WEEKOVERZICHT NOTERINGEN 37 ons verstrekt door Nobeco - Kortgene. Tarwe. In verschillende publicaties werd steeds weer gewezen op de noodzaak van regelmatige afzet van tarwe aan de industrie om daarmede een „redelijke" prijs in stand te kunnen houden. Het zijn echter juist de fabrieken die de laatste tijd een geleidelijke voorziening vrijwel onmogelijk maakten door bun gebrek aan kooplust. De reden hiervoor schijnt te zijn dat de voorraden bij de molens groter zijn dan wel eens veronder steld werd, terwijl het vermalings-percentage van inlandse tarwe aan de lage kant is gebleven. Wanneer vorige week af en toe eens wat gekocht werd lette men sterk op de kwaliteit. Bij de december-aanvoeren is wel gebleken dat ook tarwe, waaraan alle zorg is besteed, met de nieuwe condities heel gemakkelijk in de kortin gen valt. De fabrieken gingen langzamerhand enige interesse tonen voor april/mei-levering. De in uitzicht gestelde prijzen waren echter teleurstellend, omdat de staf fel te klein gehouden werd. Deze omvat eigenlijk alleen maar een rentevergoeding, terwijl juist een be waarvergoeding voor de verkopers de tarweprijs aan trekkelijk kan maken. Men zou hieruit de conclusie kunnen trekken dat de industrie, die zelf behoorlijk wat siloruimte heeft, er niets in ziet om de bewaring door anderen te laten verzorgen. Ook van de zijde van het Produktschap werd de mening gehoord, dat de stafteling in E. E. G-verband onder ogen moet worden gezien, omdat wanneer deze „de moeite waard" is moeilijk heden gecreëerd worden. OtT EEN arFteirm Weekboek VAM ÜRAMïw: DfSÜMöE\ Brouwgerst. Tegen iedere verwachting en redelijke redenering in werd vorige week in Duitsland de hef fing op Nederlandse gerst verhoogd. De toch al stroef lopende zaken werden daardoor nog meer belemmerd. De binnenlandse markt reageerde dan ook met een flauwe stemming. Onder deze omstandigheden werd door verschillende houders getracht de schade zoveel mogelijk te beperken door een koper te zoeken, maar dit had prijsverlaging tot gevolg. De voorraad brouw gerst in Nederland kan echter niet groot meer zijn. Het C. B. K. bleef op onveranderde prijzen koper van geschoonde brouwgerst. In het algemeen vond men de biedingen echter niet interessant. Voergranen. De inlandse voergerst kwam door de heffingverhoging in Duitsland moeilijk te liggen Na een aanvankelijke daling konden de prijzen echter weer wat aantrekken, waaraan de internationaal betere stemming voor voergranen kon meehelpen evenals het feit dat de houders zich realiseerden dat de in het binnenland beschikbare hoeveelheden sterk zijn ingekrompen. Franse gerst bleef voor Nederlandse verwerkers aantrekkelijk in prijs. Voor haver liéten de Duitse kopers nog verstek gaan. De leveranciers hielden zich echter rustig, daarmede blijk gevend van hun vertrouwen in het toekomstige prijsverloop. Voor de latere termijnen bestond vraag waarbij goede pre mies te bedingen waren. Peulvruchten. Groene erwten waren vorige week regelmatig prijshoudend gestemd. Toch waren de om zetten beslist niet groot. De buitenlandse kopers toon den zich bij voortduring gereserveerd en kochten slechts voor directe behoefte. Op de achtergrond leef de blijkbaar steeds de angst, niettegenstaande anders luidende berichten, dat de Oosteuropese landen toch nog met erwten aan de markt zullen komen. Gemeld werd dat door Finland in de eerstkomende maanden geen nieuwe invoer-licenties zullen worden verstrekt. De verkoop naar Japan was tot nu toe onder de maat. Alaska-erwten hielden een notering van ca. 59,- per 100 kg c.i.f. Westeuropese havens. De splitterijen kochten slechts mondjesmaat. De export van groene erwten en spliterwten over december 1965 bleef be neden de verwachting en was 2223 ton (vorig jaar 4020 ton). Over de periode augustus t/m december 1965 was de totale uitvoer 12263 ton (vorig jaar 19341 ton). De invoer van erwten uit België/Luxemburg was in november j.I. 1504 ton. Bij zeer kleine omzetten was de markt voor schokkers prijshoudend. Tot nu toe hield Engeland zich nog afzijdig. De export over december j.I. was 331 ton (vorig jaar 672 ton). Over het tijdvak augustus t/m december 1965 was de totale uitvoer 1286 ton (vorig jaar 3210 ton). Uit deze cijfers komt het huidige schokkerprobleem in zijn volle zwaarte naar voren. Bruine bonen hielden na de forse prijsstijging van de afgelopen week een prijshoudende tendens, waarbij ook mindere kwaliteiten hun weg konden vinden. Kapucijners werden geregeld verhan deld op een vrijwel ongewijzigd niveau. De termijn- markt sloot vrijdag 7 januari j.I. prijshoudend met de hieronder volgende verrekenprijzen. Als bijzonderheid mag worden vermeld dat, wat zelden voorkomt, geen laat- en biedprijzen op het bord kwamen. januari februari maart april 3 groene erwten 62,50 62,50 62,75 63,— 3 schokkers 67,50 68,— 68,25 68,75 Zaden. Karwijzaad kreeg enige reactie te verwerken na de flinke stijging van de afgelopen week. De ex port-vraag was onbelangrijk. In november j.I. was de uitvoer 450 ton. Blauw-maanzaad bleef lusteloos in de markt liggen waarbij als gevolg van het ontbreken van zakelijke activiteiten de noteringen onveranderd wer den aangehouden. De export over november j.I. was 319 ton terwijl in diezelfde maand 239 ton werd in gevoerd. Zaaigranen. Tijdens de afgelopen week viel een ver hoogde activiteit op de zaaigraanmarkt waar te nemen. Afgezien van het feit of de prijzen van de diverse zaaiprodukten wijzigingen ondergingen, namen de omzetten in alle zaaigranen, -zaden en peulvruch ten toe. De eerste telers begonnen n.I. na de jaarwis seling met 't plaatsen van hun bestellingen, waardoor ook de kooplust van de detailhandel toenam. Zomer- zaaitarwe liep de laatste weken vrij sterk in prijs op. De voornaamste reden hiervoor dient voornamelijk te worden gezocht in het vrij kleine areaal van dit sei zoen. De vraag naar zaaigerst nam eveneens iets toe. De prijzen ondergingen echter geen noemenswaardige verandering. De vraag van binnenlandse zijde naar zaaierwten was er oorzaak van dat het prijsniveau van begin december zich ruimschoots kon handhaven. Gedurende de tweede helft december werden n.I. slechts incidenteel zaken afgesloten tegen iets lagere prijzen. De exportvraag blijft echter bijzonder klein, aangezien men de prijs algemeen te hoog acht. Zaai- schokkers blijven evenals zaailijnzaad rustig gestemd, waarbij de prijzen ongewijzigd bleven. Ruwvoeders. Na een enigszins wijfelend marktbeeld rond de feestdagen, bleek deze week dat de prijzen voor tarwe-, gerst- en erwtenstro zich onveranderd konden handhaven. Het vrij beperkte aanbod ener zijds, en het vriezend weer van de laatste dagen an derzijds zijn hiervoor wel de voornaamste reden. De consumptie-aardappelmarkt. De stemming op r!e aardappelmarkt is vaster geworden. De oorzaak hier van moet hoofdzakelijk gezocht worden in de publi catie van het Hoofdproduktschap voor Akkerbouw- produkten over oogstgegevens 1964 en 1965 en in de geruchten dat Frankrijk maatregelen beraamt om haar export te beperken. Volgens deze gegevens van het Hoofdproduktschap is de netto-hoeveelheid aardappe len van oogst 1965 met uitzondering van fabrieks aardappelen ca. 340.000 ton kleiner dan van oogst '64. Bij een gelijkblijvende binnenlandse consumptie en een overeenkomstige behoefte aan pootgoed voor bin nenland en export als vorig jaar zouden deze cijfers betekenen dat ons exportsurplus van consumptie aardappelen per heden niet groot meer kan zijn. De speculatief aangelegde kopers rekenen hiernaar en betalen momenteel reeds prijzen, die zowel voor export als in het binnenland niet ie realiseren zijn. Dat deze ontwikkeling gevaren inhoudt is in het recente verleden voldoende gebleken. Voor blijvend hoge prijzen zullen wij toch export moeten houden en het is door niemand te voorzien of het buitenland bereid is onze prijzen te betalen. AARDAPPELT ERM1JN MARKT Weekbericht 511 januari 1966, verstrekt door G. de Vries Zonen, N.V., Amsterdam, voor Zeeland, Goes, tel. 011006451. consumptie-aardappelen: Bin tje 40 mm opw. april. De aanvankelijke stijging der noteringen zette zich ook gedurende deze verslagpe- x-iode verder voort. Werd bij het begin een prijs ge maakt van 24,60 tot 25,50 de daarop volgende da gen werd 26,50 bereikt en zelfs 27,00 en 27,10 als hoogste notering. De slotnotering was 27,2027,10. De week omzet beliep 665 contracten (vorige week 217 contracten). De openstaande positie geeft een to taal aan van 807 contracten. Noteringen Rotterdamsche Korenbeurs d.d. 10 janu ari 1966. Tarwe: oude condities, franco Rotterdam/ Amsterdam, 36,75; fabrieken geen interesse; nomi nale notering: nieuwe condities, franco fabrieken, 38,20, 2e helft januari. Kippengerst: tot 34,basis boordvrij. Brouwgerst faq. kwaliteit: tot 37, franco geleverd, condities 98-17-95-5-101/^. Brouwgerst C. B. K.: indicatieprijs febr., 37,op C. B. K.-condi- ties, basis boordvrij. Brouwgerst Duitse condities: 38,nominaal, febr./maart, basis boordvrij. Haver 52/53 kg: jan., tot ƒ31,50, april, 32,50, basis franco Rotterdam. Groene erwten op monster: tot 53, uitgez. partijen iets hoger, franco Rotterdam. Groene erwten 3 kwaliteit: jan. 62,50, verdere maanden UET begint nu echt winters te worden, wat lichte vorst is wel heerlijk. Overdag mooi weer, de zon er bij, wat wil je nog meer! De tem peratuur wijst zo'n -3° tot -5° C. aan en nu de wind wat is opgegaan, kun je de jas wel verdragen. Het opperwater zakt prima, de oostenwind doet het water flink van de wal gaan en de sluis kan zodoende lang trekken. Het buitenwerk is gestaakt, alleen het houtwerk kan nog doorgaan. Het vlas afleveren begint op z'n einde te lopen en we hebben weer flink wat ruimte gekregen. Ja, het heeft in 1965 niet meegezeten met het vlas. Het was prima opgegroeid, maar tegen dat het afrijpte kwam het slechte weer, regen en veel wind, het werd van de ene kant naar de andere kant gewaaid en de vele regens beletten erg het overeindkomen. Het plukken ging moeilyk en dan duurt het lang. De kwaliteit heeft er dan ook veel van geleden. We hadden moeite door de vele regen om het droog op de ruiters te krijgen. Toch viel het ons bij het binnenrijden niet tegen; ook niet het aantal kg. Ja, krom vlas weegt niet veel, maar je hebt er ook veel schranken van.. Recht vlas geeft niet veel schranken en deze wegen veel. Wat zal het vlas in '66 gaan doen? Vlas is een ge was waarvan de resultaten, over 10 jaar gerekend, tegenvallen; deze zijn door elkaar genomen min der dan gerst en zeker minder dan tarwe. Alleen, het is zo'n goede dekvrucht voor luzerne, zeker wel de beste! Granen als gerst en tarwe gaan door ligging de tere luzerneplantjes afsluiten van de lucht en 't licht en gaan daardoor ten gronde. Je kan natuurlijk ook luzerne zaaien zonder dekvrucht, maar dan geeft ze in de regel maar één snede en dat is te weinig. In vroeg gerooid aardappel land wil het ook wel eens lukken, maar dan moet het weer ook beter zijn dan vorig jaar. Want toen werd net pootgoed aoor de veie regens te laat gerooid. Het is wel jammer; we vinden vlas altijd een mooi gewas. Maar het moet toch rendabel blijven om gezaaid te worden. De aardappelprijzen blijven goed, er zullen, door de goede prijs van dii gewas gelokt, mis schien nu wel wat meer ha gepoot worden. Laten we het nu weer niet overdrijven, dan loopt het weer mis en daar is niemand mee gebaat! Achter de markt aanzaaien is nog niet dikwijls goed uit gekomen. tot juni eveneens 62,50, franco Rotterdam. Groene erwten 6 kwaliteit: jan., 58,febr./maart/april 58,50, laten, franco Rotterdam. Groene erwten in dustrie: tot 44,franco Rotterdam. Termijnmarkt- maandagochtendcall.: geen zaken, stemming, prijshou dend. Schokkers op monster: tot 54,uitgez. par tijen iets hoger, franco Rotterdam. Schokkers 3 kwaliteit: 68,laten, maart, franco Rotterdam. Schokkers 5 kwaliteit: 65,laten, maart, franco Rotterdam. Termijnmarkt-maandagochtendcall: 2 x 68,25, maart, stemming prijshoudend. Kapucijners op monster: tot 85,franco Rotterdam. Bruine bonen doorsneekwaliteit: tot 140,franco Rotterdam. Maanzaad exportkwaliteit: 200,nominaal, jan./ febr., franco Rotterdam. Karwijzaad exportkwalitelt: febr., 137,franco Rotterdam. Termijnmarkt cons, aardappelen: (Ochtendcall.): Bintje 40/opw., april, 167 contracten, van 26,50 tot 27,27,laten, 26,80 bieden. Aardappelbeurs: Bintje 40/opw. bin- nenl. sort, af binnenland ca. 23,Bintje 35/opw, best. Duitsland, gesorteerd in 2 maten, afhankelijk van grofheid, af binnenland, 22,a 23,Ruw voeders: Tarwestro 55,tot 60,Erwtenstro 85,tot 90,Zomergerstestro ca. 70,Af boerderij. Export-overzicht. Peulvruchten en iijne zaden, ons verstrekt door C. Z. A. V. - Wemeldinge. Groene en Schokkers Bruine bonen spliterwten Dec. 1965 2.223 ton 331 ton 201 ton Dec. 1964 4.020 ton 672 ton 254 ton Periode augustus t/m december. 1965 12.254 ton 1.262 ton 1.253 ton 1964 19.341 ton 3.210 ton 1.439 ton Karwijzaad. In de maand december 1965 is 325 ton karwijzaad uitgevoerd; praktisch evenveel als in december 1964. VEEMARKT 'a-HERTOGENBOSCH Op de markt van woensdag 12 januari 1966 waren de prijzen als volgt: melk- en kalf koeien 9501485; guiste koeien 7751150Kalfvaarzen 975— ƒ1400; Klamvaarzen ƒ850ƒ1050; guiste vaarzen ƒ800ƒ1000; pinken ƒ600—ƒ800; graskalveren ƒ375 ƒ575; nuchtere kalveren voor fok- of mesterij ƒ90 200. Alles per stuk. Slachtrunderen: extra kw. ƒ4,154,40, le kw. ƒ3,70—ƒ4,10, 2e kw. 3,15—"3,50, 3e kw. ƒ3,00— ƒ3,15; vette stieren ƒ3,80ƒ4,15; worstkoeien 2,75 2,95. Alles per kg. geslacht gewicht. Vette kalve ren le kw. 3,00—3,20, 2e kw. 2,75—2,95, 3e kw. ƒ2,502,70; nuchtere slachtkalveren ƒ1,35ƒ1,65. Alles per kg. levend gewicht.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 35