WITLOFTEELT OP EEN KLEIN BEDRIJF VAN DE ZEEUWSE FRUITVEILINGEN 31 VOOR een amateurtuinder is het kweken van witlof erg eenvoudig. Hij koopt een zakje zaad, zaait dat in mei, rooit de wortels in oktober—november, stopt ze flink diep onder de grond en oogst in het vroege voorjaar zijn lof. Veel moeilijker is het voor een beroepstuinder, want bij de moderne w'tlofteelt komt heel wat kijken. Daarvan zijn we vooral overtuigd geraakt tijdens een bezoek aan het bedrijf van de heer J. Platschorre te Driewegen. Urenlang kan deze ver tellen over vroede en late rassen, over de gewenste temoeratuur bij gasverwar- ming en de problemen die zich hierbij kunnen voordoen bij de electriciteitsvoor- ziening, over zijn ervaringen met bemesting, enz. INTENSIEF TEELTPLAN De witlofteelt is slechts een onderdeel van het bedrijf, want de heer Platschone legt niet alle eieren onder één kip. Hij teelt verscheidene gewassen en doordat ze nooit allemaal goed en nooit allemaal slecht zijn, komt hij door elkaar meestal aan een bevredigend inkomen. In 1965 werd de beschikbare 4 ha als volgt benut: 85 are Bintje (pootgoed); 20 are Zeeland (nieuw aardappelras); 24 are Doré (pootgoed); 60 are witlof; 45 are uienzaad (contractteelt); 30 are Flakkeese winterwortelen; 25 are zaaiuien; 20 are knolselderij (contractteelt); 13 are dubbele princessebonen; 7 are aardbeien. Tevens werd in de loop van het jaar een kas gebouwd ter grootte van 1040 m2. Deze staat nu grotendeels vol met aardbeien (Glasa, Cambridge Vigour, wat Vola en als proef Senga Sengana). Verder werd van het pootaardappelland inmiddels 200 roe beplant met winter- bloemkool. Ook vorige winter werd dit gewas verbouwd en toen met succes. Wat het nu wordt is weer afwachten; voorlopig is de stand goed. GOEDE BELGISCHE RASSEN De heer Platschorre is bijzonder enthousiast over enkele Belgische witlofrassen, die hij voor de firma Gebr. De Jongh te Goes in beproeving heeft. Het oogsten van witlof. Vooral een middelvroege selectie blinkt uit met grote, vaste, goed gevormde kroppen. Verscheidene deskundigen toonden hiervoor veel belangstelling en waren vol lof over dit lof. Een voordeel noemt hij het tevens dat met een lich te deklaag van 5-7 cm de witlofkrop toch vast is, doordat de grond tijdens het groeien van het lof zo goed mee naar boven genomen wordt en dus blijft dekken. DOORLOPEND OOGSTEN Het witloftrekken vindt plaats in een schuur, groot 12 x 8 meter. Hierin zijn 3 witlofkuilen gemaakt, elk van 18 m2, zodat tegelijk 54 m2 lof kan worden ge trokken. Er wordt bij de gaasverwarming gebruik gemaakt van een 3 kw transformator. Doordat de schuur ach ter de woning staat, kan de electriciteit vanuit het huis worden betrokken, is echter wel een extra zware leiding voor nodig. In huis is een 20 KVA aansluiting. Behalve in de schuur zijn er ook nog twee witlof- kuilen in de kas. 's Winters is er doorlopend werk aan het witlof, met opzetten, rooien en veilingklaar maken. Door ge bruik te maken van vroege, middelvroege en late ras sen wordt het werk over een periode van ruim een half jaar verdeeld, terwijl het tempo verder wordt geregeld door meer of minder verwarmen. IN VIJF WEKEN KLAAR VOOR DE OOGST Dit winterseizoen is het als volgt gegaan: Op 13 september zijn de eerste witlofwortels gelicht en ver volgens op 16 september gerooid. De wortels werden op 17 september opgezet, op 18 september ingespoeld en gedekt en op 25 september verwarmd tot 23 gra den. Omstreeks half oktober was de eerste oogst klaar; het lof van de eerste trek werd geveild op 12, 14 en 19 oktober. De volgende hoeveelheid wortels werd op 17 sep tember gelicht, op 27 september gerooid en diezelfde dag ook opgezet. Op 28 september werd ingespoeld en gedekt en 9 oktober werd tot verwarming overgegaan, ook weer 23 graden. Dit lof werd geoogst en veilingklaar gemaakt op 26 en 28 oktober, 1, 2 en 4 november. Vervolgens kwam het lof uit het warenhuis aan de beurt, terwijl in december weer uit de schuur werd geoogst. Tussen het opzetten van de wortels en het oogsten verloopt normaal ongeveer 5 weken. VORSTSCHADE In het algemeen kan per winter in de schuur vier maal getrokken worden. Daarop is ook de oppervlakte van 60 are (450 roe) afgestemd. Per trek gaan de wor tels-van 8090 roe in de 4 kuilen in de schuur, zodat met de aanvulling van de kuilen in het warenhuis de zaak rond zit. Dit seizoen zal in de schuur echter maar ruim drie keer getrokken kunnen worden omdat er nogal wat. vorstschade aan de wortels was door de vroeg inval lende strenge vorst. Opmerkelijk was hierbij, dat de schade alleen voor kwam bij wortels die gegroeid waren op oud winter bloemkoolland. Deze bloemkool wordt zeer zwaar be mest (eind februari was 2 kg kalkammonsalpeter per roe gegeven!) en die stikstof was ondanks de vele regen blijkbaar lang niet allemaal uitgespoeld. Voor de winterbloemkool had de stikstof goed ge werkt want er groeide een prima gewas, dat beste prijzen opbracht. Maar voor het witlof was het fout. Het gewas bleek door de gulle groei slecht tegen vorst bestand. Andere jaren zou men dit niet zo ge merkt hebben, maar nu het zo vroeg ging vriezen kwam de gevoeligheid duidelijk voor de dag. Witlof moet men in 't algemeen helemaal geen stikstof geven, meent de heer Platschorre. Niet alleen is het gewas dan sterker tegen vorst, maar bovendien krijgt men middelmatig grote wortels, die een naar verhouding grote krop geven. Het witlof dat niet op winterbloemkoolland stond had vrijwel geen vorstschade. Ook in de sporen die op het bloemkoolland waren ontstaan bij het afrijden van de kool, waren geen bevroren witlofwortels. GOEDE PRIJZEN Overigens is de heer Platschorre best te spreken over de gang van zaken bij de witlofteelt. Vorig sei zoen waren de prijzen laag, maar dit seizoen gaat het heel wat beter. Omstreeks eind novemberbegin december was de prijs zelfs ca 1,75 per kilo, voor de goede kwa liteit. Eind december is de prijs snel gezakt tot een gulden per kilo of iets lager. We zitten nu echter ir- de aanvoertop. Elk jaar is dat de periode met de laagste prijzen. Het vroege en late lof wordt bijna al tijd het duurste betaald. Witlof is ideaal voor werkverdeling, omdat men 's winters hieraan veel moet doen, terwijl men boven dien binnen kan werken. Maar overigens is de heer Platschorre over de andere gewassen dit jaar ook te vreden. Zelfs de zaaiuien werden geen strop, omdat ze vroeg verkocht werden toen de prijs nog redelijk was. De winterwortelen leken slecht te worden, omdat er door het natte weer zoveel misvormd waren, dat het grootste deel van de oppervlakte niet eens gerooid werd. Maar de tegenvaller in kilo's werd nog groten deels goed gemaakt door een hoge prijs voor de over blijvende goede wortelen, zodat de onderste regel nog erg meeviel. VERTROUWEN De heer Platschorre bewijst, dat men ook op een kleine oppervlakte nog een bestaan kan vinden, hoe wel er stevig aangepakt moet worden en veel vak kennis vereist is. Wat het werk betreft, kan nog opgemerkt worden dat de vrouw van de baas veel meehelpt terwijl ver der de zoon buiten de schooluren om (Tuinbouw school te Kapelle) ook naar vermogen bijspringt. En dat vermogen is niet gering. De chemische onkruidbestrijding en mechanisatie verlichten anderzijds de arbeid. Het witlof wordt bij voorbeeld vrijwel geheel machinaal verzorgd, door be werking met een Vicon dunmachine waarbij eerst pen nen en later messen worden gebruikt. Zodoende moest er nauwelijks twee uur met de hand worden gewied De kas is een mooie aanwinst voor het bedrijf, dat hierdoor een betere basis krijgt. Mede hierdoor ziet de heer Platschorre de toekomst met vertrouwen te gemoet. Het ligt vaak niet gemakkelijk voor een klein bedrijf, maar bij een juiste aanpak zijn er toch altijd nog goede mogelijkheden. A. v. O. In de eerste week van januari was het met uitzon dering van de veiling Goes nog niet druk met de fruitaanvoer op de Zeeuwse veilingen. We mogen aannemen dat dit ondertussen wel anders zal zijn ge worden. Van de zijde der veilingen wordt er bij her haling op gewezen dat de telers er alle belang bij hebben indien ze regelmatig aanvoeren. Het fruit dat is opgeslagen in de bewaarplaatsen moet nu weg en verstandig lijkt het ook te beginnen met de verkoop van appels uit de koelcellen. Op het moment dat we dit- schrijven is er een goede vraag naar Golden Delicious. De prijzen van de goe de kwaliteiten grote maat liggen tussen 65 en 80 ct per kg. Voor de middelmaat wordt tussen 60 en 65 ct per kg betaald en voor de kleine maat tussen 40 en 50 cent. Dat zijn toch prijzen die niet mogen verhinderen om met de verkoop te beginnen indien men fruit heeft dat er geschikt voor is. Minder gunstig was de prijs ontwikkeling van Jonathan, al moeten we er bij zeg gen dat hiervan ook niet veel mooie partijen werden aangeboden. De beste partijen kwamen nog aan 50 ct per kg maar klasse II kwaliteit deed gemiddeld slechts 25 tot 35 ct per kg en dat is te weinig, zeker gezien tegenover de prijzen die eerder dit seizoen wer den betaald. Goudreinette werd ook wel iets goedkoper maar mooie partijen deden toch nog tussen 60 en 70 ct per kg voor de grote maten; middelmaat rond 50 ct en de kleine maat rond 40 ct. Conference uit de koel- en gascellen werd vooral tegen het einde van de vorige week goedkoper. De grote en middelmaten klasse I kwaliteit deden toen rond 70 cent per kg en de kleine maat rond 60 cent. Klasse II noteerde tussen 50 en 60 cent per kg. Het aanbod van Conference is overal groot en er is nog al wat concurrentie van buitenlands fruit. Beter ging het met het stoofperenras Saint Remy waarvan de prijs steeg tot 70 cent per kg. Doyenné du Cornice bleef ook gevraagd en noteerde tussen 1,15 en 1.30 per kg. Kroetappelen noteerden 22 cent per kg.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 29