Luzerne in het bouwplan 17 JUZERNE is een gewas, waarvan de betekenis niet zonder meer kan worden afgeleid uit de oppervlakte die het jaarlijks inneemt. Deze bedraagt in Zeeland slechts enkele procenten van het totale areaal akkerbouwgewas sen. Als zodanig bekeken is het dus niet belangrijk genoeg om er lang bij stil te staan. Toch willen we dit deze keer wel doen en nader ingaan op enkele aspekten van de teelt, «owel in technisch als in financieel opzicht. Daarnaast zal aandacht geschonken worden aan de invloed van luzerne op de gewassen die erop volgen en daarmee dus op de gehele bedrijfsvoering. Want in feite is het in hoofdzaak het grond verbeterende effekt. waarom luzerne verbouwd wordt en niet de teelt van het gewas als zodanig. Het ver beteren of het in konditie houden van de grond moet het doel van de luzerneteelt zijn. Dat hierbij de hele teelt, het systeem van verwerking en de afzet belangrijke middelen zijn om het beoogde doel te bereiken spreekt voor zichzelf. De inzaai, keuze van èe dekvrucht en het telen van een goed gewas geven hierbij soms nogal wat roblemen. Bij het systeem van kunstmatig drogen is de arbeidsorganisatie voor de boer erg eenvoudig. De financiële opbrengst van luzerne op zich geeft geen aanleiding tot grote oppervlakten per be drijf. Dit laatste gekombineerd met het arbeidsextensleve karakter van het gewas houdt tevens in, dat luzerne voor kleinere bedrijven weinig perspektieven biedt. Immers, 'het arbeidsinkomen is op dit type bedrijf maatgevend voor het bedrijfsresultaat. ln een uitvoerig arti kel gaan de heren M. Murre en J. M. van der Weel van de R. L. V. D. te Goes in op de aspec ten van de luzerneteelt. Het technisch gedeelte werd verzorgd door de heer Murre en hel be drijfseconomische ge deelte door de heer v. d. Weel. Deze week plaatsen wij het technische deel; volgende week de finan ciële consequenties van deze teelt. RED. STIKSTOFWERKING ITIT de praktijk en uit proeven is het bekend, dat luzerne de gfond met u stikstof verrijkt, hetgeen overigens ook met een vlinderbloemige groen- bemester hefc geval is. Door ir. J. A. Grootenhuis van het Instituut voor Bodemvruchtbaarheid is nagegaan hoe groot de stikstoflevering van een tweejarige luzerne is geweest op zware zavelgrond (30 afslibbaar). Gemiddelde stikstof-naleving door tweejarige luzerne in kg N per ha in opeenvolgende jaren (Vergeleken met de werking van stikstof in kalksal- peter). Tabel no. 1. Aantal jaren na 2-iarige luzerne 1 2 3 4 5 6 zomergraan 55 40 25 10 5 0 wintergraan 60 45 30 15 5 0 konsumptie- aardappelen 70 55 35 20 10 5 suikerbieten 75 65 40 30 20 10 De lucerne die tegenwoordig wordt geteeld, verwerkt men hoofdzakelijk in de ■nengvoederfabrikage. Foto's v. d. Broeke. LUZERNE EN GRONDVERBETERING Aan de instandhouding van de produktiviteit van de grond moet bij voort during voldoende aandacht worden geschonken. Bij verwaarlozing zijn lage opbrengsten van slechte kwaliteit het gevolg. Dit geldt voor alle grondsoor ten, al is het wel zo dat de ene grond meer kan verdragen dan de andere (weerstands- en px-oduktievermogen). In luzerne hebben we een gewas dat bekend staat om zijn grondverbete- -»ende werking. Het ontleent deze naam vooral aan het feit, dat het de grond tot op grote diepte doorwortelt, hetgeen zowel voor de waterafvoer als voor luchtvoorziening gunstig is. Verder brengt luzerne stikstof in de grond en komen andere voedingsstoffen beter in omloop. Het geeft de grond ook rust en produceert tevens organische stof. GRONDSOORT EN LUZERNE Men kan zich de vraag stellen of luzerne nu op alle grondsoorten de boven genoemde gunstige werking zal vertonen. Dit is niet het geval. Luzerne vol doet het beste op de kalkrijke goed ontwaterde kleigronden met een per centage afslibbaar boven 25 a 30 Dit wil niet zeggen, dat nu alleen hier luzerne geteeld kan worden, maar naarmate de grond minder kalk bevat, of als de ontwatering niet in orde is, zal het resultaat van luzerne tegen vallen. Verder kan luzerne verdichting van de grond onder de bouw voor wel tegengaan, maar een eventueel voorkomende storende laag niet op heffen. De lichte kleigronden (zavel) zijn vaak gevoelig voor verslemping in de bouw voor. Ook hier geeft de teelt van luzerne niet in eerste plaats de beste •oplossing. LUZERNE EN GROENBEMESTING Een vergelijking tussen luzerne en groenbemésting, die in de praktijk nogal eens gemaakt wordt, gaat maar ten dele op. Bij luzerne gaat het vooral om de doorworteling van de grond onder de bouwvoor. Afhankelijk van de grondsoort, de ont.wateringsdiepte en de lengte van de groeiperiode kan aat wel tot 1 a 1,50 meter gaan. Met een groenbemestingsgewas bereiken we dit niet, omdat de hoofdmassa van de wortels zich in de bouwvoor bevindt. Een veel kleiner deel ontwikkelt zich in de ondergrond maar niet tot grote diepte. We zouden kunnen zeggen, dat de door luzerne geproduceerde organische stof veel regelmatiger in het profiel voorkomt dan hij teelt van een groen- bêmester. De hoeveelheid organische stof die in de bouwvoor voorkomt is «eer belangrijk. Bij de opstelling van een zgn. organische stofbalans wordt alleen de bouwvoor in beschouwing genomen. Luzerne komt er wel wat kaaltjes af, omdat de hoeveelheid organisch materiaal, die na éénjarige luzerne bij 3 keer maaien in de grond achterblijft geringer Is dan van een goede stoppelklaver. Ook de snelheid van vertering is verschillend. Luzerne werkt langer na dan groenbemesting. Bfcj een normale bedrijfsvoering zal voor beide gewassen opname in het bouwplan mogelijk zijn, zodat het een het ander aanvult Uit deze cijfers blijkt dat de naleving van stikstof het grootst is bij ver bouw van suikerbieten na luzerne. Onmiddellijk hierop volgen aardappelen en dan winter- en zomergraan. Nu is een tweejarige luzerne tegenwoordig geen regel meer, zodat we meer gebaat zijn bij gegevens over éénjarige luzerne. Globaal kunnen we voor dit doel wel gebruik maken van de gegevens betreffende tweejarige luzerne, door de helft van de daar genoemde hoeveel heid stikstof te nemen. Hoe groot het voordeel van de stikstofnalevering is. hangt af van de samenstelling van het bouwplan en de vruchtopvolging. Bij een bouwplan waarin na luzerne achtereenvolgens aardappelen, suikerbie ten en graan verbouwd worden, zal de stikstofnalevering van een éénjarige luzerne over 3 jaar totaal ongeveer 80 kg N per ha zijn. Na tweejarige luzerne kan dit bij deze opvolging op 160 kg N per ha worden gesteld. Deze hoeveelheden kunnen dus bespaard worden op de stikstofgiften INVLOED VAN LUZERNE OP DE OPBRENGSTEN VAN DE GEWASSEN DIE ER NA WORDEN VERBOUWD Behalve de stikstofnalevering geeft luzerne onder normale omstandig heden een verhoging van het maximaal bereikbare opbrengstniveau. Dit geldt trouwens ook voor goenbemestingsgewassen die goed geslaagd zijn en droog ondergeploegd worden. Hoe groot de opbrengstverhogende werking is, hangt o<a. van het jaar af. In droge zomers is het effekt groter dan in natte. In een artikel over de luzerneteelt in Zeeuwsch-Vlaanderen van ir. L. Th, J. M. de Wit, in het blad Kali van december 1965, no. 66, woi'dt de opbrengst- vcrhogende werking uitgedrukt in procenten. Deze zijn voorzichtig gesteld op le jaar 6 2e jaar 4 en 3e jaar 3 meeropbrengst. We zijn van mening, dat met deze gegevens in de praktijk gemiddeld wel gerekend mag worden. Vroeger werd lucerne geteeld voor het winnen van hooi voor de paard ei.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 17