en die geen lof verdienen. En dan bijzonder ook hebben wij het gewaar deerd dat onze drie medewerkers op de Zandhoeve vanmiddag in de zaal aanwezig zijn. Dekker wees er van overtuigd, dat ik niet onder woorden kan brengen hoe wij de manier prijzen, waarop ge ons vanmiddag tegemoet getreden bent. Becu, het ver trouwen, dat ik zo vanzelfsprekend heb mogen ondervinden treft men ook bij U aan; U bent dè man die mijn sporen bent gaan drukken de hoofdafdeling Akkerbouw. Een taak die im ook altijd bijzonder heeft gelegen en waarvan ik het zeer heb gewaardeerd dat U deze hebt overge nomen. En dan tenslotte Prins, Dekker, Becu, Dagelijks bestuursleden, hoofdbestuursleden, het moment na dert dat deze vergadering eindigt. Ik geloof voor het eerst op een veel te laat uur. U zult ons dat ver geven, U zult dat kunnen billijken. Ik heb de staf nu over gegeven. Uw taak zal niet licht zijn Prins, maar U bent verzekerd van de hulp van een tweetal vice-voorzitters en nog een aantal kringvoorzitters en U wordt verder gedragen door de gehele steun van dit merkwaardige volk. traditionele C.L.Ö.-studiedagen zullen dit jaar op 9 en 10 februari a.s. gehouden worden. Aan vang 9.30 uur in de grote concertzaal van „Tivolie" te Utrecht. Het programma vermeldt voor beide da gen een groot aantal inleiders over zeer gevarieerde onderwerpen. Het programma in de concertzaal op woensdag 9 februari vermeldt o.m.: 10.00 uur Kopziekte en beweidingsomstandigheden. Dr Ir. J. Temme. 10.30 uur Nieuwe inzichten in de natrium voorziening van melkkoeien. A Kemp. 11.00. uur Over de kalk-fosforverhouding in het rantsoen voor rundvee. Ir. R. v. d. Berg. 11.30 uur Vroege N- bemesting op grasland in verband met de heersende weersomstandigheden. Dr. Ir P. F. J. van Burg. 12.00 uur Opvallende variaties in de voederwaarde van hooi gedurende de laatste tien jaar. Dr. J. Th. L. B. Ra- meau. 14.00 uur Perspectieven van het gemengde zandbedrijf. Ir. J. Achterstraat. 14.30 uur Kan één man dertig melkkoeien verzorgen? Ir. J. A. H. Hae- nen. 15.00 uur Melkveehouderij in grotere eenheden. P. Westra. 15.45 Is de kalversterfte bij de geboorte te beperken? Dr. S. W. J. van Dieten. 16.15 uur Heeft de praktijk voldoende belangstelling voor de voeding en verzorging van jongvee? S. de Jong Szn. En in de kleine foyer: 10.00 uur De rijkuil en to renhoes voor voordroogkuil. P. Goodijk. 10.30 uur De verwerking van dunne mest. A. H. Bosma. 1100 uur De loopstal met ligboxen en de combinatie grupstal- doorloopmelkstal. Tj. Westendorp. 11.30 uur Jongvee en mestvee op roostervloeren. J. H. Freriks. 12.00 uur Machinaal melken aan vaste en verplaatsbare melkmachine-installaties. H. A. de Vries. 14.00 uur Mestkalveren, roodbont of zwartbont? Drs. G. J. van der Mey. 15.45 uur Voeding van drachtige ooien, Ir. H. J. Weide. 16.15 uur De Invloed van zomerstalvoe- dering op melkvee. G. G. H. Hamm. Van de te behandelen onderwerpen op donderdag M februari willen wij vermelden. Concertzaal: 11.30 uur Montagestalbouw met het ontwikkelingsfonds. Ir. P. Anema. 12.00 uur Integra tie in de varkenshouderij (een praktijkvoorbeeld». Drs. W. T. Truynen. 15.15 uur De resultaten van be drijven met grote eenheden fokzeugen. H. J. Bispe- rink. 15.45 uur Ervaringen op mammoetbedi*ijven in Yoegoslavië. Ir. B. J. Hof. Grote foyer: 11.30 uur Onze chemische eeuw. Dr». F. W. J. Swart. 12.00 uur Diverse mogelijkheden vtto afstandsbediening en automatisering bij de veevoe<ler- fabrikage. Ir. B. G. Oude Ophuis. 14.00 uur Inkomens verbetering door varkenshouderij. J. Hoornweg. 14.30 uur Huisvesting van mestvarkens. L. Prinsen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 23