RASSENKEUZE 1966 De teelt en rassenkeuze bij stamslabonen op akkerbouwbedrijven ONDERWIJSNOTITIES Haver Rassen voor de kleigronden Rassen Rassen voor goede zandgronden Vervolgcursussen in Schoondjjke 10 Zaadopbrengsten van haverrassenproeven Rassen gem. 1950-1965 lViADRDAT de teelt van stamslabonen de laat- U ste jaren sterk is gemechaniseerd, is deze teelt van de tuinbouwbedrijven verschoven naar de akkerbouwbedrijven. Het ziet ernaar uit, dat het areaal stamslabonen in 1966 een behoorlijke uit breiding te zien zal geven t.o.v. 1965. Met name in West-Brabant wordt op contract geteeld. In 1964 bedroeg het areaal ongeveer 980 ha en in 1965 580 ha. ZAAITIJD. De beste zaaitijd is half mei - half juni. Dit gaf uit proeven over een aantal jaren gemiddeld de beste resultaten. Wanneer men voor eigen risico zaait, kan men door vroeger te zaaien, speculeren op een hogere prijs per kg. Bij de con tractteelt gaat het echter om de kg-opbrengst. De prijs is vooraf bepaald. Bij late zaai verdient het aanbeveling 20-30 kg zaaizaad extra uit te ;?aaien. De rijenafstand kan men het beste zo smal mogelijk houden. Machinaal plukken moet echter in verband hiermee mogelijk blijven. PRECISIEZAAI. Stamslabonen kunnen door verschillende typen precisie-zaaimachines zeer goed worden gezaaid. Men kan dan een zeer regel matige verdeling van de planten in de rij ver krijgen. Dit levert waarschijnlijk voordelen op bij machinaal plukken. N-BEMESTING. Uit onderzoekingen t.a.v. de N-bemesting op stamslabonen, geteeld als hoofd gewas, kan men stellen, dat de maximale peul opbrengst wordt verkregen by een N-gift van 80-120 kg N/ha. Dit geldt zowel voor klei- als zandgrond. Bij late zaai is ongeveer 40-60 kg N/ha minder nodig. GEVOELIGHEID VOOR ZIEKTEN. Stamslabo nen zijn in het algemeen gevoelig voor verschil lende ziekten en aantastingen. In onderstaande tabel een overzicht van de rassen en hun gevoe ligheid voor de belangrijkste aantastingen en ziek ten. Ras Dubbele witte z. draad Prelude Widusa Irene Lotus (no. 42) Cordon Luca Tip Top B 2963 Harvester Centrum Vruchtbare gronden Astor Condor Marino Gemiddelde gronden Tarpan Marne 1965 64.4 60.3 57.5 56.6 kg/are 61.6 57.8 56.3 60.4 53.4 100 58.9 kg 105 98 96 103 91 Vlekken- Vetvlekken- Rol- ziekten ziekten mozaïek X XX X X X X XX X X X X X X X X X X X X X De teelt van haver is in het Zuidwestelijk klei gebied van weinig betekenis. De geldelijke op brengst van haver kan niet of maar nauwelijks mee t.o.v. de andere zomergranen. Daarnaast geeft haver meer oogstrisico's dan zomergerst en zomer- tarwe. In gebieden waar de tarwestengelgalmug van betekenis voorkomt en bij zomertarwe een flinke opbrengstderving geeft, kan haver aantrekkelijk worden. Bij de rassenkeuze moet men op de eerste plaats streven naar rassen met een hoge opbrengst, maar daarnaast ook letten op de strolengte, de stevigheid en de gevoeligheid voor korreluitval. De laatste punten zijn vooral belangrijk i.v.m. maaidorsen. resistent X vatbaar xx zeer vatbaar Gemiddelde peulopbrengst in ton per ha van stamslabonenrassen over 4 jaren. 1962 1963 1964 1965 Gem. '62/'65 Ras opbr. aantal opbr. aantal opbr. aantal opbr. aantal opbr. aantal proeven proeven proeven proeven proeven Dubbele witte z. draad 10.2 4 12.2 10 14.7 5 11.9 7 12.3 26 Prelude 10.4 4 12.5 11 15.6 5 13.1 7 12.4 27 Widusa 8.9 4 12.5 11 16.2 5 10.6 7 12.1 27 Irene 11.8 4 13.5 11 16.3 5 12.6 7 13.6 27 Lotus (no. 42) i 13.7 4 15.3 5 14.5 9 Cordon 13.0 11 15.5 5 12.6 7 13.7 23 Luca 16.7 5 16.7 5 Tip Top 17.0 5 11.6 7 14.3 12 B 2963 17.4 1 17.4 1 Harvester 14.4 2 12.5 2 13.5 4 Centrum 12.0 7 12.0 7 Uit bovenstaande opbrengstgegevens blijkt, dat gemiddeld de verschillen maar klein zijn. Of een bepaald ras dus verbouwd wordt, hangt af van zijn gevoeligheid voor ziekten; verder de geschiktheid voor machinale pluk en de kwaliteit van de peulen. DUBBELE WITTE Z. DRAAD is een goed op brengend ras. De peulkwaliteit is zeer goed en op de veilingen wordt hiervoor een hoge prijs betaald. Dit ras laat zich minder gemakkelijk machinaal plukken. Een ander belangrijk nadeel is zijn ge voeligheid voor ziekten. Vroeg zaaien. Bij latere zaai neemt de kans op virusaantasting toe. PRELUDE is een goed opbrengend oogstzeker ras. Dit ras is vroeg, het stro is wat steviger en daardoor meer geschikt voor machinaal plukken dan Dubbele witte z. draad. Prelude is gevoelig voor botrytis en andere ziekten. De kwaliteit van de peul is goed. Dit ras is ook geschikt voor late zaai. WIDUSA is midden-vroeg. Het gewas is fors en stevig. Lijkt matig geschikt voor machinale pluk. De kwaliteit van de peul is goed. Dit ras is ge schikt voor laat zaaien. IRENE is wat later plukrijp dan Widusa. Dit ras lijkt wat minder geschikt voor machinaal pluk ken. De peulkwaliteit, kleur en vorm zijn goed. LOTUS (no. 42). Zeer produktief ras, dat even vroeger plukrijp is dan Prelude. Het geeft een vrij stevig gewas. Lijkt tamelijk goed geschikt voor machinale pluk. Opbrengst en peulkwaliteit zijn goed. LUCA geeft een fors ontwikkelend, stevig ge was. Is matig geschikt voor machinale pluk. De opbrengsten zijr meestal goed, doch wat wissel vallig. TIP TOP geeft een middenvroeg, fors en stevig gewas. Dit ras is vermoedelijk geschikt voor ma chinale pluk. De peulkwaliteit en opbrengst zijn goed. B 2963 is een nieuw ras, dat veel met Dubbele witte z. draad overeenkomt. De peulkwaliteit lijkt goed. De opbrengst eveneens. HARVESTER geeft een fors, stevig gewas. De peulen zijn zeer grof en lichtgroen van kleur. De kwaliteit kan goed zijn als de boon maar in een betrekkelijk „groen" stadium word* geplukt. De opbrengst is goed. Komt waarschijnlijk voor ma chinaal plukken in aanmerking. CENTRUM. Hiervan zijn nog weinig proefveld- gegevens. Het geeft een vlotte ontwikkeling. Dit ras is matig bladrijk en midden-vroeg rijp. De peulkwaliteit was goed. ASTOR is een korte stevige haver, die de hoog ste opbrengsten heeft gegeven. Dit ras moet vroeg worden gezaaid. Het geeft een steil groeiend ge was en is daardoor een goede dekvrucht. Astor is matig gevoelig voor schot en geeft vry weinig korreluitval. De korrel is groot en goed gevuld. CONDOR geeft hoge opbrengsten. Het stro is kort en stevig. Ontwikkelt in het voorjaar vry vlot. Het geeft later een wat open gewas en is daarom een goede dekvrucht. Condor is gevoelig voor schot, maar minder voor korreluitval. MARINO geeft een vlot ontwikkeld, wat weinig bladrijk gewas. Het stro is kort en vrij stevig. Marino rijpt vroeg en mooi gelijk af. Dit ras is matig gevoelig voor schot en geeft vrij weinig korreluitval. TARPAN heeft op goede zandgronden alle an dere rassen in opbrengst overtroffen. Dit ras moet vroeg en vrij dik worden gezaaid. Het stro is vry kort en goed stevig. Tarpan is vroeg rijp. Het heeft een goed gevulde korrel en geeft maar weinig korreluitval. CONDOR geeft ook op goede zandgronden hoge opbrengsten. Zie voor verdere rasomschrijving onder kleigrond. EEN van de aspekten van ons huidige landbouwbeleid is het struktuurbeleid. Een beleid dus dat ge richt is op strukturele veranderingen, aanpassingen zo men wil, die blijvend zijn. Dat het land bouwonderwijs in dit struktuurbeleid belangrijk is, is duidelijk. Immèrs, het onderwijs tracht de jonge 'mensen op de toekomst voor te bereiden. Het landbouwonderwijs heeft tot taak toekomstige agrari sche ondernemers op te leiden. Geen wonder dat de Overheid aan het landbouwonderwijs veel aandacht besteedt. Na voltooiing van de hervormingen aan de lagere landbouwscholen, is men thans begonnen met de middelbare landbouwscholen. Aan een aantal middelbare landbouwscholen, waaronder voor Zeeland die te Schoondijke, heeft men thans een nieuw leerplan (z.g. B-richting), naast het reeds jaren bestaande leerplan (z.g. E-richting). Het B-leerplan is vooral gericht op het ondernemersschap in de landbouw. Verwacht mag worden dat binnen afzienbare tijd ook de m.l.s. en zijn aangepast aan de eisen, die de agrarische praktijk stelt. Hoe goed men ook tracht bij het middelbaar landbouwonder wijs de taak t.a.v. de leerlingen te vervullen en het gestelde doel, n.l. de vorming van de toekomstige agrarische ondernemer, te bereiken, ook na de schoei zullen de oud-leerlingen nog wensen en behoef ten hebben aan verdere ontwikkeling. Dat is in het verleden zo geweest en dat zal in de toekomst wel zo blijven. Vandaar dat men op de R.M.L.S. te Schoondijke al jarenlang de bekende vervolgcursussen voor oud-leerlingen geeft.-Zo is het ook dit seizoen weer. rRLEDEN jaar reeds werd begonnen met een 3-jarige cursus bedrijf s-economisch boekhouden. Vorige winter werd gezamenlijk een dergelijke boekhouding gemaakt onder de deskundige lei ding van de heer Bouman van de R.L.V.D. uit Axel. Daarna zijn de 32 deelnemers begonnen met de bedrijfseconomische boekhouding van hun eigen bedrijven. Hieraan wordt deze winter gewerkt, aan gevuld met lessen over fiskale aspekten. Volgend jaar zullen de gemaakte boekhoudingen ter sprake komen. Verwacht mag worden dat .de deelnemers daarna in staat zullen zijn hun eigen bedrijf be drijfseconomisch goed te kunnen beheren. Dezer dagen is een vervolgcursus bedrijfsopvolging voor oud-leerlingen geopend. Een onderwerp dat zeer in de belangstelling staat getuige de 66 gegadigden, die zich meldden. In deze cursus zullen de navolgende onderdelen van de bedrijfsopvolging aan de orde komen: De maatschappelijke aspekten, de bedrijfseconomische kant, de juridische aspekten, inkomen en overname, fiskale aspekten en de financiering. Als docenten werken mee de heren J. H. Bouman, bedr. ek. deskundige van de R.L.V.D.* J. Markusse, soc. ek. medewerker van de Z.L.M.; G. Pauwe, belastingdeskundige van het boekhoudbu- reau van de Z.L.M.; C. G. L. Schuurmans, soc. ek. medewerker van de N.C.B.; A. C. Simonse, krediet adviseur van de Centrale Raiffeisen Bank, en W. de Wolf, soc. ek. medewerker van de C.B.T.B. Naar wordt aangenomen zal deze cursus in een behoefte voorzien en zullen de deelnemers na af loop in staat zijn met een basis voor een bedrijfsopvolgingsplan zich tot de adviseurs van hun eigen organisaties te wenden en erover te praten. Uit de aantallen deelnemers blijkt ieder jaar wear dat er voor de cursussen grote belangstelling is. Een gelukkig teken dat de jonge boer bij de tyd wil zijn en de weg om aan zijn wensen te voldoen weet te vinden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 10