TUINBOUWKLANKEN DINGEN VAN DE WEEK 28 ALS het 's morgens flink koud is of nat en guur is het in deze tijd voor de fruitkweker een zwaai- karwei de veilige genoeglijkheid van het nachtverblijf te verwis selen voor het schrale, kale bestaan tussen de takken. Ja er scharrelen er op het ogenblik heel wat rond op ZUID- BEVELAND gewapend met schaar en zaag. Ondanks alle voorlichting en kennis die iedereen in de praktijk kan opdoen blijkt de opvatting van de snoei bij iedereen nog niet gelijk te zijn. Als je hier en daar eens rondkijkt dan blijkt dat de één zó weinig snoeit dat je je afvraagt of hij er wel geweest is en bij de volgende kun je constateren dat hij de bomen heeft uitgekleed. Toch brengen beide telers in de zomer een aardig produkt op de veiling. Hoe dat kan? Nee, laten we liever niet weer gaan bomen over snoeien. Het is een onderwerp waar je nooit over uitgepraat raakt. Je zou het kunnen vergelijken met het onderwerp psychologie voor de mensen. Daar wordt ook heel wat over raak gepraat, door deskundigen en ama teurs. En ieder heeft wellicht een beetje gelijk! MISSCHIEN dat we bij de snoei het beste doen door alleen de grote lijnen aan te geven en die zijn toch wel dat le. een boom licht nodig heeft; 2e. een boom een beetje groei nodig heeft; 3e. dat de vruchten moeten komen op een be reikbare plaats. Het dagelijks werk bestaat dus tegenwoordig uit snoeien. Tijdens deze bezigheid heeft men royaal de tijd om aan andere dingen te denken, al moet gezegd worden dat gedachten tijdens het werk-doen meestal meer oppervlakte, dan diepte hebben. Maar toch heeft ons de afgelopen tijd de ge dachte wel eens beslopen dat we in de fruitteelt een beetje op dood spoor komen. Waar zijn de spectaculaire ontwikkelingen van de laatste 10 jaar? Ze zijn er niet meer! De nieu we perspectieven zijn te vergelijken met het ge bruik van Tuzet: een beetje gladdere schil, een beetje mooiere kleur, een beetje minder bladval. De vraagpunten in de fruitteelt zijn thans: moet het eenmansbedrijf 7 of 8 ha groot zijn; moet de tractor 30 of 40 pk hebben; moet de Golden 25 of 35 van de aanplant uitmaken; moeten het stapelborden of voorraadkisten worden; moeten er één of twee draden in een rij bo men. Misschien komen we na de ingrijpende verande ringen van de afgelopen jaren nu in rustiger vaar water. Dat is eensdeels geruststellend, anderdeels staan we er argwanend tegenover, we zijn n.l. niet meer gewend aan stil water. En ofschoon men er als individuële fruitkweker geen voordeel van zal hebben, blijven we stilletjes hopen dat die spurtypen onze gevestigde fruitteelt eens aardig op haar voetstuk zullen doen trillen. En bij elk berichtje over een event, appelpluk- machine gaat ons hart even sneller kloppen! UOOR SCHOUWEN-DUIVELAND waren de laatste weken van december nog zeer be langrijk, want door middel van de brug over de Oosterschelde is er een vaste verbinding met laten we zeggen „Goes". Wat dat betekent is al lang en breed beschreven, en we hopen ook dat we veel „nut" van deze verbinding mogen hebben. Ver der was ook dit jaar door de Veiling Z.H.E. te Rotterdam weer een kerstveiling georganiseerd, waar door velen van Schouwen-Duiveland fruit was ingezonden. Voor diverse telers kwam een oed resultaat uit de bus; zelfs met het ras Gol- en Delicious werd het hoogste aantal punten be haald door een teler van Schouwen-Duiveland. Nog steeds vinden we persoonlijk de rode goud- reinette (die in een groot kwamtum ingezonden was) helemaal niet mooi; paars en flets van kleur! Geef ons maar de gele met blos. Dat komt overi gens ook wel uit in de prijzen! OP 18 december vierde de O.L. „Pomona" haar 30-jarig bestaan. Samen met de N.T.O. afd. „Schouwen" werd in het verleden veel voor de fruittelers gedaan; gehoopt werd dat dit in de toekomst zo zal mogen voortgaan. De vraag kan opkomen: waarom twee veilingen voor één doel? Het verleden heeft bewezen dat het goed mogelijk is samen te werken en twee weten meer dan één Wat de werkzaamheden betreft, door de nattig heid is nogal verlet opgetreden; anderzijds zijn velen de laatste dagen van het jaar niet zo actief als normaal met betrekking tot het snoeien enz., maar worden allerlei zaken nog vóór nieuwjaar afgewikkeld. Al zijn dit ook gewone dagen, onze geest is anders. 1 januari is nu eenmaal een mijl paal in ons leven. Inmiddels gaan we ook weer over de toediening van kunstmest denken; we bemesten immers de grond en niet de bomen, dus zeker niet te laat strooien, uitgezonderd dan de zandgrond. Natuurlijk benutten we zo veel mogelijk de goede snoeidagen, want wie weet hoeveel vorst, sneeuw of regen er nog komt. Duidelijk is de laatste weken gebleken van hoeveel nut een goede drainage en waterafvoer is bij zoveel regen. Maak daarom regelmatig uw drains schoon met plastic slang of schoonspuiten met water. IN gesprekken met WALCHERSE collega's valt het op dat men zoveel opgewekter reageert op de bedrijfsuitkomsten over 1965. Nu zat de schrik van het financiële rampjaar 1964 er nog danig in. Bij vergelijk is men dan licht optimis tischer. Hoewel we nog geen concrete cijfers hebben weten we dat onze veiling een belangrijk hogere omzet heeft. Hier krijgt dan elke aanvoerder wel een graantje van mee, zodat er ook gegronde reden is om opgewekt de boeken van '65 te slui ten. Na het zeer natte weer is het, nu we dit schrij ven, aan het vriezen geslagen met een onbehaag lijke oostenwind. Als U dit leest is het mogelijk reeds schaatsenrijden. Voor ons als practische tuinders is er aan een vorstperiode weinig plezier te beleven. Buiten w er Ken stagneert. Vruchtboomsnoei, hoewel ver antwoord zolang de snoeier het uithoudt, is lang geen pretje. Onze kassenbezitters werken binnen, maar hier komen alle problemen om de hoek kijken met verwarming enz. Neen, ons is een vorstperiode niet welkom. Door de heren Haandrikman en Zandee zijn op vijf piaatsen in Walcheren lezingen gehouden over „De tuinbouw in het landbouwbedrijf". Dit in het kader der streekverbeteringscommissie. Wij vinden dit zeer loffeiijic. Waarom zal men op vele, soms te kleine, boerenbedrijven niet het Zuid-Beveiandse voorbeeld volgen en in de grove groenten stappen? Dat er wel eens en soms flinke tegenvallers zullen zijn is zeker, maar een matige groententeelt is vaalt financieel beter dan een boeren-opbrengst. Waarom bijvoorbeeld niet veel meer uien in Walcheren? Veel werk? Akkoord! Maar wie niet werkt zal niet eten. Dit vindt men reeds in de uitspraken van c".e wijze Salomo. Ook andere grove groenten kunnen zéér aan trekkelijk zijn en heb Den 't voordeel dat er geen specialistische kennis voor nodig is, zoals bij fruit, g*as en fijne tuinbouw. Van de vergaderingsagenda willen we U nog attent maken op de financieringsmiddag 17 januari om 2 uur, in „De Schakel' te Middelburg. De heer Simonse, kredietadviseur van de Raifteisenbank, zal een inleiding verzorgen over de stijgende kre dietbehoeften in de agrarische bedrijven en de hulp die de Boerenleenbanken hierby kunnen geven. Men had ons verzocht om onze visie op 1966 te geven, maar de ons toegemeten ruimte laat dit niet toe. Gaarne willen wij onze gedachten hier over t.z.t. geven, evenals over de Tuinbouwafzet- verordening. DIJ het verschijnen van dit schrijven in deze rubriek is het inmiddels 14 januari, maar willen U bij deze de beste wensen uit THOLEN voor 1966 niet laten ontbreken. Het jaar 1965 is voor buitenmensen een erg grillig, nat jaar geweest en voor velen een erg uiteenlopend financieel resultaat. Voor 1966 ligt dit alles nog in het duister; gelukkig maar, want wat zou er anders van terecht moeten komen. Maar één ding is zeker, we zullen (naast niet te beïnvloeden factoren) flink moeten aanpakken om onze dagelijkse boterham te kunnen verdienen. Het zag er in het prille begin met nieuwjaar niet zo rooskleurig uit met al die regen. In ons gebied echter valt de piasvorming nog al mee. De mees ten hebben, waar dit voorkwam, maatregels ge troffen om oppervlakte wateroverlast te voorko men. Dit is zeer verstandig want de bodem is de basis van ons bestaan. Eind vorig jaar is er weer eens vergadering gehouden over aansluiting op de waterleiding. Ja we zitten hier nu eenmaal met allerlei waterproblemen. Voor een niet ingewijde in ons gebied is het een zeer tegenstrijdige ge dachte (watertekort in Zeeland). Of er nu een werkelijk tekort is is nog zeer de vraag. Maar één ding staat wel onomstotelijk vast n.l. als we er niet op een rationele manier mee omspringen zal het ons veel geld gaan kosten. (Zie verder volgende pag.) UELE on.erwerpen, waard om over te schrijven, vragen onze aandacht in de eerste week van 1966. We denken aan onze goud-delvende collega in Serooskerke op Walcheren. We hebben hem op de televisie gezien en hij was een dankbaar object voor de dagbladjournalisten. De gouden-munten-spitterij leerde ons dat we niet te g uw moeten zeggen dat sprookjes niet bestaan. Soms worden ze onverwacht werkelijk heid. Velen zullen bij het spitten op hun tuin wel eens extra uitkijken. In onze jonge jaren, toen het nog niet verboden was om beneden 15 jaar werk te verrichten, hebben we ook dikwijls goud gezocht op het land. We trokken stekels bij een boer en we herinneren ons nog als de dag van gisteren hoe de baas ons altijd voorhield dat we ze maar zo goed mogelijk uit moesten trek ken want heel diep in de grond, aan de wortel, zat soms een goudknobbeltje en als we dat von den mochten we het houden. Als jongen van een jaar of twaalf was dat een geweldige stimulans om de wortels er zo ver mogelijk uit te halen. Goud hebben wc er nooit aan gevonden. Wat dat betreft zit Christiaanse beter! Genoeg hierover. Vele andere zaken vroegen onze aandacht. We denken aan de nieuwjaarsredevoe ringen die werden gehouden. Een uitermate ge schikte gelegenheid om te zeggen wat men op het hart heeft en zeker wanneer men vroeg is, krijgt men nog wel voldoende aandacht. De meeste aan dacht hebben we besteed aan de nuchtere, maar eerlijke rede van S.E.R.-voorzitter drs De Pous. Daarin werden opmerkingen gemaakt die het overdenken alleszins waard zijn. Alle partijen die betrokken zijn bij het economisch bestel zijn door drs De Pous opgeroepen tot matiging. Hopelijk zullen zijn woorden weerklank vinden. We moeten zeker ook noemen de geslaagde tuinbouwveiling van de Kring Oost Zuid-Beveland der Z. L. M., vorige week vrijdag gehouden in het veilinggebouw in Kapelle-Biczelinge. Ir. W. van Soest, rijkstuinbouwconsulent in Naaldwijk, bij velen onzer nog welbekend uit zijn Zeeuwse jaren, heeft daar behartenswaardige op merkingen gemaakt over de glastuinbouw. Hij heeft er geen twijfel over laten bestaan dat de glastuinder groot moet leren denken. Hij kan niet meer werken met een bedrijf van 1000 of 2000 vierkante meter, maar voor een bedrijf dat een voldoende ruim inkomen oplevert moet zeker gedacht worden aan 60008000 vierkante meter glas en deze tuinder zal zich voorts sterk moeten specialiseren op twee of hoogstens drie produkten en vanzelfsprekend kwamen daarbij ook de grote drie van de glasteelt: sla, komkommer en tomaten, naar voren. We gaan op deze plaats geen uitvoerig verslag geven van deze tuinbouwmiddag. Alleen nog dit: We kunnen ons voorstellen dat de glastuinders in Kapelle gelukkig waren met hetgeen ir. Van Soest zei over de teelt van aardbeien in kassen, die lan delijk gezien een grote expansie te zien geeft, meer ook perspectieven biedt. Ook het pleidooi voor een sterke centrumvorming is het overden ken zeker waard. Een punt dat we deze week zeker nog moeten noemen is de omzet van de Nederlandse fruit- en groentenveilingen in 1965. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen heeft bekend gemaakt dat het afgelopen jaar de omzet van de aange sloten veilingen met niet minder dan 145 miljoen gulden is gestegen en voor het eerst in de ge schiedenis het miljard gulden heeft overschreden. Er werden om precies te zijn voor 1.040.000.000, geveild door de bij het C. B. aangesloten veilin gen, een respectabel bedrag. De sektor glasgroen ten heeft de sterkste omzetstijging ondergaan, namelijk van 659,2 naar 771,3 miljoen gulden. Ook bij het hardfruit werden gunstige resultaten geboekt want de omzet steeg van 204,3 miljoen gulden naar 235,5 miljoen gulden. Dank zij de grotere aanvoer en hogere prijzen van kasaardbeien steeg ook de omzet van het kasfruit en ook het zacht fruit bracht meer op dan het vorig jaar. Champignons worden voor de veilingen van steeds grotere betekenis, want de produktiewaarde steeg van 11 miljoen gulden in 1964 naar 17 miljoen gulden het afgelopen jaar. Over de omzetstijging van glasgroenten wordt gezegd dat de komkommers een bedrag opbrach ten van 114 miljoen gulden, dat is 23 miljoen meer dan het jaar daarvoor. De jaarproduktie van toma ten nam in 1965 toe met 20 miljoen kg en kwam op 310 miljoen kg. De waarde steeg met 48 mil joen gulden. De totale produktie van glasgroen ten is sinds 1961 met 70 gestegen terwijl ook de waarde met een toeneming van 308 naar 514 miljoen gulden met 70 steeg. Deze globale cijfers wijzen er volgens C.B.-voor- zitter Prins op, dat in deze sektor de kostenstij gingen na 1960 uitsluitend door opvoering van de produktiviteit moeten zijn opgevangen. Op al die bedrijven waar dit niet gebeurd is om welke reden dan ook werden ten opzichte van 1960 verliezen geleden. Tot de volgende week.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 26