D1 Notulen Algemene Vergadering der Z. L. M. 18 ("Vervolg afscheidsrede algemeen voorzitter Hierna volgt de afscheidsrede van de Algemeen Voorzitter (opgenomen in ons blad van 24 decem ber '65 V het uitspreken van zijn afscheidsrede ver welkomt de voorzitter nog de heer J. A. Stols, voorzitter van de Vereniging het Ned. Trekpaard, de heer De Gilde als voorzitter van de Vereniging van Nederlandse suikerfabrikanten en raffina- deurs, de heer en mevr. Ubbink en zeer in het bijzonder de vertegenwoordigers van de Peis. De Voorzitter draagt hierna de leiding van de vergadering over aan de vice-voorzitter de heer P. J. J. Dekker. PAUZE rede door de vice-voorzitter der maatschappij, de heer p. j. j. dekker (Deze rede werd opgenomen in ons blad van 24 december '65.) toespraak door de heer J. w. scheele DE Vice-Voorzitter geeft vervolgens de heer J. W. Scheele, als oudste lid van het dage lijks bestuur, het woord. De heer Scheele richt zich tot mevrouw Geuze, en benadrukt dat het niet gemakkelijk is aan de vele goede woorden, die hier reeds tot de heer Geuze zijn gesproken nog veel toe te voegen. Toch zal het wel iedereen in de zaal zijn gegaan als mij, aldus de heer Scheele, die al die jaren met Uw man heeft mogen samenwerken. Wanneer we de vele activiteiten in de afgelopen twintig jaren eens op horen sommen, zijn wij er allemaal van onder c.e indruk gekomen. Uw man had dit toch niet allemaal kunnen doen, als U niet naast hem had gestaan. Iedereen is er dan ook van overtuigd, mevrouw Geuze, dat U daarin een zeer belangrijk aandeel hebt gehad. Wij zijn er van overtuigd dat U hem daarbij tot zeer grote steun zijt geweest. Het is nu wel een afscheid van de heer Geuze, maar niet van hem alleen, maar van meneer en mevrouw Geuze samen. Het is dan ook voor mij, als oud-gediende mag ik wel bijna zeggen, me vrouw Geuze een persoonlijke eer en een groot voorrecht dat ik hier namens de gehele maat schappij U mag janken voor alle opofferingen en de grote steun die U in deze twintig jaren bent geweest voor het werk van Uw man. Voor onze Z. L. M. in het bijzonder, maar toch ook voor de gehele landbouw in het algemeen. De Zeeuwse Landbouw Maatschappij heeft ge meend om ook U bij dit afscheid een passend ge schenk aan te moeten bieden. Een cadeu in de vorm van een speciaal kleinood, waarvan wjj mogen ver wachten dat U dat dragen zult en bij de aanblik daarvan dat U steeds zult terug mogen denken aan deze twintig jaar en dat dat daar een symbool van mag wezen. Ik wil hierbij, mevrouw Geuze, <»ok voor U bij dit afscheid U nog vele goede jaren toewensen en ik hoop dat deze twintigjarige periode in de meest aangename herinnering bij U mag voortleven. Ik mag U dan misschien in de eerste plaats deze tuil bloemen overhandigen en in de tweede plaats deze gouden broche. De vergadering betuigt haar instemming met applaus. AANBIEDING BOEKWERK HE Vice-Voorzitter stelt vervolgens punt 9 van de agenda aan de orde. En U zult vermoe delijk wel begrepen hebben, aldus richt de heer Dekker zich tot de heer Geuze, dat de aanbieding van het boekwerk „Van Nabij en Verre" nauw verband houdt met Uw aftreden als algemeen voorzitter der Z. L. M. In het voorjaar van 1964 is het dagelijks be stuur kort na Uw mededeling dat U eind decem ber '65 wilt aftreden begonnen met de eerste voor bereidingen voor Uw afscheid. Spoedig werd be sloten een boekwerk uit te geven, dat een deel zou moeten bevatten van de voornaamste gebeur tenissen en voorvallen uit de geschiedenis van geland, van de Zeeuwse Landbouw en de Zeeuw se Landbouw Maatschappij en tevens beschouwd zou kunnen worden als een vervolgwerk van Dr. P. J. Bouman „De geschiedenis van de Zeeuw se Landbouw en van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij" uitgegeven ter herdenking van het honderdjarig bestaan der Z. L. M. 18431943. Een redactiecommissie werd gevormd waarin zitting namen de heren Ir. Dorst, Dr. Van Beekom, en Mr. Schlingemann. De heer G. A. de Kok werd bereid gevonden om het boek te schrijven, of zoals hij- het zelf zegt samen te stellen. De redactiecommissie verkreeg van 32 medewerkers bijdragen, waaraan de stof is ontleend voor het samenstellen van het boek. Het boek werd gedrukt bij de firma G. W. den Boer te Middelburg. Het boek is voorzien van tal rijke foto's en draagt de titel „Van Nabij en Verre" ontleend aan de regels van het vers van de dich ter Weremeus Buning. Gelijk het hemelswerk der Sterren, geen tijd meer kent, zo is ons „Werk Nabij en Verre" Gods element, met welk vers U Mijnheer Geuze Uw eerste jaar rede op 19 september 1945 besloot. van pag. 14.) Het boek is verdeeld in drie hoofdstukken: „Be ginnen op puinhopen" en handelend over het tijd vak 19441954; de grote schok na de ramp dus van 19531960; en het deltatijdperk van 1961 1965. Het boek bevat verder een kroniek samen gesteld door Mevrouw Kannengieter te Middel burg en nog enkele opbrengststatistieken van de belangrijkste akkerbouwprodukten. De oplage om vat 3000 exemplaren, waarvan er twee in leer, en 50 genummerde exemplaren zijn vervaardigd. Vrij dag 3 december heeft de redactiecommissie bij monde van de heer Dorst in tegenwoordigheid van de heren G. A. de Kok en G. W. de Boer het boek aan het dagelijks bestuur aangeboden. Ik kan uit naam van het dagelijks bestuur verklaren dat het volkomen beantwoordt aan de verwachtin gen. Ik wil daarom vanaf deze plaats de redactie commissie onder wier verantwoordelijkheid het boek van de heer G. A. de Kok werd samenge steld hartelijk dank zeggen voor de verrichte ar beid. Deze arbeid was niet gering. Het selecteren van stof uit vele artikelen en de keuze van het fotomateriaal was voorwaar geen lichte taak. Voor de heer Dorst als voorzitter van de redac tiecommissie was het bovendien zeker een vol doening om aan het boek te kunnen werken, om dat hij indertijd ook heeft meegewerkt aan het boekwerk van Prof. Dr. Bouman. Heren leden van de redactiecommissie, het Dagelijks bestuur blijft U zeer erkentelijk voor Uw grote medewerking voor Uw grote bijdrage. Een bijzonder woord van hartelijke dank wil ik graag uitspreken jegens de heer De Kok. Mijnheer De Kok, wij wisten dat U een groot kenner bent van Zeeland, dat U alom bekendheid geniet als een bekwaam en vaardig journalist. Het was ons daarom een grote vreugde toen wij hoorden dat U bereid was om het boek samen te stellen. Ik wil U gaarne gelukwensen met het resultaat van Uw werk en ik ben overtuigd dat dit werk U per soonlijk veel voldoening zal geven. Een werk dat door U is samengesteld, gedreven uit liefde voor Uw taak en voor onze provincie. Uit naam van ons dagelijks bestuur nogmaals hartelijk dank. Ook Mevrouw Kannengieter wil ik van deze plaats onze hartelijke dank betuigen voor de samenstel ling van de kroniek en Dr. Van Beekom in het bij zonder voor het vele fotomateriaal dat door zijn tussenkomst werd beschikbaar gesteld. Tenslotte wil ik ook van deze plaats namens het dagelijks bestuur de heer De Boer hartelijk dank zeggen voor zijn medewerking. Wat de tekst en uitvoering betreft voldoet het boek aan hoge eisen. Het is boven alle lof. Binnen de gestelde termijn werd het werk opgeleverd, wat in deze tijd ook zeer belangrijk is en waarvoor wij zeer erkentelijk zijn. Mijnheer Geuze, ik heb een verklaring gegeven hoe het boek tot stand is gekomen. Op de vraag waarom, kan ik kort zijn. Ik moge volstaan met het voorlezen van de opdracht welke is opgeno men in het voor U bestemde, in leer gebonden exemplaar, wat voor zichzelf spreekt. „Dit exemplaar werd op 9 december 1965 in de algemene vergadering van de Zeeuwse Land bouw Maatschappij te Goes aangeboden aan Marinus Adriaan Geuze bij zijn afscheid als Algemeen Voorzitter. De maatschappij heeft het boek doen samenstellen uit respect en dankbaarheid voor de voortreffelijke wijze dat hij in die jaren 19451965 voor de Zeeuwse landbouw en tuinbouw en voor Zeeland heeft verricht. Mynheer de Voorzitter, mijnheer de Commis saris der Koningin. Ik heb gememoreerd dat er van die 3000 exemplaren twee in leer gebonden zijn. En ik kan U mededelen dat het de bedoeling is om het tweede in leer gebonden exemplaar aan Hare Majesteit de Koningin aan te bieden. Mijnheer de Commissaris, ik zou graag Uw medewerking daartoe inroepen en U willen vra gen of U bereid bent Uw tussenkomst te willen verlenen om dit exemplaar aan Hare Majesteit te willen uitreiken. Vervolgens reikt de vice-voorzitter genummerde exemplaren uit aan Mr. J. van Aartsen, Commis saris der Koningin, Burgemeester Huber, de heer Knottnerus, de heer Mes, de heer Kaland, de heer Van de Bos, de heer Wellen en de heer Francke. Dames en heren, het spreekt vanzelf dat we voor iedereen niet een present-exemplaar hebben meegebracht, maar ik kan wel meedelen dat er verschillende exemplaren reeds verzonden zijn. Die zullen waarschijnlijk morgenochtend al door de post zijn bezorgd. Ik wil alleen aan één persoon uit de vergaderzaal officieel nog een exemplaar uitreiken, n.l. aan de vader van de heer Geuze. Dames en Heren, ik vraag thans Uw aandacht voor twee Z. L. M.-ers uit de vergadering; bekende Zeeuwen, wier arbeid zo nauw verweven is met de landbouw en met de Z. L. M. Ik vraag Uw aandacht voor deze trouwe Z. L. M.-ers die vaak onze huiskamers zijn binnen geweest met een lach en een traan. Ik vraag Uw aandacht voor Wullem en Plone. WULLEM EN PLONE ALS intermezzo brengen „Wullem en Plone" respectievelijk de heer C. Burger en mevr. L. N. HulsmanGriep in dichtvorm tot uitdruk king wat de heer Ir. M. A. Geuze en mevr. Geuze voor de Z. L. M. en Zeeland de afgelopen twintig jaren hebben betekend. Het optreden van beide bekende figuren die in Zeeuwse klederdracht op het podium verschenen oogstte een grote bijval. De vice-voorzitter, de heer Dekker, dankt mevj\ Huisman en de heer Burger voor hun optreden en voor de bijdrage, die ze hebben geleverd om deze dag ook voor de heer Geuze tot een onver getelijke te maken. Daarna biedt de heer P. J. j. Dekker namens het bestuur aan mevr. Huisman een boeket bloemen en aan de heer Burger een gedenkboek aan. Vervolgens vraagt de Vice-Voorzitter de aan dacht der vergadering voor de toespraak van de Commissaris der Koningin in Zeeland. TOESPRAAK COMMISSARIS DER KONINGIN |E Commissaris der Koningin Mr. J. van Aart sen zegt er zich van bewust te zijn dat het niet zo eenvoudig is om na alles wat gesproken is en ook na alles wat er in het laatste kwar tier is geschied, rul nog uw aandacht te vra gen voor een enkele toespraak. Ik stel het toch wel op prijs, aldus de Commissaris, namens de Provincie een enkel woord tot de heer Geuze te mogen zeggen. Ik ben ook onder de indruk ge komen van de grote lijst van functies, die de heer Geuze in die twintig jaren heeft bekleed en vandaag aan de dag voor een groot deel nog bekleed. Ze zijn grotendeels opgesomd en ik zal niet in herhaling treden. Eén ervan wil ik nog even vermelden, n.l. het lid-zijn van de Raad van de Waterstaat. U begrijpt, dat spreekt de oud-Minister van Verkeer en Waterstaat aan. Volgens de heer Dekker een heel hoog college, ik onderschrijf die woorden, maar om te v.oor- komen dat mijnheer Geuze er straks op terug komt, zeg ik maar dat de leden van de Raad van de Waterstaat dat niet helemaal vinden. Het neemt niet weg, dames en heren, dat ik mij toch ook wel altijd gelukkig heb geprijsd dat de heer Geuze deel uitmaakte van de Raad van de Water staat. Twintig jaar lang is de heer Geuze voorzitter geweest van de Z. L. M. Ik zou zeggen het is een daad van moed geweest van de heer Geuze om op 28-jarige leeftijd deze functie te aanvaarden. Het is ook een daad van moed geweest van de Z. L. M. om hem deze functie toe te vertrouwen, temeer omdat het de dertiende was. Nu weet ik wel dat wij niet bijgelovig zijn, maar we zitten er toch altijd wel een klein beetje mee. Maar het is zo prettig dat men aan het einde van de twintig jaar kan zeggen, dat het zo voortreffelijk is afgelopen, dat het zo heel goed alles is ge weest. Nu geeft een vergadering, zoals vandaag, na tuurlijk nooit een goed beeld. Ik zou de indruk kunnen krijgen dat het niet zo moeilijk is om voorzitter te zijn van de Z. L, M. Er behoort niét zo verschrikkelijk veel wijsheid toe om vpcf gaderingen als deze te leiden. Verhoging vap contributie wordt voorgesteld: iedéreen accoord 1 De statuten worden niet onbelangrijk gewijzigd; iedereen accoordNiemand een woord van kri tiek Ik wil U wel zeggen, als een Minister ia de Eerste Kamer zó optreedt, houdt de heer Geuze zijn mond niet Dat men geen geheel juist beeld van de Z. L. M. krijgt zou ik toch eigenlijk ook niet willen zeg gen. Vandaag hebben we met name gezien dat de Z. L. M. een leve- de organisatie is. Een organisa tie die in de afgelopen jaren veel heeft gepres teerd. Ik geloof dat de heer Geuze een woord van bijzondere dank toekomt uit de aard der zaak van de zijde van de Z. L. M. en dat is niet mijn taak om dat te doen. Mijnheer Geuze heeft in die twintig jaar, hij heeft dit zelf ook zo gezegd, veel meegemaakt. Hij heeft gelukkig mogen meemaken, een opgang van deze organisatie, maar hij sprak van hoogten en van diepten. En hij heeft ook heel bijzonder diepten meegemaakt in het agra risch bedrijf hier in Zeeland; de na-oorlogse tijd na 1945. Hij heeft ons ook nog een stuk, deel althans van een Open Brief, laten horen uit 1947. Hij heeft meegemaakt de jaren 1953 en die daar op volgden. Ik geloof dat inderdaad gezegd mag worden dat de heer Geuze veel verdiensten heeft voor het aerarisch leven van Zeeland. In het bijzon der ook veel verdiensten heeft op de momenten dat er dieptepunten waren. U heeft in uw rede gezegd als men wat wil distribueren, dan moet men eerst wat voortbrengen. Ik geloof, dat ge zegd mag worden, dat de heer Geuze in de af gelopen jaren hier in Zeeland, en ook buiten! Zeeland, veel van zijn wetenschap, van zijn ken nis en van zijn ervaring heeft gedistribueerd.' Hij kon dat doen, omdat hij wat te distribuerei!* had En ik geloof dat wij dus met een gerust hart mogen zeggen dat de heer Geuze in deze afgelopen jaren èn in het belang van de land bouw èn in het belang van Zeeland, en ik mag er ook wel aan toevoegen, ook in het belang van geheel Nederland, een zeer voorname en een gewichtige taak heeft vervuld. U heeft een eigen trant van zeggen, een eigen wijze om de dingen te brengen. U mag graag teruggrijpen naar bepaalde citaten. U mag ook graag teruggrijpen, dat heeft U vandaag althans gedaan naar het boek van de Prediker. En ik moet U zeggen dat deed mij goed. Dat boek Prediker, daar heeft jaren geleden een Amsterdams predikant eens

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 18