SAMENWERKING op Noord-Beveland Mogelijkheden voor een 50 ha-bedrijf KORTE WENKEN ONDERZOEKDUUR GROND KORTER 16 Ë\OOR de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Noord- U Beveland" is een rapport samengesteld over de be- drijfsopzet van het grotere akkerbouwbedrijf van 50 ha. Een commissie, bestaande uit de heren S. J. de Regt (voor zitter), J. J. van Arenthals, S. J. Dees en W. Wisse (namens de Vereniging) en door de heren ir. H. P. de Bruin, Kodde en Murre, de R.L.V.D. voor de Zeeuwse Eilanden vertegen woordigende, heeft in dit rapport een aantal bedrijfsmodel len uitgewerkt waardoor een beter inzicht verkregen wordt in de bedrijfsvoering van de grotere akkerbouwbedrijven voor de volgende jaren. Het rapport behandelt de pro bleemstelling, de psychologische, juridische en fiscale as pecten van samenwerking, de ontwikkeling van kosten en opbrengsten, bedrijf sty pen, enz. Vele grafieken en tabellen zijn tussen en naast de tekst opgenomen. Op de juridische en fiscale aspecten die bij samenwerking om de hoek komen kijken, gaan wij in ons volgend nummer nog nader in. In een aantal bijlagen wordt veel cijfermateriaal gegeven voor belangstellenden die nog dieper in deze zaken willen dui ken. Inlichtingen omtrent dit rapport zullen de bedrijfsvoor- lichters aan belangstellenden desgewenst gaarne nader verstrekken. Coirjnsptoat OVER een periode van 10 jaar stijgen de kosten op de grotere akkerbouwbedrijven gemid deld met 2 per jaar. Ondanks de financiële toe name van dc opbrengsten, blijkt het netto-over schot over genoemde periode ongeveer gelijk te blijven hetgeen in feite door de waardedaling van het geld een daling van het inkomen voor de boer betekent. De individuele boer kan slechts een beperkte uwloed uitoefenen op de prijsvorming van land- bouwprodukten, alsmede op een aantal kostenfak- toren. Het is daarom van groot belang een zodanige bedrijfsopzet te kiezen, dat de bewerkingskosten (arbeid -f mechanisatie) zo laag mogelijk zijn bij een financieel hoog onbrengend bouwplan. Vanuit de arbeid bezien is er namelijk een steeds verder gaande mechanisatie te verwachten door stijgende arbeidslonen en afname van arbeidskrachten. De bewerkingskosten vormen ongeveer 60 van de totale kosten en elke stijging heeft direkte in vloed op de winst van het bedrijf. IN dit rapport, „Samenwerking op Noord-Beve land", zijn een viertal bedrijfs- en arbeidsbe- grotingen uitgewerkt, waarbij gestreefd is naar een zo gunstig mogelijke inzet van arbeid en werktuigen. Als uitgangspunt is gekozen een akkerbouwbe drijf van 50 ha, met een Noordbevelands bouw plan en eigen mechanisatie. Arbeidsbezetting twee volwaardige arbeidskrachten (A). Daarnaast is uitgewerkt een soortgelijk bedrijf met inschakeling van de loonwerker voor oogst werkzaamheden (B)„ Een samenwerkingsvorm van drie bedrijven met gezamenl'jke werktuigen. De loonwerker verricht nog enkele werkzaamheden (C). En tenslotte een 250 ha bedrijf met volledig eigen werktuigen (D). Het aantal arbeidskrachten per 50 ha is gelijk gehouden. In het bouwplan alsmede in de opslag en verwerking van produkten op het eigen bedrijf zijn variaties aangebracht. Het netto-overschot bedraagt resp.: bedrijf A 410,/ha bedrijf B 367,—/ha bedrijf C f 508,/ha bedrijf D S677—/hc UIT dit voorbeeld bedrijfs- en arbeidsbegrotin- gen blijkt dat een duidelijk hoger rendement gehaald kan worden en een gunstiger arbeids organisatie mogelijk is naarmate in meerdere mate gemeenschappelijk gebruik van werktuigen plaats vindt. Tevens is becijferd dat bij stijgende arbeidsr itmen en andere kosten deze tendenz duidelijker wordt. De samenwerking tussen landbouwbedrijven be* tekent in mindere of meerdere mate verlies van eigen zelfstandigheid. Op deze sociale aspekten Is nader ingegaan in hoofdstuk II waarin voorts de juridische en fiskale aspekten van samenwerking behandeld zijn. Als mening van de kommissie komt naar voren, dat een schriftelijke samenwer kingsovereenkomst noodzakelijk wordt geacht. Wat de juridische vorm betreft wordt in deze ge vallen voorkeur gegeven aan een maatschap. Een N.V.-vorm wordt om verschillende redenen min der geschikt geacht. De fiskale aspekten van N.V en Maatschap zijn aan de hand van enkele voor beelden becijferd. Aan de bedrijfsmodellen uit dit rapport moet geen absolute waarde worden toegekend. Zij moe ten slechts gezien worden als voorbeelden, waar op talloze variaties mogelijk zijn. Het dóel is met konkrete cijfers de ekonomische gevolgen van samenwerking te benaderen en voorbeelden te geven voor de praktijk, die met soortgelijke vraag punten te maken krijgt. nlT jaar is er de mogelijkheid om landbouw- bedrijfsgebouwen voor de fiscale boekhou ding te herwaarderen, zonder dat hierover extra belasting behoeft te worden betaald. Of u dit moet doen kunt u het best met een deskundige van ons Boekhoudbureau bespreken, of indien u hierbij niet bent aangesloten met uw boekhouder. Wan neer u het moet doen, doe het dan direkt want het is zo 1966 en dan bent u te laat! DE ervaringen met het telen van aardappelen op een rijenafstand van 75 cm waren ook dit jaar weer zeer gunstig. Niemand wil meer terug naar een smallere rijenafstand. De grondbewer king gaat beter en gemakkelijker en u kunt een betere aardappelrug opbouwen, waarin zeer goede aardappelen groeien met een hoge opbrengst. Wer kelijk, stap over op 75 cm! iETS normaliseren is altijd goed, ook voor uw bedrijf. Zo bespaart een goed normalisatie schema u veel uren arbeid bij het afstellen van de machines. Veel boeren gingen reeds over op een normalisatie van de rijenaf standen bij de gewas sen en kozen 11 of 121/2 cm. Bij 12'/2 cm komen granen op 25, bieten op 50 en aardappelen op 75 cm rijenafstand. Bezie eens of dit v. geen voordelen "biedt. L1 EN consumptieteler stelt andere eisen dan een pootgoedteler. Een grove partij met veel knollen boven 40 mm geeft een grotere hoeveel heid verkoopbare aardappelen. Hiervoor is het nodig, dat de poters niet te veel kiemen per knol hebben, vooral bij rassen zoals Eigenheimer, die gemakkelijk een fijne sortering geeft. De wijze van voorkiemen is hierop van invloed. SAMENWERKEN is moeilijk maar wel voor- delig. Ook buiten de landbouw kennen veel bedrijven een of andere vorm van samenwerking. Ga eens na of er hier voor u mogelijkheden liggen, vooral nu de arbeids- en werktuigkosten steeds hoger worden. Bovendien kunt u met 1 of 2 man veel werkzaamheden niet verrichten, omdat meer mensen nodig zijn. Door samen te werken, werkt ii gemakkelijker en goedkoper. AAN samenwerking zitten tal van facetten, die u*- u moet bezien alvorens hiermee te beginnen. Heel belangrijk is de keuze van de partner waar mee u in zee zal gaan. Hoewel samenwerken geen huwelijk is, is het toch wel een belangrijke vorm van samengaan. Jonge boeren gaan hier gemak kelijker toe over dan de ouderen. Hebt u plannen of moeilijkheden, bespreek deze met uw bedrijfs- voorlichter. JN verband met de grote inzendingen, de reor ganisatie en de verbouwingen bij het Bedrijfs- laboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek te Oosterbeek is de wachttijd bij het grondonderzoek in de wintermaanden van de afgelopen jaren nogal sterk opgelopen. Vele boeren durfden na januari geen grondmonsters meer te laten nemen, omdat de vrees bestond dat de uitslagen niet voor het bemestingsseizoen terug zouden zijn. Het ziet er naar uit dat hierin dit seizoen verandering zal komen. Eenerzijds is dit een gevolg van de mecha nisatie bij het onderzoek wat reeds een versnel ling betekent vergeleken bij voorgaande jaren, ter wijl anderzijds de weersomstandigheden hun in vloed doen gelden. In verband met de vorst en de overvloedige regen van de laatste maanden zijn minder mon sters ingezonden. Het ziet er dan ook naar uit dat er eind januari geen achterstand meer zal zijn zodat de grondmonsters direkt na ontvangst in onderzoek kunnen worden genomen. Dit betekent een onderzoekduur van drie a vier weken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 16