wie Polykuhn zaait zal winst oogsten Mechanisatie huishoudelijke arbeid verdient de aandacht In of rond Uw bedrijfsgebouwen niet meer sjouwen! Meer resultaten met minder werk dankzij de kwaliteit van de Polykuhn biet „EEN UURTJE VOOR U, MEVROUW" DE mestafvoer behoort momenteel tot de meest actuele werkzaamheden in de stal, waarbij wordt overgeschakeld op mechanisatie of automatisering. Wel iswaar heeft de kruiwagen bij dit werk grote diensten bewezen, maar het ba lanceren op één wiel, het bergopwaarts kruien en vooral het mestladen hebben de kruiwagen voor het mesttransport tot een vervoermiddel met beperkte toe komst gemaakt. De hóógste éénkiemigheid. Zéér hoge kiemkracht. 23 JpWEE keer per dag, om 11 uur en om 3 uur, zal tijdens de tentoonstelling „Het Land bouwwerktuig 66" in de Grote Zaal van het Congresgebouw, een ontspanningsprogramma voor de plattelandsvrouwen worden gegeven, die met hun mannen naar de expositie komen. Zij worden daar ontvangen door Mevr. Mela van Hemert-Soesman en met behulp van een vrolijke tune en een passend woord in de sfeer gebracht. Het programma wordt geopend met een film: „Holland in Vogelvlucht" waarna de zanggroep The Shepherds" optreden. JAARNA heeft een quiz plaats, die geba seerd is op uitkomsten van het weten schappelijk onderzoek in de landbouw, met het doel dus te peilen wat hiervan bij de dames is blijven hangen. Vanzelfsprekend wordt hierbij in hoofd zaak de landbouwhuishoudkunde betrokken, daar dit terrein de dames uiteraard het beste ligt. Het aantrekkelijke en ook grappige hierbij is dat een aantal vragen zullen worden inge leid door markante uitbeeldingen, betrekking hebbend op handelingen in het huishouden door Rob van Rijn. De vragen worden logischerwijs telkens gewisseld zodat men elkaar niet kan inlichten over het verloop. £LS slot komt nog eens Rob van Rijn om de dames te laten lachen en een afscheids lied van The Shepherds, waarna de prijs uitreiking plaats heeft. Een uurtje voor U, Mevrouw, zal een „top hit" zijn voor de Tentoonstelling „Het Land bouwwerktuig 66". ^JAAST de mechanisatie van de arbeid in land- en tuinbouw verdient ook de mechanisatie van huis houdelijke arbeid de aandacht Van de zijde van de industrie is deze aandacht er volop. Een uitgebreid assortiment naaimachines, wasmachines, wasdrogers, centrifuges, strijkmachines, fornuizen, ovens, keuken machines, koelkasten, diepvriezers, vaatwasmachines, keukenafvalvernietigers, ventilatoren, heetwater- toestellen, stofzuigers en vloerwrijvers, en verwarmingstoestellen wordt de huisvrouw dagelijks in de meest aanlokkelijke advertenties, in etalages, op beurzen en tentoonstellingen of door colportage aan de deur aangeboden. Zou men tien jaar geleden hebben gezegd dat voor d uitrusting met huishoudelijke apparatuur een gezin 5.000,a 6.000,moet uittrekken (verwarming niet meegerekend) dan zou dit sterk overdreven gevonden zijn. Een enquête nu ingesteld zou wellicht het resultaat opleveren dat we al aardig naar een dergelijk bedrag toegroeien. JS dit verschijnsel gunstig of ongunstig te noemen Is er naar het oordeel van deskundigen sprake van een overbesteding in deze sector Een uitge breid onderzoek zou het antwoord misschien kun nen geven. Duidelijk is dat de gezinshuishouding een snelle ontwikkeling doormaakt, waaraan huisvrouw èn industrie beide meewerken. De fabrikant weet dat er in de gezinnen steeds meer geld binnenkomt en wij zijn het mèt hem eens dat in het algemeen gesproken het ge zinsinkomen voor slechtere doeleinden aangewend kan worden. Bij de huisvrouw stijgt het verlangen naar ar beid- en tijdbesparende middelen en werkmethoden, omdat zij inziet dat naast het huishoudelijke werk aan de gezinstaak steeds hogere eisen worden ge steld. Denk maar aan de keuze van schoolopleiding en de begeleiding van de studie der kinderen, de vrije tijdsbesteding van alle gezinsleden. Daarnaast keert hier en daar het meewerken op het eigen boerenbedrijf weer terug, of de vrouw gaat buiten het gezin beroepsarbeid vervullen. JJET kiezen van het juiste apparaat is voor de huisvrouw tot een probleem geworden. Er is een grote variatie aan verschillende apparaten. Elk soort is vaak weer onder te verdelen in verschillende typen en van ieder is zo'n variatie van merken goed en minder goed bekende namen dat het haar onmogelijk is zonder een beetje deskundige hulp tot een voor haar omstandigheden goede be slissing te komen. De werkindeling en werkmethoden moeten bij de keuzebepaling betrokken worden: hoevéél arbeid moet er verricht worden; hoeveel tijd heeft men ter beschikking of wil men ter beschikking stellen; hoeveel werkkracht is er beschikbaar (inclusief die van gezinsleden); hoeveel geld is er om in apparatuur te investeren, om vervolgens na te gaan: wat is het rendement dat elk apparatuur ten aan zien van tijd- en energiebesparing kan geven en hoe staat dit rendement tegenover de financiële investering (feitelijk en economische levensduur af schrij vingspercentage) wat kost de aanleg en aansluiting wat zijn de jaarlijkse kosten van onderhoud en servicebeurten Zijn deze gegevens verzameld, dan zullen ook nog andere factoren als veraangenaming van de arbeid van vaak saaie en als onproduktief gevoelde arbeid zoals bijvoorbeeld het vaak terugkerende vaatwassen in de overwegingen betrokken moe ten worden. De boerin zal in de grote hal naar het Con grescentrum enige huishoudconsulentes aan treffen die hun kennis geregeld uitbreiden met de ervaringen van het Instituut voor Huishoudkundig Onderzoek te Wageningen. Deze staan gereed met kennis, inzicht en ruime ervaring voor het verstrekken van zo veel mogelijk gegevens, nodig om tot goede beslissingen te komen. (Vervolg van pag. 7) De centrale plaats die erf en boerderij in het gehele bedrijfsgebeuren steeds meer in het geheel van transport, opslag en overslag van produkten aan het innemen is, bestempelt deze dan ook duidelijk tot bedrijfsgebouwen in de ware zin des woords. Geen boerderij kan deze ontwikkeling zonder aanpassing trotseren DE VOERAUTOMAAT In de rundveesektor heeft de voederautomaat in de doorloopmelkstal zijn nut bewezen. Evenwel op de meeste bedrijven wordt een doorloopmelkstal slechts gedurende het weideseizoen gebruikt en vervalt men tijdens het stal- seizoen weer in handwerk. Overigens is het meeste voer voor het rundvee ruwvoer. Maar ook hiervoor dienen zich goede transportmiddelen aan. Een normale wagen of kar wordt in menige stal gebruikt om kuil en/of hooi en andere ruwvoeders binnen te brengen. Daar waar men over een zelflossende wagen beschikt, blijkt deze in de stal eveneens goed te gebruiken te zijn. Het is zelfs mogelijk dat daarmee het kuilvoer rechtstreeks in de voergoot kan worden gestort. Daarvoor zijn speciale apparaten ontwikkeld. Mechanisch voeren is een feit op enkele bedrijven, waarin zogenaamde voer handen zijn aangebracht. Volledig mechanisch voeren van ruwvoer vindt in het buitenland meer plaats dan in ons land. Maar ook in ons land zijn enkele loopstalbedrijven waar het kuilvoer mechanisch vanuit torensilo's voor de koeien wordt gebracht. Daarbij zorgt een zgn. siloapparaat er voor dat de silage wordt losgemaakt en in een soort trechter wordt geblazen. Vandaar valt het voer op een transporteur, meestal een vijzel, die het naar de voergoot brengt. Voor de verdeling van het voer in de goot kan dan worden zorg gedragen door een vijzel, een rondgaande ketting of een schuifstang met meenemers. Nieuw is in ons land de zogenaamde schudgoot, waarbij de goot door korte schokken het voer over de lengte transporteert. De mogelijkheden nemen dus op het gebied van het mechanisch voeren toe, ze hebben in technisch opzicht de automatisering reeds binnen het bereik gebracht. VAN KRUIWAGEN TOT DRIJFMEST Jaarlijks zijn er honderden bedrijven die overgaan tot een of ander systeem van mechanisch mesttransport. Daarbij blijken in de praktijk de heen- en weergaande mestbak en het rondgaand kettingsysteem het meest ingang te vinden. Maar het jongste mestafvoersysteem, het drijfmestsysteem, blijkt alle andere in snel tempo te overvleugelen. In luttele jaren tijd is dit systeem reeds op enkele duizenden bedrijven aangebracht. Daardoor wordt het de boer mo gelijk gemaakt een moeizaam en onaantrekkelijk werk te vervangen door een druk op de knop of zelfs dat hoeft niet meer. DE MELKTANK Jj]R is beroering in de zuivelwereld. Koncentratie van fabrieken is er een ge volg van. Maar ook het melktransport staat in het brandpunt. Dat komt eigenlijk van twee zijden. Enerzijds van de fabriek(en) die het melk ophalen willen vereenvoudigen, maar ook de melkkwaliteit willen opvoeren. Anderzijds vanuit het melkveebedrijf zelf. De melkleiding doet meer en meer op de grotere bedrijven de intrede, daar door vermindert het heen en weer geloop in de stal. Aan die melkleiding past als eindpunt het beste een melktank. Evenwel is op nog slechts enkele bedrijven de komplete melkketen: melk leiding - tank - tankauto - fabriek, volledig in werking. Sommigen moeten van uit de tank nog de bussen vullen omdat de fabriek niet over een tankauto be schikt. In een ander geval is de tank transporteerbaar, zodat de fabriek met de aanschaf van een tankauto kan wachten. Dit zijn belemmeringen die in een beginontwikkeling altijd voorkomen. On miskenbaar komt dit op gang. Met name in de Flevopolder is een fabriek hier mee met een 5(Mal deelnemers van start gegaan. Omdat ook het Ontwikkelings fonds in deze wil stimuleren, zullen meerdere fabrieken en dus melkveebe drijven volgen. Het spreekt vanzelf dat de melktankauto het erf op moet komen. Zoals we reeds bespraken, zal het noodzakelijk zijn daartoe over een goed verhard erf te beschikken. Maar ook de plaats waar de tank wordt opgesteld, speelt een rol. Deze moet van buiten met een niet te lange slang goed bereikbaar zijn. Polykuhn staat ook nu weer aan de top van de Rassen- lijst. Het beste bewijs dat de edele kwaliteiten en de buitengewone resultaten niet onopgemerkt zijn gebleven. Technische gegevens. Precisiezaad C 3.25 - 4.25 mm D 3.50 - 4.50 mm N.B.I Geleverd in standaardverpakking van 21/2 kg met bijlevering van Insekticide in afgepaste hoeveelheid. M-zaad 3.25 - 4.75 mm Normaal zaad (onbewerkt)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 39