Nieuwtjes op de tentoonstelling Standno. 1. N. V. AGINCORE, Diemen, de T-5E tuinbouwtrekkers merk BUNGARTZ en PANDA. „ERDWOLF", een universele grond/compost-molen. 2. BRINKMANN NIEME1JER N. V., Zulphen, nieuwe serie Massey-Ferguson trekkers, Schuitemaker Universele Transportwagen voor diverse doeleinden, Schuitemaker mengmeststrooier/landbouwwagen/silagewagen. MOTRAC N. V., Zutphen, FELLA cirkelhooiers, opraappersen type F AP 3, harkkeerder-schudder, MENGELE opraapwagens, GÜLDNER dieseltrekkers, smalspooruitvoering en de G 45 S. 5. N. V. HANDELMAATSCHAPPIJ SATURNUS, Haarlem, HAKOtrac, 4-wieligc tuinbouwtrekker 8 pk Diesel, URGENT sproeimachines voor 3-punts ophanging. J2. C. VAN DER LELY, Maasland. De Lely kunstmeststrooier met een bakinhcud van 2000 kg. De bekende serie kunstmeststrooiers is thans uitgebreid met een 2-tons kunstmeststrooier op wielen en aandrijving door de aftakas. Deze nieuwe strooier voor loonbedrijven, grote landbouwbedrijven en die bedrijven, die beschikken over lange percelen, geeft door zijn bakinhoud een nog grotere tijds- en arbeidsbesparing. De spoorbreedte van deze machine kan naar keuze ingesteld worden op 1.32 m of 1,50 m. De bandenmaat is zo gekozen, dat de wieldruk per cm2 zeer gering is. De machine is voorzien van een schroefvijzel, die zich automatisch instelt op de hoeveelheid kunstmest die gestrooid moet worden. De Lely trommelschudder. Behalve de „overtop"-werking, kan de machine ook „onderdoor" het gewas schudden. De Lely maaidorser. Deze LELY maaidorser heeft als wereldprimeur -*en vol ledig hydraulisch opklapbaar maaibord van 4,20 meter De uitzonderlijk grote dorstrommel (diameter 60 cm breedte 137 cm), een 5-delige gaffelschudder van 5.20 m- oppervlakte en ruime afmetingen garan deren een grote capaciteit. Verder biedt deze maaidorser de volgende voor delen: Geen tijdverlies door het monteren of demonteren van het maaibord. Snelle verplaatsing van het ene perceel naar het andere en geen transport moeilijkheden. De Lely frees. Het bijzondere van deze frees is, dat de rotor „overtop" draait, dus in tegengestelde rijrichting. Het aantal omwentelingen van de rotor kan door de kassette-variator aangepast worden, zonder dat daarbij in het oliebad met de hand tandwielen verwisseld behoeven te worden. Door de schoepen wordt de grond opgeworpen tegen een schermconstructie met roosterstaven. Door de werking van deze frees wordt bereikt, dat altijd een fijne kruimelige bovenlaag verkregen wordt, terwijl de ondergrond grover van structuur blijft Hierdoor wordt de waterafvoer verzekerdEen groenbemestingsgewas, gras, stalmest of stro wordt volledig ondergewerkt. De werkbreedte van de frees bedraagt 1,50 m; afhankelijk van de omstandigheden is een aftakasvermegen vanaf ca. 40 pk vereist. 16. VAN RUMPT N.V., Stad aan 't Haringvliet, Rumptstad uienrooimachine (nieuw model) waarbij het rooigedeelte voor op de trekker is aangebouwd. 19. KOOIJMAN N. V., Hout- en Metaalindustrie, Oud-Beijerland, Voorreiniger voor graan, KOOIJMAN kantelaar met bufferbunker en closeerband. Dc Kooyman graankisten kunnen geplaatst worden op ieder type landbouwwagen. Wat is „nieuw" op deze wereld? Aldus beaxitwoordde onlangs Ir. Bakker Arkema één der vragenstellers op de persconferentie die verdronk in de noviteitenlijst. Samenvattend achtte Ir. Bakker Arkema, een greep uit het vele nieuwe doende, de volgende punten van belang: een tendens naar meer pk per trekkerdit om ook over de nodige ca paciteit te kunnen beschikken om mede de aftakas aan te drijven. een nog groter aantal versnellingen bij de trekkerszodat de rijsnel- heid beter aangepast kan worden aan de taken die van de trekker voor het verrichten van de meest uiteenlopende werkzaamheden gevraagd worden. de ontwikkeling van de hydraulische overbrenging, een omwenteling even groot als de uitvinding van de luchtband! betere beschutting van de trekkerbestuurder, eer factor die aanzien lijke verbetering behoefde. grotere capaciteit van de oogstmachines. De maaidorsers door grotere snijbreedte en snijtafels. verwerking van de produkten los in de wagens. meerrijige machines voor de halovruchten, waarvan meerdere nu zelf- rijden. voor de grondbewerking bewegende grondbewerkingsapparaten. voor de weidebedrijven een betere methode van grasmaaien met de cyclomaaier. Daarbij een nieuw ontwikkelde opraapwagen. voor de veehouderij de ontwikkeling van het drijfmestsysteem met aan merkelijke arbeidsbesparing. wat de tuinbouw betreft, de ontwikkeling van de mechanisering, de overgang van de tweewielige naar de vierwielige trekker, de mecha nisatie van de grondbewerking in kassen en het toenemende gebruik van pallets. 20. VICON, H. Vissers N. V., Nieuw Vennep, Vicon heeft aan haar bekende serie bietencultuurwerktuigen 2 belangrijke nieuwe machines toegevoegd: RIJENDUN EN WIEDMACHINE, Syseem Steketee, werkbreedte 6 m. Deze machine is een vergrote uitgave van de reeds bestaande 3 m dun- en wied- machine, met als voornaamste kenmerken: aandrijving door middel van twee De nieuwe Vicon Steketee dun- en wiedmachine met een werkbreedte van 6 m. loopwielen; eenvoudige regeling van het dun percentage, dankzij keuze uit verschillende mesjes; de dun elementen kunnen voor iedere rijafstand afge steld worden; de dun elementen passen zich ieder afzonderlijk aan de bodem oneffenheden aan; afhankelijk van de rijafstanden kunnen maximaal 15 rijen in één arbeidsgang worden bewerkt. Aan de hand van een duidelijk dunschema dat met de machine wordt ge leverd kan snel worden afgelezen welk mesje aan de dun elementen gemon teerd dient te worden om de gewenste tussen- of eindstand te bereiken. CENTRAAL AANGEDREVEN PRECISIEZAAIMACHINE. Vicon heeft sinds zij de verkoop van de bekende Monodrill precisiezaaielementen ter hand heeft genomen, de uitvoering van de dun- en wiedmachine zodanig aangepast, dat hiermede tevens de Monodrill elementen gecombineerd kunnen worden. Na hiermede gedurende het afgelopen seizoen intensieve proeven te hebben genomen, brengt Vicon voor het nieuwe seizoen een centraal aangedreven precisiezaaimachine uitgerust met Monodrill precisie zaaielementen. Deze machine is leverbaar in twee werkbreedtes n.l. 3 m en 6 m. Aandrijving van de elementen geschiedt gelijk bij de dunmachine door twee loopwielen Vanaf de centrale aandrijfas lopen V-snaren naar de elementen. Bij gelijkblijvende cel wielen kunnen de 4 meest voorkomende zaaiafstanden in de rij worden gerealiseerd. Zeer belangrijk bij deze machine is het feit dat ieder element afzonderlijk is uitgerust met de twee bekende Monodrill loopwielen. Daardoor ontstaat ook bij dit centraal aangedreven type een volmaakte bodemaanpassing. Een tweed© belangrijk kenmerk is de mogelijkheid van aandrijving per element. Door de V-snaren n.L te verwijderen en de loopwielen te blokkeren wordt ieder ele ment afzonderlijk aangedreven. Bij gelijkblijvende zaaischijven is er bovendien een keuze uit twee verschillende zaaiafstanden. Wat de hooibouwwerktuigen betreft brengt Vicon de Vicon-Lely sprintmaster, getrokken hark met een werkbreedte van 3 m en de Vicon-Lely schudder-hark- confbinatie. Aan de grondbewerkingsmachine Rotaspa, de bekende spitmachine wordt toegevoegd de werkbreedtes 1.40 m en 1.05 m. Voor het zaaiklaar maken van alle gronden in één arbeidsgang, de Vicon-schudeg, met een werkbreedte 30

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 10