Notulen van Alg. Vergadering der Z.L.M. gehouden op donderdag 9 december 1965 om 14,50 in „De Prins van Oranje" te Goes OPENING HE Voorzitter, de heer Ir. M. A. Geuze, opent •de vergadering en heet allen hartelijk wel kom. Er is een buitengewoon groot aantal gasten naar Goes gekomen, aldus de voorzitter. Ik moet zeggen buiten mijn toedoen. U zult mij ten goe de houden dat ik er niet in slaag om al deze gasten op dit moment ook persoonlijk de revue te laten passeren. Maar ik mag zeker voor enige zeer geziene en gewaardeerde gasten, die ook vaak in ons midden zijn, een uitzondering maken. Mag ik dan in het bijzonder, in de eerste plaats welkom heten U Mr. Van Aartsen, Commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland. In de tweede plaat" Ir. Francke, directeur-generaal van de Voedselvoorziening en vertegenwoordiger van de Minister van Landbouw en Visserij. In de tierde plaats Mr. Huber, als burgemeester en gastheer in deze gemeente Goes. Voorts mevrouw KugelSwart als presidente van de Bond van Plattelandsvrouwen in de provincie Zeeland en tenslotte als vijfde in dit verbond de heer Knott- nerus als voorzitter van het Koninklijk Neder lands Landbouw Comité. Wij stellen het bijzonder op prijs dat U deze vergadering, die door een persoonlijk besluit van ondergetekende dan blijkbaar een bijzonder ka rakter ook heeft gekregen met uw tegenwoordig heid wilt vereren. En ik wil. niet. nalaten U daar en namens ons Bestuur en ook persoonlijk dank voor te zeggen. Ik zie dan in bonte volgorde een groot aantal gasten en ik zal mijn bc:t doen om hen te noe men. hoewel ik bij voorbaat mij moet veront schuldigen wanneer ik, wanneer wij hier op het podium enige van U over het hoofd zouden heb ben gezien. Ik zie in de eerste plaats de leden van Gedeputeerde Staten Mr Mes en de heer Van de Bos, en de heel- Griffier, de heer Van der Weel, de heer Kaland, die heeft wat moeite om zijn auto kwijt te raken, maar wij verwach ten ieder moment dat hij deze zaal zal binnen komen en alsnog op het podium zal plaatsnemen. Wij hebben gezien de heren Van der Peijl en Kammeraad, leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de heer Kammeraad ook in zijn functie als voorzitter van de Kamer van Koop handel, met de secretaris de heer De Jonge. Wij begroeten verder Dr. Van Beukering, voorzitter van het Hoofdproduktschap voor Akkerbouwpro- dukten. De heer Van Doorn, burgemeester van de gemeente waar ik woonachtig ben, de heer Sijbrandij, secretaris van de Zeeuwse C. B. T. B., de heer Lokhorst, voorzitter van de Gelderse Mij van Landbouw, en de de heer Kneppelhout, se cretaris van de Gelderse Mij, Ir. Luitjens en de heer Korteweg, voorzitter en secretaris van de Noord-Brabantse Mij; de heer Kakebeeke namens de landelijke N. F. O.; Dr. Ir. Van Beekom, als voorzitter van de Provinciale Voorlichtingsraad; de heren De Jager en Goeman, als voorzitter en secretaris van de Provinciale Raad van het Landbouwschap; Dr. Stolp, directeur van de V. A. M., en Ir. Bos, directeur van de S. B. L., beiden oude bekenden van onze maatschappij. Mej. Van der Leeden, als secretaresse van de Bond van Plattelandsvrouwen in de provincie Zeeland; de heren Dees en Nobels, als ver tegenwoordigers van de Plattelands Jongeren Gemeenschap in Zeeland, de heer Van Wijk, als voorzitter van onze Onderwijscommissies, Do minee Strating, Burgemeester Ter Haar Romeny als oud-voorzitter van de Onderwijscommissies; Drs Dijkgraaf, als secretaris van het Landbouw Coöperatie Centrum, de heer Boellaard van de Onderlinge Levensverzekering Genootschap; de heer Van Nieuwenhuyze, voorzitter van de Hol landse Mij van Landbouw; de heer Kranenburg, lid van de Eerste Kamer; de heren Swierstra en Schuitemaker, resp. secretaris van de Friese Mij van Landbouw en de Veenkoloniale Boerenbond. Ik had mij nauwelijks kunnen voorstellen, dat IJ deze verre reis voor dit doel had zullen on dernemen, maar ik stel het des te meer op prijs. En voorts ook nog speciale leden uit onze eigen Kring. In de eerste plaats mevr. Groe- wegeBlok, in de tweede plaats al onze ere leden, die hier aanwezig zijn: de heren Dorst, Lindenbergh, Van Bommel van Vloten, Collot d'Escury, Philipse en Van der Zande, en de oud-leden van het Dagelijks Bestuur, de oud voorzitters van de Kringen, die ook deze dag met ons gaan meemaken. Een zeer bijzonder woord van welkom wil ik ook richten tot de ouders van mijn opvolger, van Ir, Prins, die hedenmiddag in de zaal zijn. Het doet ons bijzonder goed dat zij op deze vergadering gekomen zijn en met ons zullen mee maken. Er zijn uiteraard op een vergadering als deze ook de nodige berichten van verhindering. Ik kan U zeggen dat de Minister vanmiddag in Tilburg voor de Algemene Vergadering van de N. C. B. spreekt, maar dat hij vanavond in ons midden zal zijn. Ik heb een brief zoeven gevonden op mijn tafel van Ir. Wellen, de directeur-generaal van de Landbouw, een telegram van de heer Schorer, berichten van verhindering van de heren Van Dongen en Van Poelje, een brief ook van de burgemeester van Middelburg, een bericht van Mr. Kuijlman, de secretaris van het K. N. L. C., die vanavond komt. Bericht van verhindering van onze Ere-leden de heer Van Dijk, de heer Siebenga en de heer Van Vredenburch, die later komt. Verder berichten van verhindering van de heren Muntinga en Buurma uit Groningen; de heer Van Zijtveld uit Utrecht; de heer Buiter uit Drente; mej. Koenraads, de inspectrice van het Landbouwhuishoudonderwijs, de heer De Groof, onze adviseur, de heer Rietberg en de heer Faber, de voorzitter van de Federatie „Het Land bouwwerktuig". Deze vergadering heeft kennelijk een bijzon der gedeelte, dit blijkt ook wel uit de lange inleiding, die ik moet houden om dit woord van welkom tot U te richten, maar ik zou er ver keerd aan doen, wanneer ik er niet mijn ver heugenis over uitsprak dat U, ondanks het feit, dat het geen weer is om een hond buiten te jagen, zoals men dat plege uit te drukken, dat U naar deze vergadering bent gekomen in zo'n groten getale. We hebben misschien wel te weinig acht geslagen op deze datum. Ik heb hem zelf mogen uitkiezen, maar achteraf beziend had ik er rekening mee moeten houden, dat het vanavond springtij is en morgen nog. Vroeger was het zo (dit had ik van wijlen H. D. Louwes toch wel geleerd) dat de land- bouwvereniging in Leens vergaderde de dag vóór dat het nieuwe maan was. De wegen waren slecht in die tijd. Dan kon je ten minste wat zien, dan nam je niet teveel risico's als je met de klepper voor het rijtuig reed. En bovendien had je dan ook niet de moeilijkheden, eventueel van een hoog tij buiten. Wij tegenwoordig menen dat wij zo onafhan kelijk zijn op dit punt, dat wij ons alles kun nen veroorloven. Maar wij moesten dit sinds 1953 beter weten. Gelukkig is het zo, dat de laatste berichten die doorgekomen zijn, spreken van een Zuid tot Zuidwester storm en in ieder geval geen verhoging van betekenis. In het bijzonder zou ik nog mijn verheugenis er over willen uitspreken, dat dit bijzondere karak ter van deze vergadering geaccentueerd wordt door de aanwezigheid van een belangrijk gedeel te van mijn familie, mijn vrouw, driekwart van onze kinderen, mijn vader, mijn zwager en miin vrouws zuster, de huisgenote van mijn vader. Ik vind het bijzonder plezierig dat mijn bestuur hen mede hebben uitgenodigd. NOTULEN De Voorzitter stelt aan de orde de notulen van de vergadering van 1 juli 1965, waarover geen schriftelijke opmerkingen zijn binnengekomen. Daar niemand hierover het woord wenst, wor- deze onveranderd goedgekeurd. MEDEDELINGEN EN INGEKOMEN STUKKEN De Voorzitter wijst er speciaal op, dat 1 janua ri in werking zai treden Saneringsregeling II. Deze saneringsregeling lijkt in eerste aanleg veel eenvoudiger. U kunt uw bedriif beëindigen hetzij dat U eigenaar bent, hetzij dat U pachter bent, door uw grond in te leveren. Daarvoor in casseert U tienmaal de pachtwaarde. Dat bete kent, als U nachter bent, dat U daartoe de mede werking nodig hebt van uw eigenaar. Wanneer U eigenaar bent, dan zult U die grond aa^ de S. B. L. moeten overdragen. Er zullen binnenkort zeer zeker uitvoeriger mandelingen over deze regeling volgen. Dit is een rege'ing die in analogie met een oude regeling in de ruilverkavelinffs- en herver- kavelingsgebieden tot stand gekomen is. Daarbij had men reeds een bepaalde inleve ringsmogelijkheid voor pachters. Nu is deze regeling dus uitgebreid tot het ge hele land. Deze regeling is bovendien uitgebreid tot eigendom. Maar ik moet U er nu reeds op wijzen, dat bij een zeer globale en aanvankelijke bestudering van deze regeling, terwiil wij nog niet helemaal weten, hoe de uitvoering zal ge schieden, dat wij wel de indruk hebben dat deze regeling, ï.ogal wat tijd zal kosten voor zijn toe passing. U weet. dat bij saneringsregeling I, dit in het begin ook zo geweest is en dat er heel wat tijd overheen gegaan is. Op het ogenblik loopt dat allemaal veel en veel vlotter wanneer het betreffende geval geen bijzondere kanten heeft. Maar bij de nieuwe regeling, onverschillig wel ke kanten die regeling heeft, moet men er on rekenen dat daar nog wel wat aan vast zit. Met de uitvoering daarvan kan gemakkelijk een jaar m^e heen gaan. Wanneer er onder uw leden dus zouden zijn, die daar gebruik van willen maven. dienen zij er rekening mee te houden, dat zij toch in ieder geval dit jaar nog boer zijn en ook nog zelf hun land zullen dienen te exploiteren. BEGROTING EN CONTRIBUTIE VASTSTELLING VOOR HET JAAR 1966 De Voorzitter zegt dat door de stijgende kos ten, ondermeer door een hogere afdracht aan het K. N. L. C., hogere uitgaven voor het Land bouwblad en stijging van de personeelskosten van het secretariaat een voorstel tot verhoging van de contributie aan de afdelingen is toege zonden. Het voorstel is, aldus de voorzitter, dat wij de grondcontributie met 2,50 zullen verhogen. Dat betekent dus dat de vaste contributie voor de gewone leden inplaats van 10,12,50 wordt, dat betekent dat ze voor de verpachters van 12,50 15,wordt, dat betekent dat zij voor de overige leden ook 15,wordt en vóór de begunstigers 37,50. Verder kan ik U zeggen dat deze begroting sluit met een totaaltelling van 393.750,—. De Voorzitter vraagt vervolgens of iemand het woord over de begroting of contributieverhoging wil voeren, dan wel stemming verlangt. Of bent U van mening, aldus de voorzitter, dat deze ƒ2,50, gezien alle andere kostenstijgingen in ons dagelijks leven, een zaak is, die verantwoord is. Wij hebben drie jaar geleden onze ha-contri butie behoorlijk verhoogd op 3,50 gebracht en ik hoop dat het nieuwe bestuur met deze rege ling weer even adempauze heeft. Het hangt niet van ons af, maar van de omstandigheden in Nederland en eigenlijk zou ik nog verder moe ten gaan. Het hangt niet alleen van de omstandigheden in Nederland af. Het hangt o.a. bijv. af hoeveel inflatie wij moeten importeren in ons kleine land o.a. uit het omringende buitenland en met name ook de E. E. G. anden. Daar niemand op- of aanmerkingen maakt en geen stemming verlangt, concludeert de voor zitter dat de begroting 1966 en de contributie verhoging met algemene stemmen goedgekeurd zijn. De Voorzitter dankt de vergadering voor het geschonken vertrouwen. STATUTEN W IJ ZIG ING Voorzitter stelt vervolgens de voorstellen tot wijziging van de statuten aan de orde. In zijn toelichting hierop zegt de voorzitter dat een aan tal wijzigingen noodzakelijk was geworden. An dere veranderingen betekenen in feite een aan passing aan een reeds bestaande toestand. U weet dat het de bedoeling is dat er twee vice-voorzit- ters komen, daar moest dus inderdaad met een meervoud rekening gehouden worden. Zo was dit nodig om de vierde en vijfde alinea van artikel 28 in dit opzicht te wijzigen. Het bleek ook dat we in een verder verleden tijdstip iets over het hoofd hadden gezien, met name ten aanzien van de vertegenwoordiging van de tuinbouwcommis- sie. En dat hebben we op het ogenblik ook aan gepast. In de voorstellen tot wijziging heeft het Dage lijks en het Hoofdbestuur nog enkele kleine ver anderingen aangebracht, waarmede de besturen der afdelingen inmiddels ook in kennis zijn ge steld. De Voorzitter gaat hierna over tot artikelsge- wijze behandeling van de wijzigingsvoorstellen. De vergadering blijkt na de uitvoerige toelich ting op de voorstellen door de voorzitter geen stemming te verlangen, waarna de voorzitter concludeert dat de statutenwijziging met alge mene stemmen is aanvaard. Op voorstel van de voorzitter besluit de ver gadering het 1:-stuur te machtigen tot het doen van de verdere stappen alsmede tot het aanbren gen van die veranderingen in de statuten, die in verband met de Koninklijke goedkeuring door het Departement van Justitie mochten worden verlangd. De Voorzitter dankt de vergadering en de af gevaardigden van de afdelingen voor deze belang rijke beslissing en wenst het bestuur alsmede de heer Prins geluk met deze aanpassing van de sta tuten. RONDVRAAG VAN de gelegenheid tot het stellen van vragen wordt door de vergadering geen gebruik ge maakt. De Voorzitter richt vervolgens nog welkomst woorden tot de heer Mr. A. J. van der Weel, oud lid van G. S. en voorzitter van de herverkavelings commissie Zeeland. (Zie verder pag. 18.) 14

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 14