De marktwaarde van verschillende erwtenrassen DE uiterlijke kwaliteit kan worden onderverdeeld in: grofte, vorm, kleur, bezetting met piksel, bezetting met kwade harten en andere afwijkingen. HET gaat er nu dus om te trachten een indruk te geven van de verschillen 4 HET feit dat over het geheel genomen in de consur-"tie- sector niet op ras wordt gekocht, maakt de opgave om over de marktwaarde, of zo men wil beurswaarde of markt- baarheid, enigszins concreet te zijn uitermate moeilijk. Er z^jn per ras geen beursnoteringen, zoals b.v. wel het geval is bij aardappelen of appelen, en daardoor is men niet in staat op die basis de toch wel aanwezige rasverschillen in geld uit te drukken. Men kan er ook niet achter komen indien men de vraag voorlegt aan verschillende handelaren, resp. coöperaties. Men registreert nu eenmaal de aan- en verkopen niet per ras. Een verdere moeilijkheid is dat bepaalde kwaliteitsver schillen. eventueel toe te schreven aan rasverschillen, b.v. betrekking hebbende op grofte of pikselbezetting, al naar de marktsituatie, meer of minder guldens per 100 kg verschil bunnen uitmaken. Tenslotte is ook het feit dat er overwegend niet op kook wordt gekocht er oorzaak van dat men weinig belangstelling heeft voor de intrinsieke raseigenschappen. Door deze omstandigheden wordt de marktwaarde hoofd zakelijk bepaald door de UITERLIJKE KWALITEIT. De be tekenis daarvan moge blijken uit het feit dat voerkwaliteit van groene erwten, die zoveel piksel bevat dat niet tot con sumptiekwaliteit kan worden geschoond, b.v. 25,/100 kg opbrengt, terwijl momenteel in het zuidwesten de topnotering voor groene erwten telerspartijen, bij 50,/100 kg ligt. UITERLIJKE KWALITEIT Grofte. Grove erwten worden naar verhouding beter betaald. In de groot handel noteerden in november 1965 b.v. grove groene erwten 69,/100 kg en extra grove erwten ƒ74,/100 kg. Vorm. Voor groene en gele erwten is de kogelvorm ideaal. Schokkers, capu- cijners en grauwe erwten moeten de voor deze soorten karakteristieke gedeukte vorm hebben. Kleur. Groene erwten dienen egaal, frisgroen of blauwig-groen te zijn. Gele erwten oranje-geel, zo mogelijk met een rozige tint. Capucijners en rozijn erwten dienen zonnig en rijp van kleur te zijn, schokkers egaal, vrij donker groen van kleur. Piksel. Hiertoe behoort o.m.: gevlekt, deels of geheel verkalkt, schot, sterk verbleekt; bij gele erwten behoren groenige zaden tot het piksel. Zaden met kalk en schot zijn, doordat ze lager van soortelijk gewicht zijn, goed uit te schonen. Gevlekte, verbleekte en groenige exemplaren zijn moeilijk (elektronisch of met de hand) uit te schonen en werken dus sterker waarde- verminderend. Kwade harten. Letterlijk genomen zijn kwade harten uiterlijk niet waar te nemen. Aangezien ze echter bij doorknippen tussen de zaadlobben gemakkelijk zijn vast te stellen, kunnen ze o.i. bij het piksel worden gerangschikt. Andere afwijkingen. Bij sommige erwtenrassen komen nog wel eens wat exemplaren voor met gebarsten schil. Het is een waardeverminderende af wijking. VERSCHILLEN IN KWALITEIT in uiterlijke kwaliteit tussen diverse rassen. Daartoe zal gebruik worden gemaakt van enige gegevens uit de Rassenlijst 1966. Deze zijn de voor de zuid westelijke klei belangrijkste rassen, in tabel I samengevat. Ter toelichting zij opgemerkt dat het cijfer voor gevoeligheid voor slecht weer feitelijk een indruk geeft van de neiging tot vlek, verkalkt en schot. De gevoeligheid voor verbleken is tegenwoordig een belangrijk punt omdat er meer en meer neiging ontstaat om te gaan zwaddorsen of maaidorsen. Ook het lang op de ruiter staan veroorzaakt verbleking (aan de buitenkant). De onderste regel van de tabel is het gemiddelde van de zes aangegeven eigenschappen. Alhoewel dit niet helemaal juist is, is dit gemiddelde m.o.m. te beschouwen als „uiterlijke kwaliteit en kwaliteitszekerheid". IR. R. P. LAMMERS Rykslandbouwconsulent Deskundige Peulvruchten Studie Combinatie handeling kan meer uit een ras halen dan er gemiddeld in zit! Rovar. Dit ras komt in verschillende opzichten overeen met Rondo, waar het ook zeer verwant mee is. De vorm is iets minder mooi, maar is minder vatbaar voor piksel. Laga. Over dit nieuwe ras zijn wij nog wat minder goed ingelicht. De uiterlijke kwaliteit is wel goed te noemen. De indruk is verkregen dat Laga minder gevoelig is voor vlek dan de andere rassen. Pauli. Dit ras komt duidelijk in verschillende eigenschappen achteraan, hetgeen ook wel in de beursprijzen tot uiting is gekomen. Gezien gevallen van hoge percentages kwade harten zijn wij geneigd om het cijfer 7,5 voor gevoelig heid voor dit euvel te hoog te vinden. 2. RONDE GELE ERWTEN Flavanda. Het eerste Nederlandse praktijkras in het gele type heeft volgens de cijfers, in het bijzonder volgens het gemiddelde, een redelijk goede uiterlijke kwaliteit. Dit hangt samen met het feit dat gele erwten weinig neigen tot verble ken. De kleur, een zeer belangrijke eigenschap voor gele erwten, is echter maar matig: bleek-geel en vrij moeilijk op kleur komend. Gevoegd bij dezelfde ge voeligheid voor slecht weer als Rondo, zijn wij geneigd Flavanda slechts matig goed te noemen. Porta. Dit nieuwe ras, dat wel iets minder grof is dan Flavanda, maar met 7,5 nog goed voor de dag komt, heeft verder een prachtige lijst. Het enige be zwaar is de eigenschap dat de zaadhuid neiging tot barsten vertoont. De praktijk zal leren in hoeverre dit in de beursprijs tot uitdrukking komt. 3. SCHOKKERS Het vergelijken van MARO, BIG BEN en EMIGRANT is eigenlijk van weinig betekenis omdat kennelijk Maro beide andere soorten vrijwel geheel gaat verdringen. Maro is iets beter dan Big Ben door een wat betere vorm en kleur. Emigrant komt gemiddeld beter uit de bus, maar wordt niettemin op de beurs slechter betaald. Dit wordt, veroorzaakt door de minder goede Schokker-vorm zelfs komen ovaalronde exemplaren voor. De eigenschap „goede Schokker- vorm" is blijkbaar van groot gewicht. Daar komt overigens bij dat Emigrant als ras op partij herkenbaar is; daardoor speelt de minder goede kookkwaliteit bij uitzondering in de beursprijs veelal wel mee. Nu onze Schokkers in Engeland in hoofdzaak los of verpakt worden ver kocht, ligt het accent sterk op een goede kleur. De sterke neiging tot verbleken van Maro is wel een ernstig bezwaar. Hopelijk hebben onze kwekers wat beters in petto. Intussen zullen de telers moeten trachten door aanpassing van de oogstmethode verbleken zoveel mogelijk tegen te gaan. TABEL I OVERZICHT VAN ENIGE UITERLIJKE KWALITEITSEIGENSCHAPPEN Rondo Dik Trom Rovar 4 3 Pauli Flavanda Porta Maro Big Ben Emigrant Imposant Aureool Gastro Koroza Grofte 7 7,5 7 7 6,5 8 7,5 8 8 7,5 8 8 8 8,5 Vorm (resp. rondh., gedeukth. 9 8 8 8 7,5 7,5 8,5 8 7,5 6,5 8,5 8 8 8 Kleur 7,5 7,5 7,5 7,5 7 6,5 8 7 7 7,5 8 7 8,5 8 Gevoeligheid voor slecht weer 7 8,5 7,5 7,5 8 7 8 7 6,5 7 8 7 8 7 Gevoeligheid voor kwade harten 8,5 8 8,5 8 7,5 8 8 5 6 7 5,5 5,5 6 6 Gevoeligheid voor verbleken 6 4 6 6<?> 5 8 8 2,5 2 6 8 8 8 8 Gemiddelde 7,5 7,3 7,4 7,3 6,9 7,5 8 6,3 6,2 7 7,7 7,3 7,8 7,6 Cjjfers door schrjjver geschat. Naar verhouding zwakke punten zijn onderstreept. BESPREKING VAN DE RASSEN 1. RONDE GROENE ERWTEN Rcndo. Dit is een mooie erwt, die naar verhouding wat meer neigt naar kwaliteitsverslechtering door slecht weer. Uit onderzoek van rassenproeven is gebleken dat dit ras o.a. wat meer neigt naar gevlekte erwten. Dik Trom. Dit ras valt op door de goede grofte en de geringere gevoeligheid voor kwaliteitsachteruitgang door slecht weer. Het is zeer gevoelig voor ver bleken en daarom niet geschikt voor zwad- of maaidorsen, en voor lang op de ruiter staan. Wanneer tijdig gemaaid en spoedig gedorst of binnengehaald kan van dit ras een mooie kwaliteit worden gewonnen. Hier zien wij het betrekkelijke van deze rasvergelijking: deskundige be- De marktwaarde van erwten wordt in hoofdzaak bepaald door de uiterlijke kwali teit. De prijsverschillen die zich, al naar ge lang de uiterlijke kwaliteit, voordoen zijn groot. Uiteraard is de teler afhankelijk van het weer, maar door de rassenkeuze en daar bij aangepaste teelt- en oogstmethode kan hij een positieve invloed uitoefenen op de kwa liteit en daardoor op de prijs. Alhoewel geen concrete cijfers zijn te geven, zijn de gemiddelde verschillen in beurswaarde tussen verschillende rassen van dien aard, dat de teler bij de rassenkeuze niet alleen mag afgaan op het opbrengstvermogen, doch de uiterlijke kwaliteit en kwaliteits zekerheid daarbij mede betrekt. 4. CAPUCIJNERS Imposant. Imposant zal in de komende jaren door haar veel hogere opbrengst Aureool totaal verdringen. Dit zal des te gemakkelijker gaan omdat ook de uiterlijke kwaliteit beter is. Opmerkelijk gunstig zijn de kleur en de kleurvastheid bij slecht weer en bij langere bewaring. Mogelijk zou men goede droge partijen van Imposant bij koele bewaring bij weinig kleurachteruitgang een jaar kunnen overhouden. Dit zou scherpe marktfluctuaties kunnen tegengaan. Rozijnerwten. Van deze soort doet zich een soortgelijke situatie voor als bij de capucijners. Gastro. Gastro zal èn door betere opbrengst èn door betere kleur en re sistentie tegen slecht weer Koroza (en Ivora) spoedig verdringen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 4