VEEHOUDERIJ Publiciteit De opbrengst melkveehouderij Veearbitrage Vrijwillige inenting varkens in aangewezen gebieden op rijkskosten Maandelijkse dekkingssteekproef varkens Kalm aan met het invriezen van geslachte varkens Teruggave aecijits op minerale oliën voor de tuinbouw Er zijn nog veel uien Rationa! Bunkerbieten rooier Ondergrondbemesting met Vicon pendelstrooier 35 DE door de mond- en klauwzeer verlamde export is uitgegroeid tot een enorme schadepost. Ter ondersteuning van de varkensmarkt werd dan ook door het Bestuur van het Produktschap van Vee en Vlees een invriesregeling voorgesteld. De perspublicaties in de dagbladen naar aanleiding van deze maatregel zijn toch wel opzienbarend te noe men, als men in een soort hoerastemming schrijft en zegt, dat het varkensvlees nu goedkoop wordt. In de televisie-uitzending Brandpunt op 30 december werd het bestuur van het P. V. V. verweten dat de maatregelen weer in het voordeel van de producent waren en ten nadele van de consument. Dit werd slechts medegedeeld zonder enige argumentatie. Het is toch wel absurd dat de pers en de T.V. tot derge lijke bonte beweringen komen zonder enige kennis van zaken. Gelukkig zijn er ook hier goede uitzon deringen. Zo schrijft o.a. het Algemeen Dagblad: „Angstig dicht nadgren de marktprijzen namelijk het bedrag dat nodig is om de kosten te dekken. Met verlies werkt niemand graag en licht komt de veehouder er toe zijn varkensstapel in te krimpen. Het gevolg daarvan zal een beperkt aanbod zijn over enkele maanden met de onvermijdelijke prijs stijging. De dan hoge prijzen zouden de tijdelijke voordelen van dit moment wel eens volkomen te niet kunnen doen, zonder dat er ook maar een zondebok aan te wijzen is. Zelfs niet door een minister van economische zaken". En zo is het in feite ook. Als de prijs beneden de kostprijs voor de boer daalt, bestaat het risico dat de varkenscycles verbroken wordt en de produktie sterk vermindert. Na een sterke prijsdaling nu, zou dan straks ongetwijfeld de vraag het aanbod over treffen, waardoor een periode van hoge vleesprijzen zou kunnen aanbreken. Zoveel mogelijk stabiliteit in de prijzen is belangrijk voor de producent, maar bovenal ook voor de consument. Bovendien is het noodzakelijk dat de produktie regelmatig blijft voort gaan om onze exportpositie straks weer te kunnen innemen. R. HET ziet er naar uit dat de voor het lopende melk- prijs jaar vastgestelde richtprijs van ƒ32,per 100 kg melk met 3.7 vet zal worden gerealiseerd. Ik schat de werkelijke opbrengst voor de veehouders op gemiddeld 32,75. Overigens is het in dit verband wellicht goed erop te wijzen, dat de slotuitkering uit Zuivelfonds XVI lager zal zijn dan die uit het vorige zuivelfonds. ïs verleden jaar 22 cent per 1000 kg melk uitbetaald, aan het einde van het huidige melk prijsjaar zal dit naar schatting 10 cent zijn. De slót- uitkering uit het L. E. F. zal waarschijnlijk ongeveer de helft bedragen van die over het vorige melkprijs jaar, welke ca. vijftig cent per 100 kg melk bedroeg. Aldus de voorzitter ir. B. van Dam van het Produkt schap voor Zuivel in zijn nieuwsjaarsrede. De melk- produktie per koe blijkt over het gehele jaar bezien geen directe weerslag te hebben ondervonden van het natte weer in de zomer. Met 4.220 kg lag deze ongeveer 1 hoger dan de melkgift in 1904. Van de totale melkproduktie werd 6.480.090 ton aan fabrie ken afgeleverd. MAAR uit het jaarverslag 1964 Stichting voor Vee- arbitrage blijkt hebben de diverse advies-com missies goed werk verricht bij het oplossen van tal van geschillen over vee. Aan de adviescommissies werden in totaal 158 zittingen gehouden met aan de top de commissies te Hoorn en Purmerend met res pectievelijk 42 en 36 gevallen. De advies-commissie Noord- en Zuid-Beveland hield slechts 2 zittingen en die in Zeeuws-Vlaanderen éénHet secretariaat van de Stichting Vee-arbitrage is gevestigd in Utrecht, Willemsplantsoen 10, tel. 0302.05.90. Alg. seer. Mr. W. D. I.ouman. Volgens mededelingen van het Ministerie van Landbouw en Vissery en van het Landbouwschap zal de inenting van varkens tegen mond- en klauw zeer in de daarvoor aangewezen gebieden In de be smette streken, met ingang van donderdag 6 janu ari 1966 met terugwerkende kracht geheel op kosten van het Kijk geschieden. Deze regeling be oogt de deelneming van de varkenshouders aan de vrijwillige enting der varkens te bevorderen. Het zal op deze wijze mogelijk zijn enting van alle varkens in de entgebieden te bereiken. Het succes van de enting hangt n.l. af van de mate van deel neming aan de entingsactie. IN de maand november 1965 werden volgens gege vens van het Centraal Bureau voor de Statistiek 70.200 zeugen gedekt. Dit aantal ligt bijna 2 hoger dart in november 1964. Deze stijging is lager dan die van de vorige maanden van dit jaar, wat door het Uitgebroken mond- en klauwzeer zal zijn beïnvloed. DE op maandag 10 januari 1966 en op de volgende dagen van die week geslachte varkens zullen niet zónder meer kunnen worden ingevroren, zoals in de afgelopen week ter opvanging van de stagnatie in de uitvoer het geval is geweest. De minister van Land bouw en Visserij heeft zich op het standpunt gesteld, dat de directe consumptie van varkensvlees en de daarmede verbonden belangen van de varkenshouderij voorrang moeten hebben boven het invriezen van ge slachte varkens. De volgende week zal het vérstrek ken van regeringstoeslag voor het invriezen van varkens als tegemoetkoming in de kosten dan ook slechts mogelijk zijn op voorafgaande aanvrage en onder goedkeuring door het Produktschap voor Vee en Vlees na overleg met het Ministerie van Landbouw en Visserij. Minister Biesheuvel die zich het recht had voorbe houden de toeslagregeling voor het invriezen van varkens bij oplopende prijzen op te schorten, had voor de eerste vier weken van januari 1966 een maximum van 30.000 varkens gesteld. In minder dan één week blijken reeds circa 11.000 varkens ingevroren te rijn terwijl een neiging tot prijsverhoging van varkens vlees valt te bespeuren. Het invriezen van het van geslachte varkens afkomstige buikspek kan op de be staande voet doorgaan. Voor minerale oliën die in. de tuinbouw worden gebruikt voor verwarming ter bevordering van het groeiproces (zowel voor groenten, fruit als allo siergewassen), zal het Rijk voor het jaar 1966 75 teruggeven van het bedrag aan accijns, dat op deze minerale oliën rust. De accijnzen, die sedert 1 januari 1966 zijn ver hoogd tot 14,voor stookolie, 22,voor gas» olie en 28,voor petroleum alles per ton, zal du tot een bedrag van respectievelijk 10,50, 16,50 en ƒ21,worden gerestitueerd. De teruggave geschiedt rechtstreeks aan de tuin- der die de produkten heeft geteeld; zij zal achteraf per kalenderjaar worden berekend. De tuinbouwer behoort hiertoe een verzoek in te dienen by de desbetreffende belastinginspecteur en wel binnen drie maanden na afloop van het kalen derjaar, waarin de minerale oliën door hem rijn verbruikt. Bij dit verzoekschrift moeten worden overgelegd de leverings- of betalingsbewijzen be trekking hebbende op de in het verzoek vermelde hoeveelheden minerale oliën. Toen tegen het eind van de vorige week in ons land en in het buitenland een periode van lichte vorst begon was dat direct van invloed op de prijsontwikke ling van uien, waarvan de start in het nieuwe jaar alles behalve moedgevend was geweest. In de eerste dagen van 1966 werd gehandeld op een prijsniveau van 12-14 cent per kg voor de export geschikte middel en grove uien. Tegen het eind van de vorige week lag de prijs tussen 15% en 17 cent per kg. Het aanbod was wel wat groter dan vóór de jaar wisseling maar gezien de voorraden die er nog zijn viel het toch tegen. De export naar West-Duitsland bleef nog tegen vallen maar de uitvoer naar Enge land en Afrika nam toe. Volgens een overzicht in „Groenten en Fruit" waren er vanaf het begin van het seizoen tot 1 januari 1966 ongeveer 80 miljoen kg uien geëxporteerd tegen het vorig jaar in dezelfde periode 100 miljoen kg. De voorraden export geschikte uien werden per begin januari door het Cent raal Bureau van de Tuin bouwveilingen geschat op 60 tot 65 miljoen kg, dat zou 10 miljoen kg. meer zijn dan het vorig jaar op het zelfde tijdstip. Omdat een groot deel van de voor raad zaaiuien is opgeslagen in rennen en hopen, werdt verwacht dat er vermoedelijk heel wat klasse II kwaliteit zal worden aangeboden in de komende tijd. Overigens is de situatie de laatste tijd zo, dat de telers toch in hoofdzaak mikken op het klaar maken van klasse II kwaliteit omdat de prijs veel te laag is om op klasse I kwaliteit te sorteren. Het is wel jammer dat er zo weinig verschil in prijs bestaat, want dit bevordert de kwaliteit niet. „Groenten en Fruit" wijst er ook op dat er op het ogenblik weinig uien meer in handen zijn van de exporthandel die de laalste tijd hun eigen voorraden hebben geruimd. Om dat zij dus zullen moeten gaan kopen om hun bui tenlandse klanten te kunnen blijven bedienen wordt hieruit de gedachte ontwikkeld dat mogelijk de toe komstige prijsontwikkeling met wat meer vertrouwen tegemoet kan worden gezien dan uit de cijfers van de voorraad en de verladingen geconcludeerd zou mo gen worden. .V.V 'ft! Kopt- poetst- rooit- dezelfde rij Bunker 1800 kg Bezoek onze permanente ex positie- en demonstratiehal (2000 m2) kantine aanwezig RAI-stand no 78 Europahal Oosterwolde Fr. Tel. 05160-2741 Normaal over de grond verspreide kunstmest dringt pas na geruime tijd tot de diepere grond lagen door. Om hieraan tegemoet te komen werd reeds jaren geleden in de fruitteelt zgn. „onder grond bemesting" toegepast. Probleem hierby was het ontbreken van de geschikte werktuigen die deze bewerking snel en doeltreffenend kon den uitvoeren. Uit Frankrijk is hiervoor echter de oplossing gekomen. Een ingenieur van de Vicon-vestiging in Frankrijk (Crepy-en-Valois) heeft n.l. een „or.dergrondbemester" ontwikkeld, die op eenvoudige wijze aan de Vicon pendel strooier bevestigd kan worden, nadat de strooi- pijp gedemonteerd is. De kunstmest wordt in een kleine trechter op gevangen en stroomt door een plaatstalen gelei der naar beneden. Aan de voorzijde van deze geleider bevindt zich een rondlopende kouter met aan de onderzijde een tand. Door middel van de hefinrichting wordt het kouter in de grond gebracht, waarbij de trekker vlak langs de aan plant rijdt. Het koutermes snijdt overtollige en oude wortels af, terwijl direct aan de voet van de zich nieuw te ontwikkelen wortels kunstmest geplaatst wordt. De werkdiepte is regelbaar tot 40 cm. Deze bewerking wordt ééns per vier jaar uitgevoerd. Het voordeeL van de ondergrond be mesting is tweeledig: groter en sneller effect van de kunstmest, en bovendien een besparing aan kunstmest.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 33