Goed geslaagde fruitteeltdag DINGEN VAN DE Nederlandse Con tra ktte Iers Vereniging opgericht 11 17RIJDAG 14 januari werd te Goes de jaarlijkse Fruitteeltdag gehouden. Als steeds waren de telers uit de gehele provincie aanwezig op deze „toogdag". 's Morgens was het al erg druk bij de werk tuigenshow en 's middags kon voorzitter Kakebeeke ongeveer 800 man welkom heten. In ziin openingswoord merkte de heer Kakebeeke op dat de fruittelers in 1965 bevredigende resul taten hebben geboekt. De produktie was belangrijk lager dan het jaar tevoren, maar de geldelijke op brengst was hoger. Er werd dus met minder fruit meer geld ontvangen. Tevens memoreerde hij dat de chemie steeds groter rol gaat spelen in de fruitteelt. De mogelyk- heden zijn groot en niet meer te overzien. Spuiten tegen onkruid is al een normale zaak. Maar nu zijn er ook stoffen waarmee men te hard groeiende bomen kan remmen, zoals B 9. Ook zijn er waarmee men de groei kan bevorderen. Men kan de vruchten er aan snuiten; kunstmatige vruchtzetting met o.a. gibberellazuur. Tevens zijn er stoffen waarmee men overtollige vruchtjes er af kan spuiten, zoals reeds met carbaryl gebeurt. CONCENTRATIE VAN AFZET? DE heer Butijn, directeur van de veiling Goes, sprak over zijn reis naar Amerika. Daar werd de afzet bestudeerd. Men streeft er naar grote partijen fruit van goede en gelijkmatige kwaliteit. Veelal brengt Je teler zijn fruit naar een verkoooorganisatie, die het voor hem bewaart, sorteert en verkoopt. Poolen is regel. Kleine pakstations hebben het moeiliik. omdat ze de benodigde dure sor- teermachines, e.d. niet kunnen financieren en er ook te weinig fruit voor hebben om ze rendabel te maken. In Zeeland kan men hier veel van leren. Er ziin momenteel sorteermachmes die electronisch de Golden Delicious op 6 kleuren kunnen sorteren. Die machines zijn nu nog in het proefstadium, maar ze zullen straks ongetwiifeld ongang maken. Om tot aanschaffing over te kunnen gaan van zulke ma chines zal echter concentratie van de veilingen een noodzaak zijn. En regelmatig aanbod van fruit via poolvorming. Interessant was zijn opmerking, dat de fruittelers in Amerika zelf vaak op het pakstatlon gaan wer ken als ze het niet druk hebben. Dat zcu ook in Zeeland kunnen. Telers die gewoon zijn zelf te sor teren zouden hun sorteerkosten op deze manier terug kunnen verdienen. VROEGERE PERENPRODUKIE DE heer Huissen gaf in een boeiende lezing de mogelijkheden aan om tot een vroegere pro duktie van peren te komen. De peer blijft laat vruchtbaar, maar winst van één jaar is al uiter mate belangrijk. Door te zorgen voor goede be schutting, gebruik van 23-jarig plantmateriaal, een kleine boomvorm, goede bestuiving, toepas sing van de Guilliams snoei en eventueel spuiten met gibberellazuur kan heel wat bereikt worden. De peer is een onmisbaar steunpunt in het be dril' f. Als de appels vernieuwd moeten worden, zullen de peren vaak moeten zorgen dat de in komsten enigszins op peil blijven. VIRUSZIEKTEN DE heer Roosje zag kans een moeilijk onder werp zo duidelijk te behandelen dat het voor iedereen gemakkelijk te volgen was. Vooral door indeling in weinig belangrijke virusziekten, tame lijk belangrijke en zeer belangrijke werd alles sterk vereenvoudigd. Virusziekten als mozaïek, ringvlekken, e.d. doen nauwelijks schade. Rubberhout en ruwschilligheid zijn meer nadelig, doch het optreden is zo beperkt dat men nog niet kan spreken van een ernstig probleem. Wel moet alles gedaan worden om deze ziekten terug te dringen en hieraan wordt hard gewerkt. Er zijn enkele onderstammen die op de genoemde virusziekten zijn getoetst en ook diverse appelrassen. Het belangrijkste probleem is de kleinvruchtig- heid, die bij Tydeman's Early en Ingrid Marie veel voorkomt en bij Cox's Orange toeneemt. Het is zelfs de vraag of er wel gezonde Tydeman's Early voorkomt; wellicht zijn alle bomen van dit ras min of meer besmet. Er is nog geen materiaal verkrijgbaar dat op kleinvruchtigbeid is getoetst. Het toetsen is een langdurige kwestie. Maar men mag vertrouwen dat het peil van de gezondheid geleidelijk ver beterd zal worden. UITBREIDING FRUITTEELT ALLE drie sprekers waren opvallend positief in hun betoog. De lezingen waren mede daar om zeer waardevol. Niet ieder zal het steeds vol ledig eens zijn geweest met de inleiders. Maar als b.v. de heer Butijn stelt dat concentratie van het aanbod en poolen in de toekomst noodzaak zal ziin, is zijn mening duidelijk en scherp geformu leerd. Bijzonder duidelijk w*s ook de samenvatting van de heer Vellekoop. Hij gaf tevens ziïn visie betreffende enkele andere punten. De Golden en Cox's nemen steeds gr«*er plaats in het sorti ment in nu de Stark Earliest temervalt en hij James Grieve het gevaar voor overnroduktie toeneemt. De Golden zal soms on de jonge be drijven de 40 ga»n overseh rilden. Rode Goud- reinette verdient belangstelling. De onpervlakte fruit In Zeeland en West Nonrd-Brabant bedraagt thans 7000 ha. De uit breiding moet doorgaan, want bet kwaliteit»- fruit komt. vooral van jonge bedrijven. Voor goed geleide moderne fruitbedrijven ziet de toekomst er niet ongunstig uit. TEN belangrijke gebeurtenis vond op 18 januari plaats in een te Utrecht gehouden bijeenkomst waar de Nederlandse Contracttelers Vereniging van de 3 C. L. O.'s officieel werd opgericht. Hiermee werd de bundeling bereikt van verscheidene verenigingen die op dit gebied werkzaam waren. Tevoren had de Contractzaadtelersvereniging in Groningen besloten tot opheffing en toetreding tot de nieuwe vereniging. Ook vond overleg plaas met het bestuur van de Doperwten-telersvereniging te Hooge- zand. PRODUKTEN-COMMISSIES. Er zijn twee produk- ten-commissies ingesteld, namelijk de Doperwtencom missie en de Commissie voor zaaizaden, fijne zaden en granen vermeerdering. Ook voor de begeleiding van de kontraktteelt van andere produkten zal worden gezorgd. Er wordt o.a. gedacht aan consumptie-aardappel-kontrakten en de kontraktteelt van aardappelen voor de patat- en chips industrie. Verder zal in samenwerking met het Cen traal Bureau voor de Tuinbouwveilingen aandacht worden besteed aan de kontraktteelt op de landbouw bedrijven van andere groenten dan doperwten. KRINGEN. De teeltgebieden worden als volgt in kringen ingedeeld: Kring IJsselmeerpolders voor de Noordoostpolder en Oostelijk Flevoland, secr. de heer E. Dijkhuizen, Noordzijde 2, Emmeloord. Kring Noord-Holland, secr. de heer A. Vingerling, Zuiderlioutlaan 12, Haarlem. Kring Zuid-Holland, secr. de heer drs. A. A. Ros kam, Anna Paulownastraat 22, Den Haag. Kring Zuid-West voor Noord-Brabant en Zeeland, secr. de heer drs. J. Schouten, Spoorlaan 50, Tilburg. Verder komt er nog een kring Noord voor Gronin gen en Friesland. De vorming van een kring voor Drenthe en Overijssel wordt nog nader bekeken. Het vormen van een kring voor de overige, verspreide teeltgebieden zal worden voorbereid, WERKWIJZE. Het bureau van de Vereniging wordt gevestigd op Raamweg 26 te Den Haag (tal. 070—183510). De heer W. H. Kwakernaak (Land bouwschap) zal voorlopig de dagelijkse leiding heb ben, speciaal wat betreft aangelegenheden van organi satorische aard. De heer F. Mulder, tot nu directeur van de Contractzaadtelersvereniging in Groningen, komt in dienst van de nieuwe vereniging en zal de „adviesdienst" verzorgen. Via op verscheidene plaat sen te houden zitdagen zal hij te spreken zijn, zodat de leden van de vereniging in een persoonlijk gesprek deskundig advies kunnen krijgen. OVERLEG MET C. B. VOOR DE TUINBOUW VEILINGEN. Met het Centraal Bureau voor de Tuin bouwveilingen wordt regelmatig overleg gepleegd. Het Centraal Bureau is met de Ver. der Ned. Groen ten en Fruitverwerkende Industrie een regeling (model-kontrakt met minimum prijsregeling) overeen gekomen voor de levering door tuinbouwbedrijven en het is van veel belang dat voor de kontraktteelt van groenten op landbouwbedrijven ook een dergelijke regeling wordt bereikt. CONTACT MET INDUSTRIE. Het voorloolg be stuur van de nieuwe vereniging had reeds enkele be sprekingen met de groenten- en fruitverwerkende in dustrie. Daarbij werden enkele bemoedigende resul taten geboekt, zij het na moeizame besprekingen. In het noorden vond een dergelijk overleg door de aldaar bestaande verenigingen al verscheidene iaren plaats, o.a. voor kontraktdoperwten. Daarbij werd be reikt dat men betere voorwaarden kreeg en in bepaal de eevallen werd ook een betere prijs bedongen. Hieruit blijkt wel dat de nieuwe vereniging nuttig werk kan doen. Daarvoor is het gewenst dat ieder belanghebbende lid wordt, Gaf u zich al op? Welk een grote macht de sensatiepers heeft, heb ben de Nederlandse slatelers de vorige week moeten ondervinden. Het Westduitse boulevard-blad „Bild" dat meer dan 4 miljoen lezers heeft en het moet hebben van sex en sensatie bracht begin vorige week het bericht dat de Nederlandse sla, die in grote hoeveelheden op de Westduitse markt wordt verkocht, van ondeugdelijke kwaliteit zou zijn om dat er residuën van giftige bestrijdingsmiddelen op gevonden waren. Met schreeuwende letters werd dit sensatiebericht gebracht en de gevolgen bleven niet uit. De Duitse huisvrouw werd bang van de Neder landse sla, bracht ze soms zelfs terug naar de win kels en de verkoop liep geweldig terug. Uiteraard was dat van invloed op de export en de prijsont wikkeling op de veilingen luisterde er ook naar Het liep tot het midden van de vorige week zo bij zonder vlot met de sla-export, vooral naar West Duitsland. De prijzen van de zware sla waren aangetrokken tot tegen 60 cent per krop. Nadat het bovengenoemde bericht was verschenen volgde een aanzienlijke prijsdaling. Van woensdag op donder dag beliep deze prijsdaling gemiddeld ongeveer 20 cent per krop. Het Ministerie van Landbouw heeft direkt een be richt verstrekt aan de Duitse en Nederlandse pers waarin er wordt op gewezen dat bevoegde Neder landse instanties er sinds jaren nauwlettend op toe zien dat er geen resten van giftige bestrijdingsmid delen aanwezig zijn op de voor consumptie bestemde tuinbouwprodukten en dat deze produkten absoluut veilig zijn voor de consument. Ondertussen heeft donderdag ook het Ministerie van Voedselvoorziening in Bonn verklaard, dat de Nederlandse sla beslist niet van mindere kwaliteit, is en dat er geen redenen bestaat om zich hiervan af te wenden. Het is te hopen dat deze verklaringen van offi ciële instanties, het vertrouwen in het Nederlandse produkt weer spoedig zullen herstellen maar de hele affaire bewijst opnieuw welk een grote macht er» gevaar een op sensatie gericht blad betekent. Vrijdag was er in elk geval weer al een belang rijk prijsbestel, vooral door toegenomen vraag van Engeland en Zweden. De aanvoer van sla nam deze week verder af in ons land, zeker toen de prijzen zo terug liepen Behalve West Duitsland is ook Engeland een af nemer van betekenis van dit produkt en vérder wordt er heel wat verladen naar Frankrijk en Zwe den. De slatelers zitten best dit jaar. Tot de dingen van de week behoort ook nog de vorst, die thans een groot deel van Europa in zijn greep heeft. We hebben maatregelen moeten nemen om vorstschade aan opgeslagen produkten te voor komen. De bramen zijn toch ook wel afgedekt? Voor het land is deze vorstperiode wel aan te bevelen. Ook voor de snoei is het overigens best weer wanneer het overdag slechts enkele graden vriest en de zon er bij is. In vele boomgaarden is men in deze weken met het snoeiwerk bezig. Vorige week vrijdag hebben de meesten het onderbroken voor een bezoek aan de fruitteeltdag in Goes. 's Morgens werd de beurs bezocht en 's middags vanzelfsprekend de bijeenkomst in „de Prins van Oranje", waar een drietal sprekers de vraagstukken rond afzet, teelt en ziektenbestrijding bespraken en waar rijkstuinbouwconsulent ir. L. Vellekoop in een nabeschouwing nog eens wees op enkele voor de fruittelers belangrijke punten. Boeiend en interessant was het betoog van drs Butijn over de fruitafzet in Amerika en Canada er» de perspectieven die hij ziet voor Zeeland op grond van de ontwikkelingen in genoemde landen. Bij de besprekingen over de mogelijkheden van samenwer king tussen de drie Zuid Bevelandse veilingen en de veiling te Middelburg, die volgens N.F.O.-voor- zitter Kakebeeke aan de gang zijn en waarover in de eerste helft van dit jaar een rapport van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen komt, zullen de Amerikaanse ondervindingen van drs. Bu tijn ongetwijfeld goede diensten kunnen bewijzen De heer Huissen heeft de aanwezigen nog eens met de neus op de mogelijkheden van de pereteelt gedrukt en daarbij met name gewezen op het belang van een goed windschut en van de kleine boomvorm met een aangepaste snoei om een vroege produktie to krijgen. Wat de onderzoekers doen met betrekking tot het virusvrij maken van het plantmateriaal voor de fruitteelt, hoorden we van ir. Roosje, de direkteur van het Proefstation te Wilhelminadorp. Het vol gend plantseizoen zullen er in bepaalde opzichten virusvrije appels te koop zijn voor de telers. Ir. Vellekoop kon met vc1 doening vertellen dat het areaal fruitteelt in zijn gebied (Zeeland en West Brabant) na een aanplant in dit seizoen van 350 ha, gestegen zal zijn tot 7000 ha. een mijlpaal voor Zeeland en West Brabant. De helft van de uitbrei dingen vindt plaats in West Brabant en Zeeuws Vlaanderen. Het pruimenareaal blijft met 250 ha in het ambtsgebied Zeeland-West-Brabant. Genoeg over deze op zich zelf bijzonder interes sante dag. Mogelijk komen we later nog wel op on derdelen er van terug. Tot de volgende week.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 11