Goede kansen voor Giasaardbeien in Zeeland 25 STERKE UITBREIDING EN TOCH VLOTTE AFZET TVE heer Van Soest gaf eerst een algemeen overzicht. De glastuinbouw heeft zich in ons land veel sterker ontwikkeld dan in het buitenland. De laatste 10 jaar is de produktie verveelvoudigd, speciaal van de grote drie: tomaten, komkommers en sla. Naarmate het aanbod steeg, nam echter ook de vraag toe, vooral voor export. Deze gunstige ontwikkeling was in de eerste plaats moge lijk door grote spreiding van de aanvoer. Door lichte en zware verwarming kan men het hele laar door goede pio- dukten aanbieden, speciaal ook als men die ook in het buitenland niet heeft. Tevens is de kwaliteit opgevoerd en werd door doelmatig werken de kostprijs binnen de perken gehouden. Van grote betekenis is verder, dat de groente uitstekend past in het moderne voedselpatroon. Men wil minder krachtvoer en vraagt lichte, vitaminenrijke kost, die direct klaar is voor het gebruik. Tomaten, sla en komkommers voldoen aan die eisen. Deze produkten bevatten weinig calorieën. Vanuit Westlands oogpunt kan men ze zien als „gevitaminiseerd en gearomatiseerd Rijnwater". CONCURRENT! NOG NIET VERONTRUSTEND INE concurrentie van het buitenland neemt toe, doch is nog niet verontrustend. Wel worden in diverse landen kassen gebouwd, maar voorlopig komt men met hoger kos ten, door duurder bouw, minder doelmatig werken, gebrek aan ervaring en gemis aan een goed afzetapparaat als in Nederland. Ook de teelt van tomaten e.d. in de volle grond in Zuid- Europa telt niet zo zwaar als velen menen. Men verkeert hier zelfs in een ongunstiger positie dan vroeger. Het lijkt indrukwekkend als men hoort dat Italië en Spanje geen kassen nodig hebben, omdat het klimaat er zoveel warmer is dan hier. Maar de praktijk is anders. Men mist de mogelijkheden voor spreiding in de rijp- tijd die het stoken biedt, zodat men slechts een beperkte tijd op de markt is. Bovendien schijnt niet altijd de zon, maar heeft men op zijn tijd ook te kampen met regen en wind. Dat heeft veel invloed op de kwaliteit, die is veel minder dan in de kas. Vroeger kon men voor dat mindere produkt toch nog wel kopers vinden, maar nu vraagt de huisvrouw in het Duitse Roergebied om prima waar. Dus om Nederlandse kastomaten. BEDRIJVEN STEEDS GROTER HAT wil niet zeggen dat er bij de Nederlandse glas- tuinbouw geen problemen zijn. Integendeel, het is voor de tuinders een hele opgave om de ontwikkeling op de voet te volgen en bij te blijven. Op verouderde bedrij ven, waar minder doelmatig wordt gewerkt, werd de laat ste jaren verlies geboekt. De schaalvergroting gaat ook een doorslaggevende rol spelen. „Lang heb ik daar maar half aan geloofd als de economen dat zeiden", aldus de heer Van Soest, „maar ze krijgen gelijk." Tien jaar geleden was de gemiddelde bedrijfsgrootte in het Westland 1500 m2 en nu 3200 m2. Als ideale bedrijfs- grootte wordt nu zelfs 8000 k 10.000 m2 verwarmd glas genoemd. 0E teelt van aardbeien onder glas met nacultuur van tomaten biedt voor Kapelle en omgeving aantrekkelijke kansen. Voor vestiging van specifieke glasbedrijven met als hoofdteelten tomaten, komkommers en sla is de situatie om verschillende rede nen moelijker. Tot deze belangrijke conclusie kwam Ir. W. van Soest, directeur van het Proefstation voor Groenten en Fruit onder glas te Naald wijk, op een vrijdag 7 januari te Kapelle gehouden „tuinbouwmiddag". De bijeenkomst was georganiseerd door de Kring Oost Zuid- Beveland der Z. L. M. en vond nlaats in de cantine van de veiling. RUSTIGE UITBREIDING EEN rustige groei van de glascultuur lijkt verantwoord. Een sterke schoksgewijze uitbreiding is echter riskant; Dat is o.a. ge bleken uit de lage prijzen die vorig voor jaar voor de stooktomaten werden betaald, nadat de oppervlakte die zwaar werd ver warmd in twee jaar tiids was verdubbeld. Die sprong was te groot en dat is ook te begrijpen. Stichting van nieuwe bedrijven moet in de eerste plaats gebeuren in gebieden waar de omstandigheden gunstig zijn. Het westen van ons land komt het meest in aanmerking, omdat hier de zon belangrijk meer schijnt dan verder landinwaarts. Daarnaast moet men steeds meer waarde gaan hechten aan vestiging in sterke centra. Dat biedt op veel punten voordeel, o.a. bij de afzet, de financiering, de voorziening met electriciteit, waterleiding en aardgas, de toe levering van materialen, hulp van loonwer kers, enz. Men heeft in een centrum door dit alles een flinke voorsprong op verspreid liggende bedrijven. Door het gemis aan een centrum is de situatie voor vestiging van nieuwe glasbe- drjjven in Zeeland niet optimaal. GOEDE KANSEN VOOR GLASAARDBEIEN DIT voorbehoud geldt niet voor de ontwik keling naar glasaardbeien die in Kapelle aan de gang is. Deze teelt heeft be slist aantrekkelijke kanten. In de eerste plaats sluit men dan aan op een bekende teelt, want elke Kapellenaar is op de hoogte met de aardbeienteelt. De stap is niet zo groot, omdat alleen het glas er als nieuw element bijkomt. In de tweede plaats is het niet nodig om de teelt op grote schaal te bedrijven zoals met komkommers en tomaten. Daardoor worden er geldelijk niet zulke hoge eisen gesteld. Een oppervlakte van 1000 tot 3000 m2 biedt al zeer goede mogelijkheden. In de derde plaats liggen de afzetkansen gunstig. Kapelle is al bekend om zijn aard beien, zodat de kopers de weg kennen. Het gevaar voor overproduktie lijkt niet groot, want in het buitenland is er niet veel uit breiding en ook het Westland heeft weinig belangstelling voor aardbeien. De Bomme- lerwaard bewijst als voornaamste centrum dat er toch wel aan te verdienen valt. In 1962 was er 98 ha aardbeien onder plat glas en 44 ha onder staand glas, samen 142 ha. Ir. 1965 was er in ons land 72 ha onder plat glas en 105 ha onder staand glas, totaal 177 ha. Er is dus uitbreiding en er vindt een verschuiving plaats naar staand glas. Vooral omdat door meer of minder stoken en door belichten er nog mogelijkheden zijn voor verdere spreiding van ae aanvoer lijkt een verdere uitbreiding ook voor giasaard- beien nog wel op zijn plaats, mits het ge leidelijk gaat. GEDENKBOEK ALS BESLUIT DE boeiende voordracht werd door een groot aantal bezoekers aangehoord. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd een drux gebruik gemaakt. Bij het beantwoorden bleek dat de heer Van Soest weliswaar voorstander is van cen trumvorming, doch beslist vrijwillig en zon der kassenbouwverboden. Tomaten achtte hij bij de aardbeienteelt onder glas nog altijd 'n geschikte nacuxtuur. Ten opzichte van augurken als nateelt toon de hij zich gereserveerd. Wat betreft de specialisatie merkte hij op, dat er bij de teelt van glasaardbeien than*, meestal nog aanvulling is van vollegronds- teelten, maar z.i. zal bij verder gaande in tensivering met stoken en belichten de aard bei een steeds grotere plaats innemen. De andere gewassen zullen dan geleidelijk wor den afgestoten. Aan het slot van de vergadering volstond de Voorzitter, de heer K. Dees, niet met woorden van dank, maar bood als blijk van waardering het Z. L. M. gedenkboek „Van nabij en verre" aan. Een geschenk dat door d~ heer Van Soest, als oud-tuinbouwconsu- lent voor Zeeland, op zeer hoge prijs werd gesteldl

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 23