Onze uien-produktie en export in gevaar? Uien werden duurder Van staffel en gaarde Fruitprjjzen trokken aan INGEZONDEN KORTE WENKEN 12 ^7" AN de vele belangrijke groentegewassen, waarvan Nederland een beduidende export heeft, nemen de uien een zéér belangrijke plaats in. Ook de binnenlandse consumptie is groot en beweegt zich in Stijgende lijn. Het areaal, dat met diverse soorten wordt beteeld, bedroeg in de laatste jaren 7000-8000 hectare. Zoals ieder belanghebbende bekend, is de opbrengst van jaar tot jaar verschillend. We kunnen echter gevoegelijk kannemen, dat de gemiddelde op bedrag ter grootte van 50 miljoen gulden bedraagt; een bedrag dat leker waard is om de ontwikkelingen op binnen- en buitenlandse markten op de voet te volgen. De export bedroeg de laatste jaren naar onze voornaamste afnemers: 1961 in guldens Engeland plm. 15 miljoen West-Duitsland plm. 24 miljoen Frankrijk-België plm. 6 miljoen 1962 in guldens plm. 17 miljoen plm. 32 miljoen plm. 9 miljoen 1963 in guldens plm. 11 miljoen pim. 24 miljoen plm. 9 miljoen JJET is echter voor onze uientelers van 't grootste belang dat de concurrentiepositie op de Euro pese markt behouden blijft en het zou nog beter zijn indien de afzet nog uitgebreid zou kunnen ïvorden. Nu is de uienteelt-op-ouderwetse-manier, net handwerk, erg arbeidsintensief, dus duur. We zullen dan ook nog meer naar de meer-presterende en goedkoper-werkende machinale teeltwijze toe noeten. Een bezwaar van onze hollandse uien is, dat het •ortiment geen soorten bevat met voldoende dek zeilen voor machinaal rooien. Deze dekvellen zijn namelijk in hoge mate bepalend voor het percen tage uitval. We hebben veel contact met uien-handelaren en met een zucht van voldoening constateert de han del in nawinter en voorjaar: „Gelukkig, de Egyp tische uien z\jn er weer Helaas: men kan het de handel niet kwalijk nemen. Het zijn heerlijke, harde uien, terwijl onze uien gevoelig zijn voor zacht worden en doorschieten. Begrijpelijkerwijs heeft dit in normale jéren een directe prijsval ten gevolg van ons inlands produkt. "JJITERAARD heeft dit feit de volle aandacht van de Stichting Nederlandse Uienfederatie (Snuif), van onze zaadfirma's, van de selecteurs en van de voorlichtingsdiensten. Er wordt dan ook hard gewerkt om onze uien kwalitatief te verbeteren, zodat we de concurrentie met het zuidelijk produkt, en in 't bijzonder met Egypte, aan kunnen. Door de omschakeling van hand- naar machinaal rooien wordt dit vraagstuk nog urgenter. Wat we nodig hebben, is een harde ui, pittig van smaak, met een hoog drogestof-gehalte, goed van vorm, niet te laat oogstbaar, en als een HEEL VOORNAAM PUNT: een voldoend aantal dekvellen, zodat er na machinaal rooien en -sorteren geen zogenaamde „kale uien" uitgesorteerd moeten worden. E prijzen ons gelukkig, dat we uitgenodigd wer den om de selectie- en proefvelden van de N.V. Wed. P. de Jongh's Zaadhandel en Boom kwekerijen tï Goes, Frans den Hollanderlaan, te hebben mogen bestuderen. Zonder ook maar één firma tekort te doen, ja zelfs ieders werk te loven, De afzet van Nederlandse zaaiuien verloopt op het ogenblik heel wat vlotter dan tot nu toe dit seizoen het geval is geweest. Het koude weer pi heel Europa heeft de vraag naar dit Nederlandse tuinbouwproduct zodanig doen toenemen dat de prij zen op een belangrijk hoger peil kwamen dan tot nu toe heeft gegolden. Begin deze week deden de export geschikte middel en grove uien rond 20 ct. per kg en de teler kon toen voor een redelijk pro duct, onafgestaart, ongeveer 15 ct. per kg krijgen. Dat betekent in ruim een week een prijsstijging van ongeveer 5 cent per kg. Gezien het niveau waarop wordt gehandeld is dat zeker van betekenis. De uitvoer van uien is ook weer belangrijk toe genomen. Dat is overigens reeds vanaf de eerste week van januari het geval. In die week namelijk gingen er 4851 ton Nederlandse uien de grens over, dat is ongeveer 50 meer dan de normale wekelijke export in december. West Duitsland was in die week met 2119 ton de belangrijkste afnemer maar ook de uitvoer naar Engeland was van betekenis want naar dit land werden 1135 ton Nederlandse uien verladen. Voorts nam Frankrijk 486 ton uien af en naar de Afrikaan se landen werden 738 ton uien verladen, alles vol gens de gegevens van het Uitvoer Controle Bureau voor Tuinbouwprodukten. Het aanbod van telerszijde in de uiencentra is op het ogenblik vrij ruim. Degenen, die kunnen aanvoeren maken gebruik va- deze versterkte vraag om hun produkt of althans zeker een deel er van, op te ruimen. hebben we aan de hand van onderstaande cijfers kunnen constateren, dat voornoemde N.V. erin ge slaagd is om een geheel nieuw uienras te ontwik kelen. Aan het officiële rapport van het Instituut voor Bewaring en Verwerking van Tuinbouwprodukten te Wageningen van 1965, ontlenen wij dat de Polarijn, die met diverse andere soorten in proeven in veelvoud onder nummer was ingezonden, wordt beschreven als een harde, stevige ui, heel weinig kale uien, spitse en ronde vorm en heterogeen van grootte. Met deze omschrijving wordt o.i. een zeer juist beeld gegeven van de grote partijen, die we ge controleerd hebben en die volgend jaar voor zaad teelt bestemd zijn. De drogestof-gehalten van verschillende rassen, doorslaggevend voor de kwaliteit en houdbaarheid van uien, die vermeld worden in het betreffende rapport van het I.B.V.T., laten de volgende cijfers zien. Eén serie Eén serie Eén serie Polarijn drogestofgehalte 9.50— 9.90 9.58— 9.73 10.74—10.45 12.31—12.43 gemiddelde 9,78 9,70 10,58 °/o 12,36 De Polarijn, die onder de inmiddels goedge keurde handelsnaam DURA door de N.V. Wed. P. de Jongh in de handel zal worden gebracht, laat dus gunstige cijfers zien. Tegen de buitenlandse concurrentie kan deze aanwinst een goede tegen hanger zijn Bo. kosten op het landbouwbedrijf stijgen ieder -1-7 jaar. De arbeids-, loonwerk- en werktuig- kosten vormen daarbij een zeer belangrijke kos tenpost. Vormen deze kosten op een akkerbouw bedrijf tesamen een bedrag van meer dan 1100,— per ha, dan werkt u gemiddeld te duur. Alleen op een intensief bedrijf met hoge opbrengsten is dat nog verantwoord. NU de aardappelopbrengst dit jaar goed en de prijzen hoog zijn, bestaat het gevaar om „achter de markt aan" te gaan poten. Wees daar mee voorzichtig. Overweeg eerst goed bij uzelf of u wel met de teelt zult beginnen en of deze zal uitbreiden. Zet geen aardappelen op daarvoor niet geschikte percelen, want dit leidt tot teleurstel lingen. T AAT de zuinigheid de wijsheid niet bedrie- gen doordat u besluit dat restant bietenzaad van vorig jaar nu maar voor uitzaai te bestemmen. Vooral voor precisiezaad moeten wij u dat sterk afraden, omdat aan de bewaring hoge eisen wor den gesteld. Neem voor de prijs van anderhalve ton bieten geen risico van een mislukt gewas. jNGEHULD suikerbietenzaad is wel mooi rond, maar heeft geen voordelen boven het normale precisiezaad. De vulstof kan zelfs een belemmering zijn. Bovendien is dit zaad duurder, het aantal korrels per kg vrij laag en de kiem- kracht niet beter. Ook het uitzaaien met de pre- cisiezaaimachine verloopt niet beter dan met nor maal precisiezaad. DINNENKORT zal er weer gelegenheid zijn de afmetingen van de schijven of bandjes van uw precisiezaai-apparatuur te laten meten. Deze metingen geven geen garantie maar dragen wel bij tot verbetering van het zaaiwerk. Omdat u toch zeker goed zaaiwerk beoogt is het nodig, dat u zich bij de eerstvolgende gelegenheid ook aanmeldt. Ji/JEN brede lage-drukband spoort minder diep in, beschadigt de structuur van de grond minder en trekt lichter dan een hard opgepompte smalle hoge-drukband. Niet bij elke brede band mag de druk echter beneden twee atmosfeer dalen. B-'; een lagere druk hebben veel banden een ge ring draagvermogen en wordt bij rijden op een harde weg het canvas gemakkelijk beschadigd. TVTATUURLIJK kunt u precisiezaad ook uit- zaaien met een gewone zaaimachine maar u bereikt nooit de voordelen, die u met dit zaad in een precisiezaaimachine kunt bereiken. Een van de grootste verschilpunten is de onregelmatige verdeling waardoor u de voordelen van een hoge éénkiemigheid sterk terugdrukt. Het artikel van de heer Geldof onder bovenstaande titel, verschenen in het Kerstnummer, heb ik met bijzondere belangstelling gelezen. Ik zou schrijver gaarne een vraag willen stellen. Hij merkt nl. op: „De ossen trokken een dorsslede en „bepaald geen dorswagen" enz. (In Israël wel te verstaan, v. D. Spatiëring eveneens van mij.) Waarop hij deze bewering grondt blijft onvermeld. Is hij misschien van mening, dat er geen dors wagen bestond? Gezien b.v. Jesaja 28-27 (Statenvertaling) en de beschrijving van het werktuig in diverse binnen- en buitenlandse geschriften gewoonlijk goed geïllustreerd kan ik dit toch moeilijk aan nemen. De dorswagen was naast de dorsslede zonder twijfel in gebruik, zij het ook dat voor zover ik kon nagaan, de laatste meer algemeen toepassing vond dan de eerste. Dat de dorswagen het zelfs nog lang heeft uitgehouden bewijst wel een in mijn bezit zijnde foto van plm. 1935. Of hij thans nog gebruikt wordt is me niet bekend. Het is verleidelijk voor me om op diverse punten betreffende de oogst in het Oude Oosten nog wat nader in te gaan. Om der ruimte wille beperk ik me echter tot het bovenstaande. Zeist, 15 januari 1966. L. VAN DIJK. Zie b.v. het fraai geïllustreerde boek „Oostersch leven" hoogleraar Dr. H. Th. Obbink. (1914) van de hand van wijlen de Nederlandse De prijsontwikkeling van fruit viel in de eerste week van januari wat tegen. Sinds vorige week heeft zich echter een behoorlijk herstel voltrokken. Er was een bevredigende vraag voor de binnenlandse markt, vooral naar de betere kwaliteiten en ook voor export werden flinke hoeveelheden gekocht op de Zeeuwse veilingen. Vooral België was wat dat betreft een goede afnemer van alle rassen Zeeuwse appelen. Ten gevolge van deze toegenomen vraag trokken de prijzen behoorlijk aan. Jonathan klasse I werd eind vorige week verkocht voor 60-70 cent per kg voor de grote maat; 50-55 cent voor de middelmaat en rond 40 cent voor de kleine maat. Wanneer er weinig of geen kleur op de vruchten zit krijgt men er ook geen prijs voor, maar dat is het gehele seizoen al zo geweest en er is geen aanleiding om aan te nemen dat dit beter wordt. De meeste telers die bomen hebben waaraan ze in hoofd zaak groene Jonathan kunnen verwachten hebben dit al begrepen en er hun maatregelen voor genomen. Rooien is hiervoor dikwijls de beste remedie. In Goes wordt regelmatig Cox's Orange in poolverband verkocht. De klasse I boven 70 mm deed vorige week donderdag tussen 1,05 en 1,18 per kg; de middelmaat deed tussen 80 en 85 cent; klasse I 60-65 mm werd verkocht voor 52-56 cent per kg en de kleine maat noteerde 36-39 cent. Goudreinette klasse I grote maat werd verkocht voor 65 tot 75 cent per kg; de middelmaat (70-75 mm) deed rond 55 cent en de kleinste maat tussen 45 en 50 cent per kg. Er is een goede vraag naar mooie kwaliteiten Golden Delicious. De handel betaalde daar al gauw tussen 75 en 80 cent per kg voor. Het aanbod van werkelijk goede partijen van dit ras was niet bijzonder groot. Klasse II deed al naar gelang van de kwaliteit tussen 60 en 70 cent per kg. De kleine maat van dit ras werd verkocht tegen prijzen die lagen rond 50 cent per kg. De vraag naar peren nam ook belangrijk toe, vooral voor export naar België en Engeland. Conférence klasse I 60-65 mm steeg tot 80 cent per kg en klasse I 55-60 mm tot 70 cent. Doyenné du Cornice noteerde tussen 1,15 en 1,30 per kg voor de grote en middelmaten klasse I kwaliteit en de vraag naar Saint Remy was eveneens zeer groot waardoor de prijzen stegen tot 75 cent per kg. Kroetappelen deden rond 23 cent voor de witte kroet en 19-20 cent voor Jonathan.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 12