Dagelijks Bestuur Z. L.M. vergaderde VRIJDAG 21 JANUARI I960 54e Jaa/gang No. 2813 „Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van land enTuinbouw en Veeteelt in Zeeland Landbouwbeleid Nieuwe beplantingen Persleiding Bergen op Zoom-Waarde Tuinbouw Werkgevers- en arbeidszaken Benoemingen V Frankering bij o bonnementTerneuzen De eerste vergadering van het Dagelijks Bestuur der Z. L. M. in 1966 werd ditmaal op uitnodiging van het bestuur der Kring Schou- wen-Duiveland te Zierikzee ge houden op maandag 17 januari j.L Het bestuur van de Kring bood de leden en adviseurs van het D. B. na de vergadering een aantrekkelijk program aan met onder meer een bezoek aan de Coöperatieve Telers vereniging te Zierikzee en een in teressante inleiding door de Burge meester van Westerschouwen over het onderwerp „De recreatie en landbouwproblemen in zijn ge meente". De vergadering stond voor de eerste maai onaer leiaing van de nieuwe Algemeen Voorzitter, ir. J. Prins, cue in zijn openingswoord allen een goed en gezegend nieuw jaar toewenste. Hy sprak de noop uit dat lybö voor iana- en tuinbouw een gunstig jaar zou mogen woruen. bpre&er scond voorts stil bij de betekenis van de werkzaamneaen van net, Dagelyks Bestuur dat in het overleg en oeraaa een centrale plaats inneemt. Hij herinnerde in dit verband aan de wooruen die hij in het Hoofdbestuur tot ae ieaen Van net Dagelyks „tsestuur nad ge sproken. Voorts memoreerde de Voorzitter enkeie belangrijke pro blemen, die in de iana- en tuin bouwsector op dit moment aan ae orae zyn. Tenslotte wees de Voor zitter erop aat ditmaal Zierikzee als vergauerpiaats was gekozen, hetgeen mogelijk is geworden door de vaste verbinding van de OosLerscheidebrug. Ben brug, die het symbool is van het willen vooruitzien. De Vice-Voorzitter, de heer P. J. J. Dekker, dankte de heer Prins voor zijn woorden en wenste hem namens de vergadering voor lyüö net aller beste toe. De heer Dekker zag, niettegenstaande de grote veranderingen in de agrariscne sector die ons nog te wacnten staan, de toekomst onder lei ding van de nieuwe Voorzitter met vertrouwen tegemoet. De Voorzitter van de Kring Schouwen-Duive- land, de heer A. M. Geluk, riep ane aanwezigen namens de Kring een hartelijk welkom toe. De Oosterscheldebrug, zo zei spreker, opent voor Schouwen-Duiveiand perspectief. Evenals ae brug is onze Maatschappij gebouwd op peilers, de Krin gen. Deze brug past goed in Zeeland. Een speciaal woora van welkom werd door de Voorzitter gericht tot de Vice-Voorzitter en Secre taris van ae Kring Bcnouwen-u uive^anu, cue tus gast de vergadering bijwoonden, terwijl de heer A. M. Geluk weru geluk gewenst met zyn benoe ming tot lid van het bestuur van het Cebeco. ANDER de verschillende porblemen die naar aanleiding van de uiteenzetting van de heer J. B. Becu naar voren kwamen nam die van ae ontwikkeling van de rentabiliteit van de agra rische bedrijven een belangrijke plaats in. De voorcaicuiatie van het B. E. i. voor 1966 laat naar de mening van het bestuur geen rooskleu rig beeld zien. Als men deze bovendien beziet, in vergelijking met enkele loonpolitieke maatregelen, komt ae moeilijke positie duidelijk naar voren. Bezorgd tocnde men zich mede gezien de ondui delijke stiuatie in de E. E. G., terwijl juist door de E. E. G.*-aispraken de mogelijkheden om de on bevredigende inkomstenpositie van het agrarisch bedrijf te verbeteren, beperkt zijn. Het bestuur was verheugd dat door het Land bouwschap een duidelijk standpunt was ingeno men ten aanzien van het ontwikkelings- en subsi diebeleid. Het bestuur heeft hier al vaker voor gepleit. De te verwachten ongunstige rentabiliteit maakt spoe dige stappen zeer noodzakelijk. DE vergadering nam met voldoening kennis van het bericht van Staatsbosbeheer dat bij nieuwe aanpianting alle zorg wordt besteed aan het vermijden van voor de landbouw schadelijke waardplanten. Zo zal de inplant van de Gelderse roos worden beperkt en naaer worden bezien. DE vergadering sprak zijn verheugenis er over uit dat de van vele zijden gerezen bezwaren tegen de plannen van de gemeente Bergen op Zoom tot het leggen van een riooiwacerpersieiding van Bergen op z.oom naar Waarde, mede dank zij de activiteit van de Kring Oost Zuid-Beveiand en het gecoördineerd optreaen van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap tot voorlopige re sultaten heeft geleid. Met waardering nam het bestuur kennis van de beslissing van de Minister van Verkeer en Wa terstaat deze kwestie technisch nader te zullen bestuderen. In dit verband wees het bestuur op de maatregelen die de Belgische regering ten aan zien van de in de omgeving van Antwerpen te vestigen petro-chemische industrie en het lozen van afvalstoffen daarvan denkt te nemen. Het be stuur vroeg zich af of het lozen van het gezui verde afvalwater van Bergen op Zoom op dezelfde plaats als België dit van plan is te doen, een aan vaardbare oplossing zou bieden. DE heer P. J. J. Dekker deelde onder meer betreffende de afzet in de groente- en fruit- sektor mede, dat voor fruit een goede binnenland se vraag aanwezig is en tegen goede prijzen. Ook het prijspeil van de groenten achtte hij bevredi gend. VENNIS werd genomen van een aantal beslui- ten der commissie Werkgeversbelangen der Z. L. M. die medio december vergaderde. De ver gadering onderschreef ae mening van de commis sie dat één der redenen van de door de lanaar- beiüersbondén geconstateerde acnierstarid en üe lonen van de agrarische werknemers wordt ver oorzaakt door ae lange arbeiastijaen aie in de C- A. O.'s zyn opgenomen. Het is de vraag, aldus de mening van het be stuur, oi' in ae praktijk ait groot aantal uren inder daad effectief gewerkt wordt. Dit zou voor zee land kunnen innouaen dat, bij behoud van het jaarloon, de arbeidstijd ingekort zou Kunnen wor den, met als gevolg een verhoging van de uur lonen. 'levens benadrukte het bestuur, naar aanleiding van de gegevens uit het rapport der N. C. A. B. over „De relatieve gelijkstemng van dé Agra riscne Arbeiaaat ae aaann verwerkte C. B. S. gegevens over de betaalae lonen het van uiter mate groot belang te acnten, aat ae boeren aie hun, meaewerKing aan aeze loonstaustiek geven, de juiste betaalde lonen, toeslagen en emolumen ten opgeven. Dit opdat met juiste cijfers en ver- geiijKingsmateriaal gewerkt wordt. jbetreirende ae vaststelling van het bruto mi nimumloon van 12u,per week voor ongeschool den was net bestuur van mening aat au tot ge volg kan hebben een evenredig optrekken van het loonpeil voor ae vakbekwame aroeiuer. ue renta biliteit van de Nederlanase lananouw zou hier door nog verder in ongunstige zin beïnvloed wor den. IN he' bestuur der B. V.A. B. afdeling Zeeland werden herbenoemd ais lid lr. Bruynmg in Goes en als plaatsvervangend lid de heer Alme- kinaers. In net nieuwe pestuur aer unaernnge Hagelverzekerings Maatschappijen van Kiundert, Noord Brabantse Mij. en ae ivrmg Scnouwen-x>ui- veland der Z. L. M. werd n benoemd de heren E. L. de Koeyer te Brouwershaven, J. v. d. Zande te Nieuwerkerk en H. J. v. d. Zande te Nieuwer- kerk. Als lid Veehouderijcommissie en bestuurslid van de veehouderijcommissie werd benoemd da heer P. H. A. Polderman te Kruiningen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 1